Zájezd za autorským sklem a skleněnými figurkami na Železnobrodsko a do Jablonce nad Nisou

Čtvrtý díl sklářských cest s PhDr. Pavlou Rossini 

Zatímco na předchozích sklářských cestách jsme se seznamovali s ručním i sériovým foukáním skla, broušením a naposledy i s tavením skleněné plastiky, během dnešního výletu si prohloubíme povědomí právě o této disciplíně, jejíž historie i současnost je spjata právě s Železným Brodem. Region proslul i výrobou skleněné bižuterie a perel, stejně jako figurek tvarovaných nad sklářským kahanem i jinými postupy.

Jako přípravu lze v pražském Doxu samostatně navštívit výstavu Chihuly – Libenský – Brychtová k 50. výročí inspirativního přátelství s US umělcem, kterou tamtéž vystřídá přehlídka mladého sklářského umění Cena Stanislava Libenského. V jabloneckém Muzeu skla a bižuterie do 30. září proběhne retrospektivní výstava Z. Lhotského.

image3 image1 image2

7:30 odjezd autobusu z magistrály naproti hl. nádraží.

Po příjezdu do Železného Brodu nejprve zavítáme do soukromého muzea Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové, jejichž díla proslavila Československo/Česko doslova po celé zeměkouli, a to jak prostřednictvím účasti na světových výstavách Expo a mnoha zahraničních výstavách. Špičkové skleněné plastiky doplňují unikátní Libenského kresby a fotodokumentace realizací v architektuře.

Dále se seznámíme s aktivitami jednoho z žáků prof. Libenského – Zdeňka Lhotského, který svůj život zasvětil rovněž tavenému sklu. Kromě vlastní umělecké a designérské práce získal mezinárodní renomé i tím, že se v roce 1994 ujal zanikajícího střediska taveného skla na Pelechově u Železného Brodu. Zachránil je a společně se svým týmem se stal světoznámým technologem a realizátorem projektů v taveném skle. Pracuje pro přední umělce a investory a poslední zakázkou se stal sarkofág pro dánskou královnu. Sám vyvinul rovněž novou techniku tavení skla, která nazval Vitrucell. Uvidíme nejen jeho dílnu a galerii, ale i výstavu ”Lhotský a jeho přátelé”.

Muzeum stejně jako nedaleký výstavní prostor Kotelna jsou umístěny v rekonstruovaných průmyslových budovách podél Jizery.

image4 image5 image6

Rovněž železnobrodské figurky se za dobu své existence staly doma i v zahraničí respektovanou ukázkou výtvarné invence a zručnosti českých sklářů. Vznikají nejrůznějšími technikami, a přestože jsou nevelkých rozměrů, dokážou vyprávět zajímavé příběhy. O tom se přesvědčíme v malém soukromém muzeu Skleněné figurky a betlémy a po obědě také vestálé expozici Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Sbírkami, zachycujícími sedm století vývoje českého skla a bižuterie, nás provede hlavní kurátor muzea Mgr. Petr Nový.

Pořadí jednotlivých návštěv bude upřesněno.

image8 image7

Předpokládaný odjezd do Prahy v 18 hod.

slot 88 indonesia

Cena zahrnuje
  • autobusovou dopravu
  • oběd
  • odborný výklad historičky umění
  • exkurze a vstupy dle programu
  • asistenci zástupce Salve tour
  • osobní audio-systém (přijímač a sluchátka)
 
Termín zájezdu: 13. - 13. října 2018
Cena zájezdu: 1.450 Kč

Tento zájezd již proběhl. Zkuste si vybrat z naší aktuální nabídky zájezdů.