Předvánoční zájezd do Matery v italské Basilicatě

Sassi di Matera – světové dědictví UNESCO a Evropské město kultury 2019

„Venite a Me….“

Sobota, 16. prosince:

9:15 sraz na letišti – 11:15 odlet do Bari. 13:05 přílet do Bari. Dvouhodinový let vás přenese sice jen 1600 km do jihoitalského regionu Apulie, ale po další asi hodinové cestě autobusem do Matery v regionu Basilicata se rázem ocitnete v biblické krajině více než dva tisíce let nazpátek, v době Kristova narození. Historické centrum města – tzv. Sassi – s jeskynními obydlími a skalními kostely, i jeho dramatické okolí plné kaňonů, soutěsek a roklí, připomíná spíše Palestinu než Itálii. Není tedy náhodou, že si celá řada renomovaných tvůrců vybrala zdejší krajinu pro natáčeních svých historických filmových snímků: „Umučení Krista/The Passion of the Christ“  Mela Gibsona, Pasoliniho „Evangelium podle Matouše“, Rosiho „Kristus se zastavil v Eboli“, podle románu Carla Leviho, „Král David“ s Richardem Gerem, „Příběh Narození“ Catherine Hardwicke, Nowrastenův „Christ the Lord“ a poslední verze příběhu „Ben Hur“ Timura Bekmambetova.

Každý den po západu slunce se město proměňuje doslova v betlémskou scenérii.    O vybraných víkendech v adventní době tuto atmosféru Sassi ještě dokresluje živý Betlém, v  letošním roce ve formě vánočního divadelního představení. Kromě toho  nabízí Matera bohatý doprovodný program, výstavy apod.

Po ubytování v hotelu se vypravíme s místním průvodcem za nejzajímavějšími památkami a zajímavostmi starobylých čtvrtí Civitá a Sassi. V podzemí náměstí Piazza Vittorio Veneto si prohlédneme jeskynní kostel Santo Spirito, který patřil templářským rytířům, a největší městskou nádrž na vodu vytesanou ve skále 20 m pod náměstím s max. hloubkou 16 m a délkou 50 m. Za románským kostelem San Giovanni Battista se vnoříme do křivolakých uliček Sasso Barisano. Navštívíme jedno z jeskynních obydlí a skalní komplex kostela San Nicola dei Greci a Madonna delle Virtú.

18:00 rezervovaný vstup na živý betlém a vánoční inscenaci „Venite a Me…“ (Pojďte ke Mně…) v Sasso Barisano.

image1

Neděle, 17. prosince:

Dnes zamíříme do dalších z tzv. Sassů – Sasso Caveoso a Civitá (nejstaršíobydlené jádro města). Začneme na náměstí Piazza del Sedile, nazývaném hudebním salonem Matery. V jednom ze starobylých paláců kdysi sídlila materánská univerzita, dnes je tu konzervatoř. Navštívíme překrásnou románskou katedrálu zasvěcenou patronce Matery – Madonna della Bruna – s pozoruhodnou freskou Posledního soudu od Rinalda di Taranto inspirovanou peklem popsaným Dantem v Božské komedii, a jesličkami z polychromovaného kamene vytvořenými podle jeskyní a obyvatel Sassi. Prohlédneme si typické jeskynní obydlí v Sasso Caveoso, kostel San Pietro Caveoso a jeskynní kostel Madonna dell´Idris, spojený chodbičkou s primitivní křtitelnicí S.Giovanni in Monterrone s nástěnnými malbami z 12. a 13. století. Kostel zasvěcený Duším v očistci se  vyznačuje rokokovým průčelím.

image5 image4 image2 image3

Během polední přestávky budete mít možnost ochutnat typické lukánské dobroty a navštívit řemeslné dílny a obchůdky.

Odpoledne a v podvečer si budeme  vychutnávat magickou vánoční atmosféru Matery. Navštívíme výstavu betlémů z celé Itálie v nádherném, již odsvěceném kostele vyzdobeném freskami, mezi nimiž nebude chybět ani ledový Betlém!

„Quadri plastici di Avigliano“  – v kostele Chiesa del Carmine ožije překrásný obraz kalabrijského malíře Mattia Preti (1613-1699) „ Klanění pastýřů“ z liverpoolské galerie Walker Art Gallery. Tradice živých obrazů začala v městečku Avigliano nedaleko Potenzy (hl. město regionu Basilicata) již na počátku 20. století. „Quadri plastici di Avigliano“ (Oživlé obrazy z Avigliana), představující divadelním způsobem obrazy slavných malířů (např. Caravaggia), sklízejí úspěch v různých italských městech a v loňském roce jste je mohli vidět dokonce na Trafalgar Square v Londýně. Pro Klanění pastýřů ale nemůže být lepší divadelní scéna než právě Matera!

Pondělí, 18. prosince:

Autobus nás zaveze do nedaleké oblasti Murgia, připomínající biblickou krajinu. Projdeme se po archeologickém a přírodním parku se skalními a jeskynními kostely  a porostem středomořských křovin (macchia) vonících po tymiánu. Na vyhlídkových místech se budeme kochat nezapomenutelnými pohledy na Sassi a Materskou rokli a vybavovat si scény z filmů, ktreé se zde natáčely. Navštívíme i neolitickou vesnici Murgia Timone a skalní kostely San Falcione a Madonna delle Tre Porte. Oběd ve zrekonstruované salaši ve skalnaté  oblasti Murgia.

image6 image7

Zastavíme se také v sochařském parku „Paloma“  mezi Materou a Murgií v areálu bývalého lomu. Sochař Antonio Paradiso zde vytvořil pozoruhodné kamenné a železné sochy. Např. pro sousoší Poslední večeře využil jako materiál zrezivělé ocelové pláty ze zničených dvojčat v New Yorku.

image9 image8

Odpoledne možnost návštěvy některých z muzeí v Mateře :

Palazzo Lanfranchi – Národní muzeum středověkého a moderního umění se sbírkou obrazů Carla Leviho.

Archeologické muzeum Domenico Ridola v klášteře klarisek s jeskynními nálezy od prehistorie po středověk.

Casa Noha s filmovou prezentací pozoruhodné historie Matery

MUSMA – Muzeum moderního a současného sochařství

Casa Ortega – dílo španělského malíře José Ortegy

 

Úterý, 19. prosince:

8:00 transfer do Bari. Před odletem si prohlédneme historické centrum Bari a v románské bazilice zasvěcené sv. Mikuláši se pomodlíme u hrobu tohoto světce – ochránce na cestách.

image12 image11 image10

13:35 odlet do Prahy, 15:30 přílet do Prahy.

Poznámka: pořadí jednotlivých prohlídek může být změněno.

Cena zahrnuje
 • Leteckou dopravu Praha – Bari – Praha včetně odbaveného zavazadla do 20 kg
 • 3 x ubytování se snídaní v hotelu*** v Mateře
 • 1 x oběd na salaši
 • Místního průvodce
 • Autobusový transfer Letiště v Bari – hotel v Mateře
 • Autobusový transfer hotel v Mateře – letiště v Bari
 • Autobus z hotelu do parku Murgia a zpět do Matery
 • Vstup „Venite a Me...“
 • Vstupy do skalních kostelů, jeskynního obydlí  a podzemní cisterny dle programu
 • Vstup do muzea
 • Osobní audio-systém (přijímač a sluchátka) v případě potřeby
 • Komplexní cestovní pojištění A30 včetně zdravotního pojištění a pojištění storna zájezdu
 • Doprovod SALVE tour
 • Zákonné pojištění cest. kanceláře pro případ úpadku.
Cena nezahrnuje
 • další fakultativní vstupy a stravování   neuvedené v „cena zahnuje“
 • příplatek za jednolůžkový pokoj: 2.000 Kč/pobyt (počet pokojů je omezen)
Termín zájezdu: 16. - 19. prosince 2017
Cena zájezdu: 15.900 Kč

Tento zájezd již proběhl. Zkuste si vybrat z naší aktuální nabídky zájezdů.