Kanadská trilogie část II. Zájezd do Západní Kanady: svět nespoutané přírody prérií, Skalistých hor a Pacifiku

Západní Kanada – svět nespoutané přírody prérií, Skalistých hor a

Pacifiku s přihlédnutím k domorodému umění a historii

s odborným doprovodem Bc. Zdeňka Sialiniho

image1

Druhý díl našeho putování Kanadou Vás zve do jednoho z bezkonkurenčně nejkrásnějších koutů světa. Západ Kanady je vlastně takovým mikrokosmem, kde se snoubí to nejkrásnější, co může příroda nabídnout s rozumným přístupem člověka a nebývalým respektem mezi kulturou a přírodou. Vedle sebe zde v harmonii stojí monumentální ledovce s peřinami starými stovky milionů let, nekonečné lesy plné losů, medvědů a vlků, stáda velryb v pobřežních vodách Vancouverova ostrova, mořské vydry, bělohlaví orli, oživující nejstarší deštné lesy severní polokoule a vedle nich poklidná a kultivovaná města, kulturní památky pacifických i prérijních indiánů, historie i lidská současnost.

Západní Kanada je pro mnohé symbolem přirozené estetiky přírody, což každoročně znovu a znovu dokazuje obsazováním prvních stránek kalendářů, pozadí pracovních ploch u Windows, katalogů a pohlednic.

image2

Ačkoliv jsou nám podvědomě či přímo známy pohledy na tyrkysová jezera korunovaná zasněženými vrcholky, málokdo má hlubší povědomí o pohnuté historii Prvních národů, o jejich umění a světě, téměř ztraceném v průběhu 20. stol.

Západní Kanada je pozoruhodná i z hlediska umění, protože zatímco umělecký odkaz přírodních národů většinou zapadnul hluboko do učebnic dějin umění a v reálné tvorbě byl odsunut na periferii, kanadský svět umění 20. století jej oživil v nové moderní tradici, kde není vzdálenou inspirací, ale živou realitou.

image3

Pro milovníky dobrého jídla také západ Kanady znamená hojnost proslulého ovoce z údolí Okanagan, špičkového hovězího z oblasti Velkých prérií, lososů a mořských plodů z Pacifiku v pestré interpretaci rodilých Kanaďanů, původních obyvatel a národů z celého světa.

image5 image6 image4

Vzhůru za na cestu se Salve tour!!!

image7

Čtvrtek 21. června:  Praha – Calgary

8:50 odlet z Prahy (přes Amsterodam), přílet do Calgary v 13:25, transfer na ubytování a odpolední procházka po centru města. Calgary to je symbol kanadského bohatství – město, uprostřed prérií, které původně vzniklo jako opevněná stanice při osídlování Západu a stavbě transkanadské železnice, se v 70. letech 20. stol. stalo výstavní skříní kanadské ekonomiky s velkolepými stavebními a kulturními projekty. Návštěva Calgary Tower s panoramatickým výhledem na město a okolní krajinu, procházka po downtownu se zastávkou u původního sídla trasnskanadské železnice, historickými bary až k mrakodrapu Bow (v r. 2012 zařazen mezi 10 nejzdařilejších moderních staveb světa), procházka okolo výstavních budov bank z konce 19. stol. na náměstí Olympic plaza (připomínka LOH 1988) k radnici a pozoruhodné budově Bell – národnímu hudebnímu centru. Nocleh v Calgary.

image11image9 image10image8

Pátek, 22. června  : Calgary – Drumheller

Dopoledne návštěva musea Glenbow (nejlepší sbírky umění a historických předmětů kanadských prérijních indiánů), zastávka u stadionu Stampede (místo, kde se každoročně koná největší světový

kovbojský festival), jízda okolo řeky Bow k nejstarším památkám ve městě k areálu Fort Calgary (zde se r. 1875 začala psát historie města, ale také slavné epizody z historie Kanadské královské severozápadní jízdní policie).

image12 image13

Odpoledne návštěva Historického parku v Calgary – jedinečný skansen či vlastně dokonalá replika celého města v různých epochách rozvoje města – od indiánské osady, farmy přistěhovalců či typického „westernového“ města až k parní železnici, výstavním vilám a rušnému průmyslovému centru 60. let.

image16image14

V podvečer se vydáme na cestu na východ do otevřené prérie (přesvědčíme se, že Kanada je nejen ropným rájem, ale také obilnicí Ameriky) a po cca 1,5 jízdy dojedeme do městečka Drumhelleru. Toto ospalé prérijní centrum je totiž hlavním světovým městem dinosaurů. Jeho osud zásadně změnily objevy v blízkosti Jelení řeky r. 1884, kdy hledači uhlí objevili tisíce kosterních pozůstatků dinosaurů. Dnes je Královské Tyrrelovo museum nejvýznamnější světovou institucí v tomto oboru a jeho kolekce nemá ve světě obdoby. Paleontology uvidíme přímo při práci (možnost nahlédnout do laboratoří) a sami se projdeme nalezišti, kde jistě narazíme na zkamenělé dřevo a pozoruhodné geologické formace zvané hoodoos. Pozdě večer návrat do Calgary na nocleh.

image17 image18 image19

Sobota, 23. června: Calgary – NP Kootenay – Radium Hot Springs

Odjezd z Calgary do Skalistých hor. Naší první zastávkou bude NP Kootenay, oblíbené loviště zvěře mezi prvními národy se zvláštní geologickou historií. Zastavíme se u řeky Vermilion, která tvoří osu parku a u hlavních atrakcí jako Mramorový kaňon (zvláštní úkaz eroze, kdy se potok Tokumm během milionů let zařezal, až do 40 metrové hloubky a vytvořil tak pozoruhodný systém nového řečiště, příjemná procházka cca 1 hod), zájemci mohou absolvovat krátký trek (cca 2 hod) k výhledovým bodům na monumentální Castle mountain. Zastavíme se také u indiánského naleziště okru, který původním obyvatelům sloužil pro rituální účely a v podvečer dojedeme do centra Radium Hot Springs (mohutné ovce tlustorohé, které obývají okolí, uvidíme téměř s jistotou), kde budeme relaxovat

v horkých pramenech, které osadu proslavily. Nocleh v Radium Hot Springs.

image21image22 image20

Neděle, 24. června: Radium Hot Springs – NP Glacier – Revelstoke

Dnes se vydáme dále na západ podél nejnáročnějších úseků Transkanadské železnice, která zde překonává četná sedla (až do výšky 1330 m), mnohá lavinová pole a strmé srázy. Zastavíme se v parku Glacier (fakultativně nenáročný trek cca 3 hod k místům s nádhernými výhledy na ledovce,

kterých je v parku více jak 400), zastavíme se také na památném místě Roggersova průsmyku s malou expozicí věnovanou výstavbě železnice, uvidíme unikátní tisícileté cedry a endemickou floru. Nakonec navštívíme národní park Revelstoke, který je proslulý svými rozkvetlými loukami. Nocleh v Revelstoke.

image23 image24

Pondělí, 25. června: Revelstoke – Clearwater – PP Wells Grey – Blue River

Naše cesta bude pokračovat dál na jihovýchod do provinčního parku Wells Grey. Cestou se zastavíme u soustavy jezer v okolí Salmon Arm (kdysi nejvýznamnějšího bodu tahu lososů s oblasti), sjedeme do údolí řeky Okanagan (skvělé ovoce i víno) a odpoledne dorazíme do osady Clearwater, která je vstupní branou do parku Wells Grey. Procházka v parku k několika vodopádům (především mohutné vodopády Helmckeln falls) a objevování nejrozmanitějšího vodního systému v Kanadě. Následně přesun do Blue River a fakultativní „vodní safari“ (lodí do nepřístupné oblasti lesů s vysokou pravděpodobností výskytu černých medvědů). Nocleh v Blue River.

image27image25 image26

Úterý, 26. června: Blue River – Mount Robson – NP Jasper – Hinton

Obrátíme se zpět na východ k hlavnímu masivu Skalistých hor a tentokrát povede k jeho nejvyšší části – Mount Robson – ikonické hoře, která samotná tvoří vlastní provinční park a jejíž svahy se staly jednou z ikon kanadské přírody. Zastávka v návštěvnickém centru s krásnými vyhlídkami na horu odpoledne přejezd do NP Jasper (největší koncentrace divoké zvěře v Rockies, půvabné městečko s koloritem 19. stol. a půvabným okolím. Večer přesun do Hintonu na nocleh.

image28

Středa, 27. června: NP Jasper – vodopády Athabasca a Sunwapta  Falls

Celý den budeme věnovat celebritě Skalistých hor – národnímu parku Jasper. Vydáme se k jezeru Maligne (jeden z „kalendářových“ pohledů na okolní masivy a půvabný ostrov Spirit Island uprostřed jezera), vysoká pravděpodobnost medvědů, losů a jelenů. Vyhlídky na Pyramid mountain, procházka k jezeru Medicine, možnost absolvovat některý z trailů. Večer přesun k vodopádům Athabasca falls a k vodopádům Sunwapta falls. Nocleh u vodopádů Sunwapta.

image29 image30image31

Čtvrtek, 28. 6.: Icefield Parkway – NP Yoho – Golden

Celodenní jízda jednou z nekrásnějších tras světa – Ledovcové dálnici (Icefield parkway). Zastávky u peřejí na řece Athabasca, zastávky u legendárních bodů jako Catacombe Mountain, tyrkysového jezera Peyto, jenž se stalo ikonou Skalistých hor a nevynecháme samozřejmě největší mimoartkický ledovec světa – Columbia. Přímo na ledovec pak vyjedeme speciálním vozidlem. Večer přesun do NP Yoho a procházka k vodopádům Takkakaw. Nocleh v Goldenu.

image33image32 image34image36 image35

Pátek 29. června: Golden – Lake Moraine – Lake Louise – Banff – Canmore

Brzy ráno, abychom unikli davům, vyjedeme k jezeru Moraine, které se se svým panoramatem Deseti vrcholů a jasně tyrkysovou barvou, stalo Mekkou turistů z celého světa. Nedaleké neméně slavné jezero Lake Louise s pohádkovým hotelem na svém břehu je pak jeho menším bratrem. Půvabnou krajinu plnou výhledů a zvěře si dokonale užijeme v údolí řeky Bow, absolvujeme několik nenáročných procházek (cca 2-3 hod), která nás zavedou k samotné patě obří Castle Mountain nebo nás provedou kaňonem Johnston. Večer pak dojedeme do městečka Banff – hlavního turistického centra Skalistých hor. Nocleh v Canmore.

image37 image38 image40

Sobota 30. června: Okolí Banffu – Calgary – Vancouver

Celý den budeme objevovat okolí Banffu, které nabízí jak řadu kulturních zajímavostí, tak i nepřeberné množství přírodních krás. Projdeme si samotné městečko Banff, podíváme se do musea kanadských národních parků a k legendárnímu hotelu Springs (architektura zámeckých hotelů), shlédneme peřeje na řece Bow, projdeme se okolo půvabného jezera Minnewanka a nakonec se necháme vyvézt lanovkou, až na vrchol Sulphur Mountain (krásné výhledy a celé Rockies jako na dlani z výšky 2451 m. Večer přesun na letiště v Calgary a odlet do Vancouveru. Nocleh ve Vancouveru.

image41 image42 image43

Neděle 1. července: Canada Day ve Vancouveru

Vancouver – to je synonymum nejlepších podmínek k životu, půvabného města v objetí oceánu a hor. Downtown s náměstím Canada Place a historickým středem Gas Town (nejstarší část města okolo původního přístavu a konečné stanice Transkanadské železnice, slavné parní hodiny), návštěva galerie a musea Bill Reida (jedinečné plastiky a obrazy ve stylu tradice pacifických prvních národů), Vancouverské galerie umění nebo slavného musea antropologie (největší kanadská kolekce umění původních obyvatel oceánského pobřeží a ostrovů). Nocleh ve Vancouveru.

image45image44 image46

Pondělí 2. července: Vancouver

image49Druhý den prohlídky Vancouveru – úžasný farmářský trh na ostrově Grenvill (nepřeberné množství delikates z celé západní části Kanady). Procházka po visutém mostě nad řekou Capilano (70 nad řekou s okolní unikátní florou), půvabný Stenley Park s totemovými poli, plážemi a vyhlídkovými trasami. Možnost návštěvy Vancouverského akvária (běluhy a jiní tvorové kanadských vod), procházka okolo nejzajímavějších ukázek architektury (budova veřejné knihovny, Marinetime building atp.). Zbyde i volno na nákupy nebo individuální procházky městem. Večer okusíme pivo z místního pivovaru a speciality z moře. Nocleh ve Vancouveru.

image48image47

Úterý 3. července: Vancouver – Vancouver Island – Tofino – Port Alberni

Trajektem se přesuneme na ostrov Vancouver, abychom se dostali do oblasti severských deštných lesů, kterým je tento smaragdový klenot Pacifiku proslulý. Návštěva provinčního parku McMillan s tisíce let starými stromy obrostlými „vlasy“ lišejníků, obřích kapradin a vegetace, která se neměnila miliony let. Odpoledne se dostaneme, až na oceánské pobřeží do městečka Tofino (centra domorodého umění, v 60. letech centrum hippies) a vydáme se lodí okolo řetězu ostrůvků pozorovat velryby (keporkaci, velryby šedé a stáda kosatek), jistě uvidíme i mořské orly hlídkující na stromech na břehu a stovky lachtanů, obývajících malé ostrovy v okolí. Nocleh v Port Alberni.

image50 image51 image52 image53 image54

Středa 4. července : Vancouver Island – Victoria

Zastavíme se ve městečku Duncan (známé svojí kulturně činnou indiánskou komunitou) a odpoledne dorazíme až k Viktorii – hlavnímu městu Britské Kolumbie, nejbritštějšímu městu Kanady. Navštívíme slavné zahrady paní Butchartové (památka Unesco, úžasná ukázka zahradního umění). Večer procházka po centru Viktorie. Nocleh ve Viktorii.

image55 image56

Čtvrtek 5. července: Vancouver Island – Victoria

Celodenní prohlídka Viktorie – elegantní neogotická a viktoriánská architektura (budovy parlamentu), hotel Empress, půvabné oceánské nábřeží a původní doky Fisherman´s wharf, které jsou dnes galerií pod širým nebem s půvabnými barevnými domečky a skvělými rybími restauracemi. Návštěva musea Britské Kolumbie (historická a etnografická sbírka mapující dějiny oblasti, podle mnohých nejlepší museum Kanady, museum Emilly Carrové, klíčové osobnosti kanadského malířství, večer procházka po čínské čtvrti a renovovaných průmyslových areálů s množstvím kaváren, galerií, obchodů aj. Nocleh ve Viktorii.

image61image60image57
image59

Pátek, 6. července: Victoria – Vancouver – Amsterodam

Trajekt z Victorie a  transfer na letiště. 17:45 odlet do Amsterodamu.

Sobota, 7. července: Amsterodam – Praha

12:10 přílet do Amsterodamu. 16:20 odlet do Prahy. 17:45 přílet do Prahy.

Doklady pro cestu do Kanady:

 • Bezvízový styk
 • Od 15.3.2016 potřebují bezvízoví turisté cestující letecky do Kanady (včetně tranzitu přes Kanadu) elektronické cestovní povolení (eTA).
 • K žádosti cestující potřebují platný cestovní pas, elektronické zařízení s přístupem k internetu (vč. mobilního telefonu), e-mailovou adresu a platební kartu. Proces podání žádosti zabere pouze malou chvíli a schválení probíhá během několika minut, nejpozději ve lhůtě do 72 hodin. Autorizace je platná po dobu 5 let nebo do vypršení platnosti pasu.
 • Žádost o povolení cesty je podávána prostřednictvím webových stránek Citizen and Immigration Canada http://www.canada.ca/eTA.
Cena zahrnuje
 • Letenky z/do Kanady včetně letištních poplatků
 • 15 x nocleh se snídaní ve 2-lůžkových pokojích s přílsušenstvím v  3-hvězdičkových hotelech a v hotelech typu lodge
 • Dopravu po Kanadě dle programu pronajatým minibusem
 • Trajekt na/z Vvancouver Island
 • Letenku Calgary – Vancouver
 • Vstupy do národních parků
 • Audio-guide-systém (sluchátka pro účastníky  a mikrofon pro průvodce)
 • Odborný doprovod a výklad českého průvodce
 • Komplexní cestovní pojištění A90 pojišťovny Union včetně pojištění storna
 • Zákonné pojištění cestovní kanceláře pro případ úpadku
Cena nezahrnuje
 • Stravování mimo snídaně
 • Vstupy do muzeí, památek, ap.
 • Lanovky
 • Lodní výlety
Termín zájezdu: 21. června - 7. července 2018
Cena zájezdu: 99.900 Kč