El Greco v Budapešti

Poznejme Budapešť s českým hungaristou žijícím v Budapešti, objevujme v jeho doprovodu místa, která běžní turisté většinou nenajdou, seznamme se s historií města i s novinkami moderní architektury.

image1_resize

pátek, 17. února

7:00sraz nahlavním nádraží. 7:24 odjezd vlaku do Budapešti. 14:28 příjezd do Budapešti na Západní nádraží Nyugati pu.

Check-in hned naproti nádraží v jednom z nejnovějších designových hotelů v centru Budapešti. V hotelovém lobby vás jistě upoutají dekorace ve stylu  „urban art“ inspirované Fridou Kahlo!

Po ubytování v hotelu vyrazíme s naším průvodcem na prohlídku Pešti – parlament, památník holokaustu, vyhlídka z ochozu baziliky sv. Štěpána, ale i méně známá zákoutí a překvapení dle časových možností a zájmu.

image14_resize image3_resize

sobota, 18. února

Na náměstí Hrdinů se od našeho hotelu můžeme vydat buď pěšky po  noblesním budapešťském Grand Boulevardu – Andrássyho třídě lemované přepychovými paláci a vilami se zahradami, v nichž sídlí většina zahraničních ambasád nebo nejstarším metrem na evropském kontinentu – tzv. Miléniovou  linkou otevřenou v r.1896, která patří k největším turistickým atrakcím Budapešti (byla dokonce přidána společně s Andrássyho třídou na listinu UNESCO). V té době vzniklo i náměstí Hrdinů na oslavu 1000 let od příchodu maďarských kmenů do Karpatské kotliny. Stojí zde Památník milénia, Dům umění a nás bude zajímat zejména Muzeum krásných umění (Muzeum výtvarného umění), kde se koná výstava El Greca.

image4_resize image6_resize image5_resize

Jedná se o první soubornou maďarskou výstavu věnovanou životnímu dílu španělského malíře řeckého původu, vlastním jménem Domenico Theotocopoulos, zvanému El Greco nebo také Řek z Toleda. Zaujímá jedinečné místo v dějinách malby jako poslední velký představitel renesance a první velký malíř Zlatého věku.Narodil se na Krétě v r. 1541 a před příchodem do Španělska působil v Benátkách, kde ho ovlivnil zejména Tintoretto a také v Římě. Jeho nejslavnější díla vznikla ale v Toledu, které jsme navštívili při příležitosti 400. výročí jeho úmrtí  s  naším nejlepším odborníkem na španělské umění prof. PhDr. Pavlem Štěpánkem. Na výstavě v klášteře Santa Cruz jsme obdivovali díla El Greca shromážděná z celého světa. Co nás čeká v Budapešti?

Muzeum krásných umění v Budapešti vlastní mimořádně významnou sbírku španělského malířství a největší počet El Grecových děl v Evropě mimo Španělsko.

Další obrazy jsou zapůjčeny z prestižních veřejných i soukromých sbírek jako Museo Nacional del Prado, Museo Nacional Thyssen-Bornemisza v Madridu, Museo del Greco v Toledu, Musée du Louvre v Paříži, National Gallery v Londýně,  National Gallery of Art ve Washingtonu. Z více než osmdesáti děl vystavených na výstavě je asi polovina signovaných maleb El Greca.

Stálá expozice Muzea krásných umění zahrnuje světové umění od antiky až po 20.století. Spatříme zde i jedinečné a jediné dochované sochařské dílo Leonarda da Vinci – malou bronzovou jezdeckou sošku francouzského krále Františka I., německé umění (Dürer, Holbein, Cranach), nizozemské a vlámské umění (Rembrandt, Ruisdael, Bruegel, Rubens, van Dyck), italské umění ze sbírky Esterházy (Raffael – Madona Esterházyů, Leonardo da Vinci, Tizian, Veronese, Tintoretto, Giorgione), španělskou malbu (El Greco, Ribera, Velásquez, Murillo, Zurbarán, Goya), francouzské a anglické umění (Poussin, Lorrain, Reynolds, Hogarth, Gainsborough), umění 19.-20. století (Picasso, Toulouse-Lautrec, Manet, Pissaro, Gauguin, Monet, Renoir).

Městský sad (Városliget) v těsném sousedství náměstí Hrdinů prochází rozsáhlou revitalizací. V rámci projektu Liget Budapest zde vznikla v posledních dvou  letech unikátní moderní architektura: futuristický Maďarský dům hudby slavného japonského architekta Sou Fujimoto a Etnografické muzeum maďarského studia NAPUR Architects. Společně si prohlédneme exteriéry a volně přístupné vnitřní prostory, v případě zájmu a času můžete individuálně navštívit i muzejní expozice. Kruhová střecha Maďarského domu hudby připomíná létající talíř a otvory ve střeše trochu i nerealizovanou Kaplického Chobotnici (můj osobní dojem). Strop proskleného atria je zdoben 30.000 zlatých lístků. Dále do interiéru se dá dostat po zajímavém točitém schodišti.

image8_resize image7_resize

Etnografické muzeum  vytváří pomyslnou bránu do Budapešti. Na 33.000 m2 zastavené plochy je uloženo a vystaveno přes 200.000 exponátů sbírkového fondu. 60% stavby je skryto pod úrovní terénu. Podíváme se do podzemí, vnitřních prostor i na vyhlídku ze střešního parku. Zdarma si můžeme prohlédnout i velmi zajímavý model Budapešti před sto lety a pozoruhodný „Prostor Keramiky – Keramika Světa“, který není ani depozitářem, ani klasickou  expozicí….

image10_resizeimage9_resize

S touto supermoderní architekturou kontrastuje pohádkový umělý Vajdahunyadský hrad na břehu jezera v Městském parku, postavený při příležitosti oslav milénia v r. 1896, který ilustruje různé architektonické slohy a vývoj stavitelství v Maďarsku.

Po návštěvě muzeí doporučujeme relax v největším lázeňském komplexu v Budapešti – Széchenyiho lázních, nabízejících nejteplejší termální prameny, takže se i v zimních měsících můžete koupat ve venkovních bazénech! Otevřeno do 20:00.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA image12_resize

neděle, 19. února

Víte, že Budapešť má dodnes největší židovskou populaci ve střední Evropě? První Žídé přišli do Uher po mongolských nájezdech ve 13. století na pozvání krále Bély IV. Stará židovská čtvrť ve čtvrti Erszébetváros patří k nejzachovalejším a nejcennějším architektonickým celkům Budapešti   a proto jí budeme věnovat dnešní dopoledne. Během procházky židovskou čtvrtí v Pešti  navštívíme i její tři synagogy – nejznámější a nejkrásnější je Velká synagoga v maursko-byzantském slohu, která patří k největším na světě.

Synagoga v ulici Rumbach byla postavena podle návrhu vídeňského architekta Otto Wagnera.

image15_resize image17_resize image16_resize

Synagoga ortodoxní komunity v ulici Kazinczy je postavena v maďarském secesním slohu s folklorními motivy. A co takhle ochutnat některý z tradičních židovských košer zákusků flódni ?

Vycházku zakončíme v nejstarším a nejznámějším budapešťském ruin pubu neboli ruinové hospodě.

image20_resize

image18_resize image19_resize

15:29 odjezd vlaku ze Západního nádraží Nyugati pu do Prahy. 22:35 příjezd do Prahy hl.n.

Pořadí jednotlivých návštěv může být změněno.

Foto: Jiří Zeman, D. Halamíčková, hotel

Cena zahrnuje
  • 2 x nocleh se snídaní ve dvoulůžkových pokojích v hotelu*** v centru Budapešti
  • Jízdenky s místenkou Praha – Budapešť - Praha
  • Odborný výklad průvodce (hungaristy)
  • Osobní audio-guide-systém (mikrofon pro průvodce a sluchátka pro účastníky)
  • Asistenci zástupce CK SALVE tour
  • Zákonné pojištění cest. kanceláře pro případ úpadku
Cena nezahrnuje
  • Vstupy : Výstava  El Greco: 280 Kč, senioři 62 – 70 let 140 Kč, nad 70 let zdarma! Bazilika sv. Štěpána včetně kupole:  150 Kč, Židovská čtvrť - 3 synagogy : 650 Kč
  • Cestovní pojištění včetně storna
Termín zájezdu: 17. - 19. února 2023
Cena zájezdu: 6.500 Kč

Tento zájezd již proběhl. Zkuste si vybrat z naší aktuální nabídky zájezdů.