Zájezd do Berlína: Wanderlust

Mimořádná výstava „Wanderlust. Od Caspara Davida Friedricha po Augusta Renoira“ bude hlavní událostí letošní berlínské výstavní sezóny. Slavný obraz C. D. Friedricha „Poutník nad mořem mlh“ je symbolem výstavy, jejímž hlavním motivem jsou toulky přírodou, objevování přírody, romantické krajiny, malířské cesty i symbolická pouť životem. Témata,  jenž  vzrušovala malíře 19. století nejen v Německu, ale napříč Evropou i mimo ní.  Kromě obrazů C. D. Friedricha budou zastoupena díla K. F. Schinkela, G. Courbeta, F. Hodlera, A. Renoira, P. Gauguina a dalších ze sbírek berlínské Národní galerie i zápůjčky z významných zahraničních galerií.

Sobota, 26. května

image17:00 odjezd autobusu z magistrály naproti budově hlavního nádraží ve směru Václavské náměstí/Brno. Příjezd do Berlína kolem poledne. S naším průvodcem se setkáme ve čtvrti  Neukölln v Českém Rixdorfu (Böhmisch-Rixdorf), malebné vesničce založené českými protestanty v první polovině 18. století. Seznámíme se s téměř neznámou historií několika tisíců českých emigrantů, podíváme se na jejich hřbitov, do Betlémského kostela nebo i do Zahrady Komenského, založené v 90. letech 20. stol. při příležitosti podepsání smlouvy o partnerských vztazích Prahy a Berlína. Po přestávce na oběd a prohlídce přejedeme do centra Berlína.

16:00 komentovaná prohlídka výstavy „WANDERLUST“ v  Alte Nationalgalerie (součást Museumsinsel / Muzejního ostrova). http://www.wanderlustinberlin.de/

Odjezd na ubytování do hotelu v centru západního Berlína.

Volný večer – co třeba projít se po Kurfürstendammu nebo zajít na večeři do slavného obchodního domu KaDeWe?

Neděle, 27. května

Po snídani v hotelu nás čeká rozšířená asi čtyřhodinová autobusová okružní jízda východním i západním Berlínem, zaměřená na historii, architekturu  a proměny Berlína.  Zastavíme se na mnoha zajímavých místech, jako např. Bernauer Strasse (Berlínská zeď), East Side Gallery, hraniční přechod Checkpoint Charlie (zde se můžeme podívat na panorama rozděleného Berlína Yadegara Asisi – https://www.asisi.de/en/locations/berlin/), ale podíváme se i do bohémských čtvrtí Kreuzberg a Prenzlauer Berg.

image2image3

Na Potsdamer Platz / Postupimském náměstí, které se stalo symbolem sjednoceného Berlína po pádu Berlínské zdi, nejlépe pochopíme proměny Berlína v posledních sto letech. V tzv. zlatých 20. letech minulého století („Golden Twenties“) byla tato křižovatka s tehdy nejvyšší hustotou provozu v Evropě zároveň významným společenským centrem s řadou slavných kaváren, restaurací, hotelů a tančíren. Za 2. světové války bylo Postupimské náměstí téměř srovnáno se zemí. Na konci války zde vznikl tzv. „hraniční trojúhelník“ mezi sovětským, britským a americkým sektorem. V r. 1961 bylo náměstí rozděleno Berlínskou zdí mezi západní a východní Berlín a všechny zbylé budovy v okolí musely být zbourány. Po tři desetiletí bylo bývalé Postupimské náměstí „územím nikoho“. Zanedlouho po pádu Berlínské zdi právě tady, v prostoru mezi Postupimským náměstím a Braniborskou branou, zinscenoval bývalý člen Pink Floyd Roger Waters slavnou „The Wall – největší koncert v historii rockové hudby. Brzy poté se náměstí stalo největším staveništěm v Evropě. Dnes je novým centrem sjednoceného Berlína, kde můžeme obdivovat stavby slavných architektů Richarda Rogerse, Renza Piana, Helmuta Jahna, Hanse Kollhoffa, Jeana Nouvella, Arata Isozaki a dalších.

image5 image4

Návštěvu Pergamonského muzea (Pergamonmuseum) si necháme až na příští zájezd, protožePergamonský oltář je do r. 2019 v rekonstrukci; stejně jako Neue Nationalgalerie. Odpoledne doporučujeme se zaměřit na vynikající galerie a jiné zajímavosti v okolí našeho hotelu v bývalém Západním Berlíně:

 • muzejní  čtvrť v okolí zámku Charlottenburg: Sammlung Berggruen – jedna z největších sbírek moderního malířství – Picasso, Klee, Modigliani, ap., Sammlung Scharf-Gerstenberg – stálá sbírka „Surreálné světy“ představuje surrealismus v nejširším slova smyslu (zastoupen je zde nejen Max Ernst, Hans Bellmer, René Magritte, Salvador Dalí, Yves Tanguy nebo André Masson, ale také předchůdci surrealismu jako Piranesi, Goya nebo symbolista Odilon Redon a Alfréd Kubín; na surrealismus navazuje art brut dílem Jeana Dubuffeta), Brohan-Museum – jedno z předních muzeí specializovaných na secesi, art deco a funkcionalismus, nejkrásnější berlínský zámek Charlottenburg s barokní zahradou.
 • park Tiergarten s berlínskou ZOO, kde můžete vidět mimo jiné i pandu velkou.

Návštěvu  Říšského sněmu (Reichstag) nemáme tentokrát v programu– pro zájemce  je nutná online rezervace na https://www.bundestag.de/besucher

Večerní fakultativní program:

19:00 Deutsche Oper Berlin: Giuseppe Verdi – DON CARLOS s hvězdným obsazením (Ildebrando D´Arcangelo, Anja Harteros a další)

Pondělí, 28. května:

V návaznosti na výstavu „Wanderlust“ se vydáme z rušné metropole na toulky do přírody nejzápadnější berlínské čtvrti Wannsee. Čeká vás „7-Seen-Rundfahrt“ po řece Havole i jezerech, na jejichž březích se nacházejí úžasné vily, ve kterých bydleli Stalin, Churchill…

image7 image6

Poté se přívozem přeplavíme na Paví ostrov/Pfaueninsel(UNESCO), který je přímo ideálním doplňkem výstavy – prastaré, částečně vyvrácené duby, uměle vytvořené ruiny, pohádkový letní zámeček pruského krále Bedřicha Viléma II., louky s procházejícími se pávy a divokým ptactvem – ideální místo pro romantickou nedělní procházku a piknik v přírodě! Na závěr našeho pobytu v Berlíně přejdeme pěšky po mostě agentů Glienicker Brücke.

image8 image9

V odpoledních hodinách odjezd do Prahy.

Cena zahrnuje
 • 2 x nocleh se snídaní v komfortním hotelu***/**** v centru bývalého Záp. Berlína
 • autobusovou dopravu
 • 2-hodinová projížďka lodí  + přívoz na Pfaueninsel
 • 28. 5. - piknik nebo oběd  v restauraci
 • výklad česky mluvícího místního průvodce (historika umění) včetně komentované prohlídky výstavy Wanderlust
 • asistenci zástupce SALVE tour
 • osobní audio-systém (sluchátka)
 • komplexní cestovní pojištění včetně zdravotního pojištění a pojištění storna zájezdu
 • zákonné pojištění cest. kanceláře pro případ úpadku
Cena nezahrnuje
 • příplatek za 1-lůžkový pokoj: 2.600 Kč
 • vstupy (bude upřesněno)
 • vstupenky do opery – platí pouze při včasné rezervaci do vyčerpání vstupenek: 1. kat. 3.400 Kč, 2. kat. 2.500 Kč, 3. kat. 1.800 Kč, 4. kat. 1.100 Kč
 
Termín zájezdu: 26. - 28. května 2018
Cena zájezdu: 6.300 Kč