Zájezd do Finska za uměleckým sklem a designem
s odborným doprovodem historičky umění PhDr. Pavly Rossini
Zájezd je zaměřen na finské sklářství, které se od 50. let minulého století stalo synonymem moderního designu v Evropě i v zámoří.
Práce jednoho z ateliérů v Glass Village – skleněné vesnici v Nuutajärvi.
Pondělí 10. června: Praha – Helsinki – Riihimäki
11:35 odlet z Prahy do Helsinek. 14:45 přílet do Helsinek.
Cesta vlakem do sklářského města Riihimäki, asi 60 km severně od Helsinek.
Nocleh s polopenzí v hotelu v Riihimäki.
Úterý, 11. června: Riihimäki
Návštěva ateliérů uměleckého skla Lasismi, Mafka & Alakoski. Lasismi je sdružení mladších foukačů jako Kaappo Lähdesmäki nebo Kimmo Reinikka. Mafka se zaměřuje spíše na tradičnější dekorativní sklo vynikající řemeslné kvality.
Odpoledne návštěva Muzea skla (předtím možnost oběda v muzejní restauraci) se stálou sbírkou a aktuální výstavou legendárního Kaj Franka, jednoho z pionýru moderního designu (1911 – 1989). Provede nás emeritní kurátorka muzea a autorka mnoha publikací o skle Kaisa Koivisto, PhD.
Kaj Frank, vázy Prizma
Ze stálé expozice Muzea skla
Nocleh se snídaní v hotelu v Riihimäki.
Středa, 12. června: Riihimäki – Nuutajärvi – Iittala – Helsinki
Po snídani naložíme zavazadla do pronajatého autobusu a vypravíme se do Nuutajärvi.
Naším cílem bude „glass village“ – sklářská vesnice s několika ateliéry, např. Glass studio Lasisirkus (Alma Jantunen & Johannes Rantasalo), Viinikainen, Galleria Janne Rahunen a další. Všude výborná možnost nákupu jak autorského, tak i malosériově vyráběného skla.
Posléze návštěva studia Markku Salo (*1954), což je jeden z nejznámějších a nejvyhledávanějších výtvarníků skla, věnuje se jak unikátní tvorbě, tak návrhářské činnosti, pracuje však sochařsky i s jinými materiály.
S historií sklárny v Nuutajärvi (založena v r. 1793) se seznámíme v místním Designmuseu.
Všestranný umělec Markku Salo je autorem řady návrhů pro sklárny Nuutajarvi i Iitala.
Lisované dózy od M. Salo
Po obědě v místním Bistru přejedeme do Iittaly.
Sklárna Iittala je od r. 2014, kdy sem byla převedena i výroba z Nuutajärvi, jedinou fungující sklárnou ve Finsku a dalo by se říct v celé Skandinávii. I tak produkuje jen v omezeném rozsahu a její značky se vyrábějí v jiných evropských zemích (např. v SK, CZ či vTurecku).
V místním Muzeu skla uvidíme např. originální dřevěnou formu ikonické vázy od Alvara Aalta a další ikony finského designu.
Váza “Kuřátko” od Tapio Wirkkaly pro Iittalu.
Jedna z mála váz navržených Alvarem Aaltose stala ikonou moderního designu.
Vázy Runuto od slavných bratrů Bouroullecových pro Iittalu.
Cestou do Helsinek se podle časových možností zastavíme v novější obytné čtvrťi Arabianranta na pobřeží, kde byly závody Arabia, nyní využívány Design Muzeem jako výstavní prostory s vynikajícími ukázkami finského designu skla, keramiky a porcelánu včetně produkce Arabia.
Nocleh se snídaní v hotelu v centru Helsinek.
Čtvrtek, 13. června: Helsinki
Prohlídka Helsinek se zaměřením na design a architekturu.
Návštěva nově rekonstruovaného Muzea Designu, finského uměleckoprůmyslového muzea se zajímavou sbírkou finského designu, založeného v r. 1873. Prohlídka stálých sbírek i aktuálních výstav.
Křesílko Painmio z ohýbané překližky z r. 1931 je z nejznámějších návrhu Alvara Aalta
Klasický desén z r. 1964 patří stále k nejvyhledávanějším v sortimentu Marimekko
Křesílko Eero Aarnia Pastil navržené v r. 1967 a záhy oceněné ‘American Industrial Award’
Metrem přejedeme do Espoo, kde navštívíme EMMA – Espoo Museum of Modern Art, kde uvidíme výstavu ‚Experimenty Konkretistu‘, jež představuje špičková díla uměleckého proudu nefigurativního umění včetně jednoho z čelných finských pionýru Larse-Gunnara Nordstroma.
Další přehlídkou, kterou uvidíme, je výstava rozměrných skulptur Moniky Sosnowske.
Seznámíme se také se stálou sbírkou Tapio Wirkkaly. Wirkkala patří k nejznámějším sklářským umělcům a jeho tvorba je zde vystavena neformálně (tzv. “visible storage”).
V prostorách muzea možnost oběda.
Součástí Espoo je i čtvrť Tapiola, kterou na zpáteční cestě projdeme. Dnes slavné „zahradní“ nebo spíše „lesní“ město vybudované v 50. letech 20. století, se stalo vzorem moderního stylu bydlení.
K Finsku neodmyslitelně patří i vůně borovic – uprostřed lesních porostů se tradičně umisťovaly i sklárny.
Nedílnou součástí helsinského metra jsou současná výtvarná díla.
Návrat do centra a návštěva Muzea současného finského umění KIASMA, které je zajímavé i architektonicky (postaveno v r. 1996). Ze sbírek muzea je uspořádaná výstava ‚Jako doma‘ zamýšlející se nad tím, co v nás vzbuzuje pocit domova.
Nedaleko odsud leží další pozoruhodné ukázky finské moderní architektury: Helsinki Music Centre nebo ústřední městská knihovna Oodi, zahrnující kromě čítárny řadu dalších aktivit nebo Kaple ticha Kamppi.
Ukázky moderní architektury: Kiasma a Městská knihovna Oodi
Co takhle ochutnat na večeři baltického sledě v námořnické restauraci „SALVE“ ?
Pátek, 14. června : Fakultativní lodní výlet do Tallinu
V 9:00 odjezd rychlou lodí do Tallinu.Možnost návštěvy Akademie umění s oddělením skla /Kunstiakadeemia, Pöhja pjt 7/ umístěnév nedávno dostavěné architektonicky zajímavéstavbě, která je výsledkem mezinárodní soutěže z r. 2008. Vedoucí oddělení se nedávno stala mladá Andra Jogis, která nás seznámí s aktuální činností studentů.
Po obědě v útulném bistru nebo staré tržnici s místními specialitami si pěšky projdeme
Staré Město, které je zapsané na listině světového dědictví UNESCO. Historická architektura Tallinu je poznamenána jak dánským, tak německým stylem, ale i vlivem švédským a ruským. Navštívíme bývalý kostel sv. Mikuláše (Niguliste Kirik) s muzeem Niguliste Muuseum, kde je vystavena malba Tanec smrti z 15. st. od Bernt Notkese. Od téhož autora je i proslulá oltářní malba z r. 1483, kterou uvidíme v kostele sv. Ducha – Pühavaimu Kirik. Na radničním náměstí Raekoja Plats patří k pozoruhodným stavbám stará dánská radnice z r. 1330 a katedrála Toomkirik.
Prohlídku Starého města zakončíme návštěvou Estonského muzea užitého umění a designu s novou instalací estonského moderního sklářského umění s díly známých výtvarníku jako Eva Kohe, Silvia Randvee a dalších. Neméně pozoruhodná je i vystavená kolekce keramiky a porcelánu či textilního umění.
18:30 – 21:00 rychlým člunem návrat do Helsinek. Během plavby dobrá možnost večeře.
Cena výletu dle počtu osob.
Pro ty, co nepojedou do Tallinu: Helsinki nabízejí řadu dalších možností prohlídek a procházek – nejstarší část města kolem katedrálního chrámu sv. Mikuláše, Senátní náměstí s ukázkami empírové architektury inspirované petrohradským stylem, Národní muzeum, pevnostní komplex Suomenlina (památka UNESCO), největší helsinský trh Hakaniemi, monumentální secesní kostel Kallio, funkcionalistický olympijský stadion (kde získal v r.1952 Emil Zátopek 3 zlaté medaile), Sibeliův památník, skanzen na ostrově Seurasaari, vlastní dům architekta A.Alta, areál technické univerzity v Otaniemi (A. Aalto), kongresové centrum Dipoli, poloostrov Kaivopuisto s půvabným parkem a mnoha rezidencemi z 19. století a muzeem finského národního hrdiny maršála Mannerheima a mnoho dalších zajímavostí – je opravdu z čeho vybírat !
Sobota, 15. června: Helsinki – Praha
Dopoledne procházka centrem Helsinek po stopách finské architektury: výstavní bulvár Esplanadi s Akademickým knihkupectvím od A. Aalta a podnikovými prodejnami slavných podniků ARTEK, Marimekko, Iitalla nebo Pentik, hlavní nádraží (arch. Eliel Saarinen), Hala Finlandia – mistrovské dílo A. Aalta, v níž byl v r. 1975 podepsán Závěrečný akt Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě. Za návštěvu stojí i Skalní chrám – Temppeliaukion kirkko (dle projektu bratrů Suomalainenových) z r. 1969.
Finlandia od Alvara Aalta a Hlavní nádraží od Eliel Saarinena
Na závěr pobytu navštívíme nedávno otevřenou galerii nejnovějšího současného umění Amos Rex v podzemí komplexu Lasipalatsi /Skleněného paláce/, kde je i několik příležitostí pro rychlý oběd.
15:00 transfer na letiště.17:35 odlet do Prahy. 18:45 přílet do Prahy.
Pořadí jednotlivých prohlídek může být změněno.
- letenky Praha – Helsinky – Praha včetně letištních tax a odbaveného zavazadla
- 1 x nocleh s polopenzí (snídaně + večeře) v 3-hvězdičkovém hotelu v centru Riihimäki
- 1 x nocleh se snídaní v 3-hvězdičkovém hotelu v centru Riihimäki
- 3 x nocleh se snídaní ve 3-hvězdičkovém hotelu v centru Helsinek
- transfer vlakem z letiště v Helsinkách do Riihimäki
- celodenní pronájem autobusu z Riihimäki na výlet do Nuutajärvi a Iittaly s transferm do Helsinek
- transfer na letiště v Helsinkách
- exkurze do sklářských atelierů
- odborného českého průvodce se zaměřením na sklo a design
- doprovod a výklad finské sklářské odbornice 11.6. a 12.6.
- asistenci zástupce SALVE tour
- zapůjčení osobního audio-guide-systému (přijímač a sluchátka)
- zákonné pojištění proti úpadku CK
- Příplatek za 1-lůžkový pokoj: 6.300 Kč
- Vstupy do muzeí (senioři nad 65 let mají většinou vstupy zdarma)
- Stravování, které není uvedeno v „Cena zahrnuje“
- Fakultativní lodní výlet do Tallinu (cena dle počtu zájemců)
- Cestovní pojištění včetně pojištění storna
Termín zájezdu: | 10. - 15. června 2024 |
Cena zájezdu: | 29.900 Kč/osoba ve 2-lůžkovém pokoji |
Tento zájezd již proběhl. Zkuste si vybrat z naší aktuální nabídky zájezdů.