Poznávací zájezd na Tenerife

Slavnosti Božího těla a Velký den koberců z květin a lávového písku

Tenerife je nejrozmanitější ze všech kanárských ostrovů. Je jakýmsi miniaturním kontinentem, protože – jak říkají vědci – na tomto „pekelném ostrově“ se nachází celkem deset klimatických zón. Už Alexander von Humboldt propadl kouzlu Tenerife a v údolí Orotavy studoval přírodu. Tenerife má dvě klimatické tváře: jednu závětrnou, kde je témě celý rok léto, a jednu návětrnou, kde vládne spíše věčné jaro. Uprostřed ostrova pak vládne neuvěřitelně bizarní vulkanická příroda, které vévodí hora Teide s bílou pokrývkou až do pozdního jara.

image1

Pondělí, 4. června : Praha – Tenerife

12:00 odlet z Prahy na Tenerife. 16:15 přílet na Tenerife (Aeropuerto Tenerife Reina Sofia v jižní části ostrova). Transfer do hotelu, volno, koupání, aklimatizace.

Nocleh s polopenzí v hotelu v Los Cristianos.

Úterý, 5. června: Výlet autobusem, pěšky a lodí na severozápad ostrova

image2

Dnes se vypravíme na výlet do pohoří Teno v severozápadní oblasti Tenerife. Zde se nachází uprostřed subtropické přirody vesnička Masca, vklíněna mezi vysoké masívy. Vydáme se roklinou Barranco de Masca až k moři (cca 3hodinová pěší túra), kde se na černé písečné pláži lze vykoupat a odkud poplujeme lodí do Puerto Santiago. Cestou se nabízejí krásné výhledy na obrovité skalnaté masívy, kterým se po zásluze dostalo názvu Los Gigantes neboli Obři. Za příplatek je možné objednat i pozorování velryb.

Nocleh s polopenzí v hotelu v Los Cristianos.

Středa, 6. června: Národní park Teide a přejezd na severní pobřeží

Čeká nás přesun z jižní části ostrova hornatým vnitrozemím na severní pobřeží. První zastávka bude ve vesnici Arona s kostelem sv. Antonína v koloniálním stylu začátku 17. století s nádherným oltářním retáblem. Vzdušné lázně Vilaflor jsou nejvýše položenou vesnicí ve Španělsku (1.400 m n. m.) a prosluly výrobou tzv. vilaflorských krajek.

image4

Národní park Teide se stejnojmennou nejvyšší horou Španělska, která se vypíná do výšky 3718 metrů, je místem hrajícím všemi odstíny hnědé, okrové a černé. Před 3 miliony let zdevybuchla obrovská sopka a vytvořila kráter zvaný Las Cañadas o průměru 16 km.  V okolí Teide se nachází úchvatné scenérie tvořené z vrstev sopečného popela.  Čeká nás krátká pěší túra v Los Roques de García, blízko horské chaty Parador (cca 1,5 hodinový okruh 3,5 km, střední obtížnost s převýšením 175 m v nadmořské výšce kolem 2200 m, mnoho lávových útvarů). Typický kanárský oběd v horské chatě Parador de Las Cañadas del Teide.

Odpoledne nás čeká ještě jedna pěší túra v Arenas negras (3hodinový okruh 7,6 km s převýšením 250 m v nadmořské výšce cca 2000 m, kromě jednoho převýšení nízká obtížnost). Nocleh s polopenzí v hotelu v Puerto de la Cruz.

Čtvrtek, 7. června: Svátek Božího Těla (Corpus Cristi) v Orotavě

Dnes navštívíme Orotavu, která patří k nejkrásnějším a nejzachovalejším historickým městům na Kanárských ostrovech. Toto staré obchodní centrum je zároveň nejstarším městem na Tenerife a jeho skvostné centrum je jako celek zahrnuto pod ochranu památkové péče. A protože Orotava slaví dnes Boží Tělo, na radničním náměstí a v okolních úzkých ulicích se kladou na zem překrásné koberce z pestré sopečné horniny a květin.  Kromě slavnosti stojí za vidění typický kanárský balkonový dům casa de los Balcones s dílnami kanárských řemeslníků, barokní bazilika Neposkvrněného početí P. Marie nebo Muzeum iberoamerických uměleckých řemesel. Uvidíme také tradiční výrobu výšivek a práci košíkářů, tenerifskou  krajku zvanou rozeta, ap. Ráno se cestou do Orotavy můžeme zastavit v Botanické zahradě v Puero de la Cruz.

Nocleh s polopenzí v hotelu v Puerto de la Cruz.

image6

Pátek, 8. června:  Výlet Punta de Teno

Punta de Teno má hned několik NEJ – nejsevernější a zároveň nejzápadnější výběžek, na kterém se nachází maják Faro de Teno, a také je nejméně turisticky navštěvovanou oblastí.

Zajedeme až do nejzápadnějšího cípu ostrova k majáku Mirador de Baracán (Buenavista del Norte). Na zpáteční cestě budeme mít několik zastávek:

V městečku Los Silos se usídlovali hippies a je výchozím místem pro túry do vavřínového pralesa. Vesnice Garachico bylo kdysi největším obchodním přístavem na ostrově. Založili ho koncem 15. století italští obchodníci, ale v roce 1706 jej zničil nejpustošivější výbuch v dějinách Tenerife. Vyrábějí se zde doutníky. Icod de los Vinos prý založili první osadníci předšpanělského období. Rozkládá se na severním pobřeží 200 metrů nad mořem, poměrně blízko pod vrcholkem Teide. Jak název napovídá, je obklopen úrodnou oblastí vinic. Možnost ochutnávky typické kanárské odrůdy Malvasia.

image8

Po návratu do Puerto de la Cruz možnost koupání v umělecky ztvárněném koupališti Lago Martiánez navrženém slavným architektem Cesarem Manriquem. Je zde patrný základní princip tohoto architekta „udržitelný rozvoj a skloubení s přírodou“.

Nocleh s polopenzí v Puerto de la Cruz.

Sobota, 9. června: Výlet Puerto de la Cruz a vavřínový prales Anaga

Dopoledne si prohlédneme přímořské město Puerto de la Cruz, které převzalo roli hlavního přístavu severního pobřeží poté, co Garachico bylo smeteno proudem explodující lávy. Střed města má příjemnou, koloniální atmosféru. Starý kostelík kostel P. Marie Peña de Francia je oblíbeným svatebním kostelem celého Tenerife.

image9

V blízkosti starého města vyrostl vzorově vedený Loro Park, neboli Papouščí park, který s více jak 300 druhy těchto opeřenců patří k největším na světě. Uvidíte zde ale i bílého tygra, tučňáky, delfíny,  lachtany, exhibici s kosatkami.

Zvláštní atrakcí je žraločí akvárium.

Odpoledne podnikneme výlet do vavřínového pralesa Anaga na méně turisticky navštěvovaném severovýchodním výběžku ostrova. Na zpáteční cestě se zastavíme v Tacoronto na ochutnávku vína ve vinných sklepích Bodegas Alvaro.

Nocleh s polopenzí v hotelu v Puerto de la Cruz.

 

Neděle, 10. června: Výlet do San Cristóbal de La Laguna  a Santa Cruz

Bývalé hlavní město San Cristóbal de La Laguna se nachází na náhorní plošině Aguere. Oproti dnešnímu hlavnímu městu má chladnější počasí v letním období. La Lagunu založil r. 1496 jako rezidenční město dobyvatel Alonso Fernández de Lugo. Dnes již hlavním městem není, ale zůstala duchovním i náboženským centrem ostrova. Má krásné historické jádro s řadou paláců a kostelů.

image10

Navštívíme také novou metropoli Santa Cruz s 200.000 obyvateli, nad kterou se tyčí zubaté pohoří Anaga.  V Santa Cruz se každoročně v únoru koná jeden z největších karnevalů, ale i jinak je to město plné kultury (opera), muzeí, moderních soch, palem, kanárské koloniální architektury. Pyšní se ale i zajímavou moderní architekturou (např. Auditorium Tenerife)  či parkem s moderními sochami (P. Serrano, Chirino, H. Moore, J. Miró, Sobrino aj).

Nocleh s polopenzí v hotelu v Puerto de la Cruz.

Pondělí, 11. června: Puerto de la Cruz – letiště

Cestou na letiště budeme mít dostatek času na poslední zajímavé zastávky. Tou první bude Güímar – magické místo, které se proslavilo svými pyramidami. V roce 1991 pyramidy studoval známý výzkumník Thor Heyerdahl a zjistil, že nemohou být náhodnými haldami kamení. Je známo, že v jeskyni pod jednou z nich žili Guančové. Před španělskými výboji v 15. století byl Güímar sídlem jednoho z deseti ‘menceys’ (králů) Tenerife.

Na pobřeží ležící městečko Candelarie skrývá přímo u moře stojící hlavní baziliku ostrova zasvěcenou Panně Marii Candelaria, která je patronkou Tenerife a nikoliv náhodou je obklopena sochami guančských vůdců.

17:05 odlet do Prahy. 23:05 přílet do Prahy.

Foto: Patronát Tenerife

Poznámka: pořadí jednotlivých výletů může být změněno

Cena zahrnuje
 • Letenky Praha – Tenerife – Praha včetně letištních poplatků
 • 7 x nocleh s polopenzí ve 3-4hvězdičkových hotelech s bazénem na Tenerife
 • Autobusová doprava na ostrově (transfery a výlety)
 • Doprovod a odborný výklad průvodkyně
 • Asistenci zástupce CK SALVE tour
 • 1 x oběd v horské chatě (paradoru)
 • 1 x plavba lodí
 • 1 x degustace vína
 • Osobní audio-guide systém (přijímač a sluchátka)
 • Zákonné pojištění cest. kanceláře pro případ úpadku
 • Komplexní cestovní pojištění včetně zdravotního pojištění a pojištění storna zájezdu
Cena nezahrnuje
 • vstupy do muzeí
 • Příplatek za 1-lůžkový pokoj: 3.700 Kč/pobyt
Termín zájezdu: 4. - 11. června 2018
Cena zájezdu: 26.000 Kč