Zájezd ve stopách Santiniho do západních Čech – 6. díl
s odborným doprovodem Mgr. Jana Boučka
Sobota, 31. srpna
6:45 sraz na parkovišti na magistrále naproti staré budově hl. nádraží, 7:00 odjezd.
Dnes se seznámíme s architektonickými skvosty severního Plzeňska, postavenými Janem Blažejem Santinim na objednávku opata cisterciáckého kláštera v Plasích Eugena Tyttla.
Mariánská Týnice
Poutní kostel Zvěstování Panny Marie. Dnešní barokní podoba poutního areálu vznikla podle projektu Jana Blažeje Santiniho na objednávku opata cisterciáckého kláštera v Plasích Eugena Tyttla (základní kámen stavby byl položen v roce 1711). Po zrušení plaského kláštera Josefem II. poutní místo chátralo až do 90. let 20. století, kdy začala jeho rozsáhlá renovace, která je dodnes považována za učebnicový příklad památkové obnovy.
Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici : v expozicích „Baroko a jeho svět“ a „100 let obnovy Mariánské Týnice 1920 – 2020“ ve východním ambitu se seznámíme nejen s dílem Jana Blažeje Santiniho v západních Čechách, ale i s klíčovou rolí, kterou sehrály kláštery v Plasích a v Kladrubech, jejichž opati ovlivnili svým uměleckým mecenátem tvářnost celého regionu.
Kdo s námi nebyl na zájezdu v Olomouci na výstavě „Posvátné umění v nesvaté době“, bude mít možnost prohlédnout si tuto velmi zajímavou výstavu s malými obměnami zde.
Plasy
Cisterciácký klášter s kostelem Nanebevzetí Panny Marie byl založen českým knížetem Vladislavem II. už v roce 1144. Největšího rozvoje se však dočkal až v 18. století, kdy bylo celé opatství monumentálně, přestavěno trojicí významných barokních architektů J. A. Matheyem, J. B. Santinim a K. I. Dientzenhoferem. S neméně zvučnými jmény se setkáme i v případě výzdoby konventního kostela, kde jsou svými obrazy zastoupeni K. Škréta, P. Brandl nebo M. L. Willmann.
Díky výjimečným technickým řešením J. B. Santiniho (odvodňovací a vyhřívací systém v základu budov) je klášter dodnes i prvořadou technickou památkou barokní doby.
Během okruhu cisterciáckým klášterem se seznámíme s budovou konventu postavenou Santinim na bažinatém podloží i s románskou bazilikou Nanabevzetí Panny Marie, která byla mnoho let uzavřená kvůli rekonstrukci.
Po obědě v pivovarské restauraci budete mít možnost navštívit bývalou klášterní prelaturu, kterou ve 30.letech 19.st. přestavěl na zámek kníže Metternich potom, co odkoupil plaské panství. Projděte si samostatně bez průvodce nově zpřístupněnou trasu a zažijte autentický interiér Metternichů!
Alternativně můžete navštívit Centrum stavitelského dědictví Plasy (pobočka Národního technického muzea), které se nachází v budovách bývalého klášterního pivovaru a hospodářského dvora.
Mladotice – kaple jména Panny Marie
K raným, ale špičkovým Santiniho realizacím, patří kaple Jména Panny Marie v Mladoticích, jeho první stavba pro cisterciácký klášter v Plasích. Vznikla v letech 1708-10 v návaznosti na zavedení nového mariánského svátku. Navazuje na typ architektury s šestibokým půdorysem, poprvé použitý v Panenských Břežanech, které jsme navštívili během jedné z cest ve stopách Santiniho. Motiv šesticípé hvězdy (Mariánská symbolika) se objevuje i v interiéru. Je zde patrná inspirace Borrominim a Guarinim.
Barokní hospodářský dvůr Kalec
Patří k nejoriginálnějším ze všech barokních dvorů plaských cisterciáků. Byl vybudován také za opata Eugena Tyttla na začátku 18. století a autorství je připisováno J. B. Santinimu. Do areálu dvora je začleněn pětipatrový zámeček, přičemž tři patra tvoří sýpky. Podíváme se, jak pokročila rekonstrukce zámecké kaple.
Nocleh se snídaní v hotelu v Plzni.
Neděle, 1. září:
8:45 po snídani odjezd z Plzně do Kladrub. Cestou malá odbočka k Santiniho centrální kapli sv. Václava a Vojtěcha v Ostrově u Stříbra.
Benediktinský klášter Kladruby
Klášter byl založen roku 1108 přemyslovským knížetem Svatoplukem. Současná podoba konventních budov a kostela Nanebevzetí Panny Marie vzešla z architektonické soutěže dvou vůdčích představitelů české barokní architektury. Zatímco K. I. Dientzenhofer vybudoval prelaturu kláštera, kostel představuje vrcholné dílo barokní gotiky architekta J. B. Santiniho, doplněné v interiéru o sochařskou výzdobu z dílny M. B. Brauna a nástěnné malby bratří Assamů.
Oběd v klášterní restauraci v Kladrubech.
Nadryby – kaple sv. Antonína Paduánského
V obci, která patřila plaskému cisterciáckému klášteru přistavěl J. B. Santini r. 1725 věžovou zvonici k malebné barokní kapli.
Kozojedy – farní kostel sv. Mikuláše
Na objednávku plaského opata Eugena Tyttla připojil J. B. Santini vstupní trakt s věží k jednoduchému gotickému kostelíku z pol. 14. století.
Všehrdy – kostel sv. Prokopa
Podobně jako v Kozojedech řešil Santini přestavbu gotického kostela sv. Prokopa ve Všehrdech v duchu barokní gotiky. Objednavatelem byl opat Eugen Tyttl, ale stavba byla dokončena až po Santiniho smrti.
Návrat do Prahy do 19 hodin.
- autobusovou dopravu
- 1 x nocleh se snídaní v 4-hvězdičkovém hotelu v Plzni
- 2 x oběd v restauraci
- odborného průvodce – historika umění
- asistenci Salve tour
- osobní audio systém
- zákonné pojištění CK pro případ úpadku
- Příplatek za 1-lůžkový pokoj: 600 Kč
Termín zájezdu: | 31. srpna - 1. září 2024 |
Cena zájezdu: | 4.000 Kč /osoba ve dvoulůžkovém pokoji |
Tento zájezd již proběhl. Zkuste si vybrat z naší aktuální nabídky zájezdů.