Zájezd do Skotska letecky + minivanem – nový termín bude upřesněn
Exkluzivní komorní zájezd pro malou přátelskou skupinku max. 8 osob doprovázený českou profesionální průvodkyní s UK kvalifikací žijící ve Velké Británii se zaměří na nejkrásnější místa Skotska, zejména jeho centrální část a oblasti Vysočiny (Highlands) včetně ostrova Skye. Dostaneme se i do míst, kam velký autobus nezajede, a můžeme se zastavit, kde se nám zalíbí a kochat se malebnými scenériemi.
Pátek 10. července: Praha – Glasgow
20:50 odlet z Prahy - 22.20 přílet do Glasgow. Setkání s naší průvodkyní a transfer do hotelu. Nocleh v hotelu v Glasgow.
Sobota 11. července: Glasgow – Loch Lomond – Glencoe
Hned po snídani vyrazíme směrem na sever. První zastávkou bude vesnička Luss u Loch Lomond, které je největším a údajně nejkrásnějším skotským jezerem. Je součástí národního parku Trossachs, kterému se přezdívá „miniaturní Skotsko“.
Na vyhlídce „Rest and Be Thankfull“ nacházející se na nejvyšším bodě silnice A83 můžeme dostát jejímu názvu – „Odpočiňme si a buďme vděční“.
Prvním navštíveným hradem bude Inveraray Castle na břehu nejdelšího mořského fjordu Loch Fyne. Patřil klanu Campbellů, stejně jako hrad Kilchurn, který původně stával na ostrůvku v jezeře Loch Awe; dnes k této romantické zřícenině dojdeme suchou nohou.
V případě času a dobrého počasí možnost pěší túry (3,5 km) k Three Sisters (Tři sestry) a do Lost Valley (Ztracené údolí), kde MacDonaldův klan ukrýval kradený i vlastní dobytek před sousedy.
Nocleh v hotelu Glencoe.
Neděle 12. července: Glencoe – Fort William – Road to the Isles – ostrov Skye
Cestou na ostrov Sky se dostaneme do blízkosti nejvyšší hory Skotska Ben Nevis (1.344 m) u městečka Fort William. Nedaleko se nacházejí také tzv. „Neptunovy schody“ – soustava 8 navazujících propustí na Kaledonském kanálu překonávající dvacetimetrový výškový rozdíl. Odtud budeme pokračovat nádhernou krajinou skotské Vysočiny (Highlands) po tzv. Road to the Isles (Cesta k ostrovům), jedné z nejromantičtějších a nejvíce historií poznamenaných tras ve Skotsku. Možná potkáme i historický parní vlak (Jacobite Steam Train), který projíždí v létě přes malebný Glenfinnanský viadukt (nejdelší betonovýželezniční most ve Skotsku), po kterém jezdil i „Bradavický expres“ z filmů o Harry Potterovi. V malé rybářské vesnici Mallaig se nalodíme na trajekt směr ostrov Skye.
Nocleh v hotelu na ostrově Skye.
Pondělí 13. července: ostrov Skye
Celý den strávíme objevováním krás tohoto ostrova: vodopády a jezera Fairy Pools, divoké pobřeží, skalní jehla „Old Man of Storr“, pohoří Quiraing a Cuillins, stolové hory MacLeodů či údajně nejstarší obydlený hrad ve Skotsku – Dunvegan – na strmém ostrohu.
Nocleh v chatách na ostrově Skye.
Úterý 14. července: ostrov Skye - Loch Ness – Aviemore
Cestou z ostrova Skye nemůžeme minout romantický hrad Eilean Donan, stojící na přílivovém ostrůvku v místě soutoku tří mořských fjordů (lochs).
Zřícenina hradu Urquhart se nachází již na břehu nejznámějšího a nejobjemnějšího skotského jezera Loch Ness, které proslavila zejména lochneská příšera zvaná Nessie. Můžeme navštívit její muzeum nebo se za ní vypravit lodí po jezeře.
Nocleh v hotelu na břehu jezera Loch Ness nebo v Aviemore.
Toto není Nessie, ale naše průvodkyně Zuzana….
Středa 15. července: Loch Ness / Aviemore – Edinburgh
V případě příznivého počasí možnost výjezdu lanovkou na vrchol CairmGorm ve stejnojmenném národním parku.
Pomalu sjíždíme z hor. Zastávka na Queen´s View a u zámku Blair, který patří k nejkrásnějším a největším skotským zámkům. V bohatém interiéru najdeme i portrét královny Alžběty, dcery Jakuba I., která se jako žena Fridricha Falckého stala českou královnou.
Edradour Distillery – návštěva jedné z přibližně sta destilerií (palíren), kde vzniká pravá skotská whisky.
Před Edinburghem se nachází královské město Dunfermline s opatstvím ze 12. století, kde je pohřbeno několik skotských králů a královen.
Přes zátoku Firth of Force vede do Edinburghu slavný most Forth Bridge – první ocelový konzolový most, největší svého druhu na světě, který se uchází o zapsání na listinu světového dědictví UNESCO.
Nocleh v hotelu v Edinburghu.
Čtvrtek 16. července: Edinburgh
Edinburgh je od 15. století hlavním městem Skotska a patří k nejstarším trvale osídleným místům v severní Evropě. Na listinu světového dědictví UNESCO byl zapsán hlavně díky unikátní kombinaci Starého Města s dominantní středověkou pevností a neoklasicistního georgiánského Nového Města. Z hradu se nám otevře nádherná vyhlídka na celé město rozložené na okolních kopcích. Z něj sejdeme dolu po Royal Mile do Starého Města kolem kostela Greyfriars, katedrály sv. Jiljí a královské rezidence Holyrood Palace na vyhlídku na Calton Hill.
Jako centrum vzdělanosti je Edinburgh nazýván také Athénami severu. Zájemci o umění mohou využít galerijního autobusu, který vás zaveze k jednotlivým budovám Skotské národní galerie (v Galerii moderního umění vás možná překvapí Kokoschkův obraz Pražská nostalgie). Queen´s Gallery vystavuje poklady z královských sbírek. Všechno se ale za jeden den stihnout nedá a tak si něco necháme na příští cestu do Skotska, která bude směřovat na Severní ostrovy (Orkneje a Shetlandy).
Přestože Edinburgh patří k nejlépe zachovaným historickým městům v Evropě, najdeme zde i zdařilou supermoderní budovu skotského parlamentu navrženou katalánským architektem Enricem Mirallesem.
Komu zachutnala skotská whisky, neopomene navštívit Scotch Whisky Experience, nebo si vybere některou z mnoha edinburských hospůdek.
Nocleh v hotelu v Edinburghu.
Pátek 17. července: Edinburgh – Glasgow – Praha
Cestou do Glasgowa se můžeme zastavit na jednom z nejvýznamnějších skotských hradů - Stirling. Své dětství zde prožila Marie Stuartovna, která zde byla také korunována skotskou královnou. Nedaleko se nachází také malebné městečko Culross, které v 16. a 17. století patřilo k nejrušnějším skotským přístavům. Zachoval se zde unikátní soubor historických budov neponičených nástupem průmyslové revoluce. Ve Falkirku můžeme obdivovat novodobý div světa, tzv. Falkirské kolo – rotační výtah pro lodě, který nahrazuje propust. Nebo můžeme místo toho věnovat poslední den prohlídce Glasgowa.
16:30 odlet z letiště v Glasgowě do Prahy. 20:00 přílet do Prahy.
Naše průvodkyně, řidička a autorka fotografií
- letenky Praha – Glasgow – Praha včetně letištních tax a odbaveného zavazadla
- 5 x nocleh se snídaní ve dvoulůžkovém pokoji v ***hotelech po trase
- 2 x nocleh ve dvoulůžkových chatách s příslušenstvím
- dopravu po Skotsku soukromým MPV (pro 9 os.)
- trajekt na ostrov Skye
- českou průvodkyni-řidičku s UK kvalifikací žijící ve Velké Británii
- asistenci zástupce SALVE tour
- komplexní cestovní pojištění (vč. pojištění storna zájezdu)
- zákonné pojištění proti úpadku CK
- vstupy, projížďku lodí, lanovku (cca 85 GBP)
- Scotch Whisky Experience (26 GBP)
Termín zájezdu: | 10. - 17. července 2020 |
Cena zájezdu: | 42.500 Kč |
Tento zájezd již proběhl. Zkuste si vybrat z naší aktuální nabídky zájezdů.