Jarní zájezd do Krakova

Vydejte se s námi do jednoho z nejkrásnějších a nejbohatších polských měst, které bylo po dobu 560 let polskou metropolí, místem královských korunovací i královským pohřebištěm. Od r. 1978 je historické centrum Krakova zapsáno na seznamu Světového dědictví UNESCO.

image1

Foto: Ela Marchewka

Čtvrtek, 8. května: Praha – Katovice – Krakov

6:00 odjezd z parkoviště na magistrále naproti hl. nádraží.

Po cestě zastávka v největším městě Horního Slezska a metropoli Slezského vojvodství – Katovicích. Dříve průmyslové město s uhelnými doly a těžkým strojírenstvím je dnes moderním kulturním městem s moderní, futuristickou i modernistickou architekturou, které stojí za návštěvu: rozsáhlý areál Kulturní zóny (Strefa kultury) a „Podšálek“ (Spodek) zahrnuje Mezinárodní kongresové centrum, koncertní sál, víceúčelovou arénu; nás bude zajímat hlavně Slezské muzeum, které vzniklo přestavbou původně industriálních prostor na moderní výstavní komplex. Jeho sbírky (včetně slezské gotiky) jsou vystaveny v sálech nacházejících se 12 až 16 metrů pod zemí.

Unikátní je i rozsáhlý soubor meziválečných modernistických památek v centru města, včetně mrakodrapu, který patřil ve 30. letech minulého století k nejvyšším v Evropě. Ne nadarmo se v té době Katovicím přezdívalo „polské Chicago“.

Architektonickou raritou je bývalá hornická kolonie Nikiszowiec považovaná za nejkrásnější a nejucelenější dělnickou kolonii v této oblasti. Devět bloků z pálených cihel postavili v r. 1908 berlínští architekti Emil a Georg Zillmannovi.

Nocleh se snídaní v hotelu v centru Krakova.

Pátek, 9. května: Královské město Krakov (UNESCO)

Dnes se vypravíme královskou cestou přes Staré Město na hrad-zámek Wawel: Floriánskou ulicí ve stopách korunovačních průvodů, první koňky a první elektrické tramvaje budeme směřovat od Barbakanu a Floriánské brány na Hlavní náměstí (Rynek Glówny) – největší náměstí v Polsku a jedno z největších v Evropě, kde můžeme obdivovat věž staré radnice, goticko-renesanční tržnici Sukiennice, Mariánský kostel s největším dřevěným gotickým křídlovým oltářem v Evropě vyřezaným norimberským řezbářem Veitem Stossem. Už 700 let oznamuje trubač z věže Mariánského kostela čas. Nedaleko se nachází nejstarší kostel ve městě zasvěcený sv. Vojtěchovi (dnes jepřevážně barokní).

image2 image3 image4

Foto: Ela Marchewka

Nemineme ani Jagellonskou univerzitu založenou Kazimírem Velikým v r. 1364 (nejstarší univerzita v Polsku a po Karlově univerzitě 2. nejstarší ve střední Evropě).  Za nejvýznamnějšího absolventa je považován Mikuláš Koperník. Dále františkánský a dominikánský klášter, opevněný kostel sv. Ondřeje s klášterem klarisek, ulice Grodska a Kanoniczna lemované bohatě zdobenými patricijskými domy. Vycházku historickým centrem završíme na vrchu Wawel, sídle polských králů od první poloviny 11. století. Unikátní architektonický komplex zahrnuje všechny stavební slohy od románského přes gotický, renesanční až po funkcionalistický -  středobodem je renesanční zámek s arkádovým nádvořím a gotická katedrála sv. Stanislava a sv. Václava s hroby polských králů a dalších významných osobností. S Wawelem se rozloučíme u Dračí sluje na úpatí wawelského návrší nad řekou Vislou.

image5

Foto: Ela Marchewka

image6

Foto: Krakow Municipal Archives

Nocleh se snídaní v hotelu v centru Krakova.

Sobota,  10. května:  Solné doly ve Vieličce (Wieliczka) – Muzeum Czartoryjskych

Dopoledne vás čeká výlet do světa „bílého zlata“ v nedaleké Vieličce.  700 let starý solný důl je od r. 1978 zapsaný na seznamu UNESCO. Díky těžbě soli zažil Krakov v 15. – 16. století svůj zlatý věk. Celková délka chodeb je více než 300 km, ale nebojte se – turistická trasa měří jen asi 3 km. Největší pozoruhodností je kaple sv. Kingy s lustry a reliéfy vytesanými ve stěnách – dokonce i Poslední večeře Páně podle Leonarda da Vinci.

Na zpáteční cestě se můžeme zastavit na Kosciuszkově kopci nad Krakovem.

V Krakově navštívíme Muzeum knížat Czartoryjskych, které vlastní nejskvělejší umělecké sbírky v Polsku, zejména slavnou Leonardovu Dámu s hranostajem.

Nocleh se snídaní v hotelu v centru Krakova.

Neděle, 11. května: židovská čtvrť Kazimierz a židovské ghetto Podgórze  – Praha            

V dříve samostatném městě Kazimierz žili Židé už od 14. století. I když většina obyvatelstva nepřežila 2. světovou válku, stará židovská čtvrť se sedmi synagogami a dvěma hřbitovy zůstala zachována. Steven Spielberg zde točil Schindlerův seznam. Projdeme se nejzajímavějšími a nejmalebnějšími zákoutími a přes moderní lávku Otce Bernatky se dostaneme do čtvrti Podgórze na pravém břehu Visly, kde bylo během 2. světové války židovské ghetto. V bývalé továrně Oskara Schindlera na smaltované zboží se dnes nachází muzeum, které přibližuje osudy zachráněných Židů a také život ve městě v době německé okupace. Zároveň je do budovy bývalé továrny vestavěn výstavní pavilon s Muzeem současného umění (MOCAK).

image8

Foto: Ela Marchewka

image7

Foto: Krakow Municipal Archives

Ve 14 hodin odjezd do Prahy. Návrat do Prahy do 22 hodin.

Pořadí jednoltivých návštěv může být změněno.

Cena zahrnuje
  • 3 x nocleh se snídaní ve dvoulůžkových pokojích v hotelu*** v centru Krakova
  • Autobusovou dopravu
  • Průvodce
  • Osobní audio-guide-systém (mikrofon pro průvodce a sluchátka pro účastníky)
  • Asistenci zástupce CK SALVE tour
  • Zákonné pojištění cest. kanceláře pro případ úpadku
Cena nezahrnuje
  • Příplatek za jednolůžkový pokoj: 3.500 Kč
  • Vstupy (bude upřesněno)
  • Cestovní pojištění a pojištění storna
Termín zájezdu: 8. - 11. května 2025
Cena zájezdu: 8.900 Kč/osoba ve dvoulůžkovém pokoji