Pěší kulturní putování podél katalánského pobřeží Costa Brava – severní část

image32

Caminante, no hay camino
Antonio Machado

Caminante, son tus huellas        Poutníku,  jsou to tvé kroky, co tvoří cestu,
el camino y nada más;               nic víc.
Caminante, no hay camino,        Poutníku, neexistuje cesta,
se hace camino al andar.           Cesta se tvoří chůzí.
Al andar se hace el camino,       Chůzí si tvoříš cestu,
y al volver la vista atrás              a když se ohlédneš,
se ve la senda que nunca          uvidíš stezku,
se ha de volver a pisar.              na kterou se nikdy nevrátíš.
Caminante no hay camino          Poutníku, neexistuje cesta,
sino estelas en la mar.                jen brázdy za lodí na moři.

 image1image2

Předložené putování po Cami de Ronda , GR-11, GR-92 a dalších stezkách nás zavede do krajiny mimořádné krásy. Seznámí nás s jeho historií i s životem malířů, kteří se  zamilovali do zdejší krajiny a způsobu života,  jako Picasso, Dalí, Matisse a řada dalších. A měli k tomu dobrý důvod. Také my budeme  každý den objevovat překrásné scenérie oblasti Empordá a divokého katalánského pobřeží, užívat si příjemnou atmosféru městeček a vesnic na naší cestě, ochutnávat vynikající kuchyni plnou ryb, mořských plodů a skvělého vína. Tyto pobřežní stezky byly v minulosti využívány k různým účelům, např. pašeráky nebo strážci, kteří hlídali pobřeží před piráty.  Dnes spojují pobřežní městečka a umožňují přístup ke skrytým malebným zátokám, kde se můžeme během putování osvěžit.

image3

Pátek, 11. října: Praha -  Barcelona – Vilamaniscle

9:25 sraz na letišti V. Havla. 11:25 odlet z Prahy do Barcelony (OK 688). 13:50 přílet do Barcelony. Autobusový transfer do Villamaniscle, vinařské obci v předhůří Pyrenejí nedaleko francouzských hranic. Zde nás čeká večeře na přivítanou, výborné víno a nocleh ve stylovém  agriturismu Mas Vivent.

image4 image5

Sobota, 12. října: Vilamaniscle – Llançà (12 km / celk. převýšení 240 m)

Z jídelny s terasou dohlédneme až k moři, kam se posilněni skvělou snídaní vydáme do přímořského městečka Llançà.

Cesta GR-11 se klikatí mezi vinicemi, olivovými háji, borovými, dubovými a  korkovými lesy směrem k pobřeží Costa Brava. Zastavíme se v krásném údolí u románské kaple Sant Silvestre de Valleta  z 10. století. Další románskou věž a několik kostelíků najdeme v Llançà a jejím okolí. Ubytujeme se  v hotelu nedaleko malého přístavu a před večeří v některé z příjemných hospůdek si poprvé zaplaveme v moři.

image6 image7

Neděle, 13. října:  Llançà – San Pere de Rodes – Port de la Selva

 (13,5 km / 580 m celk. převýšení)

Dnes budeme pokračovat po GR-11 z Llançá do Port de la Selva kolem bývalého benediktýnského románského opatství San Pere de Rodes, založeného na konci 9. století na strmém skalnatém svahu nad mořem. Největšího rozkvětu dosáhl mezi 11. a 13. stoletím, kdy se stal vyhledávaným cílem mnohých  poutníků. Možnost oběda v klášterní restauraci. Doporučujeme výstup ještě výše až ke zřícenině hradu  San Salvador de Verdera (671m) odkud se nám otevře 360° výhled přes celý národní park  Cap de Creus.

image8 image9

Sestup podél zídek postavených  z plochých kamenů bez použití malty, zvaných “pedra secca” k našemu dalšímu hotelu v Port de la Selva. Náš hotýlek v Port de la Selva je hned u  přístavu a u pláže, takže si určitě ještě před večeří  stihneme zaplavat.

image11 image10

Pondělí, 14. října :  Port de la Selva – Cap de Creus  - Cadaqués

(8-10 km / 260 m celk. převýšení)

Transfer z  Port de la Selva k majáku na mysu Cap de Creus. Magické místo, kde si Středozemní moře podává ruku s Pyrenejemi. Vítr  “Tramontana” z něj vytvořil měsíční krajinu. Národní park = učebnice geologie. Středomořská macchia a růže z Jericha příjemně provoní vzduch. Cestou z Cap de Creus do  Cadaqués se otevírají překrásné výhledy a  je možné sejít ke nádherným plážím a zaplavat si.

image12 image13

V poslední zátoce před  Cadaqués zvané Portligat se zastavíme u domu Salvadora Dalí s úžasnou zahradou. Pro zájemce rezervujeme vstup (12 EUR/8 EUR od 65 let).

image14 image15

Cadaqués je krásné bílé městečko s mnoha plážemi, bary, hospůdkami, obchůdky, bleším trhem, květinami a kočkami. Vystoupáme nahoru k zajímavému kostelu Panny Marie s velkým zlaceným oltářem a množstvím soch včetně Monserratské Madony.

Co takhle dát si na večeři paellu nebo vermicelli  s mořskými plody (těstovinová variace paelly)? Nebo raději tapas z plodů moře?

image16 image17

Úterý, 15. října: Cadaqués – Roses (21 km / 534 m celk. převýšení)

image20

Den plný kontrastů. Budeme sledovat převážně trasu GR-92 jižní částí Cap de Creus. Nejprve vystoupáme do sedla nad Cadaqués, mineme usedlost s vinicí, granátovými jablky a olivovníky a poté sestoupíme do zátoky Cala Joncols. Další sedlo a opět sestup ke skalnatému pobřeží. Dobrodružný úsek vede mořem pod útesy porostlými opunciemi a agávemi. V Cala Montjoi se můžeme ještě jednou vykoupat nebo vyzkoušet slavnou restauraci s molekulární kuchyní….. V Roses vás možná překvapí pevnost “La Ciutadella” s vykopávkami řeckého, římského a středověkého města.

image18 image19

Středa, 16. října: Roses- Empuriabrava – Aiguamolls de l´Empordá – Sant Pere Pescador (18,5 km bez převýšení)

Dnešní trasa nás zavede do úplně jiného světa -  z členitého kopcovitého terénu do  roviny Empuriabrava.  Největší rezidenční marina na světě připomíná svou 30 km sítí kanálů Benátky.

image21 image22

Poté GR-92  prochází bažinatou oblastí Aiguamolls de l’Empordá. Druhý největší mokřad Katalánska je domovem specické fauny, zejména vodního ptactva. Uvidíme hejna čápů, jeřábů, racků, kachen a z pozorovatelen po cestě můžete spatřit i některé vzácnější druhy. Cesta lemovaná jabloňovými sady a bambusem končí na obrovské písečné pláži v  San Pere Pescador. Ubytujeme se na jedné z venkovských usedlostí.

image24 image23

Čtvrtek, 17. října: Sant Pere Pescador – Figueres –  Girona – Barcelona

image25Cestu autobusem do Barcelony využijeme k několika zajímavým zastávkám: ve Figueres navštívíme velmi bizarní surrealistické muzeum Salvadora Dalí. Na nádvoří muzea – divadla uvidíme jeho legendární Dešťový cadillac a uvnitř 22 místností jak jeho obrazy z 20. let, kdy maloval vesničky a městečka na katalánském pobřeží, tak jeho pozdější díla – ilustrace Cervantesova Dona Quijota a Danteho Božské komedie,  portréty  manželky Galy a hlavně spoustu extravagantních a mnohdy vtipných exponátů, trojrozměrné obrazy, sochy  i nástropní fresku. Dalí byl také sběratel umění a tak zde můžete spatřit i originály El Greca, Velázqueze, Meissoniera, Fortuny a dalších malířů. Zajímavá je i nádherně instalovaná expozice Dalího klenoty se sbírkou šperků vytvořených podle jeho návrhů.

Další zastávka (nejenom na oběd) bude v  historickém městě Girona, rozkládajícím se na kopci nad řekou Onyar. Projdeme se úzkými středověkými uličkami  i po vysokých městských hradbách s krásnými výhledy.

image26 image28

Po příjezdu do Barcelony a ubytování v hotelu se vydáme na obhlídku okolí Placa d´Espanya a na Zpívající fontánu “Fontana Magica” (trochu větší Křižíkova fontána).

Pátek, 18. října: Barcelona

Dnes nás čeká městské pěší putování. Začneme na vrchu Montjüic, kde se nachází obnovený pavilon Miese van der Rohe, Fundación Miró a Muzeum katalánského umění se světově nejbohatší sbírkou románského umění (fresky), gotiky, renesance a baroka, ale také 19.-20. století. Lanovkou sjedeme do barcelonského přístavu a v některé z příjemných hospůdek nebo tapas barů si dáme oběd. Odtud můžeme pokračovat přímořskou promenádou zakončenou velrybou arch. F. O. Gheryho nebo do čtvrti Santa Maria del Mar (La Ribera) s kostelem Panny Marie mořské a Picassovým muzeem a dále do gotické čtvrti  Barrio gotico, na Ramblu a do čtvrti Eixample za paláci Antonia Gaudího. Návštěvu interiéru Sagrada Familia je třeba předem rezervovat.

image31 image30

Sobota, 19. října: Barcelona – Praha

Volné dopoledne. Ve 12:00 odjezd Aerobusem na letiště. 14:40 odlet do Prahy (OK689).

Cena zahrnuje
  • Letenky Praha – Barcelona – Praha včetně letištních poplatků
  • 6 x nocleh se snídaní v hotelech po trase
  • 2 x nocleh se snídaní v hotelu v Barceloně
  • Autobus. transfer Barcelona -Vilamaniscle
  • Autobus. transfer  z Port de la Selva k majáku na  Cap de Creus
  • Autobus. transfer z San Pere Pescador do Figueres,Girony a Barcelony
  • 1 x GPS pro průvodce a mapu trasy na každý den
  • 1 x večeři  s ochutnávkou vína ve Villamaniscle
  • Každodenní přepravu zavazadel minivanem z hotelu do hotelu
  • Transfer Aerobusem z Placa d´Espanya na letiště v Barceloně
Termín zájezdu: 11. - 19. října 2019
Cena zájezdu: 32.900 Kč

Tento zájezd již proběhl. Zkuste si vybrat z naší aktuální nabídky zájezdů.