Silvestrovský zájezd do Thajska

Bangkok a okolí – historické křižovatky Indočíny v atmosféře oslav konce roku s nádechem luxusu

Bangkok se již řadu let umisťuje na prvních příčkách nejnavštěvovanějších světových metropolí. Pulzující centrum Indočíny nabízí nepřeberné množství vyžití a pro mnohé cestovatele je typickou krátkou zastávkou a první stanicí pro objevování Thajska či okolních zemí. Pro mnohé město se špatnou pověstí, pro ostatní jenom okoukaná pohlednice. Zkusme se však na chvíli zastavit, najít cesty historie a osudy umění, které většině návštěvníků zůstávají skryty.

CK Exovíkendy/Salve tour vás srdečně zvou proniknout do příběhů království Thajců, Monů, Malajců, Khmérů či říše Čampy. Bangkok není jenom jednodenním přestupem na pláže Andamanského moře. Je to unikátní centrum historie a kultury, mosaika architektonických stylů, špičkových sbírek umění, pravá metropole, živé centrum současné umělecké tvorby, kde se mísí vlivy celé Asie a která může sebevědomě pohlížet na své sousedy, kulturní velikány Indii a Čínu, jako na rovnocenná civilizační ohniska.

Pro ty z vás, kteří uvítají ještě víc než dějiny a umělecké sbírky, je Bangkok světovou destinací číslo 1 pro prožití silvestrovského večera a atmosféry konce roku. Prestižní časopisy a světová média se tradičně shodují, že Bangkok je nejlepším místem pro strávení konce roku. Skvělá gastronomie, ohromující ohňostroje, proslulé klasické masáže a vlídné úsměvy Thajců i odborného průvodce zájezdu Zdeňka Sialini se zdají být ideální nástavbou kulturně historické výpravy do královského Siamu.

Součástí exklusivního termínu zájezdu a špičkového servisu je i ubytování v jednom z nejlepších 5* hotelů v Bangkoku s dvěma bazény, posilovnou, soukromou stanicí metra a celosvětově vyhlášenými snídaněmi a gastronomií, které je samo o sobě zážitkem a dále podtrhne výjimečnost okamžiku. K tomu pečlivě sestavený program, výklad odborníka a silvestrovský koktejl historie, umění, zábavy a luxusu může začít!

image3

28. 12. po, 1. den – odlet z Prahy do Bangkoku ve večerních hodinách.

29. 12. út, 2. den – přílet do Bangkoku v odpoledních hodinách, transfer autobusem do hotelu v centru města. Odpočinek po dlouhém letu a večerní plavba po kanálech i hlavním toku řeky Menam Čao Praja, která tvoří osu města a je zároveň největším tokem Thajska. Výhled na dominanty nábřeží (chrám Wat Arun, půvabná zákoutí se soukromými rezidencemi a domy, moderní výstavba a dominanty Lebua State Tower nebo Asiatique River Front atp.). Nocleh v Bangkoku (S/-/-).

image4 image5 image6 image7

30. 12. st, 3. denNárodní museum Thajského království (komentovaná prohlídka), které bylo slavnostně otevřeno v r. 2019 po dlouholeté náročné rekonstrukci. V současné době je považováno za vedoucí instituci svého druhu v Indočíně a v moderní expozici představuje hlavní etapy historického vývoje země a regionu. Vynikající kolekce plastik a artefaktů nejstarších období thajských dějin (indické království Dváratí, malajské království Šrívidžaja, období Sukhotai i nadvlády Khmérů), cenné sbírky umění Gandháru, Jávy, Čampy ad., rekonstrukce královské kaple a část královského pokladu vč. cenných insignií, masek atp., expozice nástěnné malby, textilií, historické slonoviny a královských kočárů. Krátké nahlédnutí do prostor Národní galerie se sbírkou thajského umění posledních dvou století (půvabná budova arch. C. Allegri). Pevnost Phra Sumen, nejvýznamnější z pozůstatků původního opevnění města, palác Bang Khun Phrom – jedinečná ukázka secesní architektury. Palác Vimanmek, královská teaková rezidence z r. 1900 postavená podle vzoru anglických venkovských sídel, dnes největší teaková struktura světa, návštěva interiérů dle aktuálních možností. Monumentální trůnní palác Ananta Samakhom (ext. vystavěn v neobarokním stylu r. 1915), působivý památník Thajské koruny. Komplex chrámu Ratchanatdaram Woravihara (jeden z vedoucích královských chrámů zal. r. 1846, architektonický koncept 3 úrovní a 37 věží převzatý z komplexu Anuradhapura ze Srí Lanky), chrámová hora Wat Saket (podle mýtické hory Meru, na umělém kopci jako jedna z dominant okolí, krásné výhledy). Okolní dílny na zpracování teakového dřeva. Nocleh v Bangkoku (S/-/-).

image8 image9 image10 image11 image12 image13

Silvestr 31. 12. čt, 4. den – dopoledne se vyhneme davům, které nabírají síly na silvestrovskou oslavu a navštívíme symbol duchovního, politického i historického cítění Thajců – komplex Velkého paláce (soubor více jak 35 významných budov a sídlo králů Siamu od r. 1782, vytříbený styl klasické siamské architektury, který se stal vzorem pro obdobná královská sídla v Laosu či Kambodži, pozoruhodné opevnění komplexu a systém nádvoří, téměř 220 000 m2 celkové plochy, cenná výzdoba exteriérů budov v podobě porcelánových plastik, zlacené dřevořezby a skla), chrám Smaragdového Buddhy (nejdůležitější svatyně země, uchovávající klíčové rituální předměty celé Indočíny, mimořádná symbolická hodnota prostoru, nejuctívanější obraz Buddhy v Indočíně – socha smaragdového Buddhy, první zmínky z oblasti dnešního Laosu r. 1434, precizní výzdoba stěn, mimořádná bohatost výbavy, obklopen souborem královských čedí – stúp, fantastická budova chrámové knihovny, monumentální sochy strážců u bran do vnějšího nádvoří. Komplex budov Phra Maha Monthien na prostředním nádvoří (proporcionálně největší část celého komplexu) sloužících v průběhu korunovací, trůnní sál Phra Thinang Amarin Winitchai (dle aktuálních možností) a vnější nádvoří se souborem budov Phra Thinang Chakri Maha Prasat sloužících jako administrativní a ceremoniální zázemí.

image14 image15

Královský klášterní a chrámový komplex Wat Pho (zal. již v 16. století, nejdůležitější z 6 klíčových královských chrámů země, soubor dvou zdmi oddělených nádvoří ukrývajících přes 1 000 obrazů Buddhy, nejslavnější 46 m dlouhá socha Buddhy v poloze nirvány, síň Phra Ubosot – nejsvětější prostor komplexu s jemnou výzdobou v laku, dále 91 čedí obložených sklem a jemným čínským porcelánem, řada cenných plastik. Wat Pho je považován za rodiště tradiční thajské medicíny a masáže a dodnes je předním uznávaným centrem tohoto umění. Tradiční thajská masáž v ceně zájezdu.

image16 image17

S blížícím se večerem lze zvolit některou z variant silvestrovské noci. V centru města lze najít řadu skvělých restaurací či barů, klidnějších kaváren i otevřených party nebo zůstat v hotelu a užít si špičkovou večeři a pozorování ohňostrojné show z bazénu hotelu. Fakultativně (nutno nahlásit s přihláškou zájezdu) doporučujeme večerní a noční plavbu po řece Čao Praja (součástí je program před naloděním, živá hudba během plavby, kulturní program, bufetová večeře, neomezená konzumace alko i nealko nápojů a pozorování velkolepé show ohňostrojů přímo z lodi na rezervovaném místě v centru města), návrat do hotelu okolo 2:00. Nocleh v Bangkoku (S/-/-).

image18 image19 image20 image21 image22 image23 image24

1. 1. pá, 5. den – pozdní snídaně a dopolední relax u bazénu, následně si vychutnáme světovou top destinaci v duchu moderní architektury a výtečné kuchyně. Komerční centrum Central Embassy (první ryze britský projekt současné architektury v Thajsku, arch. Amanda Levete, r. 2017), Glass house (mezinárodně oceněná budova, studio Office AT, r. 2015, špičkový koncept budovy „stromu“ s multifunkčním určením), komplex EmQuartier (Thomas Leeser a jeho vodopád uprostřed komerčního centra, vynikající příklad současné architektury), hotel Rosewood (Kohn Petersen Fox, nová dominanta komerční části čtvrti Sukhumvit, výškový hotel s terasami a velkolepým atriem, r. 2018), komplex Grove (Foster, r. 2012, rezidenční organická architektura), mrakodrap King Power Maha Nakhon (aktuálně nejvyšší budova Thajska, kancelář OMA, r. 2016, možnost vyhlídky na město). Večerní gastronomická exkurze po skrytých perlách thajské kuchyně, kde okusíme tradiční thajské pokrmy (v ceně zájezdu). Noční trh pochoutek Talad Rot Fai – centrum pouličního občerstvení od klasických pokrmů až po exotické lahůdky a bizarnosti. Nocleh v Bangkoku (S/-/-).

image25 image26image27 image30 image29 image28

2. 1. so, 6. den – celodenní výlet z Bangkoku do Ayutthaye (mocenské centrum již za prvních velkých politických celků Thajska, kolem roku 850 centrum království Dváratí, později správní středisko Khmérů, po ukončení Sukhotaiské periody statut hlavního města r. 1351 a vznik království Krung Tai, na Západě známého jako Siam, po 417 let politické a kulturní východisko Thajska, rezidence 33 králů, centrum dálkového obchodu i kontaktů s vnějším světem vč. Evropy, výstavba monumentálních chrámových i profánních celků, dnes zachováno více než 450 lokalit. Systém dopravních a obranných kanálů (plavba v ceně zájezdu). Vnější okruh města, řada pozůstatků klášterních a chrámových staveb a sídel zahraničních zastoupení: Wat Yai Chai Mongkhon (zal. r. 1357, největší klášterní komplex za hradbami města, velké množství monumentálních plastik Buddhy a královské stúpy) v blízkosti britská, francouzská, holandská a portugalská osada vč. katolického kostela sv. Josefa z r. 1666, Wat Chaiwatthanaram v západní části vnějšího města z r. 1630, značný vliv khmérské architektury. Přesun do královského vnitřního města: archeologické museum (vynikající sbírka plastiky mapující 800 let náboženského umění Siamu, cenné keramické nálezy z nejstarších období thajských dějin ad.), Wat Mahathat (r. 1374, rozsáhlý areál královského kláštera, souč. slavná plastika Buddhy zarostlá v kořenech fíkovníku), Wat Ratchaburana (r. 1424, dominantou khmérská věž prang, původní štuky jako jedny z vrcholných ukázek Zlatého věku Siamu, plastiky Nágů, Garudy a vytříbená proporcionalita, 4 stúpy dle vzorů ze Srí Lanky), pozůstatky jádra města s původním královským palácem (r. 1351) a chrámový komplex Wat Phra Si Sanphet (největší a nejbohatší chrám města, vzor pro chrám Smaragdového Buddhy v Bangkoku, výstavba současně s královským palácem, následně rozbořen při dobytí města Barmánci r. 1767, dnes dominantou 3 obří královské čedí). Návrat a nocleh v Bangkoku (S/-/-).

image31 image35 image34 image33 image32

3. 1. ne, 7. den – soukromé rezidence a muzea Bangkoku: Jim Thompson museum (půvabná vila v zahradě postavená v tradičním stylu r. 1959, největší soukromá sbírka umění Indočíny zal. americkým podnikatelem J. Thompsonem, velké množství artefaktů primárně náboženského určení z Thajska, Laosu, Barmy aj., vynikající kolekce thajských historických maleb, čínského porcelánu a užitého umění Indočíny). Palác Suan Pakkad (soubor 5 pavilonů v původním thajském stylu rezidenční architektury, do r. 1952 rezidence prince Chumbhotbongs Paribatra, krásná zahrada a skvělá sbírka umění – 4 000 let stará keramika z oblasti Ban Chiang, lakové panely s epickým obsahem z 16. stol.). Bangkok art and culture centre (vzdělávací kulturní centrum, další z příkladů moderní architektonické tvorby, r. 2015, arch. Robert G. Boughey & Associates). ChrámWat Benchamabophit (výstřední stavba z r. 1911 vystavěná na podnět krále Chulalongkorna po jeho pobytu v Evropě, dominance carrarského mramoru v celé stavbě známé i jako Mramorový chrám a jeden z často zobrazovaných motivů objevující se i na thajských mincích). MOCA Bangkok (museum současného umění, světově uznávaná sbírka současného umění – největší v Asii, vynikající architektura, zastoupení významní současní umělci země mj. Thawan Duchanee, Hem Vejakorn, Chalermchai Kositpipat, Prateep Kochabua aj.). Chrám Wat Suthat (hlavní síň z r. 1809, krásné náboženské malby, budova obklopena 28 čínskými pagodami). Nocleh v Bangkoku (S/-/-).

image36 image41 image40 image39 image38 image37

4. 1. po, 8. den – ranní květinový trh Pak Khlong (záplava rituálních květin a ozdob, ovoce, koření a přípravků tradiční medicíny), přívozem přes řeku Čao Praja k jednomu ze symbolů města i země, monumentální věži chrámu Wat Arun (datovaný již do ayutthayského období, zasvěcený staršímu bratru Garudy, bohu Arunovi, dokonalá symetrie prangu s doprovodnými věžemi, po nedávné rekonstrukci oživená tisíci úlomky porcelánu, kvalitní štuky a plastiky hinduistické a buddhistické kosmologie), sousední chrám Wat Kanlayanamit Woramahawihan (protiklad turisticky vytíženému komplexu Wat Arun, zal. r. 1825 bohatými čínskými kupci). Chrám Phra Sukhothai Traimit (novodobá chrámová stavba ukrývající cennou plastiku Buddhy patrně sukhotaiského původu z poč. 14. stol., dnes zřejmě největší zlatá plastika na světě o hmotnosti cca 5,5 t zlata, považována za thajský národní poklad obrovské materiální a nevyčíslitelné historické hodnoty). Čínská čtvrť v Bangkoku (centrum společenského a komerčního života, čínský chrám Wat Mangkol Kamalawat s buddhistickými, taoistickými i konfuciánskými prvky, r. 1872). Návrat do hotelu a volný program na poslední nákupy či odpočinek. Večer autobusový transfer na letiště a ve večerních hodinách odlet do Prahy (S/-/-).

image42 image45 image44 image43

5. 1. út, 9. den – přílet do Prahy v ranních hodinách.

image47 image46

Objevte Bangkok s leskem luxusu v nejžádanějším termínu v roce s CK Salve tour/Exovíkendy!

Fakultativně:

 • silvestrovská plavba po řece Čao Prajacca 19:45 – 0:30 vč. kulturních představení před naloděním a v průběhu plavby, welcome drink, živá hudba, bufetová večeře (mořské plody, západní i thajská kuchyně, grill a neomezená konzumace nealkoholických i alkoholických nápojů vč. koktejlů, půlnoční přípitek, otevřená paluba a rezervované místo na pozorování ohňostrojné show. Cena 4 990,- Kč, nutno objednat s přihláškou k zájezdu.
 • možnost prodloužení zájezdu o pobyt v některém z resortů u moře. Pro více informací kontaktujte CK.

Pořadatelem zájezdu je cestovní kancelář Exovíkendy odborného průvodce Zdeňka Sialini.

maximální počet účastníků 18 osob

Cena zahrnuje
 • zpáteční letecká přeprava Praha – Bangkok v optimální knihovací třídě vč. tax a odbaveného zavazadla
 • 6x ubytování v hotelu 5* v centru Bangkoku se snídaní
 • autobusová přeprava a transfery z/na letiště dle programu
 • odborný český průvodce
 • místní anglicky hovořící průvodci dle potřeby
 • večerní food tour v Bangkoku vč. konzumace
 • orientační vyhlídková plavba po řece Čao Praja po příletu do Bangkoku
 • klasická thajská masáž
 • zapůjčení osobního audiosystému (přijímač a sluchátka)
 • komplexní cestovní pojištění A60 u Pojišťovny Union včetně pojištění léčebných výloh v zahraničí a pojištění storna zájezdu s limitem 60 000,- Kč/os.
 • zákonné pojištění CK pro případ úpadku
 • pronájem odbavovací přepážky na letišti v Praze a materiály k zájezdu
Cena nezahrnuje
 • ostatní stravování
 • vstupné do památkových objektů (cca 80 EUR/os.)
 • spropitné pro místní řidiče a průvodce 20 EUR/os.
 • jízdné na metro a skytrain v Bangkoku
 • příplatek za jednolůžkový pokoj 16 000,- Kč
Termín zájezdu: 28. prosince 2020 - 5. ledna 2021
Cena zájezdu: 69.990,- Kč (snížená záloha 5.000,- Kč při zaslání přihlášky do 31. 8. 2020)

Tento zájezd již proběhl. Zkuste si vybrat z naší aktuální nabídky zájezdů.