Zájezd do Tyrol: Innsbruck a okolí

nejen na Jubilejní výstavu o Ferdinandu II. Habsburském (Tyrolském)
s Mgr. Janem Boučkem

image1

Pátek, 18. srpna: Praha – Innsbruck

6:00 odjezd z magistrály u hlavního nádraží do Innsbrucku.

Odpoledne prohlídka Innsbrucku:

Ferdinandeum (Tiroler Landesmuseum) – expozice o dějinách Tyrolska od pravěku do současnosti. Významná umělecká sbírka (M. Pacher, L. Cranach, Rembrandt, Brueghel, Kokoschka, Schiele, Klimt etc.).

http://www.tiroler-landesmuseen.at/page.cfm?vpath=haeuser/ferdinandeum/haus

Hofkirche – dvorní a pohřební kostel tyrolských vévodů. Monumentální kenotaf císaře Maxmiliána I. s 28 figurami císařových předků a scénami z jeho života. Hrob Ferdinanda II. Tyrolského. V tzv. Silberne Kapelle hrob Ferdinanda II. Tyrolského a sarkofág jeho první manželky Filipíny Welserové. V kostele kenotaf Kateřiny z Lokšan (teta Filipíny Welserové a majitelka zámku Březnice) a Andrease Hofera (tyrolský národní hrdina a vůdce povstání proti bavorské nadvládě v Tyrolích).

http://www.tiroler-landesmuseen.at/page.cfm?vpath=haeuser/hofkirche/haus

Hofburg – hlavní rezidence tyrolských vévodů dokončená císařem Maxmiliánem I. v roce 1500. V druhé polovině 18. století byl palác barokizován na příkaz Marie Terezie. Reprezentační sály byly tehdy vyzdobeny Martinem van Meythensem a Franzem Antonem Maulbertschem. Součástí prohlídky: Gardesaal, Riesensaal (Maulbertschovy fresky), Ratszimmer, císařské apartmány, kaple, Wappenturm.

http://www.hofburg-innsbruck.at/623/php/portal.php?language=de

Herzog-Friedrich-Strasse a Goldenes Dachl neboli Zlatá Stříška – gotický arkýř, postavený Maxmiliánem I., symbol Innsbrucku.

Přestávka na kávu nebo občerstvení v historickém centru Innsbrucku.

Jakobskirche – katedrála založená na konci 12. století, rozsáhle přestavěná na počátku 18. století. Štuková výzdoba od Aegidia Quirina a Cosmy Damiana Asama. Originální obraz světoznámé Panny Marie Pomocné (Pasovské) od Lucase Cranacha, náhrobek Maxmiliána II. od Caspara Grase (1620).

http://www.dibk.at/Media/Pfarren/Innsbruck-St.-Jakob-Dompfarre-Propstei/Dom-St.-Jakob

image2 image3 image4

(Foto  Christoph Lackner)

Innsbruck z ptačí persepktivy –  Innsbruck má nejen množství cenných historických  památek, ale i supermoderní architekturu a překrásné hornaté okolí.  Proto  jsme se rozhodli zařadit do programu i výjezd  futuristickou  lanovkou Hungerburgbahn, postavenou v r. 2007 nedávno zesnulou architektkou Zahou Hadid. Přímo z centra Innsbrucku nás převeze přes most přes řeku Inn a kolem Alpské ZOO na Hungerburg. Stanice připomínají tající led. Máme štěstí, že v pátek jezdí  navazující Seegrubenbahn i večer a tak využijeme této  mimořádné příležitosti vyjet až na Seegrube a prohlédnout si zrenovované stanice, postavené v letech 1927/8 tyrolským architektem Franzem Baumannem ve stylu ”tyrolské moderny”. Nádherné alpské panorama. Na protější straně se tyčí olympijský hřeben Patscherkofel a pod ním Igls, kde budeme ubytováni. Z Hungerbergu tam dojedeme naším autobusem.

http://www.nordkette.com/en/architecture.html
https://stavbaweb.dumabyt.cz/zaha-hadid-dv-realizace-pro-innsbruck-11567/clanek.html

image5

(Foto Dagmar Halamíčková)

image6

(foto Andre Schönherr)

Nocleh se snídaní v 3-hvězdičkovém hotelu s bazénem a welnessem v Igls.

 

Sobota, 19. srpna:  předměstí  Innsbrucku – zámek Ambras a Wilten

Zámek Ambras – zámek vybudovaný v 16. století Ferdinandem II. Tyrolským jako soukromé letní sídlo nedaleko Innsbrucku. Ferdinand tu shromáždil rozsáhlé umělecké sbírky, které z části získal už za svého působení v Praze. Častými hosty tu bývali příslušníci české šlechty, pro které se zámek a arcivévodovy sbírky staly inspirací pro obdobné stavební a sběratelské aktivity v Čechách. Ferdinand II. Tyrolský patří k největším sběratelům v dějinách a významně přispěl k rozvoji muzejnictví. Pro své slavné sbírky nechal postavit samostatnou muzejní budovu, která stojí dodnes na původním místě. Schloss Ambras  je tak nejen vynikající renesanční památkou, ale zároveň nejstarším muzeem světa.

Prohlídka:

  • Jubilejní výstava: „Ferdinand II. 450 Jahre Tiroler Landesfürst“
  • sbírka gotické plastiky
  • zbrojnice (unikátní sbírka zbroje shromážděná už Ferdinandem Tyrolským)
  • kunstkomora a sbírka kuriozit Ferdinanda Tyrolského
  • sbírka skla
  • habsburská portrétní galerie
  • tzv. Španělský sál s genealogií tyrolských vévodů
  • lázeň Filipíny Welserové
  • zámecká kaple sv. Mikuláše

Odpočineme si v překrásném zámeckém parku, který má rozlohu 20 ha.

http://www.schlossambras-innsbruck.at

image7 image8

(Foto : Christoph Lackner/Monz)

Poutní bazilika Panny Marie ve Wiltenu  – stojí na místě raně křesťanského kostela z 5. století. Ve 12. století získali poutní místo do správy premonstráti. V polovině 18. století přestavěna Franzem de Paula Penzem do podoby rokokové perly celého Tyrolska. Papež Pius XII. ji povýšil na „Basilica minor.“http://basilika-wilten.at/

Premonstrátský klášter sv. Vavřince ve Wiltenu (naproti bazilice) – klášter založený na konci 9. století stojí na místě římské osady Veldidena. Ve 12. století sem přichází premonstráti. Od 16. století centrem vzdělanosti severních Tyrol. Ve druhé polovině 17. století klášter i s kostelem barokizován.http://www.stift-wilten.at/de/start/vorstellung.php

Po prohlídkách návrat do hotelu – odpočinek, osvěžení v hotelovém bazénu s výhledem na hory.

Večerní návštěva ”Swarowski Kristallwelten”  ve Wattens (otevřeno do 22 hodin). Křišťálové světy Swarowski byly otevřeny již v r. 1995 při příležitosti 100. výročí založení firmy. Byly navrženy multimediálním umělcem André Hellerem. V r. 2015 byl celý areál rozšířen a doplněn dalšími atrakcemi a díly významných světových umělců a designérů. Uvnitř ikonické zelené hlavy obra (která byla donedávna vidět z dálnice) jsou  v 16 komorách instalovány  vlastní sbírky a kolem se rozkládá na ploše 7,5 ha park se Zrcadlovým jezírkem, nad nímž se vznáší křišťálový oblak z 800.000 ručně broušených krystalů. Při večerním osvětlení se zážitek ještě znásobí. www.swarowski.com/kristallwelten

image9

Nocleh se snídaní v 3-hvězdičkovém hotelu s bazénem a welnessem v Igls.

 

Neděle, 20. srpna: Igls – Hall in Tirol – Praha

Po snídani naložíme zavazadla do autobusu a vyrazíme na zpáteční cestu do Prahy.  Čeká nás ale ještě řada zajímavostí po cestě:  nejdříve se zastavíme v nedalekém Bergisel , abychom vyjeli výtahem na vyhlídkovou plošinu 50 m vysokého Olympijského skokanského můstku – další významné dílo architektky Zahy Hadid. www.bergisel.info

image10

10 km od Innsbrucku se nachází zachovalé starobylé město Hall in Tirol s největším středověkým jádrem v Rakousku, velmi zajímavým kostelem sv. Mikuláše a hradem  Hasseg – v bývalé mincovně je dnes muzeum.

(Foto : Christoph Lackner)

http://www.pfarre-hall.at/at/pfarrgemeinde/unsere_kirchen/pfarrkirche-st-nikolaus.php

Cena zahrnuje
  • autobusovou dopravu
  • 2 x nocleh se snídaní ve 2-lůžkovém pokoji v 3-hvězdičkovém hotelu
  • odborný výklad průvodce
  • asistenci zástupce Salve tour
  • osobní audio-systém (přijímač a sluchátka)
  • komplexní zájezdové pojištění včetně pojištění storna
  • zákonné pojištění pro případ úpadku CK
Cena nezahrnuje
  • Innsbruck Card : 48 EUR na 48 hodin (použijeme na vstupy a lanovky v hodnotě cca 100 EUR, platí i na veřejnou dopravu, zejména tramvaj, která vede od hotelu k zámku Ambras, do Wiltenu, do centra Innsbrucku)
  • Přirážka za 1-lůžkový pokoj: 1.500 Kč
Termín zájezdu: 18. - 20. srpna 2017
Cena zájezdu: 5.600 Kč

Tento zájezd již proběhl. Zkuste si vybrat z naší aktuální nabídky zájezdů.