Tradiční podzimní – předvánoční zájezd za uměním do Vídně

 s doprovodem historika umění Mgr. Jana Boučka

image1

Michelangelo Merisi, gen. Caravaggio: David mit dem Haupt des Goliath
Kunsthistorisches Museum Wien, Gemäldegalerie, © KHM-Museumsverband

  • CARAVAGGIO & BERNINI v Umělecko-historickém muzeu
  • Albrecht DÜRER v Albertině
  • Marie LASSNIG v Albertině
  • Pierre BONNARD v Bank Austria  Kunstforum
  • Německý EXPRESIONISMUS v Leopoldově muzeu

Sobota, 23. listopadu

7:00 odjezd z parkoviště na magistrále naproti hlavnímu nádraží ve směru Brno.

Po příjezdu do Vídně návštěva Umělecko-historického muzea (KHM): komentovaná prohlídka výstavy Caravaggio & Bernini. Na této mimořádné výstavě se část obrazárny promění ve velkolepý vizuální barokní spektákl: cca 60 děl malíře Michelangela Merisi da Caravaggio a sochaře Gian Lorenza Berniniho společně s díly jejich současníků, jako např. Nicholase  Poussina, Orazia Gentileschi, Alessandra Algardi nebo Simona  Voueta nás přenese do Říma 1. poloviny 17. století. Přestože KHM vlastní nejrozsáhlejší a nejcennější sbírku obrazů Caravaggia a jeho následovníků mimo Itálii, nebyla tomuto malíři doposud věnována žádná výstava.  Díla o generaci mladšího sochaře Gian Lorenza Berniniho, jehož umění  mělo významný vliv na vývoj evropského baroka, zde rovněž nebyla doposud  v takovémto rozsahu představena. Oba umělce můžeme považovat za průkopníky nového stylu ve výtvarném umění – baroka. Caravaggio pohrdal ideální krásou a tradicí – umění pojímal zcela nově a snažil se věrně napodobovat skutečnost. Díky jeho osobitému způsobu práce se světlem a stínem působí jeho postavy opravdověji a dramatičtěji. Stejně tak Berniniho vrcholná díla geniálním způsobem zachycují emoce a  vášně.

Poté si prohlédneme obrazárnu starých mistrů  – výběr nejvýznamnějších a jedinečných děl Tiziana, Belliniho, Giorgiona, Raffaela, Breughela, Rembrandta, Vermeera, Dürera a dalších mistrů, kteří jsou zde zastoupeni jako v žádné jiné  světové obrazárně.

image8

Michelangelo Merisi, gen. Caravaggio
Rosenkranzmadonna
Kunsthistorisches Museum Wien, Gemäldegalerie
© KHM-Museumsverband

Kunstkomora v KHM byla znovuotevřena po velké rekonstrukci v r. 2013. Díky sběratelské vášni Habsburků zde můžete obdivovat umělecké poklady, které zůstávaly po mnoho let ukryty zrakům návštěvníků – jedinečné zlatnické práce, řezby v kameni, mistrovské bronzové sošky, filigránské práce, bizarní sošky ze slonoviny a dřeva, vzácné hodiny, křišťál,  sklo, porcelán, exotické předměty a četné kuriozity. K největším klenotům patří slavná slánka Benvenuta Celliniho a Krumlovská madona.

V nedalekém Leopoldově muzeu se seznámíme s německým expresionismem  ze švýcarské sbírky Braglia a německé sbírky Johenning. Zastoupeni v nich jsou  Emil Nolde, Max Pechstein, Ernst Ludwig Kirchner, Erich Heckel, Wassily Kandinsky, Alexej von Jawlensky, Marianne von Werefkin, August Macke, Franz Marc,  Paula Modersohn-Becker, Paul Klee, Lionel Feininger a další. Mimoto uvidíme v Leopoldově muzeu i nově uspořádané stále sbírky: největší sbírku díla Egona Schieleho na světě, díla Gustava Klimta, biedermeier, Vídeň 1900 – produkty Wiener  Werkstätte.

18:00 (nebo dle dohody) odjezd do hotelu na ubytování.

Volný večer – možnost návštěvy vánočních trhů nebo večeře na Naschmarktu.

Neděle, 24. listopadu

Po snídaní  odjezd na náměstí Marie Terezie. 10:00 Albertina: komentovaná prohlídka výstavy Albrechta Dürera. Albertina vlastní  světově největší a nejvýznamnější sbírku kreseb tohoto nejslavnějšího německého umělce, renesančního malíře a grafika. 140 prací z této sbírky bude doplněno zápůjčkami z významných světových galerií i soukromých sbírek.

image5

Albrecht Dürer
Betende Hände
© Albertina, Wien

V Albertině zároveň probíhá i rozsáhlá retrospektivní výstava rakouské malířky Marie Lassnig při příležitosti 100. výročí jejího narození. Maria Lassnig patří společně s Louise Bourgeois, Joan Mitchell a Agnes Martin k nejvýznamnějším výtvarným umělkyním 20. století.

Ve zbývajícím čase si prohlédněte reprezentační místnosti Albertiny a sbírku Batlinerových „Od Moneta po Picassa“ (Monet, Degas, Cézanne, Toulouse-Lautrec, Gauguin, skupina Brücke a  Der Blaue Reiter, Kokoschka, Goncharova, Malevich, Chagall, Picasso) nebo výstavu k 90. narozeninám rakouského umělce Arnulfa Reinera.

Polední přestávka na vánočním trhu na náměstí Am Hof nebo od 23.11. i na vedlejším Starovídeňském trhu na náměstí Freyung.

Mezi oběma náměstími se nachází Bank Austria Kunstforum, kde navštívíme výstavu Pierra Bonnarda s názvem „Barva vzpomínek“. Jedná se o první obsáhlou retrospektivu tohoto umělce v Rakousku, pořádanou ve spolupráci s londýnskou Tate Gallery a kodaňskou Ny Carlsberg Glyptotek.

Výstava se zaměřuje zejména na umělcovo zralé období po návštěvě Cote d´Azur v r. 1909, kdy byl hluboce zasažen středomořským světlem, což zcela změnilo jeho barevnou paletu. Barva se stává Bonnardovým hlavním vyjadřovacím a kompozičním prostředkem a zároveň hlavním tématem této výstavy.

image6

Pierre Bonnard, Das Bad, 1925, Öl auf Leinwand, 86 x 120,6 cm Tate, London © Tate

Před odjezdem budete mít ještě čas podívat se, co je letos nového na nejstarším a největším vídeňském vánočním trhu Christkindlmarkt na Radničním náměstí. Náš nejoblíbenější adventní trh je ale v křivolakých uličkách  Spittelbergu, kde se nachází i řada příjemných hospůdek, uměleckých galerií a ateliérů.

Cena zahrnuje
  • dopravu komfortním autobusem
  • 1 x nocleh se snídaní ve 2-lůžkovém pokoji v 4-hvězdičkovém hotelu v centru Vídně
  • odborný výklad historika umění
  • asistenci zástupce Salve tour
  • osobní audio-systém (přijímač a sluchátka)
  • komplex. zájezdové pojištění vč. pojištění storna
  • zákonné pojištění pro případ úpadku CK
Cena nezahrnuje
  • vstupy (bude upřesněno)stravování kromě snídaně
  • příplatek za 1-lůžkový pokoj: 700 Kč
Termín zájezdu: 23. - 24. listopadu 2019
Cena zájezdu: 3.300 Kč

Tento zájezd již proběhl. Zkuste si vybrat z naší aktuální nabídky zájezdů.