Letecký zájezd do Matery v jihoitalské Basilicatě

poznávací zájezd spojený s pěším putováním

Sassi di Matera – světové dědictví UNESCO a Evropské město kultury 2019

image1

Dvouhodinový let vás přenese 1600 km do jihoitalského regionu Apulie. Po další asi hodinové cestě autobusem do Matery v regionu Basilicata se rázem ocitnete v biblické krajině více než dva tisíce let nazpátek, v době Kristova narození.

image2

Historické centrum města – tzv. Sassi – s jeskynními obydlími a skalními kostely, i jeho dramatické okolí plné kaňonů, soutěsek a roklí, připomíná spíše Palestinu než Itálii. Není tedy náhodou, že si celá řada renomovaných tvůrců vybrala zdejší krajinu pro natáčení svých historických filmových snímků: „Umučení Krista/The Passion of the Christ“  Mela Gibsona, Pasoliniho „Evangelium podle Matouše“, Rosiho „Kristus se zastavil v Eboli“ podle románu Carla Leviho, „Král David“ s Richardem Gerem, „Příběh Narození“ Catherine Hardwicke, Nowrastenův „Christ the Lord“, poslední verze příběhu „Ben Hur“ Timura Bekmambetova a poslední Bondovka „No Time to Die“.

image3

Doposud jsme do Matery jezdili v adventní době, kdy se Sassi proměňují v živý  Betlém. Betlémskou scenérii si ale můžete v Mateře vychutnávat během celého roku každý večer po západu slunce, když se rozsvítí světýlka skalních obydlí a kamenných domů v Sassi.

A navíc – na konci června budeme mít možnost při pěších výletech prozkoumat překrásné a dramatické okolí Matery, čarokrásnou a rozmanitou krajinu Basilicaty s dolomitickými skalními útvary a malebnými vesničkami. A bude i příležitost zaplavat si v Jónském moři!

Neděle, 25. června:  Praha – Bari – Matera

16:25 odlet z Prahy do Bari. 18:15 přílet do Bari. Autobusový transfer do Matery.

Ubytování v romantickém skalním hotelu v jedné z historických částí Matery – Sasso Barisano, který vznikl rekonstrukcí opuštěných obydlí částečně vytesaných ve skále a částečně umístěných v kamenných domech (tzv. albergo diffuso = rozptýlený hotel).

Z pokojů typu junior suites, ve kterých budeme ubytováni, se otevírá  dechberoucí výhled na kamenný labyrint Sassi.

image4 image5

Pondělí, 26. června: Trekking  v oblasti Murgia di Matera + Sasso Caveoso

Pěší výlet v archeologickém a přírodním parku Murgia di Matera s jeskyněmi osídlenými již v době neolitu, se skalními a jeskynními kostely a porostem středomořských křovin (macchia) s vůní tymiánu. Na vyhlídkových místech se budeme kochat nezapomenutelnými pohledy na Sassi a Materskou rokli a vybavovat si scény z filmů, které se zde natáčely.

image6

Začneme v sochařském parku „Paloma“  mezi Materou a Murgií v areálu bývalého lomu. Sochař Antonio Paradiso zde vytvořil pozoruhodné kamenné a železné sochy. Např. pro sousoší Poslední večeře využil jako materiál zrezivělé ocelové pláty ze zničených dvojčat v New Yorku. Pokračovat budeme ke kostelu Santa Maria della Palomba, navštívíme i neolitickou vesnici Murgia Timone a skalní kostely San Falcione a Madonna delle Tre Porte.

image7

Po návratu do Matery se ponoříme do labyrintu uliček v Sasso Caveoso s kostelem San Pietro Caveoso a jeskynním kostelem Madonna dell´Idris spojeným chodbičkou s primitivní křestní kaplí S.Giovanni in Monterrone s nástěnnými malbami z 12. a 13. století. Prohlédneme si také jedno ze skalních obydlí, ve kterém lidé bydleli ještě v 2. polovině minulého století.

image8

image9

Na Sasso Caveoso navazují další starobylé čtvti  Civitá a Sasso Barisano v okolí našeho hotelu, které si budeme prohlížet postupně po návratech z výletů. V podzemí náměstí Piazza Vittorio Veneto se nachází jeskynní kostel Santo Spirito, který patřil templářským rytířům, a největší městskou nádrž na vodu vytesanou ve skále 20 m pod náměstím s max. hloubkou 16 m a délkou 50 m. Za románským kostelem San Giovanni Battista začínají křivolaké uličky Sasso Barisano se sklaním komplexem kostela San Nicola dei Greci a Madonna delle Virtú a několika dalšími menšími kostelíky. Uvidíme také překrásnou románskou katedrálu zasvěcenou patronce Matery – Madonna della Bruna – s pozoruhodnou freskou Posledního soudu od Rinalda di Taranto inspirovanou peklem popsaným Dantem v Božské komedii a s jesličkami z polychromovaného kamene vytvořenými podle jeskyní a obyvatel Sassi

Úterý, 27. června: Trekking v oblasti Materské rokle (La Gravina di Matera)

Trekking podél skalnatých stěn Materské rokle za objevováním pokladů jeskynních civilizací začneme u Netopýří jeskyně (Grotta dei Pipistrelli), přírodní krasové dutiny hluboké cca  120m, která byla lidmi využívána už v době paleolitu.  Materskou roklí budeme pokračovat po panoramatické stezce asi 5 km kolem skalního obydlí Serra Sant´Angelo a opuštěné salaše až ke skalní svatyni Cristo la Selva.  Během výletu budeme moci obdivovat také megalitické zdi z doby železné a skalní sídliště s jeskynní hrobkou ze stejné doby.

image10

Po přestávce na oběd u skalní osady La Selva, sestávající z mnoha jeskyní rozmístěných v různých úrovních, sestoupíme až na dno rokliny. Přejdeme most přes potok k usedlosti Passarelli, kde nás bude čekat autobus, aby nás převezl ke Kryptě prvotního hříchu s překrásnými freskami z langobardské doby (2.pol.8.st.), která bývá považována za Sixtinskou kapli skalních maleb.

image11 image12 image13

Obědy u těchto dvou výletů budeme řešit většinou piknikem v přírodě z čerstvých pochutin, které si nakoupíme ráno nebo den předem na místním trhu. U dalších dvou výletů bude možnost ochutnání typických lokálních produktů na farmě (agriturismo) nebo v některé z vybraných trattorií či osterií po cestě.

Ve volném čase  mohou zájemci navštívit také některá muzea v Mateře:

V Paláci Pomarici ze 16. století se nachází  nejvýznamnější italské muzeum zaměřené výhradně na sochařství – MUSMA. Je zároveň jediným světovým „muzeem ve skále“.

Palazzo Lanfranchi – Národní muzeum středověkého a moderního umění se sbírkou obrazů Carla Leviho.

Archeologické muzeum Domenico Ridola v klášteře klarisek s jeskynními nálezy od prehistorie po středověk.

Casa Noha s filmovou prezentací pozoruhodné historie Matery.

Casa Ortega – dílo španělského malíře José Ortegy.

Středa, 28. června: Malé lukánské Dolomity a lukánský Stonehenge

Trekking v národním parku Gallipoli Cognato Piccole Dolomiti začneme v Gallipolském lese, kde se nachází antropologická rezervace Monte Croccia s archeologickým nalezištěm z doby mezolitu – kamenným kalendářem připomínajícím Stonehenge. Uvidíme také pozůstatky dávného lukánského města z 5. st. před Kristem s více než dvoukilometrovým opevněním z velkých kamenných bloků.

image15

image14

Centrem lukánských Dolomit jsou Pietrapertosa a Castelmezzano -  vesničky přilepené na strmých svazích přímo pod hradbou pískovcových skalních jehel. Obě jsou zařazené na seznamu nejkrásnějších obcí Itálie. Pietrapertosa v nadmořské výšce 1088 m je navíc nejvýše položenou obcí v regionu Basilicata.

Od pozůstatků saracénského hradu sejdeme starobylou arabskou čtvrtí Rabatana ke klášteru a freskami vyzdobenému kostelu Sv. Františka. Stezka klesá až k potoku Caperrino a pak opět stoupá do Castelmezzana. Ti nejodvážnější mohou vystoupat po schůdkách vytesaných ve skále až na vrchol skalních jehel a užít si dechberoucí výhledy.

Čtvrtek, 29. června: Výlet k Jónskému moři a do Anglony a Tursi

Dnes budeme mít možnost osvěžit se v Jónském moři, a sice než vyrazíme do městečka Tursi, které má také zajímavou arabskou čtvrť Rabatanu z 10.století. Snad ještě zajímavější je nedaleko se nacházející středověký architektonický skvost – Santuario di Santa Maria di Anglona z 11.-13. století s nádherným románským portálem a freskovým cyklem z 16. století. Budeme projíždět měsíční krajinou Calanchi Lucani s hlubokými kaňony, dunami, špičatými hliněnými útvary připomínajícími sochy, a vesničkami, ve kterých se zastavil čas, tak jak to popisoval Carlo Levi ve svém románu „Kristus se zastavil v Eboli“.

image16 image17

Pátek, 30. června: Matera – Bari – Aeroporto di Bari – Praha

V 8:00 odjezd z Matery do Bari. Prohlídka historického centra Bari s katedrálu a románskou bazilikou zasvěcenou sv. Mikuláši, který je mimo jiné i patronem cestovatelů.

image18 image19

12:25 odlet z Bari do Prahy. 14:15 přílet do Prahy.

Poznámka: pořadí jednotlivých výletů a prohlídek může být změněno.

Cena zahrnuje
 • Leteckou dopravu Praha - Bari - Praha včetně odbaveného zavazadla 20 kg
 • 5 x ubytování se snídaní v hotelu*** v historickém centru Matery (junior suites)
 • Pobytové taxy
 • Autobusový transfer letiště v Bari - hotel v Mateře
 • Autobusové transfery na výlety dle programu
 • Autobusový transfer Matera - Bari  - letiště v Bari
 • Místního průvodce
 • Průvodce Salve tour
 • Vstupy do sklalních kostelů a obydlí dle programu
 • Vstup do Krypty prvotního hříchu
 • Zapůjčení osobního audio-guide-systému (přijímač a sluchátka)
Cena nezahrnuje
 • Příplatek za jednolůžkový pokoj: 4.200 Kč
 • Cestovní pojištění a pojištění storna
 • Stravování kromě snídaní
Termín zájezdu: 25. - 30. června 2023
Cena zájezdu: 26.900 Kč ve dvoulůžkovém pokoji

Tento zájezd již proběhl. Zkuste si vybrat z naší aktuální nabídky zájezdů.