Mezinárodní rok skla 2022 – 8. Sklářská cesta s PhDr. Pavlou Rossini do Německa

Karlovy Vary – COBURG – Bamberk (UNESCO) – Norimberk

8:00 odjezd z parkoviště před starou budovou hl. nádraží ve směru Václavské náměstí.

První zastávkou budou Karlovy Vary a sklárna Moser.

Nejeden z výrobků sklárny Moserpovažujeme za rodinné stříbro a zejména mnohé z nápojových souborů si po právu získaly přívlastek sklo králů, papežů a prezidentů. Od svého založení v polovině 19. století získal Moser bezpočet medailí a ocenění na Světových výstavách, Mezinárodních výstavách v Paříži apod. Výrobky sklárny jsou nejluxusnější českou značkou, která dodnes rozvíjí rukodělnou výrobu bez pomoci strojú.

Během návštěvy se seznámíme jak s provozem huti, kde se dodnes taví nejen křišťálové, ale i barevné sklo a nahlédneme také do zušlechťovacích provozů – brusírny i rytebny. Možná uvidíme i výrobu jednoho z výrobně nejnáročnějších objektů Hruška, kterou navrhl Lukáš Jabůrek, dlouholetý art director sklárny.

Muzeu Moser si připomeneme v historické perspektivě charakteristické prvky značky. Typickým se stalo broušení na hrany, zdobení oroplastickým (leptaným a zlaceným) dekorem a použití barevné skloviny. Neméně důležitá je průběžná spolupráce s renomovanými výtvarníky, intenzivně rozvíjená jak ve 20., tak 21. století.

image1

Lukáš Jabúrek: Hruška

image2

historický dekor oroplastika

image3

whisky sklenice z barevné skloviny

Hlavním cílem naší sklářské cesty je Coburg a nedaleký Rödental v bavorských Horních Francích.

Od r. 1977 se v Coburgu každým devátým rokem koná Coburger Glaspreis, který je bez nadsázky nejvýznamnější soutěží evropského sklářského umění.

Letos vybírala porota ze 700 přihlášených děl a do finále postoupilo 90 sklářských výtvarníků. Hlavní cenu udělila norsko-islandské výtvarnici Æse Björk.

image5

Alison Lowry (Irsko) – 2. cena

image6

Æse Björk(Island/Norsko) – 1. cena

image4

Judith Röder (Německo) – 3. cena

Úspěch coburských soutěží vedl  k vybudování Evropského muzea moderního sklářského umění v Rödentalu, kde se zastavíme cestou do Coburgu. Jsou zde vystaveny letošní oceněné exponáty,
i některá vybraná díla z předchozích ročníků.
Kromě hlavní ceny se uděluje řada vedlejších, které letos stejně jako v minulosti získali čeští výtvarníci – Petr Stanický, Kristína Ligačová, Zuzana Kubelková. V minulosti to byl René Roubíček, Pavel Hlava, Jaromír Rybák, Lada Semecká či Alena Matějka.

image9

Kristína Ligačová

image8

Petr Stanický

image7

Ulla Forsell (Švédsko) – čestná cena
(Fotografie z Coburger Glaspreis zveřejněny s laskavým svolením KUNSTSAMMLUNGEN DER VESTE COBURG)

Po ubytování v hotelu v Coburgu budeme mít ještě dostatek času na procházku městem a večeři.

Sobota 28. května:

V uměleckých sbírkách pevnosti Veste Coburg máme jedinečnou příležitost shlédnout práce 90ti finalistů letošního Coburger Glaspreis 2022.

Mezi finalisty je i 11 českých a slovenských výtvarníků – s některými z nich jsme se seznámili během předchozích sklářských cest. Při prohlídce se soustředíme na představení Adama Hejduka, Jany Hojstričové & Pala Macha, Petra Hory, Zuzany Kubelkové (cena), Kristíny Ligačové (cena), Jana Mýtného, Vendulky Prchalové, Petra Stanického (cena), Michaely Tkadlečková a Aleše Vašíčka.

image10

Odpoledne strávíme v druhém největším městě Horních Franků – malebném starobylém Bamberku (UNESCO), někdy přezdívanému „franský Řím“, a to nejen díky množství kostelů, ale hlavně kvůli poloze na 7 pahorcích (to bychom ho mohli nazývat i „franskou Prahou“). Historické jádro města je rozložené mezi rameny řeky Regnitz s dvěma ostrovy a rybářskými domky zase připomíná „Malé Benátky“. Na pahorku Domberg se tyčí nejvýznamnější bamberská památka, jedna z nejkrásnějších středověkých staveb v Německu – románsko-gotický dóm sv.Petra, plný uměleckých děl, gotických plastik a významných náhrobků. Místo výstavy skla nabízíme retrospektivní výstavu malované keramiky Grity Götze ve Staré Radnici.

image11
Přejezd do franské metropole Norimberku. Ubytování v hotelu hned za historickým městským opevněním, uvnitř kterého se v malých hrázděných domcích nachází středověký řemeslný dvůr s množstvím hospůdek, pivních zahrádek a šenků, které nabízejí občerstvení do pozdních večerních hodin.

Neděle 29. května

Díky strategickému ubytování v centru města máme v Norimberku k dispozici celý den. Hned po snídani se vypravíme za uměním a architekturou do  kulturní a umělecké čtvrti (KunstKulturQuartier), která zahrnuje několik kulturních institucí, sochařský park a nás bude zajímat zejména Nové muzeum umění a designu. Bylo otevřeno v roce 2000   a zaujme i svou výraznou architekturou a 3.000 m2 výstavní plochy. Otevřený depozitář je novou výstavní formou, jež umožnuje poznávat design neformálně. Kromě stálých sbírek bude v květnu otevřena nová expozice „Double Up! Kunst und Design mit neuen Perspektiven“.
Poté se ponoříme do středověkého městského jádra  s množstvím kostelů, kašen a romantických zákoutí. Řeka Pegnitz rozděluje město na dvě části – česky „Sebaldov a Lorenzov“, nazvané podle svých kostelů. Nejvýznamnější je gotická trojlodní bazilika sv. Vavřince s průčelím zdobeným obrovskou rozetou a sochařsky cenným portálem z doby Karla IV. V intreiéru zaujme slavný „Andělský pozdrav“ sochaře a řezbáře Veita Stosse a filigránsky zdobený pískovcový svatostánek sochaře a stavitele Adama Krafta.

Kostel  sv. Sebalda, patrona Norimberku, je ještě starší než chrám sv. Vavřince. Dominantou hlavního náměstí  Hauptmarkt je kostel Frauenkirche , první halový kostel ve Francích, založený Karlem IV. jako císařskou dvorní kapli. Stavitelem byl možná Petr Parléř. Zaujme také pozoruhodná Krásná kašna zdobená 40 figurami a množstvím zvířecích a lidských chrličů, která byla postavena také díky iniciativě Karla IV., ale až po jeho smrti.
Norimberk je také rodištěm Albrechta Dürera a Martina Behaima, tvůrce prvního globu. Možnost návštěvy   Dürerova rodného domu, kde se dnes nachází muzeum. Prohlídku města zakončíme na norimberském hradě.

17:00 odjezd do Prahy, příjezd do 22:00.

image12

slot 88 indonesia

Cena zahrnuje
  • autobusovou dopravu
  • 1 x nocleh se snídaní ve dvoulůžkovém pokoji v hotelu Ibis Styles v centru Coburgu
  • 1 x nocleh se snídaní ve dvoulůžkovém pokoji v hotelu**** v centru Norimberku
  • odborného průvodce - historika umění se zaměřením na sklo
  • asistenci zástupce Salve tour
  • osobní audio-systém (přijímač a sluchátka)
  • cestovní pojištění A30 Pandemic
  • zákonné pojištění pro případ úpadku CK
Cena nezahrnuje
  • Příplatek za jednolůžkový pokoj:  1.800 Kč
Termín zájezdu: 27. - 29. května 2022
Cena zájezdu: 6.980 Kč

Tento zájezd již proběhl. Zkuste si vybrat z naší aktuální nabídky zájezdů.