Zájezd do Číny: Východního Tibetu

Zájezd do ČÍNY

nejen na Jezdecké dny do VÝCHODNÍHO TIBETU (Khamu) v provincii Sečuán

s odborným doprovodem  PhDr. Lucie Olivové 

Tibet, donedávna nepřístupný a tajemný, stále patří k vysněným cílům cestovatelů. Naše trasa povede oblastí Kham (administrativně pod provincií Sichuan), rozprostřené na východě sněžné země. Než dorazíme z města Chengdu až na stý poledník, překonáme strmá velehorská pásma, jejichž geomorfologickou rozličnost nelze vylíčit, je třeba ji vidět. Cílem cesty budou vyhlášené jezdecké slavnosti v Litangu, které po mnoha letech opět ožívají. Během nich se blíže seznámíme s tvrdým životem a pestrými zvyky kočovných Tibeťanů, obývajících typické černé stany. Zpáteční cesta povede jinou trasou a přiblíží nám také kulturu, ztělesněnou v buddhismu. Navštívíme starobylé klášterní komplexy, které jsou postupně po katastrofické kulturní revoluci obnovovány. A nebude chybět ani setkání s medvídky panda. Dny strávené na začátku a na konci cesty v Chengdu budou z jiné kultury,   provoněné nepřekonatelnou  sečuánskou kuchyní….

image2

Sobota 28.7. Praha – Chengdu

15:00 odlet přímou linkou Sichuan Airlines do Chengdu.

Neděle 29.7. Chengdu

5:55 přílet na moderní mezinárodní letiště Shuangliu v Chengdu, hlavním městě provincie Sečuán.Transfer do hotelu spojený s orientační okružní jízdou kolem nejnovějších výstřelků moderní architektury jako např. New Century Global Center (největší samostatně stojící budova na světě) nebo bombastická moderní budova nového Muzea Chengdu. Po náročné cestě bude příjemné posedět v čajovně v některém z parků, kde zejména o víkendu Číňané tráví volný čas tancem, zpěvem,

různými hrami jako čínský Mahjong a popíjením čaje. Po obědě se ubytujeme v hotelu. Nocleh v hotelu v Chengdu.

Pondělí 30.7. : Chengdu – Kangding (s/o/v)

Přejezd po staré „čajové cestě“  do Kangdingu (tib. Dartsedo). Rozsáhlou zemědělskou oblastí v chengduské pánvi se dostaneme do kopcovité krajiny v okrese Ya´an, odkud budeme pozvolna pronikat pohořím Hengduan na okraji Tibetské náhorní plošiny do rušného obchodního města Kangding.

Nocleh v hotelu v Kangdingu.

Úterý 31.7. : Kagding – Litang (s/o/v)

Cesta pokračuje horským průsmykem Zeduo v nadmořské výšce 4.200 m n.m. do fotogenické vesnice Xinduqiao. Dálnice 318 překoná ještě několik horských průsmyků než dorazíme do Litangu v oblasti Kham (východní Tibet) – cíle naší cesty a dějiště oblíbených Jezdeckých dnů. Nocleh v hotelu v Litangu.

Středa 1.8. :  Jezdecké dny (Slavnosti koní) v Litangu (s/o/v)

Jezdecké dny v Litangu jsou každoroční tradiční oslavou, která zahrnuje nejen dostihy, ale  i další disciplíny jako vzpírání, zápasy, lukostřelbu, ap. Prvního srpna se do Litangu sjíždějí Tibeťané ze všech koutů oblasti Kham a staví si stany na travnatých pláních Bayuk, které se tak na několik dní promění ve stanové město. Seznámíme se s tibetským způsobem života – Tibeťané tu předvádějí své dovednosti, oblékají tradiční kroje a my budeme mít příležitost sledovat taneční a pěvecká vystoupení, navštívit nomádské stany a užívat si jejich nepřekonatelného pohostinství. Nocleh v hotelu v Litangu.

image3 image4 image5 image6

Čtvrtek 2.8. : Jezdecké dny  v Litangu (s/o/v)

Dnešní den strávíme na dostizích. Tibetští jezdci na slavnostně postrojených koních nám předvedou své skvělé jezdecké dovednosti, jako např. střelbu na terč při jízdě tryskem. Závod má dvě části: po předběžném rozřazení  můžete začít sázet na jezdce, který se zúčastní finále. Jestliže váš jezdec zvítězí, můžete se s ním po závodu setkat a sednout si spolu s ním na koně, jak velí tibetská tradice.

Nocleh v hotelu v Litangu.

image10 image9 image8 image7

Pátek 3.8. : Litang – Kandze  (s/o/v)

Dopoledne navštívíme významný klášter Ganden Tubčen na severním okraji Litangu patřící sektě Žlutých čepic tibetského buddhismu (škola Gelukpa). Klášter byl založen r. 1580 třetím dalajlámou Sonam Gyatso. Projdeme se také po městě Litang, abychom se podívali  po zajímavých tibetských řemeslných výrobcích. Odpoledne budeme pokračovat podél řeky Nyachu (čín. Yalong) a Nyarong (čín. Xinlong) kolem zřícených pevností  a hradů do Kandze (přepisováno též jako Garze), správního centra tibetské autonomní prefektury. Nocleh v hotelu v Kandze.

Sobota 4.8. : Kandze  – Manigango (s/o/v)

První zastávkou na cestě do Maniganga bude klášter Daking založený v r. 1662. Jeho hlavní chrám připomíná Jokhang ve Lhase. Cestou se zastavíme také klášteře Dzogchen.

image12image11

V pozdním odpoledni vystoupáme několika soutěskami po silnici plné serpentýn do Maniganga (3.800 m n.m.), malého rázovitého města na severní cestě spojující Sečuán s Tibetem.

Nocleh v turistickém pensionu v Manigangu.

image13 image15

Neděle 5.8. : Manigango – Derge (s/o/v)

Odjezd do Derge přes průsmyk Chola. V Derge návštěva slavné, stále funkční historické tiskárny tibetských posvátných písemností, městského kláštera Dgon Chen, tibetské nemocnice a procházka uličkami Derge.

Nocleh v hotelu v Derge.

image16 image18

Pondělí, 6.8. : Derge – Kandze (s/o/v)

Návrat do Kandze. Po cestě se zastavíme u nádherného horského jezera Yihun Ihatso s pohořím Chola v pozadí. Procházka po břehu a fotografování horské květeny. Odpoledne navštívíme velký klášter v Kandze ze 17. století.

Nocleh v hotelu v Kandze.
image21 image19

Úterý, 7.8. : Kandze – Lhagang  (s/o/v)

Cesta  přes Drango (čín. Luhuo) a Tawu (čín. Daofu) do Lhagangu (čín. Tagong). Zastavíme se v městě Drango s univerzitou Gompa a klášterem Huiyuan, postavenými vysoko ve svahu. V klášteře Huiyuan přebýval v 18. století 7. dalajláma. Město Tawu je postaveno podél 200 m dlouhé ulice v nadmořské výšce 3350 m n.m. Pokračujeme přes pastviny s pohořím Minyak na obzoru (nadmořská výška přes 7.000 m n.m.). Dnešním cílem je relativně malé město Lhagang  (známý též jako Tagong). Nocleh v hotelu v Lhagangu.image23 image22

Středa, 8.8. : Lhagang – Kangding (s/o/v)

Dopoledne prozkoumáme Lhagang – starobylý klášter  sekty Šakjapa, velkou pozlacenou stúpu, sirotčinec, ap. V jednom z horských údolí navštívíme stany tibetských nomádů a Buddhistický institut. Odpoledne odjezd do Kangdingu, který nám teď už bude připadat  velmi netibetský, ale dobře se tam nakupuje. Poslední večer v Tibetu. Nocleh v hotelu v Kangdingu.image24

Čtvrtek 9.8. : Kangding – Ya´an (s/o/v)

Cestou z Kangdingu se zastavíme v Ludingu u slavného historického mostu přes řeku Dadu, přes který přecházela čínská Rudá armáda při tzv. Dlouhém Pochodu v r. 1935. V cíli nás čeká návštěva pandí chovné stanice Bifengxia (8 km od města Ya´an) -  první čínská Eko-ZOO. Procházka krásnou přírodní scenérií  nás zavede hluboko do  soutěsky Bifeng. Odtud podnikneme ještě malý výlet do starobylého čínského městečka Shangli. Nocleh v hotelu v Ya´an.image25 image26

Pátek 10.8. : Ya´an – Chengdu (s/o/v)

Před odjezdem z Ya´an se podíváme na kamennou  bránu z 3. století, která stála před hrobkou jistého Gao Yi. Cesta do Chengdu přes rozlehlé planiny Meizhu.

Odpoledne v Chengdu navštívíme buddhistický klášter a čajovnu Wenshu yuan, tzn. klášter bódhisattvy Mandžúsrího a můžeme se zúčastnit i večerního rituálního obřadu v chrámu.

Během závěrečné večeře ochutnáme typickou sečuánskou kuchyni ať už to budou chutné vegeriánské speciality nebo sečuánský ohnivý kotlík  (Hot Pot).

Transfer na mezinárodní letiště Shuangliu v Chengdu.

Sobota 11.8. : Chengdu – Praha

2:00 odlet do Prahy přímou linkou Sichuan Airlines.

6:50 přílet do Prahy.

image27

Taši delé……

Cena zahrnuje
 • Letenku včetně letištních poplatků Praha – Chengdu - Praha
 • 13 x nocleh se snídaní v 2-lůžkových pokojích ve 2-4-hvězdičkových hotelech a pensionu.,
 • Snídaně, obědy, večeře dle programu (s/o/v)
 • Transfery a výlety soukromým klimatizovaným autobusem
 • Prohlídky a výlety dle programu
 • Vstupy do uvedených památek a muzeí dle programu
 • Audio-guide-systém (sluchátka pro účastníky  a mikrofon pro průvodce)
 • Odborný doprovod a výklad sinoložky a průvodkyně PhDr. Lucie Olivové
 • Místní anglicky mluvící průvodce
 • Komplexní cestovní pojištění A90 pojišťovny Union včetně pojištění storna
 • zákonné pojištění cestovní kanceláře pro případ úpadku
Cena nezahrnuje
 • příplatek za jednolůžkový pokoj: 10.000 Kč
 • čínské turistické vízum: 2000 Kč
 • spropitné
Termín zájezdu: 28. července - 11. srpna 2018
Cena zájezdu: 79.900 Kč

Tento zájezd již proběhl. Zkuste si vybrat z naší aktuální nabídky zájezdů.