Léto plné umění v Berlíně

FRANS HALS -  CASPAR DAVID FRIEDRICH – MODIGLIANI

Pátek, 26. července

7:00 odjezd autobusu z magistrály naproti budově hlavního nádraží ve směru Václavské nám.

Kolem poledne příjezd na Potsdamer Platz / Postupimské náměstí, které se stalo symbolem sjednoceného Berlína po pádu Berlínské zdi a kde nejlépe pochopíme proměny, které Berlín zažil v posledních sto letech. V tzv. zlatých 20. letech minulého století („Golden Twenties“) byla tato křižovatka s tehdy nejvyšší hustotou provozu v Evropě zároveň významným společenským centrem s řadou slavných kaváren, restaurací, hotelů a tančíren. Za 2. světové války bylo Postupimské náměstí téměř srovnáno se zemí. Na konci války zde vznikl tzv. „hraniční trojúhelník“ mezi sovětským, britským a americkým sektorem. V r. 1961 bylo náměstí rozděleno Berlínskou zdí mezi západní a východní Berlín a všechny zbylé budovy v okolí musely být zbourány. Po tři desetiletí bylo bývalé Postupimské náměstí zemí nikoho. Zanedlouho po pádu Berlínské zdi bývalý člen Pink Floyd Roger Waters zinscenoval slavnou „The Wall“ v prostoru mezi Postupimským náměstím a Braniborskou branou – největší koncert v historii rockové hudby. Brzy poté se náměstí stalo největším staveništěm v Evropě. Dnes je novým centrem sjednoceného Berlína a můžeme zde obdivovat stavby slavných architektů Richarda Rogerse, Renza Piana, Helmuta Jahna, Hanse Kollhoffa, Jeana Nouvella, Arata Isozaki a dalších.

image1 image2

Volno na oběd. Máte chuť na německou, asijskou, jihoamerickou, severoamerickou či středomořskou kuchyni? Vyberte si z nabídky 22 restaurací největšího Manifesto Marketu v budově postavené před 25 lety architektem Richardem Rogersem!

Odpoledne návštěva berlínské Obrazárny (Gemäldegalerie): výstava FRANS HALS

Nizozemský malíř 17. století Franz Hals patří k největším portrétním malířům všech dob. Jeho mistrovství spočívá v lehkém, uvolněném a rychlém vedení štětce a virtuózním nanášení barvy – spontaneita a bezprostřednost zobrazování ve srovnání s dřívějšími portréty mu umožňuje zachytit prchavý okamžik výrazu obličeje či pohybu a tím se jeho portréty blíží

spíše momentkám, i když ve skutečnosti jsou pečlivě promyšlené. Zachycení  smíchu nebo úsměvu je při tom klíčovým elementem. Halsovo znovuobjevení na konci 19. století mělo vliv na vývoj moderního evropského malířství a stalo se inspiračním zdrojem realistů i impresionistů jako byl Max Liebermann, Wilhel Leibl a Lovis Corinth.

Výstava je připravena ve spolupráci s National Gallery London a Rijksmuseum Amsterdam.

Berlínská Gemäldegalerie vlastní jednu z nejvýznamnějších sbírek obrazů Franze Halse (10 děl).

Ze 70 vystavených děl je cca 50 významných obrazů F. Halse z veřejných i soukromých sbírek, další jsou pak obrazy jeho vrstevníků.

Stálá sbírka  Gemäldegalerie  patří k nejlepším evropským sbírkám (Botticelli, Caravaggio, Vermeer, Rembrandt…).

Zájemci mohou v případě zájmu a času navštívit i některé z dalších muzeí berlínského Kulturního Fóra, např. Neue Nationalgalerie (arch. Mies van der Rohe) – malířství 20. století  a výstavy Gerharda Richtera a Andy Warhola.

Nocleh se snídaní v  hotelu v centru Berlína.

Sobota, 27. července:

Dopoledne návštěva Říšského sněmu (Reichstag) s jeho sbírkou uměleckých děl, výstup do kupole spirálovitoucestou po vnitřní straně supermoderní kupole ze skla a oceli architekta Sira Normana Fostera. Zpátky k hotelu se projdeme od Braniborské brány po slavné  Straße Unter den Linden /ulicí Pod lipami.

image4 image3

Ve volném čase doporučujeme  návštěvu Humboldtova fóra, které vzniklo jako částečná replika hohenzollernského zámku v kombinaci s moderní architekturou. Zámek byl zničen při bombardování za 2. světové války a v 70. letech minulého století na jeho místě byl postaven Palác republiky, ve kterém zasedal také parlament NDR. Po sjednocení Berlína bylo rozhodnuto o stržení budovy plné azbestu.  Během našeho zájezdu v r. 2008 jsme ještě viděli stát poslední betonové pilíře stavby… Většina expozic a výstav je přístupná zdarma, např. etnografické sbírky mimoevropského umění:

https://www.humboldtforum.org/de/besuch/eintritt-und-tickets/

Ze střešní terasy s restaurací se otevírá pěkný výhled na Berlín.

image5 image6

Alte Nationalgalerie (Stará národní galerie – součást Muzejního ostrova):

výstava CASPARA DAVIDA FRIEDRICHA „Unendliche Landschaften“ (Nekonečné krajiny).

Výstavu pořádá Alte Nationalgalerie ve spolupráci s Kupferstichkabinettem (Kabinetem mědirytin) při příležitosti 250. výročí narození C. D. Friedricha. Po Hamburské Kunsthalle je druhou institucí, která se zapojila do jubilejního výstavního projektu. Další velká výstava bude následovat v obrazárně Státních uměleckých sbírek v Drážďanech. Právě tyto tři instituce  vlastní nejvíce děl C. D. Friedricha. Nejedná se ale o tři stejné expozice – každá z výstav představuje jiný aspekt jeho tvorby.

Zatímco hamburská výstava se zaměřila na nový vztah člověka a přírody v krajinách C.D. Friedricha, centrálním tématem berlínské výstavy je role Národní galerie při znovuobjevení umění C.D. Friedricha na začátku 20. století. V r. 1906 pořádala Národní galerie legendární „Německou výstavu století“, která 93 Friedrichovými malbami a kresbami oslavila tohoto vynikajícího romantického malíře světla a vzduchu jako průkopníka moderny. Další části současné výstavy jsou věnovány párovým obrazům C.D. Friedricha a nejnovějším výsledkům výzkumu jeho malířské techniky.

image8 image7

 Poutníka nad mořem mlhy C.D. Friedricha jsme v Berlíně potkali již na nezapomenutelné výstavě  „Wanderlust“. A Krkonoše  jako ukázka nekonečné krajiny C. D. Friedricha.

Neděle, 28. července:

Po snídani naložíme kufry do autobusu a vydáme se z rušné metrpole do nejzápadnější části Berlína – do jezerní vilové oblasti Wannsee. V zámečku na břehu jezera Wannsee se v lednu 1942 konala přísně tajná konference představitelů nacistického Německa za účelem konečného řešení židovské otázky.

My si ale užijeme raději letní atmosféru v  Liebermannově vile ve Wannsee a na její krásné zahradě. Max Liebermann ji nechal postavit podle svých představ jako letní vilu  – „zámeček u jezera“ pro svou rodinu v r. 1909. Zahrada byla navržena Maxem Liebermannem a Alfredem Lichtwarkem, ředitelem Hamburské Kunsthalle. Během letních měsíců až do r.1935 zde Liebermann vytvořil více než 200 olejů, pastelů a grafik – mnohé z nich zobrazují zahradu a okolí jezera Wannsee a také k nim patří několik portrétů Liebermannovy rodiny (v návaznosti na prohlídku výstavy Franse Halse budeme moci posoudit jeho vliv na Liebermannovu tvorbu). Dnes se ve vile nachází muzeum Maxe Liebermanna. V jeho originálním ateliéru je vystaveno asi 40 jeho děl a v multimediálních expozicích se seznámíme s jeho životem a rodinou. Díky výstavě„Auf nach Italien“ si uděláme s Maxem Liebermannem malý výlet do slunné Itálie – poprvé zde budou představena  Liebermannova „italská díla“ z Benátek, Florencie a Říma. K pohodě chybí už jen kávička s dortíkem a výhled na jezero z kavárny na zahradní terase!

Po této příjemné umělecké zastávce nás bude čekat plavba po řece Havole i jezerech do Postupimi. Poplujeme i kolem Pavího ostrova/Pfaueninsel (UNESCO) s prastarými, částečně vyvrácenými duby, uměle vytvořenými ruinami, pohádkovým letním zámečkem pruského krále Bedřicha Viléma II., možná zahlédneme i louky s procházejícími se pávy…

image10 image9

Třešničkou na dortu našeho zájezdu za uměním  bude návštěva mimořádné  výstavy Amedea MODIGLIANIHO v  Museu Barberini v Postupimi. Výstava s názvem „Moderne Blicke“ představí asi stovku jeho děl z evropské perspektivy v dialogu s Gustavem Klimtem, Pablem Picassem, Natalií Gončarovovou, Egonem Schiele a Paulou Modersohn-Becker. Výstava připravená ve spolupráci Musea Barberini se Staatsgalerie Stuttgart doplněná zápůjčkami z Israel Museum v Jeruzalémě, Philips Collection ve Washingtonu D.C., Nahmad Collection a Pinacoteca Agnelli v Turíně jsou příslibem nezapomenutelného  uměleckého zážitku, tak jako ostatně všechny výstavy, které jsme doposud v Museu Barberini navštívili.

V případě času a zájmu můžete navštívit i stálou expozici -  Plattnerovu sbírku impresionistů, postimpresionistů a fauvistů, která zahrnuje i největší evropskou sbírku děl Clauda Moneta mimo Paříž.

17:00/17:30 odjezd do Prahy. Předpokládaný příjezd do Prahy 22:00/22:30.

Pořadí jednotlivých prohlídek může být  změněno.

Cena zahrnuje
  • 2 x nocleh se snídaní v hotelu**** v centru Berlína
  • autobusovou dopravu
  • plavbu lodí z Wannsee do Postupimi
  • průvodce - historika umění
  • asistenci zástupce SALVE tour
  • osobní audio-systém (sluchátka)
  • zákonné pojištění cest. kanceláře pro případ úpadku
Cena nezahrnuje
  • Příplatek za jednolůžkový pokoj: 2.600 Kč
  • vstupy (bude upřesněno)
  • stravování kromě snídaní
  • cestovní pojištění včetně pojištění storna
Termín zájezdu: 26. - 28. července 2024
Cena zájezdu: 8.800 Kč/osoba ve dvoulůžkovém pokoji