Kanadská trilogie část I. Indiánské léto aneb východní Kanada v barvách podzimu

Jedinečná architektura, umělecké sbírky, neznámá historie a přírodní krásy Nového světa

s odborným doprovodem Bc. Zdeňkam Sialiniho 

Kanada – druhá největší země světa, symbol prosperity, tolerance a velkolepých přírodních krás. V době, kdy cestovatel pečlivě vybírá svůj budoucí cíl, se bezpečná a kultivovaná země, plná kulturních i přírodních krás jako je Kanada, jeví jako ideální směr výpravy. CK Salve tour pro Vás připravila trilogii zájezdů do této neobyčejně krásné země. Zájezdy se zvláštním důrazem na historii a dějiny umění Vám přiblíží její bohatou minulost, která bohužel zůstává stranou zájmu veřejnosti, jedinečné památky a kulturní dědictví, které v Kanadě zanechali původní obyvatelé, Vikingové, Francouzi, Britové i Američané, velkolepé sbírky kanadského i světového umění v prestižních galeriích a muzeích a skvělou architekturu i design.

Kanada je světovým pojmem v oblasti přírodních krás – trilogie zájezdů CK Salve tour Vás zavede do nejkrásnějších přírodních koutů Kanady a není náhoda, že první zájezd trilogie bude zaměřen na Indiánské léto – tedy slavný barevný kanadský podzim. Protože proč nezačít něčím, co je vlastně hlavní vizitkou celé země. V dalších dílech trilogie se pak můžete těšit na legendární Newfoundland s nejstarší krajinou planety a osadami Vikingů, ostrovy Královny Charlotty a severské deštné lesy ostrova Vancouver anebo na tyrkysová jezera Skalistých hor a nekonečné pláně Velkých prérií.

Zájezdy do Kanady nepotěší jenom milovníky zapomenuté historie a umění a krásné přírody, ale na své si přijdou také milovníci dobrého jídla – Kanada je skutečným, byť opomíjeným rájem dobrého jídla a pití. Naleznete zde atraktivní směsici tradiční evropské gastronomie, etnických kuchyní Asie i Afriky a jedinečných produktů, které jsou pro Kanadu typické (hovězí z oblasti Velkých prérií, humry a mořské plody z Nového Skotska a Brunšviku, skvělá vína z oblasti Niagara Falls a jezera Okanagan, dokonalé ovoce a lososy ze západního pobřeží).

Sobota,30. září: Praha – Toronto

Odlet z Prahy do Toronta v ranních hodinách, odpoledne přílet do Toronta – procházka po centru města – ulice Spadina (část centra Toronta, kde se soustředí studentský život a život asijských komunit), parlament Ontaria (a přilehlý Queen´s park s mnoha památníky), rušná čínská čtvrť s mnoha restauracemi (největší China town v Kanadě), designové centrum Sharp (budova postavená r. 2004 s důrazem na participativní design) a další vynikající ukázky moderní architektury (např. hlavní budova Univerzity umění a designu, víceúčelová hala Roy Thompson Hall atp.) Nocleh v Torontu.

image1 image2

Neděle, 1. října: Toronto

Celodenní prohlídka Toronta – půvabného velkoměsta na břehu Ontarijského jezera –(Downtown a finanční čtvrť s mrakodrapy světoznámých tvůrců jako L. M. van der Rohe a dalších), symbol města – slavná CN Tower (televizní věž o výšce 533 m, která byla do r. 2007 nejvyšší stavbou světa), obří Rogers centre a Ripley´s aquarium (jedno z nejlepší akvárií světa), vydáme se také na plavbu lodí okolo Torontských ostrovů (krásné vyhlídky na centrum města), navštívíme hokejovou Síň slávy i trh sv. Vavřince, oplývající kanadskými specialitami a také pozoruhodné umělecké centrum Old distillery district (řada galerií moderního umění v bývalém průmyslovém brownfieldu), nevynecháme ani novou budovu torontské radnice (vynikající dílo finského architekta V. Revella) a obchodní komplex Eaton centre (práce E. Zeidlera, uvnitř plastiky M. Snowa). Nocleh v Torontu.

image3 image4 image5 image6

Pondělí, 2. října: Toronto a Niagarské vodopády

Vydáme se směrem k americké hranici, jízda podél jezera Ontario nás dovede až k legendárním Niagarským vodopádům (pohled z kanadské strany), soustava 3 samostatných vodopádů dosahujících výšky 52 m, celebrita světového cestovního ruchu už od 19. stol. (mezi návštěvníky např. i Napoleonův bratr Jérôme), plavba až k samotným vodopádům a procházka za vodní stěnou, cestou zpět do Toronta navštívíme jedno z největších kanadských vinařství Inniskillin (věděli jste, že Kanada je jedním z významných světových producentů vína a největším světovým producentem ledového vína?), v podvečer příjezd zpět do Toronta, zastávka u Enercare Centra (soubor budov a pavilonů určených pro veletrhy a výstavy). Nocleh v Torontu.

image7

Úterý, 3. října:  Toronto muzejní

Návštěva Královské Ontarijské galerie (skvělá úprava interiéru v postmodernistickém stylu, největší světová sbírka kanadského umění – inuitské umění, T. Thomson, slavná skupina 7 – kanadská krajinomalba, C. Krieghoff, E. Carr, taktéž skvělá kolekce evropského umění mj. Rubens, Rembrant, van Dyck, Goya, Tintoretto, Picasso, Rodin…, největší světová kolekce soch H. Moora), odpoledne zastávka u Torontské university a Královského Ontarijského muzea (pozoruhodná stavba ve formě krystalu z r. 2007, zájemci zde mohou obdivovat kolekce světového umění a archeologie – výborné sbírky čínského umění, egyptské umění, střední východ atp.) nebo návštěva Baťova muzea obuvi (více jak 13000 exponátů mapující historii obouvání obuvi a obuvnictví. Možnost návštěvy muzea Gardiner (jedinečné muzeum keramiky porcelánu). Na závěr dne návštěva residence Casa Loma (pozoruhodná neogotická rezidence postavená r. 1937 pro finančníka Sira Henryho Milla Pellatta). Nocleh v Torontu.

image8 image9 image10

Středa, 4. října: Národní park Bruce Peninsula – oblast Huronského jezera

Návštěva národního parku Bruce Peninsula (jedinečná přírodní zóna se všemi půvaby oblasti Velkých jezer (bílé písečné pláže, grotty, fantaskní skalní formace a vysoké útesy nad tyrkysově modrou vodou jezera), park je zároveň jednou z TOP destinací pro návštěvu v průběhu barevného kanadského podzimu (některé stromy staré více jak 1000 let, ráj kanadských javorů). Nocleh v oblasti Bruce Peninsula National Park.

image11 image12

Čtvrtek, 5. října: Sv. Marie mezi Hurony – provinční park Algonquin

Návštěva osady Sv. Marie mezi Hurony (jedno z nejvýznamnějších míst kanadské historie, francouzská jezuitská osada z r. 1639, místo odkud se psala historie osídlování Kanady, dnes rekonstruovaná do podoby v 17. stol.), odpoledne přejezd do provinčního parku Algonquin (více jak 7000 čtverečních kilometrů listnatých lesů posetých jezery – pokud Vás okouzlovaly podzimní scény rudých, žlutých a oranžových javorů, tak vězte, že Algonquin park je tím nejlepším místem na světě pro pozorování barevného podzimu). Nenáročná procházka po některém z trailů nebo plavba na kánoích po jezeře v parku (při troše štěstí narazíme na losy nebo medvědy). Nocleh v blízkosti parku Algonquin.

image13 image14

Pátek, 6. října: PP Algonquin – oblast NP Tisíc ostrovů – Ottawa

Dopoledne slavný Vyhlídkový trail v parku (cca 3 km nenáročné chůze), procházka okolo Bobřího jezera a muzeum mapující historii kanadského dřevařství. Při procházkách parkem vzpomeneme také klíčovou roli parku ve formování vztahu kanadského umění k přírodě, malíře T. Thomsona nebo skupinu 7, kteří jej často zobrazovali a přispěli ke zrodu kanadské krajinomalby. Odpoledne příjezd do oblasti NP Tisíc ostrovů (klenot přírody i architektury na hranici Kanady a USA, asi 80 km pás ostrovů v místě, kde řeka sv. Vavřince vytéká z jezera Ontario, mnoho ostrovů je zastavěno půvabnými domy, letními rezidencemi nebo replikami středověkých hradů), plavba okolo ostrovů a hradu Bold – symbol celé oblasti. Večer příjezd do Ottawy. Nocleh v hotelu v Ottawě.

image15 image16

Sobota, 7. října: Ottawa

Ottawa – to je půvab viktoriánských dob, klenoty moderní architektury a skvělé sbírky umění. Projdeme se po diplomatické čtvrti (řada ukázek moderní architektury), Národní kanadské mincovny a budovy Národní galerie (autor budovy slavný architekt Moshe Safdie), záplavu javorového sirupu zažijeme na trhu Byward, uvidíme zámecký hotel Laurier a Rideau kanál (památka Unesco), a nevynecháme ani Parlamentní kopec se souborem neogotických staveb (parlament, nejvyšší soud, Wellington building atp.). Nocleh v Ottawě.

image17

Neděle, 8. října: Ottawa – Montreal

Dopoledne návštěva kanadského muzea civilizace (skvělé sbírky umění původního indiánského obyvatelstva ze západního pobřeží Kanady (totemy, masky, rituální předměty, oděvy atp., výborná etnografická expozice zobrazující Kanadu 19. a poč. 20. stol.), zastávka u vojenského muzea (pouze exteriér) a přejezd do Montréalu. Montréal to je Paříž Ameriky – půvab starého kontinentu s lehkostí Nového světa, výjezd na Mt. Royal s krásnou vyhlídkou na celé město, zastávka u experimentálního architektonického projektu Habitat 67 (arch. Moshe Safdie, vystavěn v rámci EXPA 1967), Olympijský areál (L. M. van der Rohe a R. Taillibert), ohromující budova St. Joseph Oratory. Nocleh v Montréalu.

image18 image20 image21 image22

Pondělí, 9. října: Montreal

Prohlídka Montréalu a jeho hlavních architektonických symbolů – přístav a staré město (právě zde přistál r. 1535 J. Cartier a odtud se začala psát historie Kanady očima Evropanů, Montréal je dnes pozoruhodným souzněním klasické evropské architektury, výstřelků v podobě prvních kanadských mrakodrapů, až po experimentální projekty svérázných podob), Montréal je pro četnost katolických chrámů nazýván „městem svatých a sta věží, my uvidíme hlavní chrámy – sv. Patrika a chrám Notre Dame, zastavíme se u podivuhodné kolekce staveb na Place d´Armes (neogotika, art deco atp.), architektura brutalismu na Place Bonaventura, chrám sv. Jakuba, čínská čtvrť. Nocleh v Montréalu.

Úterý,10. října:  Montreal – Quebec

Návštěva muzea výtvarných umění v Montréalu (zal. již r. 1860, dnes jedna z největších kolekcí výtvarného umění v severní Americe), podzimní atmosféru oceníme při návštěvě montréalské botanické zahrady (nádherně zbarvené čínské a japonské zahrady a také expozice věnovaná původním obyvatelů Kanady). Odpoledne přejezd podél řeky sv. Vavřince do Quebecu (po cestě zastávka u starých francouzských usedlostí a mlýnů z 18. stol.), procházka po Quebecu (nejstarší americké památky na sever od Mexika, městská citadela – jeden z největších fortifikačních projektů v Americe, výhled na řeku sv. Vavřince, tzv. Abrahámova pole, mohutné opevnění starého města). Nocleh v Quebecu. 

image24 image25 image23 image26

Středa, 11. října:  Quebec

Podrobná prohlídka Starého Quebecu (r. 1608 toto místo vybral S. Champlain pro zřízení pevnosti na Diamantovém mysu – vyvýšené plošině vklíněné mezi řeku sv. Vavřince a sv. Karla, dnes je Quebec jedním z nejzachovalejších a historicky nejcennějších městských celků na americkém kontinentě), procházka po centru – ulice sv. Jana, katedrála Notre Dame, Place Royal, terrace Dufferin a symbol města – zámecký hotel chateau Frontenac (klíčová stavba v rámci stylu „zámeckých hotelů“, populárního v 2. pol. 19. stol.), muzeum frankofonního umění, půvabná atmosféra spletitých uliček Spodního města a starého přístavu. Nocleh v Quebecu.

image28 image27

Čtvrtek, 12. října: Ostrov Orléans – St.Anne Beaupré

 

Odjezd na ostrov Orleáns – původní farmy osadníků z 18. stol., v samém srdci řeky sv. Vavřince, návštěva některé z výroben javorového sirupu, návštěva huronské osady v blízkosti Quebecu (rekonstrukce obydlí tzv. Long House, expozice mapující život jednoho z nejvýznamnější kmenů na území Kanady, dodnes zde žije kulturně aktivní komunita Huronů), zastávka u velkolepých vodopádů Montmorency (o celých 30 m vyšší vodopády než Niagara falls), návštěva poutního místa st. Anne Beaupré (spojena s francouzskými Lourdami, neorománská bazilika sv. Anny). Nocleh v st. Anne Beaupré.

image32

image29 image30 image31

Pátek,  13. října : Kaňon St. Anne – Tadoussac

Procházka po kaňonu st. Anne (visuté mosty, skalní převisy) a cesta podél zálivu sv. Vavřince do velrybářské osady Tadoussac (cestou krásné výhledy na záliv a řeku sv. Vavřince), procházka po městečku Tadoussac ze 17. stol., které sehrálo významnou roli v historii kanadského velrybářství (osada se nachází na místě, kde nejhlubší kanadský fjord Saguenay vpadá do řeky sv. Vavřince), odpolední plavba za velrybami (Taddousac je považován za jedno z nejlepších míst na světě pro pozorování velryb, vyskytují se zde plejtváci obrovští, keporkaci, plejtváci malí, běluhy a řada dalších druhů kytovců, které s trochou štěstí uvidíme). Nocleh v Tadoussacu nebo cestou do Quebecu..

image33 image34 image35 image36

Sobota, 14. října: Transfer na letiště (Quebec nebo Montreal) a odlet do Prahy

Neděle, 15. října:  Přílet do Prahy

 

Doklady pro cestu do Kanady:

 • Bezvízový styk
 • Od 15.3.2016 potřebují bezvízoví turisté cestující letecky do Kanady (včetně tranzitu přes Kanadu) elektronické cestovní povolení (eTA).
 • K žádosti cestující potřebují platný cestovní pas, elektronické zařízení s přístupem k internetu (vč. mobilního telefonu), e-mailovou adresu a platební kartu. Proces podání žádosti zabere pouze malou chvíli a schválení probíhá během několika minut, nejpozději ve lhůtě do 72 hodin. Autorizace je platná po dobu 5 let nebo do vypršení platnosti pasu.
 • S platností od 1. srpna 2015 zavedla Kanada systém elektronického povolování cest „electronic travel authorization – eTA“, obdobný systému ESTA používanému v USA. V termínu do 15. března 2016 bylo prověření systémem eTA nepovinné. Úkolem systému je prověření těch cestujících v letecké dopravě, kteří přijíždějí do Kanady (včetně tranzitu) v rámci bezvízového styku. Žádost o povolení cesty je podávána prostřednictvím webových stránek Citizen and Immigration Canada http://www.canada.ca/eTA.
Cena zahrnuje
 • Letenky z/do Kanady včetně letištních poplatků
 • 14 x nocleh (se snídaní v rámci možností) v 3-hvězdičkových hotelech a motelech
 • Dopravu po Kanadě dle programu pronajatým minibusem
 • Audio-guide-systém (sluchátka pro účastníky  a mikrofon pro průvodce)
 • Odborný doprovod a výklad českého průvodce
 • Komplexní cestovní pojištění A90 pojišťovny Union včetně pojištění storna
 • Zákonné pojištění cestovní kanceláře pro případ úpadku
Cena nezahrnuje
 • Vstupy
 • Spropitné
 • stravování
Termín zájezdu: 30. září - 15. října 2017
Cena zájezdu: 78.500 Kč

Tento zájezd již proběhl. Zkuste si vybrat z naší aktuální nabídky zájezdů.