Letecký zájezd do Kodaně: města umění, architektury a designu

S odborným doprovodem PhDr. Pavly Rossini, nezávislé kurátorky a kulturní publicistky se specializací na moderní design a užité umění, která žije střídavě v Kodani a v Praze

Kodaň – hlavní město Dánského království bylo vyhlášeno městem s nejvyšší životní kvalitou a po spojení mostem se Švédskem se stalo skutečnou bránou Severu. Několik dní se budeme seznamovat s touto nejekologičtější evropskou metropolí se zajímavou architekturou, jejíž měřítkem je člověk.

Přestože Velká Kodaň má přes milión obyvatel, vlastní centrum je poměrně nevelké. Většina lidí se tady pohybuje na kolech a není neobvyklé potkat po ránu členy parlamentu nebo ministry, jak si to šlapou do Folketingu a úřadů. My se budeme přemísťovat většinou  pěšky a pro první seznámení s městem využijeme plavbu na vyhlídkovém člunu.

image1

Středa 18. 4.: Let z Prahy do Kodaně + celý den v Kodani

V 7:10 odlet z Prahy do Kodaně. 8:30 přílet do Kodaně. Transfer vlakem do centra. Uložení zavazadel v hotelu v blízkosti hlavního nádraží.

Procházka městem začne na Radničním náměstí s radnicí a hotelem Palace, jež jsou ojedinělými ukázkami dánské secesní architektury. Při prohlídce interiéru radnice se krátce seznámíme s historií země a kolem zábavního parku Tivoli prejdeme do nedaleké Glyptotéky. Vznikla díky zakladateli světoznámého pivovaru Carlsberg, Carl Jacobsenovi, z jehož fondu se dodnes financují nákupy umění.

image4 image2

image3

Sám Jacobsen byl vášnivým sběratelem zejména antické plastiky a tuto sbírku si prohlédneme spolu s jedinečnou výstavou stříbrných předmětů denní potřeby  Luxus -  Římský poklad z Berthouville, kde byl objeven. Pozoruhodná je i kolekce francouzských impresionistů a Paula Gaugina, jehož manželka byla Dánka. Můžeme se občerstvit v zimní zahradě Glyptotéky s palmami a budeme pokračovat k muzeu světoznámého neoklasicistního sochaře Bertela  Thorvaldsena.

Nedaleko odtud se nachází nová architektonická perla – budova Blox, designcentrum zaměřené na produktový design a architektonickou tvorbu, jež bude zpřístupněna na jaře 2018.

Posledním bodem dnešního programu bude projížďka na vyhlídkovém člunu. Během plavby budeme obdivovat i moderní architekturu jako např. supermoderní novou budovu Královské Opery  od známého architekta Henninga Larsena. V Christiashavnu podplujeme nový most pro pěší – Kulatý most, který tvoří pět různě velkých kruhových plošin, navržený dánsko-islandským umělcem Olafur Eliassonem. Proplujeme kolem Malé Mořské Víly a můžeme se rozhodnout, zda ji ještě jednou navštívíme z pobřežní strany.

Čtvrtek 19.4. :  Renesanční architektura a umění v Kodani a Christiania

Rosenborg Slot, Copenhagen image6

Den zahájíme prohlídkou pohádkově působícího  zámku Rosenborg – letního sídla Christiana IV., významného panovníka, který se zasadil o prosazování renesančního slohu.  Také Rosenborg ( 1634) je esencí všech znaků renesanční architektury inspirované nizozemskými vzory – včetně režného zdiva a štítů. Jsou zde uloženy korunovační klenoty dánských panovníků – historické i ty, které královská rodina používá při výjimečných událostech i dnes. Parkem Kongens Have (Královská zahrada), který  bývá v létě obležen lidmi s piknikovými košíky, projdeme do muzea Statens Museum for Kunst. Zdolat jeho sbírky za jeden den je nemožné a tak  se soustředímena špičky severského umění z období 1750 – 1950 a  výstavu Art in the Making, která přibližuje tvůrčí proces vzniku uměleckého díla odminulosti do dneška. V architektonicky odvážné přístavbě muzea jsou umístěny plastiky a instalace, část slouží k přednáškovým účelům a koncertům.

Hlad nás požene přes Botanickou zahradu k nedávno otevřenému trhu Torvehallerne s delikatesami, včetně rybích specialit, ovocem, zeleninou i čerstvým pečivem a kávou. Je to největší a nejlepší tržiště v Dánsku. Jistě si tady každý najde občerstvení podle své chuti – třeba typický dánský oblozený chlebíček „smørrebrød“. Pak zamíříme ke kostelu Vor Frue Kirke, který má od r. 1923 statut katedrály. V neoklasicistním interiéru jsou plastiky významného sochaře B. Thorvaldsena.

image8 image7

image9

Kolem staré části Kodaňské university a Synagogy v maurském stylu projdeme k další renesanční památce z doby Christiana IV. – kulaté věži Rundetårn, z jejíhož vrcholu si osvěžíme pohled na Kodaň a můžeme navštívit i zde umístěnou observatoř.

Metrem dojedeme do Christianshavnu s pitoreskními kanály, hausbóty a čluny, někdy nazývaný malý Amsterdam. Jsou zde k jiným účelům   přestavěné doky a především svobodné město Christiania, původně hippiekomunita, která se zde etablovala v r. 1971. Nedaleko od ní leží i kostel Vor Frelserkirke, se zajímavě řešenou točitou věží, na kterou lze vystoupit.

Podle časových možností a zájmu se v podvečer můžeme projít podél Christiansborgu, který byl téměř tisíc let panovnickým sídlem. Původní barokní stavby však vyhořely koncem 18. století a dnes v komplexu budov sídlí Parlament. V sousedství se nachází a další perla renesanční architektury Børsen ijeden z nejstarších kostelů Holmenskirke. V této oblasti se nacházítaké Židovské muzeum arch. Daniela Liebeskinda.

Pátek 20. 4.: Celodenní výlet za historií a moderním uměním do Helsingøru a Lousiany

Dnes se vydáme vlakem na celodenní výlet podél členitého pobřeží  ostrova Sjælland,  abychom navštívili Helsingør, asi 45 km severně od Kodaně. Cestou mineme několik zajímavostí – dům s designovým nábytkem Paustian, který postavil světoznámý architekt Jørn Utzon (autor opery v Sydney), projedeme kolem nejluxusnějších vil čtvrti Hellerup, přírodním parkem s venkovským palácem Ermitáž  (z r. 1736), Rungsted Kyst, kde žila nejznámější dánská spisovatelka Karen Blixen a dál  i městečko Humlebæk, kam se později vrátíme na návštěvu muzea Lousiana.

image10

image11

V Helsingøru se nejprve projdeme historickým středem města s karmelitánským klášterem a kostelem Panny Marie z 15. st.  Nejvýznamnější stavbou Helsingøru je hrad Kronborg (památka UNESCO) ze 16. století, známý pod jménem Elsinor, kam Shakespeare umístil děj svého Hamleta.  Hrad je postaven ve strategicky významné pozici u průplavu Øresund a nedávno byl zrekonstruován celý fortifikační systém původní pevnosti. V jeho blízkosti bylo před pár lety otevřeno Muzeum námořní plavby, které se záhy vyšplhalo v žebříčku muzeí NY Times mezi stovku „Must See“ díky neobvyklé architektuře a koncepci. Vzniklo vysušením jednoho doku zrušené loděnice. V interaktivní expozici se seznámíme s historií plavby od Vikingů až po impozantní kontejnerovou plavbu dánské společnosti Mærsk. Na rychlý oběd se stavíme v přilehlém Domu kultury s knihovnou, opět ukázkou vynikající soudobé architektury symbolizující plachetnice a nahlédneme do knihovny, která je zajímavá i designem v oddělení pro děti.

Vlakem se vrátíme do Humlebæku, kde nás čeká jedinečný zážitek nejnavštěvovanějšího dánského muzea Lousiana. Od r. 1958 se zde kolem původní vily zakladatele postupně rozrůstaly galerijní stavby ve fantastické syntéze s okolním přírodním prostředím.   V parku jsou umístěny plastiky Alexandra Caldera, Henri Moora, Maxe Ernsta a dalších velikánů, ve stálé sbírce nechybí A. Giacometti, P.Klee, A. Warhol, D. Hockney ani Ai Weiwei. Z dánských umělců nesmíme zapomenout na expozici modernistů ze skupiny Cobra.

image12

Hitem letošní výstavní sezony uspořádané k 60. jubileu Lousiany je přehlídka méně známé kapitoly tvorby Pabla Picassa. Picasso Keramik zahrnuje více než 150 děl, které umělec vytvářel od r. 1946 v Provence. Východiskem Picassovy nespoutané fantazie mohou být talíře, mísy či vázy; jindy se jedná o keramickou figurální skulpturu.   V Lousianě je restaurace s fantastickým výhledem na průliv Øresund, kde bývá velmi dobrý večerní buffet. Zato stojí i dva muzejní shopy   s výtvarnými publikacemi a designovými předměty. Ještě že je tento den otevřeno až do 22 hod.!

image13 image14 image15

Sobota, 21. 4.: Moderní architektura a design

Po pěší zóně přejdeme náměstí Gammel a Nytorv s pozoruhodnými kašnami a mineme pár významných, dnes už odsvěcených kostelu, nahlédneme do designových obchůdků a zastavíme se v Illum Bolighus s dánským a mezinárodním designem. Dojdeme na náměstí  Kongens Nytorv se Starou Scénou Královského divadla, luxusním hotelem D´Angleterre a nejstarším obchodním domem Magasin du Nord.  Odtud je to kousíček ke kostelu Marmorkirken, jemuž stál vzorem Svatopetrský chrám v Římě. Určitě nepřehlédneme ani zlaté cibule pravoslavného kostela, který působí v kodaňské zástavbě poněkud kuriózně. To už budeme blízko Design Muzea, kde po společném obědě shlédneme rozsáhlou expozici nejnovějšího dánského designuDanish Design Now a zaměříme se především na výstavu Dánská židle.

image16

Na zpáteční cestě se projdeme po nádvořích královského paláce Amalienborg (1794), kde se střídají hradní stráže a lidé chodí přát oblíbené královně k narozeninám, která jim mává každoročně z balkonu paláce v rokokovém stylu. Na nábřeží obhlédneme zakotvené lodi a dojdeme do Nyhavnu (nový přístav ze 17. století), kde už nejsou vykřičené krčmy, námořníci a prostitutky, ale předražené turistické restaurace a z nostalgie i shopy, kde si lze nechat vytetovat růži. Krátce zde pobýval i H.C. Andersen, takže japonští turisté si ušetří cestu do jeho rodného města Odense.

image17 image18

Metrem se snadno přemístíme k jedné z nejnavštěvovanějších atrakcí – k ocenáriu, v němž nejrozsáhlejší sekci tvoří část věnovaná vodní říši Amazonie a pobřeží Afriky. Pozoruhodná je i vlastní stavba připomínající dunu od architektonické kanceláře 3 x N. Neméně zajímavé řešení tvoří komplex Televizního města – DR byen čidostavba humanitních fakult Kodaňské university, tzv.  Søndre Campus,  situovaný rovněž na ostrově Amager. Zde se zaměříme na výtvarná díla umístěná v aule a knihovně University.

image20 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Urbanisticky zdařilý je netradiční bytový komplex ve tvaru osmičky v Ørestadu. Navrhl jej Dán Bjarke Ingels a jeho projekt byl mezi 700 jinými vyhlášen na světovém festivalu architektury WAF v Barceloně  jako nejlepší. Projedeme kolem rostoucí Arena kvarteret a zastavíme se ve stanici Bella Center, kde výstavnímu areálu dominuje hotel Crowne Plaza, v němž není ani jeden pravý úhel.

Večer zakončíme procházkou po romanticky osvětleném zábavním  parku Tivoli.

 

Neděle, 12.4.: celodenní výlet do Roskilde

 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po check-out z hotelu, kde si ponecháme zavazadla a odjedeme vlakem ca 35 km západně od Kodaně do Roskilde, jednoho z nejstarších měst, které ve středověku bylo sídlem dánských králů. Nejvýznamnější památkou je cihlovákatedrála sv. Lukáše, započatá kolem r. 1170, která se stala tradičním pohřebním místem a je zde pohřbeno 22 panovníků.

Pěšky (ca, 1,5 km) dojdeme do roskildského  fjordu a navštívíme Muzeum Vikingů. Nahlédneme do historie těchto udatných skandinávských mořeplavců, kteří se v 8. – 11. století vydávali na odvážné výpravy. Seznámíme se s nalezenými i rekonstruovanými loděmi, které tvořily hlavní zbraň při loupežných výpravách, ale některé typy byly určeny k přeprav zboží a lidí. Poobědváme v některé z restaurací ve fjordu a na zpáteční cestě se stavíme v některé z galerií současného sklářského umění. Za zmínku stojí i to, že Roskilde je též mladým městem s RUC  universitou založenou v r. 1972 a známým hudebním festivalem pod širým nebem.

Odjezd vlakem na letiště. 19:55 odlet z Kodaně do Prahy. 21:15 přílet do Prahy.

Cena zahrnuje
  • Letenky Praha – Kodaň – Praha včetně letištních poplatků
  • 4 x nocleh se snídaní v 3-hvězdičkovém hotelu v centru Kodaně
  • Doprovod  a odborný výklad průvodkyně
  • Asistenci zástupce CK SALVE tour (v případě většího počtu osob)
  • Copenhagencard na 5 dnů (v ceně 120 EUR) zahrnující dopravu vlakem, autobusem a metrem a vstupy do muzeí http://www.copenhagencard.com/
  • Osobní audio-guide systém (přijímač a sluchátka)
  • Zákonné pojištění cest. kanceláře pro případ úpadku
  • Komplexní cestovní pojištění včetně zdravotního pojištění a pojištění storna zájezdu
Cena nezahrnuje
  • Příplatek za 1-lůžkový pokoj: 4.700 Kč/pobyt
Termín zájezdu: 18. - 22. dubna 2018
Cena zájezdu: 20.900 Kč