Jubilejní zájezd do Pirny, Drážďan a Míšně – 30 let Salve tour – 300 let od narození Bernarda Bellotta, zvaného Canaletto

Jubilejní zájezd do Pirny, Drážďan a Míšně
s odborným doprovodem Mgr. Jana Boučka

image1

Bernardo Bellotto, Dresden vom rechten Elbufer unterhalb der Augustusbrücke, 1748
© Gemäldegalerie Alte Meister, Staatliche Kunstsammlungen Dresden, Foto: Elke Estel/Hans-Peter Klut

Pátek 26.8.: Pevnost Königstein – Pirna – Drážďany

7:00 odjezd  z parkoviště na magistrále naproti hlavnímu nádraží ve směru Brno.

Sasko si v letošním roce připomíná 300. výročí narození italského malíře Bernarda Bellotta, zvaného Canaletto podle strýce Antonia Canala, u nějž získal v Benátkách umělecké vzdělání zaměřené na malování vedut s pomocí camery obscury. Od r. 1747 žil v Drážďanech a maloval veduty  pro saského kurfiřta.

I vy budete mít možnost naučit se pracovat s camerou obscurou, ale nemusíte kvůli tomu jet až do Benátek. Canalettovo výročí si v letošním roce připomínají nejen Drážďany a Pirna, ale i pevnost Königstein. Ta bude naší první zastávkou.

Původně český hrad proměnili saští panovníci na konci 16. století na nedobytnou pevnost,  která patří k největším vojenským pevnostem v Evropě. Vyhlídka ze skalní plošiny do údolí Labe a nádhernou krajinu Saského Švýcarska je dechberoucí. Nás ale bude zajímat hlavně Canaletto, který namaloval celkem pět pohledů na Königstein a Lilienstein. Tři reprodukce v originální velikosti jsou vystaveny společně s několika grafickými tisky v Canalettově sále ve stálé expozici „IN LAPIDE REGIS – Na kameni králů“.  Z pověření saského kurfiřta připravoval malíř skicy pro velkoformátové obrazy s pomocí camery obscury. Během prohlídky si vyzkoušíte , jak camera obscura funguje! Mimořádná výstava při příležitosti 300. narozenin Bernarda Bellotta je zaměřená na zeleň uvnitř a kolem pevnosti ve všech jejích podobách tak, jak ji viděl malíř před 300 lety. Canalettovy veduty pevnosti hrály při přípravě výstavy významnou roli – jeho detailně a podle skutečnosti zobrazené motivy mají velkou dokumentační hodnotu.

Individuální oběd v samoobslužné restauraci „Offizierskasino“ s pivní zahrádkou.

Starobylé město Pirna vděčí Canalettovi za 11 ikonických vedut neboli pohledů na město. Nejznámější je jeho veduta „Tržní náměstí v Pirně“ z r. 1753; to se dochovalo se svými renesančními a barokními fasádami a štíty do dnešních dnů v téměř nezměněné podobě.
Výstava „Canalettos Blick“ (Canalettův pohled) v Městském muzeu představí vlastní grafickou sbírku i zápůjčky z ostatních muzeí a Canalettův  vliv na současníky i následovníky v saském umění až do současnosti. Bernardo Bellotto je zde představen zejména jako malíř a rytec vedut architektonických kompozic.

image2

 Bernardo Bellotto, gen. Canaletto, Der Marktplatz von Pirna, 1753-1754
© Gemäldegalerie Alte Meister, Staatliche  Kunstsammlungen Dresden, Foto: Hans-Peter Klut

Tak, jak viděl Pirnu Canaletto, ji uvidíme i my. Od goticko-renesančního  Canalettova domu na historickém náměstí se vypravíme k impozantnímu farnímu kostelu Panny Marie. Odtud budeme pokračovat po Canalettově stezce k zámku Sonnenstein. Letošní Sochařské léto na téma „Symboly v kameni“  na  bastionech pod zámkem se koná rovněž na počest Canaletta. Šestnáct současných německých sochařů a sochařek je zde konfrontováno s originálními barokními díly, putti a mytologickými figurami.

V případě času a zájmu se cestou do Drážďan můžeme zastavit v jedné z nejkrásnějších saských barokních zahrad - Barockgarten Großsedlitz, nazývané „saskými Versailles“. Je to Gesamtkunstwerk zahradního umění se dvěma oranžeriemi, schodišti, fontánami, vodními hříčkami a více než 60 pískovcovými sochami.

Tip na večer: Historik umění Jiří Fajt, který pracuje nyní ve Státních uměleckých sbírkách v Drážďanech, připravuje se svým týmem rozsáhlý kulturní projekt k propagaci českého umění v zahraničí s názvem „Česká sezóna“. Na drážďanské labské promenádě a na různých místech Starého města budou instalovány skulptury sedmi českých autorů

zastoupeni budou Michal Gabriel, František Skála, Čestmír Suška, Milena Dopitová, Jakub Nepraš, Kryštof Kintera a David Černý.

Na náměstí Georg-Treu-Platz budou po celé léto vystupovat čeští umělci různých žánrů. Přesný program ještě není znám, ale jedno je jisté – budete se zde moci občerstvit u Prastánku Františka Skály.

Nocleh se snídaní v hotelu Drážďanech.

Sobota 27.8.: Drážďany

Cestou z hotelu do Zwingeru uvidíme většinu významných drážďanských památek – Brühlovu terasu neboli „balkon Evropy“, Nové tržiště se znovupostaveným  kostelem Frauenkirche, Knížecí průvod, obnovený rezidenční zámek, dvorní kostel Hofkirche…

Dopoledne strávíme v Obrazárně starých mistrů ve Zwingeru. Při příležitosti 300. výročí narození Bernarda Bellotta, zvaného Canaletto, připravila Drážďanská galerie ve spolupráci s královským palácem ve Varšavě a významnými evropskými a americkými galeriemi rozsáhlou retrospektivní  výstavu „Kouzlo skutečnosti. Bernardo Bellotto na saském dvoře“. Drážďanská obrazárna vlastní světově největší sbírku 36 Bellottových obrazů. Výstava představí celkem 140 exponátů, kromě vedut také architektonické fantazie, tzv. capricci, kresby, rytiny a celou šíři jeho inovativní tvorby. V centru Bellottova stojí město, okolní krajina a lidé, kteří tam žijí.

image3

Bernardo Bellotto, Der Neumarkt in Dresden vom Jüdenhofe aus
© Gemäldegalerie Alte Meister, Staatliche Kunstsammlungen Dresden, Foto: Elke Estel/Hans-Peter Klut

V Obrazárně starých mistrů  najdeme i exponáty pocházející z našich sbírek, zejména z Pražského hradu a Valdštejnské obrazárny v Duchcově.

Po polední přestávce na oběd navštívíme  bývalý plynojem, kde se díky 360° panoramatu vytvořenému berlínským umělcem Yadegarem Asisim přeneseme do barokních Drážďan 18. století – tedy do doby, ve které žil Canaletto. Právě jeho drážďanské veduty se staly pro Yadegara Asisiho základem pro vytvoření tohoto panoramatu. Spojením slov „Gasometer“ (něm. plynojem) a „Panorama“ vznikl název „Panometer“.

Pěknou vilovou čtvrtí projedeme do čtvrti Loschwitz k Modrému zázraku – tak se nazývá originální ocelový most přes Labe z konce 19. století. Tady nás čekají další panoramata: vyberte si, zda chcete vyjet visutou lanovou dráhou do čtvrti Oberloschwitz, nebo pozemní lanovkou do městské části Weißer Hirsch. Z terasy horní stanice visuté lanovky se otevírá překrásný výhled na drážďanské údolí Labe a malá výstava přibližuje techniku a historii této jedinečné technické památky. Lanovka stará 110 let je nejstarší lanovou dráhou svého druhu a dodnes je technickou senzací. V horní stanici najdeme samozřejmě i kavárnu, v okolí dolní stanice pak několik oblíbených pivních zahrádek a hospůdek.

Drážďanská pozemní lanová dráha je jednou z nejkrásnějších v Německu.

Po návratu do centra se projdeme se po Brühlově terasu neboli „balkonu Evropy“, kolem Knížecího průvodu, obnoveného rezidenčního zámku, dvorního  kostela Hofkirche se zakončením na Novém tržišti se znovupostaveným  kostelem Frauenkirche.
20:00 fakultativní koncert v kostele Frauenkirche : „Blechbläsermusik über die Zeiten“

Koncert drážďanského varhaníka Friedricha Kircheise a žesťového orchestru Ludwiga Güttlera.
Program: Henry Purcell, Erasmus Widmann, Gottfiried August Homilius, Giovanni Gabrieli, Georg Friedrich Händel, Anton Bruckner, Johann Sebastian Bach, G.B. Sammartini,César Franck

https://www.frauenkirche-dresden.de/calendar/eventreader/blechblaesermusik-ueber-die-zeiten-1677176

Nocleh se snídaní v hotelu v  Drážďanech.

Neděle 28.8.: Drážďany – Míšeň

Dnes ráno vyměníme autobus za parník a poplujeme po Labi do Míšně. Budeme si užívat krásné výhledy z paluby – nejdříve to bude slavný „Canalettův pohled“ zpod Augustova mostu, později svahy porostlé vinicemi, občas nějaký zámeček….

Kolem poledne dorazíme do Míšně, kolébky Saska a porcelánu. Míšeňská porcelánová manufaktura, založená v r. 1710 Augustem Silným, je první svého druhu v Evropě. V ukázkových dílnách uvidíme mimořádné rukodělné umění, v Muzeu míšeňské porcelánové nadace budeme obdivovat rozsáhlou sbírku míšeňského porcelánu z více než 300leté historie manufaktury. Mimořádná výstava je věnovaná Chris Antemanové. Prohlídku zakončíme míšeňským dortem se zkříženými meči a kávou, servírovanými na nejvybranějším míšeňském porcelánu.

Podíváme se i na hrad Albrechtsburg, kde Johann Friedrich Böttger a Ehrenfried Walther von Tschirnhaus objevili r. 1708 správné složení porcelánu a postup výroby a kde byla také založena první manufaktura na výrobu porcelánu.

Míšeňský dóm je považován za stylově nejčistší gotický kostel v Německu (oltář Lucase Cranacha, hrob dcery Jiřího z Poděbrad Zdeňky). V kostele Frauenkirche si poslechneme porcelánovou zvonkohru.

image4

image5

Naši cestu do Saska zakončíme dobrým saským jídlem a vínem v některém z míšeňských vinařství  a oslavíme tak 30. výročí Salve tour a 30. narozeniny Bernarda Bellotta!

Plánovaný příjezd do Prahy kolem 22 hodiny.

slot 88 indonesia

Cena zahrnuje
  • autobusovou dopravu
  • 2 x nocleh se snídaní ve dvoulůžkovém pokoji v hotelu**** v centru Drážďan
  • lanovku
  • plavbu lodí z Drážďan do Míšně
  • občerstvení v Café im Haus Meissen
  • víno / jídlo v míšeňském vinařství
  • odborný výklad historika umění včetně licence v Zwingeruasistenci zástupce Salve tour
  • osobní audio-systém (přijímač a sluchátka)
  • cestovní pojištění pro účastníky zájezdu vč. pojištění storna
  • zákonné pojištění pro případ úpadku CK
Cena nezahrnuje
  • příplatek za 1-lůžkový pokoj: 1.500 Kč
  • vstupy do muzeí a památek (cca 50 EUR)
  • vstupenky na koncert: 400 Kč
Termín zájezdu: 26. - 28. srpna 2022
Cena zájezdu: 8.600 Kč

Tento zájezd již proběhl. Zkuste si vybrat z naší aktuální nabídky zájezdů.