Předvánoční zájezd do Matery v jihoitalské Basilicatě

Sassi di Matera – světové dědictví UNESCO a Evropské město kultury 2019

Dvouhodinový let vás přenese sice jen 1600 km do jihoitalského regionu Apulie, ale po další asi hodinové cestě autobusem do Matery v regionu Basilicata se rázem ocitnete v biblické krajině více než dva tisíce let nazpátek, v době Kristova narození.

image1

Historické centrum města – tzv. Sassi – s jeskynními obydlími a skalními kostely, i jeho dramatické okolí plné kaňonů, soutěsek a roklí, připomíná spíše Palestinu než Itálii. Není tedy náhodou, že si celá řada renomovaných tvůrců vybrala zdejší krajinu pro natáčeních svých historických filmových snímků: „Umučení Krista/The Passion of the Christ“  Mela Gibsona, Pasoliniho „Evangelium podle Matouše“, Rosiho „Kristus se zastavil v Eboli“, podle románu Carla Leviho, „Král David“ s Richardem Gerem, „Příběh Narození“ Catherine Hardwicke, Nowrastenův „Christ the Lord“ a poslední

verze příběhu „Ben Hur“ Timura Bekmambetova.

Každý den po západu slunce se město proměňuje doslova v betlémskou scenérii.    O vybraných víkendech v adventní době tuto atmosféru Sassi ještě dokresluje živý Betlém, v  letošním roce opět ve formě vánočního divadelního představení. Kromě toho  nabízí Matera bohatý doprovodný program v rámci Evropského města kultury 2019, koncerty, výstavy a vánoční  trhy.

Středa,11. prosince

19:20 odlet z Prahy do Bari. 21:10 přílet do Bari. Autobusový transfer do Matery.

Ubytování v romantickém skalním hotelu v jedné z historických částí Matery – Sasso Barisano. Některé pokoje jsou vytesané v jeskyni, stejně tak jako malé římské lázně. Jiné pokoje mají zase krásnou vyhlídku na Sassi.

image4 image3 image2

Čtvrtek, 12. prosince:

Po snídani v hotelu se vypravíme s místním průvodcem za nejzajímavějšími památkami a zajímavostmi starobylých čtvrtí Civitá a Sassi. V podzemí náměstí Piazza Vittorio Veneto si prohlédneme jeskynní kostel Santo Spirito, který patřil templářským rytířům a největší městskou nádrž na vodu vytesanou ve skále 20 m pod náměstím s max. hloubkou 16 m a délkou 50 m. Za románským kostelem San Giovanni Battista se vnoříme do křivolakých uliček Sasso Barisano. Navštívíme skalní komplex kostela San Nicola dei Greci a Madonna delle Virtú a několik dalších  menších kostelíků.

Uvidíme také překrásnou románskou katedrálu zasvěcenou patronce Matery – Madonna della Bruna – s pozoruhodnou freskou Posledního soudu od Rinalda di Taranto inspirovanou peklem popsaným Dantem v Božské komedii a jesličkami z polychromovaného kamene vytvořenými podle jeskyní a obyvatel Sassi.

image6 image5

Nedaleko se nachází v Paláci Pomarici ze 16. st. nejvýznamnější italské muzeum zaměřené výhradně na sochařství – MUSMA. Je zároveň jediným světovým „muzeem ve skále“.

Večer dopoučujeme výstavu betlémů z celé Itálie v nádherném, již odsvěceném kostele vyzdobeném freskami, mezi nimiž nebude chybět ani ledový betlém! Letošní novinkou bude betlém z písku, dovezeného z Jesola.

image7 image8

Pátek, 13. prosince

Dnes budeme pokračovat procházkou v Sasso Caveoso:

image9 image10

Navštívíme kostel San Pietro Caveoso a jeskynní kostel Madonna dell´Idris, spojený chodbičkou s primitivní křtitelnicí S.Giovanni in Monterrone s nástěnnými malbami z 12. a 13. století. Prohlédneme si také jedno ze skalních obydlí, ve kterém lidé bydleli ještě v 2. polovině minulého století.

image11 image12

Odpoledne možnost návštěvy některých z muzeí v Mateře:

Palazzo Lanfranchi – Národní muzeum středověkého a moderního umění se sbírkou obrazů Carla Leviho.

Archeologické muzeum Domenico Ridola v klášteře klarisek s jeskynními nálezy od prehistorie po středověk.

Casa Noha s filmovou prezentací pozoruhodné historie Matery.

Casa Ortega – dílo španělského malíře José Ortegy.

Večer  živý betlém s vánočními  inscenacemi v kostelích a skalních prostorách Sasso Barisano.

image14

Sobota, 14. prosince

Dopoledne nás autobus nejdříve zaveze na místní tržiště, abychom si nakoupili zásoby skvělých  mandlí, různých druhů ořechů, fíků, granátových jablek, mandarinek a jiných lokálních pochutin na Vánoce.

image15

Poté budeme pokračovat do nedaleké oblasti Murgia, připomínající biblickou krajinu. Projdeme se po archeologickém a přírodním parku s jeskyněmi osídlenými již v době neolitu, se skalními a jeskynními kostely  a porostem středomořských křovin (macchia) vonících po tymiánu. Na vyhlídkových místech se budeme kochat nezapomenutelnými pohledy na Sassi a Materskou rokli a vybavovat si scény z filmů, které se zde natáčely. Navštívíme i neolitickou vesnici Murgia Timone a skalní kostely San Falcione a Madonna delle Tre Porte. Typický lukánský oběd ve zrekonstruované salaši ve skalnaté  oblasti Murgia.

image16

Na zpáteční cestě se zastavíme se v sochařském parku „Paloma“  mezi Materou a Murgií v areálu bývalého lomu. Sochař Antonio Paradiso zde vytvořil pozoruhodné kamenné a železné sochy. Např. pro sousoší Poslední večeře využil jako materiál zrezivělé ocelové pláty ze zničených dvojčat v New Yorku.

image17 image18

Odpoledne volno v Mateře – podívejte se na  vánoční trh a nebo se jen tak toulejte křivolakými uličkami a užívejte vánoční atmosféru….

Neděle, 15. prosince.

Po snídani naložíme zavazadla a vydáme se do sousedního regionu Apulie – do hlavního města „trullů“ Alberobello (UNESCO), abychom obdivovali místní kamenné stavby s jehlancovými střechami a prošli se jeho uličkami a vánočními trhy.

Před odjezdem na letiště si  ještě projdeme historické centrum Bari. Navštívíme  katedrálu a románskou baziliku zasvěcenou sv. Mikuláši, který je mimo jiné i patronem cestovatelů.

image20 image19

16:50 odlet z Bari do Prahy. 18:45 přílet do Prahy.

Poznámka: pořadí jednotlivých prohlídek může být upraveno.

slot 88 indonesia

Cena zahrnuje
 • Leteckou dopravu Praha – Bari – Praha včetně odbaveného zavazadla
 • 4 x ubytování se snídaní v hotelu v historickém centru Matery
 • 1 x oběd na salaši
 • Místního průvodce
 • Autobusový transfer letiště v Bari – hotel v Mateře
 • Autobusový transfer Matera – Alberobello – Bari  - letiště v Bari
 • Autobus do parku Murgia a zpět do Matery
 • Vstup na živý Betlém
 • Vstupy do skalních kostelů a jeskynního obydlí dle programu
 • Osobní audio-systém (přijímač a sluchátka)
 • Komplexní cestovní pojištění A30 včetně zdravotního pojištění a pojištění storna zájezdu
 • Doprovod SALVE tour
 • Zákonné pojištění cest. kanceláře pro případ úpadku.
Cena nezahrnuje
 • další fakultativní vstupy a stravování   neuvedené v „cena zahnuje“
 • příplatek za jednolůžkový pokoj: 3.900 Kč/pobyt (počet pokojů je omezen)
Termín zájezdu: 11. - 15. prosince 2019
Cena zájezdu: 19.900 Kč

Tento zájezd již proběhl. Zkuste si vybrat z naší aktuální nabídky zájezdů.