Zájezd za uměním do VÍDNĚ aneb letní výstavní maraton

s odborným doprovodem Mgr. Jana Boučka

image1

Roy Lichtenstein, Gelber Himmel, 1966, Öl, Acryl und Bleistift auf Leinwand
Museum Ulm – Stiftung Sammlung Kurt Fried © Estate of Roy Lichtenstein/Bildrecht, Wien 2024

  • Nově otevřené Wien Museum: Secessionen – Klimt, Stuck, Liebermann
  • Unteres Belveder: Franz Anton Maulbertsch – 300. narozeniny
  • KHM: Renesance na severu – Holbein, Burgmair, Dürer
  • Leopold Museum: Nová věcnost v Německu
    Výběr ze sbírek Vienna Insurance Group
  • Albertina Modern:  Roy Lichtenstein – 100. Narozeniny
  • Heidi Horten Collection: nová expozice WE
  • Wiener Sängerknaben: Mše D-dur Antonia Salieriho

Pátek, 21.června:

7:00 odjezd z parkoviště na magistrále naproti hlavnímu nádraží ve směru Brno.

Po příjezdu do Vídně projdeme zahradami Horního Belvederu do Dolního Belvederu, kde navštívíme výstavu „IM BLICK: Franz Anton Maulbertsch“.

Výstava se koná při příležitosti 300. výročí narození předního středoevropského malíře druhé poloviny 18. století. Maloval hlavně fresky a oltářní obrazy pro kostely a kláštery po celé rakouské monarchii včetně Čech. V Praze vyzdobil Filozofický sál premonstrátského kláštera na  Strahově monumentální nástropní freskou s námětem Triumf Boží moudrosti v dějinách lidstva. Belveder vlastní světově největší počet Maulbertschových maleb.

Poté přejdeme do nedalekého Vídeňského muzea (Wien Museum), které bylo na konci loňského roku znovu otevřeno po rozsáhlé rekonstrukci.

Než se vydáme na průzkum tří pater nově koncipované stále expozice věnované historii Vídně posilníme se v novém gastronomickém konceptu „trude & Töchter“ – velký hlad zaženeme v  muzejní restauraci „trude“, která je věnována vídeňské fotografce Trude Fleischmannové (1895-1990), malý hlad v Café-Baru na terase a na balkóně s názvem

„& töchter“. Čeká nás zde ale i výstava „Secessionen. Klimt, Stuck, Liebermann“, která představí secesní hnutí v Mnichově, Vídni a Berlíně na přelomu 19. a 20. století.

Nocleh se snídaní  v hotelu v centru Vídně nedaleko Naschmarktem a Mariahilferstrasse.

Sobota, 22. června:

Umělecko-historické muzeum :Holbein. Burgmair. Dürer. Renesance na severu“.

Velkolepá výstava představuje průkopníky nové epochy v dějinách umění na přelomu 15. a 16. století. Renesance, která začala v Itálii, se na severu Evropy vyvíjela zcela jiným způsobem, hlavně v důsledku reformace. Jejím centrem se stal ještě před  reformací Augsburg (Augšpurk) – bohaté říšské a obchodní město se během několika desetiletí vyvinulo v centrum německé a zároveň i mezinárodní renesance. Umělecko-historické muzeum ve Vídni ve spolupráci se Städelovým  muzeem se na výstavě věnuje tomuto fascinujícímu období dějin umění. Výstava, která představí více než 160 významných uměleckých děl z předních mezinárodních muzejních sbírek poskytne dokonalý přehled různých stylových zvláštností severské renesance. Uvidíme obrazy, sochy, grafiky i kresby Hanse Holbeina staršího a Hanse Burgmaira, průkopníků přechodu německého umění od gotiky k renesanci, v dialogu s Albrechtem Dürerem.  Doplňují je práce dalších augšpurských mistrů z období 1480-1530 a významná díla německých, italských a holandských renesančních mistrů. Vrcholem je dílo Hanse Holbeina mladšího. Na výstavě ve Frankfurtu jsme viděli obě jeho mistrovská díla – „Panna Maria s dítětem s rodinou purkmistra Meyera“ ze sbírky Würth a „Solothurnská Madona“ z Kunstmusea v Solothurnu. Snad je uvidíme i ve Vídni.

image2

Hans Burgkmair d.Ä., Bildnis eines jungen Mannes, 1506. Kunsthistorisches Museum Wien, Gemäldegalerie

Odpoledne navštívíme Muzeum Leopoldových (Leopold Museum), kde nás čekají dvě zajímavé výstavy: „Nová věcnost v Německu“ je první obsáhlou výstavou tohoto uměleckého směru, který se v Německu rozvíjel ve 20. letech 20. století. Umělci zobrazovali svět objektivním realistickým způsobem. Patřil k nim Max Beckmann, Heinrich Maria Davringhausen, Otto Dix, George Grosz, Karl Hubbuch, Grethe Jürgens, Lotte Laserstein, Felix Nussbaum, Gerta Overbeck, Christian Schad, Rudolf Schlichter a další.

Výstava „Unknown familiars“  představuje highlighty ze sbírek šesti firem, které jsou součástí Vienna Insurance Group a poprvé budou společně vystaveny při příležitosti 200. firemního výročí  Wiener Städtische Versicherungsverein.

image3

LOTTE LASERSTEIN, Tennisspielerin, 1929 © Privatbesitz | Foto: Lotte-Laserstein-Archiv Krausse, Berlin © Bildrecht, Wien 2023

 image4

TOYEN, Klamná krajina [Trügerische Landschaft], 1937 © Sammlung Kooperativa pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group © Bildrecht, Wien 2023 Fotostudio Otto © Fondation Oskar Kokoschka/Bildrecht Wien, 2019

Nocleh se snídaní  v hotelu v centru Vídně mezi Naschmarktem a Mariahilferstrasse.

Neděle, 23. června

9:15 Mše D-dur Antonia Salieriho v dvorní kapli Hofburgu s Vídeňským chlapeckým sborem (Wiener Sängerknaben) bude jistě mimořádným uměleckým zážitkem. Poslechneme si krásný zpěv v prostředí gotické kaple z konce 13. St. ve dvoře  nejstarší části Švýcarského křídla Hofburgu.

Albertina : výstava „Roy  Lichtenstein – k 100. Narozeninám“. Obsáhlá retrospektiva představí nejvýznamnější díla amerického mistra pop-artu – 90 obrazů, soch a grafik ze zápůjček z 30 mezinárodních muzeí (MOMA a Whitney Museum v New Yorku, National Gallery ve Washingtonu, Museum Ludwig z Kolína nad Rýnem, Museo Thyssen-Bornemisza v Madridu a další).

Heidi Horten Collection na nové výstavě WE❤ představuje výběr ikonických děl s vlastních sbírek. Hlavním tématem je expresioniusmus, umění 60. A 70. Let a obrazy a sochy na rozhraní figurace a abstrakce.

Pořadí jednotlivých prohlídek může být změneno.

image5

Roy Lichtenstein : Figures in Landscape, 1977, Öl und Acryl auf Leinwand
Louisiana Museum of Modern Art, Long-term loan: Museumsfonden © Estate of Roy Lichtenstein/Bildrecht, Vienna 2024
Foto: Louisiana Museum of Modern Art, Humblebaek

Cena zahrnuje
  • Příplatek za 1lůžkový pokoj: 1.900 Kč (počet 1lůžkových pokojů omezen)
  • autobusovou dopravu
  • 2 x nocleh se snídaní ve 2lůžkovém pokoji v 3hvězdičkovém hotelu v centru Vídně
  • odborný výklad historika umění
  • asistenci zástupce Salve tour
  • vstupenku do Hofburgkapelle na Mši D-dur A. Salieriho s Wiener Sängerknaben v ceně 34 EUR
  • osobní audio-systém (přijímač a sluchátka)
  • zákonné pojištění pro případ úpadku CK
Cena nezahrnuje
  • vstupy (bude upřesněno)
  • cestovní pojištění včetně pojištění storna
Termín zájezdu: 21. - 23. června 2024
Cena zájezdu: 7.900 Kč/osoba ve 2lůžkovém pokoji