Letecký zájezd do Švýcarska – kantonu Ticino ve stopách architekta Maria Botty

Malebný švýcarský kanton Ticino  je proslulý překrásnou přírodou plnou jezer, lesů, horských údolí a hřebenů, bujnou subtropickou vegetací a vinicemi.  Připomíná spíše Itálii, díky  středomořskému podnebí, architektuře a italštině, kterou mluví většina obyvatelstva.   Oblast Ticina byla od nepaměti líhní skvělých architektů, kteří odtud od přelomu 16. a 17. století  odcházeli v doprovodu kameníků, sochařů  a štukatérů na evropské panovnické dvory  a do velkých měst –  cílem byla hlavně Praha v době panování Rudolfa II. Jejich stavby výrazně změnily ráz Prahy, vtiskly jí barokní charakter a zůstaly významnými architektonickými dominantami dodnes. Tenkrát trvala cesta z Lugana do Prahy 3 měsíce a tak se většina z těchto ”Vlachů” usadila v Praze natrvalo a do Ticina se už nevrátili. Ale architektuře se tam daří dodnes, jak se o tom přesvědčíte v průběhu našeho zájezdu. Dnes nám bude cesta do Lugana trvat letadlem pouze 1,5 hodin a pak ještě asi 1,5 hodiny autobusem.

Vypravíme se sem za jedním z nejvýznamnějších současných architektů Mariem Bottou a za jeho monumentálními stavbami zasazenými do nádherné přírodní scenerie. Tento vynikající ticinský architekt studoval v mládí u Le Corbusiera a Luise Kahna. Proslavil se svými realizacemi zejména sakrálních a kulturních staveb po celém světě.

image1

Sobota, 1. června: Praha – Milano – Lugano

V odpoledních hodinách odlet z Prahy do Milana. Autobusový transfer do Lugana. Podvečerní procházka v historickém centru města a po jezerní promenádě.

Nocleh se snídaní / s polopenzí v hotelu v Luganu.

Neděle, 2. června:  Lugano – Monte Tamaro

image2

Dopoledne procházka za architekturou a uměním Lugana. Lugano je nazývýváno švýcarským Monte Carlem. Je prosluněným centrem byznysu, bankovnictví, obchodů, luxusu, celebrit, restaurací, kaváren a cukráren.  Ale také krásných parků, jezerních promenád, historických památek a galerií. Historicko-architektonickým klenotem je kostel Santa Maria degli Angoli z konce 15. století s monumentální freskou  Ukřižování Bernarda Luiniho, následovníka Leonarda da Vinci. V nedalekém kulturním centru LAC (Lugano Arte e Cultura, arch. Ivano Gianola) se můžeme těšit na výstavu Švýcarského surrealismu (400 děl Jeana Arpa, Alberta Gioacomettiho, Paula Klee, Metera Oppenheima a dalších). V Luganu narazíme i na první stopy architekta Maria Botty -  obchodní dům Ransilia, Banca del Gottardo, knihovna kapucínského kláštera a obnovený klášterní kostel.

Přejezd do Rivera Bironico k dolní stanici lanovky na Monte Tamaro (Alpe Foppa). Naším cílem bude kostel S. Maria degli Angeli od arch. Maria Botty. Prohlídka kostela, možnost občerstvení a výstupu na vrchol, panoramatické výhledy na jezera a hory v okolí. Podíváme se také na projekt ”Hora Umění”, který zde probíhá v letech 2018-19: celkem 19 monumentálních děl sochaře Iva Soldini zasazených do horského terénu.

image3 image4 image5

Večeře a nocleh se snídaní / polopenzí v hotelu v Luganu.

Pondělí, 3. června: Lugano a okolí

Okruh pronajatým autobusem po kopcích v okolí Lugana nás zavede nejdříve do malebné starobylé vesnice Carona, v jejichž kostelech, palácích a domech zanechali své stopy i vynikající architekti, sochaři, štukatéři a kameníci.Nedaleko se ve výšce 690 m n.m. nachází Park San Grato, který  představuje botanickou zahradu s jednou z největších sbírek azalek, rododendronů a koniferů. Po procházce parkem s dechberoucími výhledy sjedeme opět dolů k Luganskému jezeru do Melidy, abychom se seznámili s  nejvýznamnějšími památkami Švýcarska ve ”Swissminiatur”. Nepostavili tady jenom 120 modelů významných švýcarských staveb, ale  i curyšské letiště s letadly a mezi jednotlivými budovami projíždí 18 vlaků. Celé Švýcarsko si tak můžete projít za hodinu a pak si ještě dát oběd v samoobslužné restauraci. Na kávu popojedeme podél břehu Luganského jezera do jeho jižního cípu do malebné vesnice Morcote, nazývané ”Jezerní perlou”. V r. 2016 byla prohlášena nejkrásnější švýcarskou vesnicí. Možnost návštěvy kouzelné zahrady -  Parku Scherrer. Její zakladatel, velký milovník umění a kultury Artur Scherrer, zde uprostřed bujné vegetace shromáždil bohatou sbírku uměleckých předmětů. Budeme pokračovat podél severozápadního cípu Luganského jezera do vinařství Moncucchetto, kde se snoubí vinařské umění a architektura s přírodou – zdařilá realizace arch. Maria Botty a výborné víno, které ochutnáme.

image6 image7

Další zastávkou bude okouzlující pohraniční vesnička Gandria přímo na břehu průzračného luganského jezera a na italském úpatí městeké hory Monte Bré. Kamenné domy vyrůstají rovnou z vody a ty výše položené se nacházejí v úzkých uličkách, propojených strmými  schodišti. Na protějším břehu je také malé pašerácké muzeum. V případě času můžeme vyjet buď pozemní lanovkou nebo autobusem na nejslunečnější vyhlídkovou horu Švýcarska Monte Bré. Co takhle počkat si na západ slunce?

image8 image9

Nocleh se snídaní / s polopenzí v hotelu v Luganu.

Úterý, 4. června: Valle Maggia – Val Lavizzara – Mogno – Locarno

image10Dnes se vypravíme za jedním z nejvýznamnějších  děl Maria Botty – ”kosmickým kostelem”  na samotě Mogno na konci údolí Valle Maggia / Val Lavizzara, postaveném na místě starého kostela sv. Jana Křtitele, smeteného lavinou v r. 1986. Moderní kostel je válec bez oken z místního bílého mramoru a šedé žuly. Sluneční paprsky pronikají šikmou prosklenou střechou do interiéru, kde společně s kamennými pruhy vytvářejí pozoruhodnou hru světel. Geniální a zároveň prostá stavba.

Chcete-li vidět, jak vypadá konec světa, je třeba vyšplhat ještě asi 2 km úzkých a strmých serpentýn do vesničky Fusio. Na zpáteční cestě ochutnáme místní speciality (jídla na bázi polenty, sýry, uzeniny, ap.) v typické venkovské ticinské restauraci Grotto Pozzascí nad přítokem říčky Maggia v areálu bývalého mlýna v Pecii.

Nezapomeňte si plavky, možnost koupání buď u vodopádu ve Forogli nebo v tůňkách u Ponte Brolla !

image11image12

Posledním zastavením bude subtropická oáza – Locarno. Je nejteplejším městem  Švýcarska a daří se zde palmám i citrusům. Centrum se rozkládá kolem Lago Maggiore, zatímco obytné čtvrti šplhají v prudkých svazích nad jezerem. Nejlepší vyhlídka je od poutního kostela Madonna del Sasso, postaveném v 15. století na místě údajného zjevení Panny Marie.image13 image14

Večeře a nocleh se snídaní / polopenzí v hotelu v Luganu.

Středa, 5.června: Lugano – Monte Generoso – Mendrisio – Ligornetto – Milano Malpensa

Po snídani naložíme zavazadla do autobusu a vyrazíme do jihovýchodního cípu Luganského jezera do stanice Capolago, kde přestoupíme na ozubenou železnici, která nás  40 minut poveze nádhernou alpskou scenérií až na Monte Generoso do nadmořské výšky 1.700 m.

image15

Zde budeme obdivovat nejnovější realizaci architekta Maria Botty – ” Kamenný květ”, postavený na malé náhorní plošině zakončené hlubokým útesem. Osmiboká budova je tvořena jednotlivými ”okvětními lístky”, které uzavírají centrální prostor. Uvnitř se nacházejí restaurace, konferenční a výstavní sál. I když masivní nosná konstrukce je ze železobetonu obloženého šedým kamenem, aby odolala drsným povětrnostním podmínkám, restaurace je kolem dokola prosvětlená velkými okny a tak se nám zde otevírá úchvatné 360°panorama na Milánskou nížinu, Luganské jezero a Alpy.

image16

V rodném městě Maria Botty Mendrisiu budeme objevovat jeho architektonické zásahy do struktury města. Jedná se převážně o veřejné stavby jako Universitní kampus  s Akademií Architektury a Divadlem Architektury. V Divadle Architektury bude probíhat výstava věnovaná architektovi Harry Seidlerovi. V rámci možností exkurzi zakončíme  v architektonickém ateliéru Maria Botty v budově ”Fuoriporta”.

Pokud  čas dovolí zastavíme se ještě v nedalekém Ligornettu v Muzeu Vincenzo Vela, kompletně přestavěném Mariem Bottou. Muzeum je věnované velkému ticinskému sochaři Vincenzovi Velovi a jeho bratrovi, rovněž sochaři. Park s krásnými výhledy zařazený mezi ”Grandi Giardini Italiani” (významné italské zahrady).

A pak už nás čeká jen cesta na letiště v Milano Malpensa. 19:30 odlet do Prahy. 21:00 přílet do Prahy.

Poznámka:pořadí jednotlivých návštěv může být změněno

Fotodokumentace:

Copyright by Ticino Turismo Byline: swiss-image.ch/Remy Steinegger

Copyright by: Switzerland Tourism – By-Line: swiss-image.ch/Lauschsicht

Copyright by: Switzerland Tourism – By-Line: swiss-image.ch/Andreas Gerth

Copyright by Switzerland Tourism By-line:
ST/swiss-image.ch

Copyright by Ticino Turismo Byline: swiss-image.ch/Christof Sonderegger

Copyright by: Switzerland Tourism – By-Line: swiss-image.ch/Jan Geerk

Copyright by: Switzerland Tourism – BAFU
By-Line: swiss-image.ch/Renato Bagattini

Copyright by Switzerland Tourism Byline: swiss-image.ch/Philipp Giegel

Copyright by Ticino Turismo Byline: swiss-image.ch/Remy Steinegger

Copyright by Ticino Turismo Byline: swiss-image.ch/Christof Sonderegger

Copyright by Switzerland Tourism By-line: ST/swiss-image.ch/Christof Sonderegger
Copyright by: Switzerland Tourism By-Line: swiss-image.ch / Christof Sonderegger

Copyright by: Switzerland Tourism – By-Line: swiss-image.ch/Ivo Scholz

Copyright by: Lago Maggiore Tourist Office By-Line: swiss-image.ch/Christof Sonderegger

Copyright by Ticino Turismo Byline: swiss-image.ch/Christof Sonderegger
Copyright Monte Generoso SA

Cena zahrnuje
 • Letenky Praha – Milano – Praha včetně tax a odbaveného zavazadla
 • Transfery a výlety pronajatým autobusem
 • 4 x nocleh se snídaní nebo s polopenzí ve 2-lůžkovém pokoji v 3-hvězdičkovém hotelu v Luganu
 • Ticino Ticket na 5 dnů (slevy na vstupy a lanovky)
 • Ochutnávka vína
 • Oběd v Grotto
 • Doprovod české zástupkyně Switzerland Tourism
 • Asistence zástupce Salve tour
 • Místní průvodce v některých místech
 • Osobní audio-systém (přijímač a sluchátka)
 • Komplex. zájezdové pojištění vč. pojištění storna
 • Zákonné pojištění pro případ úpadku CK
Cena nezahrnuje
 • Lanovky (slevy https://www.ticino.ch/it/ticket/partner/attraction-discount/reductions.html)
 • vstupy do muzeí/galerií (viz Ticino Ticket)
 • příplatek za 1-lůžkový pokoj (na vyžádání)
Termín zájezdu: 1. - 5. června 2019
Cena zájezdu: 21.500 Kč

Tento zájezd již proběhl. Zkuste si vybrat z naší aktuální nabídky zájezdů.