Zájezd na velké výstavy umění do Holandska a Německa Jheronimus Bosch 500

s odborným doprovodem PhDr. Duni Panenkové

image1

 • výstava Hieronyma BOSCHE v s´Hertogenbosch k 500. výročí úmrtí
 • výstava MANIERA ve Frankfurtu nad Mohanem
 • TEFAF Maastricht – největší světový veletrh umění a starožitností
 • Duhová spirála Friedensreicha HUNDERTWASSERA 

čtvrtek, 17. března: Praha – Maastricht (Valkenburg)

6:00 sraz na magistrále před starou budovou Hlavního nádraží. 6:15 odjezd z Prahy do Maastrichtu. Večer se ubytujeme se v hotelu v přírodní rezervaci údolí řeky Geul  mezi Maastrichtem a městečkem Valkenburg aan de Geul. Kopcovitá zelená krajina v jižní části provincie Limburg s největší koncentrací hradů a zámků v Holandsku připomíná trochu Toskánsko. Nedaleko našeho hotelu uvidíte i architektonickou zajímavost – ”Duhovou spirálu” Friedensreicha Hundertwassera! Jedná se o první rehabilitační centrum pro děti Ronalda McDonalda  v Evropě.

image2

Pátek, 18. března: Maastricht – s´Hertogenbosch (Den Bosch)

Než v 11 hodin otevře brány největší světový veletrh umění a starožitností TEFAF, prohlédneme si historické centrum Maastrichtu, jednoho z nejstarších nizozemských měst : románské baziliky Panny Marie a sv. Serváce (zakladatel města), několik gotických kostelů, zbytky středověkého opevnění s nejstarší dochovanou městskou bránou v Nizozemsku a kamenným mostem sv. Serváce z konce 13. století. Kdo nemá zájem o návštěvu veletrhu umění, může se podívat  do Limburského provinčního muzea (Bonnefantenmuseum) – architektonicky zajímavá stavba italského architekta Alda Rossiho se sbírkami od ranného umění až po významná díla světového moderního umění. Dnes ale máme mimořádnou příležitost navštívit nejvýznamnější světový veletrh umění TEFAF, který představí umění pěti tisíciletí, protože  kombinuje starožitnosti s moderním uměním. Jeho úroveň, co se kvality nabízených děl týká, je vysoká. Instalace jednotlivých aukčních domů a tzv. kamenných obchodů je noblesní. De facto jde o návštěvu velkého živého „muzea“, ve kterém vedle obrazů a grafik je vystavené i užité umění a design. Nikde jinde neuvidíte takovou šíři uměleckých oborů. Bude zde vystavovat 275 prestižních galerií z 20 zemí, vybraných podle nejpřísnějších kritérií.

Přejezd na ubytování do s´Hertogenbosch (nebo Eidhovenu).

Sobota, 19. března: s´Hertogenbosch

S´Hertogenbosch neboli Den Bosch je hlavním  centrem Severního Brabantska. Jeho nejproslulejším rodákem je malíř Hieronymus Bosch, od jehož úmrtí uplyne letos 500 let.

image3

Při této příležitosti uspořádalo Muzeum Severního Brabantska mimořádnou výstavu ”HIERONYMUS BOSCH – vize génia ”.     Jedná se o největší retrospektivu tohoto umělce v Holandsku, která představí většinu jeho dochovaných děl, tj. asi 20  obrazů a 19 kreseb, která se vrátí do jeho rodného města a místa svého vzniku. Zápůjčky pocházejí z významných světových muzeí (Prado, Louvre, Gallerie dell´Accademia, Metropolitan Museum a dalších).

image4Ve stejné budově se nachází i Stedelijk Museum (městskémuzeum), kde můžeme shlédnout moderní  triptych Jeroen Kooijmanse ”The Fish Pond Song” inspirovaný Boschovou ”Zahradou rajských potěšení”.

Navštívíme místa, kde Hieronymus Bosch žil a tvořil – dva domy na hlavním náměstí Markt s jeho sochou, gotickou katedrálu sv. Jana, městský gracht Binnen-Dieze, Zwanenbroedershuis, ve kterém sídlilo Bratrstvo Panny Marie a jehož členy byla většina Boschovy rodiny. V jednom z odsvěcených kostelů bylo zřízeno Boschovo umělecké centrum, kde můžeme shlédnout kopie jeho nejslavnějších děl i rekonstrukci jeho dílny. Nocleh se snídaní v hotelu v s´HertogenboschieronymusHier    (případně Eidhovenu).

image5

Neděle, 20. března: Den Bosch – Frankfurt nad Mohanem – Praha

image6Po snídaní opustíme den Bosch a Severní Brabantsko. Cestou do Prahy se zastavíme ve Frankfurtu nad Mohanem, kde navštívíme zajímavou výstavu italských malířů pozdní renesance a manýrismu ”MANIERA – Pontorno, Bronzino a Florencie Medicejských”. Opět tradičně kvalitní výstava Muzea Städel ve spolupráci s předními světovými muzei (Louvre, Prado, Uffizi, Metropolitní muzeum, Národní Galerie v Londýně, ap.). Nejpozději v 16:00 odjezd do Prahy – příjezd do Prahy   do 23:00.

Cena zahrnuje
 • 3 x nocleh se snídaní v hotelu ve 2-lůžkovém pokoji
 • Autobusovou dopravu
 • Odborný výklad historika umění
 • Osobní audio-guide-systém (mikrofon pro průvodce a sluchátka pro účastníky)
 • Asistenci zástupce CK SALVE tour
 • Komplexní cestovní pojištění včetně zdravotního pojištění a pojištění storna zájezdu
 • Zákonné pojištění cest. kanceláře pro případ úpadku
Cena nezahrnuje
 • Příplatek za 1-lůžkový pokoj: 2.800 Kč
 • Stravování kromě snídaně
 • Vstup na TEFAF: 40 EUR (fakultativní)
 • Vstupy v Hertogenboschi a Frankfurtu:  40 EUR
Termín zájezdu: 17. - 20. března 2016
Cena zájezdu: 7.900 Kč

Tento zájezd již proběhl. Zkuste si vybrat z naší aktuální nabídky zájezdů.