Jednodenní zájezd Sklářská cesta II. Novoborsko

Historie i současnost  sklářského umění s PhDr. Pavlou Rossini

část druhá:   NOVOBORSKO

Novoborsko je místem, kde více než 600 let přichází na svět sklo, které dokáže nejen sloužit, ale i inspirovat a ohromit svou řemeslnou dokonalostí. Během jednodenního zájezdu nahlédneme nejen do sklářské minulosti, ale především současné tvorby.

7:30 odjezd z Prahy – sraz na magistrále naproti hlavnímu nádraží (směr Václavské nám).

Jedinečnou příležitost, jak se seznámit se špičkovým uměleckým řemeslem, skýtá sklárna AJETO v Lindavě. Během své krátké historie se významně vepsala i do mezinárodního povědomí zejména díky výjimečným schopnostem sklářského mistra Petra Novotného a výtvarným vlohám Bořka Šípka, spoluzakladatelů sklárny. Během návštěvy budeme mít moznost sledovat sklářské mistry přímo při práci na dosah žhavé sklovině.

image1Ruční tvarování skla v huti Ajeto, Lindava

image2Objekt-miska od Bořka Šípka

Po rychlém občerstvení ve Sklářské krčmě, kde lze zakoupit skleněné dárky se přemístíme k Jiřímu Pačinkovi, který v dílně u malých pícek z volné ruky se zručností muránských mistrů vytváří nejen svá vlastní, ale i díla mnoha renomovaných umělců. J. Pačinek je jednou z desítek soukromých úspěšných firem a drobných sklářských studií novoborského regionu.

Z Lindavy povede cesta do Nového Boru – podnikové prodejny Crystalexu, kde je prezentován průřez celého sortimentu, zejména užitkového skla. Kalíškovina se zde vyrábí na automatizovaných linkách, avšak  svou kvalitou a vzhledem si nezadá se sklem foukaným ručně.

Skláře při práci budeme sledovat také přímo od stolu až si budeme pochutnávat na obědě v restauraci Ajeto v Novém Boru. Organizují se zde různé kurzy, na nichž si lze osvojit základy práce se sklem, my se však spokojíme s návštěvou prodejní galerie, v níž jsou zastoupeny práce mnoha domácích i zahraničních výtvarníků.

V areálu si prohlédneme unikátní kolekci moderního světového sklářského umění. Vytvořili ji za použití nejrozmanitějších technik a postupů mezinárodně uznávaní výtvarníci v průběhu tvůrčích pracovních sympózií IGS, která se v Novém Boru pořádají od 80. let.

V novoborském Muzeu skla seznámíme s historií místního sklářství, zejména pak se zušlechťovacími technikami jako barevnými lazurami, vysokým emajlem apod., jež bez nadsázky obohatily světové sklářství. V dílech žáků připomeneme i odborné školství – sklářská škola v nedalekém Kamenickém Šenově založená v r. 1864 je vůbec nejstarší institucí tohoto typu na světě. V muzeu je možno zakoupit repliky historického skla i skleněné bižuterie.

A na závěr se pokusíme zajistit návštěvu v ateliéru Stáni Grebeníčkové a jejího muže Milana Handla. Stáňa dělá exkluzivní unikátní šperky a Milan nádherné plastiky.

Návrat do Prahy kolem 20 hodiny.

image3 image4

K mezinárodně uznávaným mladým talentům patří M. Janecký. Práci se sklem si během IGS vyzkoušel také režisér Juraj Jakubisko a další celebrity.

Cena zahrnuje
  • autobusovou dopravu
  • exkurzi do sklárny Ajeto Lindava a Ajeto Nový Bor
  • kávu v Krčmě
  • oběd  v Restauraci Ajeto
  • vstup do sklářského muzea
  • odborný výklad historičky umění
  • osobní audio-systém
Termín zájezdu: 4. - 4. listopadu 2017
Cena zájezdu: 1.400 Kč

Tento zájezd již proběhl. Zkuste si vybrat z naší aktuální nabídky zájezdů.