Letecký zájezd do Kodaně: města umění, architektury a designu

Pojeďte s námi oslavit narozeniny dánské královny Margrethe II. !

 s odborným doprovodem PhDr. Pavly Rossini, nezávislé kurátorky a kulturní publicistky se specializací na moderní design a užité umění, která žije střídavě v Kodani a v Praze

 image1

Královský palác Amalienborg. Foto: Ursula Bach

Kodaň – hlavní město Dánského království bylo nedávno vyhlášeno městem s nejvyšší životní kvalitou a po spojení mostem se Švédskem se stalo skutečnou bránou Severu. Několik dní se budeme seznamovat s touto nejekologičtější evropskou metropolí se zajímavou architekturou, jejíž měřítkem je člověk. Její obyvatelé o sobě tvrdí, ze jsou nejšťastnějšími lidmi naší planety. O tom, že Dánsko je země ostrovů se přesvědčíme během výletu podél členitého pobřeží na sever ostrova Sjælland.

Středa 13. 4.: Let z Prahy do Kodaně + celý den v Kodani

V 7:10 odlet z Prahy do Kodaně. 8:30 přílet do Kodaně. Transfer vlakem do centra. Uložení zavazadel v hotelu v blízkosti hlavního nádraží.

Přestože Velká Kodaň má přes milión obyvatel, vlastní centrum je poměrně nevelké. Většina lidí se tady pohybuje na kolech a není neobvyklé potkat po ránu členy parlamentu nebo ministry, jak si to šlapou do Folketingu a úřadů. My se budeme přemísťovat  většinou pěšky a pro první seznámení s městem využijeme plavbu po kanálech a pobřeží na vyhlídkovém člunu. Cestou budeme obdivovat i moderní architekturu jako např. supermoderní novou budovu Královské Opery  od známého architekta Henninga Larsena. Proplujeme kolem Malé Mořské Víly a můžeme se rozhodnout, zda ji ještě jednou navštívíme  až se budeme procházet po nábřeží a obhlížet zakotvené lodi.

image2

Plavbu zakončíme v  Nyhavn (nový přístav z ze 17. století), kde už nejsou vykřičené krčmy, námořníci a prostitutky, ale  předražené turistické restaurace a z nostalgie i shopy, kde si lze nechat vytetovat růži. Krátce zde pobýval i H.C. Andersen, takže japonští turisté si ušetří cestu do jeho rodného města Odense.  Rozhlédneme se po náměstí  Kongens Nytorv se Starou Scénou Královského divadla, luxusním hotelem D´Angleterre a nejstarším obchodním domem Magasin du Nord, kde si uděláme přestávku na kávu a občerstvení.  Projdeme se po pěší zóně, zastavíme se v Illum Bolighus s dánským  a mezinárodním designem, přejdeme náměstí Gammel a Nytorv s pozoruhodnými kašnami, mineme pár významných, dnes už odsvěcených kostelů a nahlédneme do dalších designových obchůdků. Na druhém konci pěší zóny je Radniční náměstí s radnicí  a hotelem Palace, jež jsou ojedinělými ukázkami dánské  secesní architektury.

Posledním bodem dnešního programu bude návštěva Glyptotéky, kterou založil zakladatel světoznámého pivovaru Carlsberg, Carl Jacobsen, z jehož fondu se dodnes financují nákupy umění. Sám byl vášnivým sběratelem zejména antické plastiky a tuto sbírku stejně jako další nejvýznamnější díla umístěnou v přístavbě muzea od známého architekta Henning Larssena, si prohlédneme.  Můžeme se ještě občerstvit v zimní zahradě  s palmami. Odtud to máme už jen kousek do našeho hotelu.  Tento nebo jiný večer můžete strávit  procházkou v nedalekém romanticky osvětleném zábavním parku Tivoli.

 

Čtvrtek  14. 4.: Výlet za historií a uměním do Helsingøru a Lousiany

Dnes se vydáme vlakem na celodenní výlet podél členitého pobřeží  ostrova Sjælland,  abychom navštívili Helsingør, asi 45 km severně od Kodaně. Cestou mineme několik zajímavostí – dům s designovým nábytkem Paustian, který postavil světoznámý architekt Jørn Utzon (autor opery v Sydney), projedeme kolem nejluxusnějších vil čtvrti Hellerup, přírodním parkem s venkovským palácem Ermitáž  (z r. 1736), Rungsted Kyst, kde žila nejznámější dánská spisovatelka Karen Blixen a dál  i městečko Humlebæk, kam se později vrátíme na návštěvu muzea Lousiana.  Nejvýznamnější stavbou Helsingøru je hrad Kronborg (památka UNESCO) ze 16. století, známý pod jménem Elsinor, kam Shakespeare umístil děj svého Hamleta.  Hrad je postaven ve strategicky významné pozici u průplavu Øresund a nedávno byl zrekonstruován celý fortifikační systém původní pevnosti.

image4

V jeho blízkosti bylo v loňském roce otevřeno nové Muzeum námořní plavby, které se záhy vyšplhalo v žebřičku muzeí NY Times mezi stovku „Must See“ díky neobvyklé architektuře a koncepci.. Vzniklo vysušením jednoho doku zrušené loděnice. V interaktivní expozici se seznámíme s historií plavby od Vikingů až po impozantní kontejnerovou plavbu dánské společnosti Mærsk.

image3

Na rychlý oběd se můžeme stavit v přilehlém Domu kultury s knihovnou – opět ukázka vynikající soudobé architektury a projít historickým středem Helsingøru.

image6Vlakem se vrátíme do Humlebæku, kde nás čeká jedinečný zážitek nejnavštěvovanějšího dánského muzea Lousiana. Od r. 1958 se zde kolem původní vily zakladatele postupně rozrůstaly galerijní stavby ve fantastické syntéze s okolním přírodním prostředím.  V parku jsou umístěny plastiky Alexandra Caldera, Henri Moora, Maxe Ernsta a dalších velikánů, ve stálé sbírce nechybí A. Giacometti, P.Klee, A. Warhol, D. Hockney ani Ai Weiwei. Z dánských umělců nesmíme zapomenout na expozici skupiny Cobra.

image5

Důležitou výstavou, kterou si nenecháme ujít  je Atak na oko, retrospektivní, doposud největší mezinárodní přehlídka op-artu a kinetického umění. Na ni navazuje i další výstava současného umění Iluminace.  V Lousianě je restaurace s fantastickým výhledem na průliv Øresund, kde bývá velmi dobrý večerní buffet. Zato stojí i dva muzejní shopy   s výtvarnými publikacemi a designovými předměty. Ještě že je tento den  otevřeno až do 22 hod.!

Pátek 15.4. :  Umění v Kodani a Christiania

Den zahájíme prohlídkou pohádkově působícího  zámku Rosenborg – letního sídla Christiana IV., významného panovníka, který se zasadil o prosazování renesančního slohu.  Také Rosenborg ( 1634) je esencí všech znaků renesanční architektury inspirované nizozemskými vzory – včetně režného zdiva a štítů. Jsou zde uloženy korunovační klenoty dánských panovníků – historické i ty, které královská rodina používá při výjimečných událostech i dnes.

Parkem Kongens Have  (Královská zahrada), který  bývá v létě obležen lidmi s piknikovými košíky, projdeme do muzea Statens Museum for Kunst. Zdolat jeho sbírky za jeden den je nemožné, a tak  se soustředímena špičky severského umění (1750 – 1950) a  výstavu Intimita ve výtvarném umění, kde budou zastoupena díla velikánů E. Muncha, W. Hammershøje a dalších. V architektonicky odvážné přístavbě  muzea jsou umístěny plastiky a instalace, část slouží k přednáškovým účelům a koncertům.

image7

Foto: obraz symbolisty W. Hammershøje

Hlad nás požene přes Botanickou zahradu k nově otevřenému trhu  Torvehallerne s delikatesami , včetně rybích specialit,  ovocem, zeleninou i čerstvým pečivem a kávou. Je to největší a nejlepší tržiště v Dánsku. Jistě si tady každý najde občerstvení podle své chuti – třeba sendvič v Un Mercato. Pak zamíříme ke kostelu Vor Frue Kirke, který má od r. 1923 statut katedrály. V neoklasicistním interiéru jsou plastiky významného sochaře B. Thorvaldsena.

Kolem staré části Kodaňské university a Synagogy  v maurském stylu projdeme k další renesanční památce z doby Christiana IV. – kulaté věži Rundetårn, z jejíhož vrcholu si osvěžíme pohled na Kodaň a můžeme navštívit i zde umístěnou observatoř.

image8Metrem dojedeme do Christianshavnu s pitoreskními kanály, hausbóty a čluny, někdy nazývaný malý Amsterdam. Jsou zde k jiným účelům   přestavěné doky a především svobodné město Christiania, původně hippiekomunita, která se zde etablovala v r. 1971. Nedaleko od ní leží i kostel Vor Frelserkirke, se zajímavě řešenou točitou věží. Podle časových možností a zájmu se v podvečer můžeme projít podél Christiansborgu, který byl téměř tisíc let panovnickým sídlem. Původní barokní stavby však vyhořely koncem 18. století a dnes v komplexu budov sídlí Parlament. V sousedství se nachází a další perla renesanční architektury Børsen ijeden z nejstarších kostelů Holmenskirke. V této oblasti se nacházítaké muzeum dánského sochaře Bertela Thorvaldsena a Židovské muzeum arch. Daniela Liebeskinda.

 

Sobota,16. 4.: Moderní architektura a design, Amalienborg a královniny narozeniny

image9Kodaň dnes slaví narozeniny své královny. Protože si ale královna  v den svých narozenin určitě ráda pospí, my si mezitím zajedeme metrem za moderní architekturou dánské metropole. Na uměle vybudovaném poloostrově v Sydhavn, v jižní části Kodaně stojí obytný dům Metropolis, který projektovali  Kaplického architekti z Future Systems. Jeho architektura je však naprosto vzdálena dánské architektonické tradici. Proto se raději podíváme na netradiční bytový komplex ve tvaru osmičky v Ørestadu. Navrhl jej Dán Bjarke Ingels a jeho projekt byl mezi 700 jinými vyhlášen na světovém festivalu architektury WAF v Barceloně  jako nejlepší. V prohlídce moderní architektury můžeme pokračovat v případě zájmu i v pozdním odpoledni. V centru Kodaně se veřejnosti nedávno zpřístupnil nový most pro pěší –  Kulatý most, který tvoří pět různě velkých kruhových plošin, navržený dánsko-islandským umělcem Olafur Eliassonem.

image10Přesně v pravé polednemusíme však býtna nádvoří rokokového královského paláce Amalienborg (1794),  kde se střídají hradní stráže, abychom  spolu s ostatními popřáli oblíbené královně Margrethe II  k dnešním narozeninám. Její Majestát nám na oplátku zamává z balkonu paláce.

Odtud je to kousíček ke kostelu  Marmorkirken, jemuž stál vzorem Svatopetrský chrám v Římě. Ze schodů dohlédneme na supermoderní novou budovu Královské Opery, kterou známe již z projížďky lodí.  Určitě nepřehlédneme ani zlaté cibule pravoslavného kostela, který působí v kodaňské zástavbě poněkud kuriózně. Možná potkáme i královnin kočár na projížďce kodaňskými ulicemi….

To už budeme blízko Design Muzea, kde po společném obědě shlédneme rozsáhlou výstavu nejnovějšího dánského designu a prohlédneme si i stálou expozici.

Neděle, 17.4.: výlet do Roskilde

image11Polodenní výlet vlakem 35 km západně od Kodaně nás zavede do Roskilde, jednoho z nejstarších měst, které ve středověku bylo sídlem dánských králů. Nejvýznamnější památkou je cihlovákatedrála sv. Lukáše, započatá kolem r. 1170, která se stala tradičním pohřebním místem a je zde pohřbeno 22 panovníků. Prohlédneme si zde i model skleněného sarkofágu, který si královna objednala v železnobrodské dílně Zdenka Lhotského.

V roskildském fjordu navštívíme také Muzeum Vikingů. Nahlédneme do historie těchto udatných skandinávských mořeplavců, kteří se v 8. – 11. století vydávali na odvážné výpravy. Seznámíme se s nalezenými i rekonstruovanými loděmi, které tvořily hlavní zbraň při loupežných výpravách, ale některé typy byly určeny k přepravě zboží a lidí. Roskilde je též mladým městem s RUC  universitou založenou v r. 1972 a známým hudebním festivalem pod širým nebem.

14:00 transfer vlakem na letiště. 17:00 odlet z Kodaně do Prahy.  18:20 přílet do Prahy.

Cena zahrnuje
  • Letenky Praha – Kodaň – Praha včetně letištních poplatků
  • 4 x nocleh se snídaní v 3-hvězdičkovém hotelu v centru Kodaně
  • Doprovod  a odborný výklad průvodkyně
  • Asistenci zástupce CK SALVE tour
  • Copenhagencard na 5 dnů zahrnující  dopravu vlakem, autobusem a metrem a vstupy do muzeí http://www.copenhagencard.com/
  • Osobní audio-guide systém (přijímač a sluchátka)
  • Zákonné pojištění cest. kanceláře pro případ úpadku
  • Komplexní cestovní pojištění včetně zdravotního pojištění a pojištění storna zájezdu
Cena nezahrnuje
  • Příplatek za 1-lůžkový pokoj: 4.500 Kč
Termín zájezdu: 13. - 17. dubna 2016
Cena zájezdu: 19.900 Kč

Tento zájezd již proběhl. Zkuste si vybrat z naší aktuální nabídky zájezdů.