Letecký zájezd za uměním do Basileje a Curychu

  • Fondation Beyeler: MONDRIAN
  • Kunstmuseum Basel: PICASSO -  EL GRECO
  • Kunsthaus Zürich: NIKI DE SAINT PHALLE

image1

                            TAKOVÁ JE BASILEJ: 

  • kulturní a umělecké centrum Švýcarska
  • centrum moderní architektury a designu
  • město na rozmezí tří států s památkami ze tří epoch
  • město, kde se můžete v létě osvěžit ve fontánách nebo se nechat unášet proudem Rýna
  • příjemné město pro život i pro pohodovou návštěvu

Pátek, 2. září: Praha – Basilej

17:15 sraz v odletové hale T2 na letišti V. Havla v Praze, 19:20 odlet do Basileje,

20:40 přílet do Basileje. Transfer do hotelu v Basileji.

Nocleh se snídaní v hotelu v centru Basileje v blízkosti hl. nádraží a terminálu letištního expresu.

Sobota 3. září: Umění a letní radovánky v Basileji

Dopolední procházku Starým městem (Grossbasel) zaměříme nejen na historické památky (brána Spalentor, románsko-gotická katedrála Münster, náměstí Marktplatz s červenou radnicí a další), ale také na zdejší street art.

image2 image3

Výstava PICASSO – EL GRECO v basilejském Muzeu umění (Kunstmuseum) je dialogem mezi těmito dvěma umělci.  Tato instituce vlastní jednu z nejvýznamnějších sbírek Picassa v Evropě. První dva Picassovy obrazy byly zakoupeny z veřejné sbírky, další dva věnoval basilejským občanům sám Picasso. Součástí výstavy jsou samozřejmě také zápůjčky z dalších významných galerií a sbírek.

image4

Basilejské Museum umění patří k nejvýznamnějším veřejným sbírkám výtvarného umění nejen ve Švýcarsku, ale i v evropském měřítku. V hlavní budově Muzea je umístěna sbírka starých mistrů (Holbein, Cranach, Memling, Rembrandt, Rubens a další), malíři 19. století (např. Böcklin, Renoir, van Gogh) a klasická moderna (Dalí, Ernst, Giacometti, Kandinsky, Klee, Modersohn-Becker a další). V nové budově dokončené v r. 2016 (arch. studio Emanuel Christ & Christoph Gantenbein) se nacházejí sbírky umění z období od r. 1950 až po současnost. Obě budovy jsou propojeny podzemní spojovací chodbou (otevřeno do 20:00 hod., možnost občerstvení v bistru).

Po prohlídce Kunstmusea se projdeme malebnou čtvrtí St. Alban a přeplavíme se přívozem na druhý břeh Rýna k parku Solitude a k Muzeu Jeana Tinguelyho. Pozoruhodná stavba švýcarského architekta Maria Botty uvnitř skrývá ještě pozoruhodnější kinetické sochy jednoho z nejvýznamnějších švýcarských umělců 20. století – Jeana Tinguelyho.

image5 image6

V případě pěkného počasí (a to je v Basileji v letních měsících téměř pravidlem) nafoukneme „Wickelfisch“ a necháme se unášet spolu s desítkami místních plavců asi dva kilometry po proudu Rýna od  Muzea Jeana Tinguelyho podél Kleinbaselu až k mostu Mittlere Rheinbrücke. „Wickelfisch“ je  basilejský patent – nepromokavý vak ve tvaru ryby, do kterého po nafouknutí uložíte oblečení a po řece plavete i s ním – nenechte si ujít tento mimořádný zážitek! Plavbu zakončíme drinkem a večeří v některém z četných „buvette“ - populárních sezónních venkovních barů na nábřeží, které ožívají zejména o víkendech.

Ani neplavci nemusí smutnit – mohou se osvěžit v některé z rýnských plováren nebo v průzračné vodě kterékoliv z basilejských fontán. A že jich není málo – cca. 360! Další doporučeníhodnou alternativou je hodinová plavba lodí po Rýnu.

image7 image8

Neděle, 4. září: Výlet vlakem za uměním do Curychu

Hlavním cílem našeho výletu do Curychu je Dům  umění (Kunsthaus Zürich) – pouze tento víkend máme jedinečnou příležitost shlédnout dvěmimořádné výstavy:

Velkou retrospektivu NIKI DE SAINT PHALLE. Její obrovská jedenáctimetrová „Nana“ ve tvaru anděla strážného nás přivítá již na hlavním nádraží v Curychu. Francouzská umělkyně Niki de Saint Phalle  patří k nejvýznamnějším umělkyním 20. století. Nejvíce ji proslavily její velkoformátové pestrobarevné ženské figury a instalace ve veřejném prostoru, ale její záběr je mnohem širší – zahrnuje experimentální malby, kresby, asambláže, ale také divadlo, balet, film a architekturu. Na výstavě máme možnost obdivovat asi stovku jejích děl.

image9

Výstavu FEDERICO FELLINI – od kreseb po filmové postavy. Federico Fellini patří k nejvýznamnějším filmovým režisérům v dějinách filmu. Každý zná jeho filmy jako Sladký život, Silnice, Amarcord…Ale málokdo ví, že Fellini byl od mládí také pilný kreslíř, který svoje sny, nápady a filmové postavy nejdříve skicoval na papíře. Kreslil také karikatury a humoristické obrázky pro časopisy. Na výstavě bude vystaveno asi 500 exponátů – kreseb, fotografií, filmových rekvizit, kostýmů a osobních předmětů, zapůjčených z Felliniho filmové nadace v Sionu a Felliniho muzea v Rimini.

Kunsthaus se po otevření nové budovy architekta Davida Chipperfielda v r. 2020 stal největším muzeem ve Švýcarsku. Zahrnuje čtyři budovy z různých období. V prostorách nové budovy jsou kromě vlastních sbírek vystaveny také soukromé sbírky Bührle, Merzbacher a Looser, zahrnující mistrovská díla impresionismu a rané moderny, fauvismu a expresionismu, amerického umění a mezinárodního současného umění. V dalších křídlech muzea je zastoupeno umění od středověku přes staré holandské mistry po největší sbírku Edvarda Muncha mimo Skandinávii a zejména významná kolekce švýcarských umělců 19. a 20. století – Ferdinanda Hodlera, Alberta Ankera a Alberta Giacomettiho.

Cestou na/z nádraží uvidíme i významné pamětihodnosti Curychu jako jsou kostely  Grossmünster s vitážemi navrženými Augustem Giacomettim a Sigmarem Polkema Fraumünster s překrásnými vitrážemi Marka Chagalla.

image10 image11

Po návratu do Basileje se vypravíme do parku Novartis Campus, abychom se pokochali fascinující hrou světel, která je každý den k vidění při západu slunce na kupoli nově postavené budovy Novartis Pavillon. Autorem návrhu pavilonu je italský designér a architekt Michele De Lucchi.

image12

Novartis Pavillon

image13

Nová budova Kunsthausu Zürich (David Chipperfield)

Pondělí, 5. září

Dopoledne navštívíme nejslavnější evropské centrum designu Vitra Campus ve Weil am Rhein (Německo). Jednotlivé budovy vytvořili ti nejvýznamnější světoví architekti jako např. Tadao Ando, Zaha Hadid, Herzog & de Meuron, Nicholas Grimshaw, Álvaro Siza či SANAA. Vitra Design Museum je první evropskou realizací Franka O. Gehryho, autora Tančícího domu.

image14 image15

VitraHaus (arch. Herzog & de Meuron) je vlastně showroomem firmy Vitra vyrábějící nábytek, bytové doplňky, umělecké a designové předměty.Vitra Design Museum (arch. Frank Gehry) je místem zajímavých výstav – aktuálně na téma „Plastic“. Od naší poslední návštěvy vznikl další výstavní prostor – Vitra Schaudepot (arch. Herzog & de Meuron); zde si můžeme prohlédnout 400 vybraných kusů nábytku od r. 1800 po současnost. Odvážlivci  si mohou sjet designový tobogán.

Po občerstvení/obědě ve VitraHaus Café nebo Depot Deli se vrátíme autobusem zpět do basilejské čtvrti Riehen.

Za pěkného počasí se pro sportovněji založené zájemce nabízí množnost vypravit se z Weil am Rhein do Riehen po 5 km dlouhé Rehbergově umělecké stezce, která spojuje dvě země, dvě města a dvě kulturní instituce – Fondation Beyeler a Vitra Campus/Vitra Design Museum (možno projet též na kole). Německý umělec Tobias Rehberger vytvořil na stezce, která vede krásnou přírodní a kulturní krajinou a vinicemi, celkem 24 umělecky ztvárněných ukazatelů.

image16 image17 image18

Budova Fondation Beyeler na předměstí Basileje je zajímavým architektonickým dílem významného italského architekta Renza Piana. Stálá sbírka moderního a současného umění zahrnuje díla Moneta, Van Gogha, Cézanna, Warhola, Lichtensteina, Bacona, Picassa, Klee, Légera a mnoha dalších světoznámých umělců.

Tentokrát máme možnost navštívit mimořádnou výstavu MONDRIANA s názvem „Evolution“, která se koná při příležitosti 150. výročí jeho narození. Výstava mapuje vývoj Mondrianovy tvorby od raných krajin s motivy větrných mlýnů, dun, moře a rostlin až po abstraktní geometrické obrazy v základních barvách červené, modré, žluté, bílé a černé.

image21 image20 image19

16:45 transfer na letiště. 19:15 odlet do Prahy. 20:40 přílet do Prahy.

Pořadí jednotlivých návštěv může být změněno s ohledem na počasí, zájmy účastníků ap.

slot 88 indonesia

Cena zahrnuje
  • Letenku Praha – Basilej  - Praha včetně letištních poplatků a 2 příručních zavazadel (malé příruční zavazadlo 45 x 35 x 20 cm + větší příruční zavazadlo 56 x 45 x 25 cm)
  • Transfer na/z letiště letištním expresem
  • 3 x nocleh se snídaní ve dvoulůžkovém pokoji ve  ****hotelu v Basileji
  • Jízdenky na vlak Basilej – Curych - Basilej
  • Pobytovou taxu
  • BaselCard (v ceně městská doprava po celou dobu pobytu, 50% sleva na vstupy)
  • Průvodce
  • Komplexní cestovní pojištění včetně zdravotního pojištění a pojištění storna zájezdu
  • Zákonné pojištění cestovní kanceláře pro případ úpadku
  • Osobní audio-guide-systém (v případě větší skupiny)
Cena nezahrnuje
  • Příplatek za jednolůžkový pokoj: 3.500 Kč
Termín zájezdu: 2. - 5. září 2022
Cena zájezdu: 13.900 Kč

Tento zájezd již proběhl. Zkuste si vybrat z naší aktuální nabídky zájezdů.