Tradiční jarní výstavní maraton ve Vídni

s odborným doprovodem historika umění Mgr. Jana Boučka

  • Klášter Klosterneuburg
  • Albertina Klosterneuburg
  • KHM : Arcimboldo – Bassano – Bruegel
  • Albertina: Leonardo – Dürer
  • Albertina Modern: Gerhard Richter, Damien Hirst a další
  • Muzeum Leopoldových: pozdní Schiele

image1

Pátek, 23. května:

6:30 odjezd z parkoviště na magistrále naproti hlavnímu nádraží.

Dnešní den budeme věnovat návštěvě Klosterneuburgu u Vídně, na který se při našich cestách do Vídně vždy díváme jen z okna autobusu.

Stift Klosterneuburg - čeká vás podrobná prohlídka jednoho z nejvýznamnějších rakouských klášterů založeného na začátku 12. století markrabětem Leopoldem Babenberským.

V 1. polovině 18. století ho nechal přestavět císař Karel VI. podle vzoru barokního španělského královského sídla El Escorial. V rámci velkého okruhu navštívíme jak středověké prostory, tak i Mramorový sál a císařské komnaty (jediné obytné prostory, jejichž interiér se zachoval v téměř nezměněné podobě od doby Karla VI.), které jsme navštívili naposled při příležitosti 300. výročí narození Marie Terezie v r. 2017.

Budeme obdivovat vzácná umělecká díla, z nichž nejvýznamnější je dozajista Verdunský oltář, mistrovské zlatnické dílo z 12. století. Na padesáti smaltovaných deskách jsou zobrazeny scény ze Starého a Nového zákona.

Nemineme ani křížovou chodbu, klenotnici a klášterní kostel s freskami od Daniela Grana.

Oběd v klášterní restauraci s vyhlídkovou terasou.

Albertina Klosterneuburg – třetí sídlo vídeňské Albertiny se nachází od loňského roku v bývalém Muzeu Essl, jehož architektonicky zajímavou budovu muzea a depozitáře postavil v r. 1999 pro sběratele umění Karlheinze Essla  rakouský architekt Heinz Tesar. Albertina zde vystavuje umělecká díla z vlastní sbírky, která nejsou právě vystavena v Albertině nebo v Albertině Modern. Jedná se o sbírku umění po r. 1945, která zahrnuje 65.000 děl (malby, kresby, grafiku, fotografie, sochy, videa a instalace). Letošní prezentace s mottem „De Sculptura“ se zaměří na sochařské práce rakouských i zahraničních umělců.

V pozdním odpoledni odjezd do Vídně.

Nocleh se snídaní v hotelu v centru Vídně.

Sobota, 24. května:

Umělecko-historické muzeum (KHM) – komentovaná prohlídka výstavy „ARCIMBOLDO-BASSANO-BRUEGEL – čas a příroda“. Rozsáhlá výstava mistrovských děl Pietera Bruegela st., Giuseppe Arcimbolda, Jacopa a Leandra Bassana a dalších umělců 16. století se zabývá orientováním se člověka ve světě a jeho vztahem k přírodě a času v době renesance.

Možnost prohlídky Kunstkomory a/nebo obrazárny starých mistrů.  V obrazárně se nacházejí významná díla Tiziana, Belliniho, Giorgiona, Raffaela, Breughela, Rembrandta, Vermeera, Dürera a dalších mistrů, kteří jsou zde zastoupeni jako v žádné jiné světové obrazárně. V Kunstkomoře můžete díky sběratelské vášni Habsburků obdivovat umělecké poklady, které zůstávaly po mnoho let zrakům návštěvníků ukryté – jedinečné zlatnické práce, řezby v kameni, mistrovské bronzové sošky, filigránské práce, bizarní sošky ze slonoviny a dřeva, vzácné hodiny, křišťál, sklo, porcelán, exotické předměty a četné kuriozity. K největším klenotům patří slavná slánka Benvenuta Celliniho a Krumlovská madona.

Muzeum Leopoldových Pokud nestrávíte polední přestávku v kavárně Umělecko-historického muzea, doporučujeme osvěžení se vyhlídkou na Muzejní čtvrť a centrum Vídně ze střešní terasy Muzea Leopoldových – MQ Libelle (arch. Laudris a Manfred Ortner, umělecká spolupráce s Evou Schlegel a Brigitte Kowanz).

Výstava „Čas zlomu“ (Zeiten des Umbruchs) představí poslední léta života Egona Schieleho 1914 – 1918 v 9 tematických celcích propojujících biografii a umění. Umělec se vzdal radikálních experimentů z předchozího období a rozvíjel realističtější styl malby, který se vyznačoval hlubokou schopností empatie.

Další díla Egona Schieleho jsou umístěna ve stálé expozici. Muzeum Leopoldových vlastní největší a nejvýznamnější sbírku díla Egona Schieleho na světě!

Ve zbývajícím čase doporučujeme tři patra stálé expozice „WIEN 1900“.

image2 image3

Nocleh se snídaní v hotelu v centru Vídně.

Volný večer – inspirace pro zájemce o operu:

https://www.wiener-staatsoper.at/kalender/2025/mai/

https://www.volksoper.at/spielplan/mai-2025.de.html?filter%5BmonthYear%5D=2025-05&filter%5Bdiscount%5D=Erm%C3%A4%C3%9Figungen&filter%5BsearchTerm%5D=

Neděle, 25. května:

ALBERTINA – komentovaná prohlídka hlavní jarní výstavy „LEONARDO – DÜRER,  Mistrovské kresby na barevném podkladě“.

Cennino Cennini ve svém Traktátu o malířství z r. 1400 označil kresbu světlem a tmou za začátek a bránu k malířství. Mistrovské kresby na barevném papíře – jako Leonardovy „Studie hlavy“ nebo Dürerovy studie „Modlící se ruce“ – připravily cestu k uznání kresby jako umělecké disciplíny rovnocenné s malbou a řadí se mezi nejslavnější renesanční umělecká díla.

Další výstavy v Albertině:

Výstava „Matthew Wong – Vincent van Gogh, Malba jako poslední útočiště“ představí čínsko-kanadského umělce, autodidakta na hranici mezi dálněvýchodním a západním umění, kterého stejným dílem ovlivnili van Gogh a Shitao. New York Times ho označily jako nejtalentovanějšího malíře své generace. Jeho pozoruhodné dílo vzniklo ve velmi krátkém časovém období osmi posledních let života; Wong v 35 letech spáchal sebevraždu.

60 Wongových obrazů a prací na papíře doplňují vybraná díla Vincenta van Gogha. Výstava vznikla ve spolupráci Van Gogh Museum Amsterdam, Kunsthaus Zürich a Matthew Wong Foundation.

Výstava „Pohled“ je první samostatnou výstavou v Rakousku jedné z nejúspěšnějších současných umělkyň – anglické malířky Jenni Saville (nar. 1970), která patří stejně jako Tracy Emin a Damien Hirst k volné skupině výtvarných umělců Young British Artists. K figurativní malbě se nechává inspirovat starými mistry od Leonarda po Raffaela, ale i malíři klasické moderny jako Egon Schiele, Pablo Picasso, Francis Bacona a Lucian Freud, přičemž zkouší různé techniky.

Albertina ve spolupráci se SBÍRKOU VERBUND představuje v Rakousku poprvé americko-italskou umělkyni Francesku Woodman. Její dílo propojující konceptuální fotografii a performance vznikalo v letech 1973-1981.

ALBERTINA MODERN

Výstava „Od Gerharda Richtera po Katharinu Grosse“. Albertina poprvé v Rakousku představí jednu z nejvýznamnějších německých sbírek  Sammlung Viehof – Gerhard Richter, Sigmar Polke, Albert Oehlen, Katharina Sieverding, Corinne Wasmuht, Katharina Grosse, Jörg Immendorff, Joseph Beuys, Anne Imhof, Katharina Fritsch, Nairy Baghramian a další.

Výstava „Damien Hirst – kresby“. Britský umělec Damien Hirst je známý svými ikonickými obrazy, sochami a instalacemi, méně známé jsou ale jeho kresby, které zde budou poprvé představeny veřejnosti. Tyto kresby byly často přípravou jeho průkopnických děl.

Ve zbývajícím odpoledni možnost individuální návštěvy výstav dle vlastního výběru:

Wien Museum: doporučujeme všem, kteří v loňském roce po několikaleté rekonstrukci znovuotevřené Muzeum města Vídně ještě nenavštívili (vstup zdarma).

Dolní Belveder: výstava „Svět barev – Slovinské malířství 1848-1918“ představí mimo jiné i tzv. slovinské impresionisty.

Sbírka Heidi Horten:

- výstava „Experiment expresionismus – Schiele potkává Nosferatu“ představí díla německého expresionismu ze sbírky Heidi Horten – Erich Heckel, Ernst Ludwig Kirchner, Emil Nolde, Max Pechstein a další ve srovnání s díly rakouského expresionismu – Herbert Boeckl, Helene Funke, Oskar Kokoschka, Max Oppenheimer, Egon Schiele, Helene von Taussi a další.

- výstava „Wien, Wien nur du allein“ je věnována Vídni a třem  umělcům – Stefan Oláh, Rudolf von Alt, Balthasar Wigand.

18:00 odjezd z Vídně, návrat do Prahy do 23 hodin.

Pozn.: pořadí návštěv může být změněno

Cena zahrnuje
  • autobusovou dopravu
  • 2 x nocleh se snídaní ve 2lůžkovém pokoji v 3hvězdičkovém hotelu v centru Vídně
  • 1 x oběd v restauraci
  • odborný výklad historika umění
  • asistenci zástupce Salve tour
  • rezervace vstupů na výstavy
  • osobní audio-systém (přijímač a sluchátka)
  • zákonné pojištění pro případ úpadku CK
Cena nezahrnuje
  • Příplatek za jednolůžkjový pokoj: 1.900 Kč (počet jednolůžkových pokojů je omezen)
  • vstupy (bude upřesněno)
  • cestovní pojištění včetně pojištění storna
Termín zájezdu: 23. - 25. května 2025
Cena zájezdu: 7.900 Kč/osoba ve dvoulůžkovém pokoji