Tradiční podzimní – předvánoční zájezd za uměním do Vídně

s doprovodem historiků umění PhDr. Duni Panenkové a Mgr. Jana Boučka

  • Pieter BRUEGEL starší Uměleckohistorickém muzeu – výstava roku 2018
  • Claude MONET v Albertině
  • Egon SCHIELE v Dolním Belvederu
  • Gruzínský malíř Niko Pirosmani v Albertině
  • Fascinace JAPONSKEM v Bank Austria Kunstforum
  • Předvánoční atmosféra a trhy

Sobota, 17. listopadu

7:00 odjezd do Vídně z magistrály naproti hlavnímu nádraží ve směru Brno.

Po příjezdu do Vídně návštěva Umělecko-historického muzea (KHM): komentovaná prohlídka první monografické výstavy Pietera BRUEGELA staršího na světě. Dochovalo se jen o něco málo více než čtyřicet olejomaleb a tak KHM se svými 12 Bruegelovými obrazy vlastní největší světovovu sbírku jeho díla. Bruegelovy olejomalby na  dřevěných deskách jsou velmi vzácné a křehké a proto zpravidla nejsou zapůjčovány na výstavy. Kurátorům jubilejní výstavy při příležitosti 450. výročí jeho úmrtí se však podařilo zapůjčit obrazy, kresby a grafiky z mezinárodních muzeí a galerií i ze soukromých sbírek a tak budete mít unikátní příležitost vidět téměř kompletní dílo nejslavnějšího vlámského mistra „ žánru“ 16. století. Bývá nazýván také „selským malířem“ nebo „druhým Hieronymem Boschem“.

image1 image2 image3

 © KH Museumsverband: P.Bruegel st. – Babylónská věž, Lovci na sněhu, Selská svatba.

Bude dostatek času i na prohlídku obrazárny a/nebo Kunstkomory, která byla v KHM znovuotevřena po velké rekonstrukci v r. 2013. Zde můžete obdivovat umělecké poklady shromážděné díky sběratelské vášni Habsburků, které  zůstávaly po mnoho let ukryty zrakům návštěvníků – jedinečné zlatnické práce, řezby v kameni, mistrovské bronzové sošky, filigránské práce, bizarní sošky ze slonoviny a dřeva, vzácné hodiny, křišťál,  sklo, porcelán, exotické předměty a četné kuriozity. K největším klenotům patří slavná slánka Benvenuta Celliniho a Krumlovská madona.

Těm, kteří už s námi KHM navštívili  vícekrát, doporučujeme návštěvu výstavy „Japonismu“ neboli „Fascinace Japonskem“ v Bank Austria Kunstforum. Japonské dřevořezy, paravány a jiné objekty jsou konfrontovány s estetikou Dálného Východuv obrazech, grafice, objektech a nábytku Clauda Moneta, Edgara Degase, Gustava Klimta, Hebri de Toulouse-Lautreca, skupiny Nabis a Blaue Reiter. Přes 100 vystavených exponátů  z mezinárodních veřejných  i soukromých sbírek.

17:00/18:00 odjezd do hotelu. Volný večer, možnost návštěvy vánočních trhů nebo večeře v některé z nedalekých restaurací na Naschmarktu.

Neděle, 18. listopadu

Dopoledne návštěva Albertiny : Claude MONET – první obsáhlá prezentace jeho díla v Rakousku po 20ti letech. Výstava má široký záběr od jeho předimpresionistických začátků přes impresionismus až po pozdní dílo vzniklé v zahradě v Giverny.  Hlavní důraz je kladen na Monetovo zacházení s barvou a světlem, fascinaci rostlinami a vodou a neustálé proměny přírody. Maloval na březích moře v Normandii i na březích Seiny, barevné letní krajiny odrážející se na hladině rybníků i tajemné a  zamlžené šedomodré zimní krajiny. Kromě tří obrazů z vlastních sbírek bude na restrospektivní výstavě  zastoupeno téměř 100 obrazů od 40   zapůjčitelů z celého světa.

image4 image5 image6

Albertina Wien, Batliner Collection: C. Monet – Rybník s lekníny
Albertina Wien, Batliner Collection: C. Monet – Pohled na Vétheuil
Museé Marmottan Monet, Paris / The Bridgeman Art Library: C. Monet – Pláž v Trouville

Ve zbývajícím čase si zájemci mohou prohlédnout i reprezentační místnosti Albertiny, sbírku Batlinerových „Od Moneta po Picassa“ (Monet, Degas, Cézanne, Toulouse-Lautrec, Gauguin, skupina Brücke a  Der Blaue Reiter, Kokoschka, Goncharova, Malevich, Chagall, Picasso) nebo výstavu fotografií Helen Levitt. Milým překvapením pro vás možná bude výstava gruzínského malíře Niko Pirosmani. Společně s celníkem Henri Rousseau patří k nejvýznamnějším představitelům naivního malířství. Měl značný vliv na ruskou avantgardu na začátku 20. století  (zejména Natalii Goncharovu a Michaila Larionova)

image7 image8 image9 © Infinitart Foundation: Niko Pirosmani – Kakhetianský vlak
© Infinitart Foundation: Niko Pirosmani – Tatarský prodavač ovoce
© Infinitart Foundation: Niko Pirosmani – Tatarský řidič velblouda

Při příležitosti 100. výročí úmrtí Egona Schieleho představí Dolní Belveder vlastní sbírku jeho děl a zaměří se zejména na historii této sbírky.

Nebo si zajdete raději na kávu a Sacher dort do některé z proslulých vídeňských kaváren nebo na punč či svařené víno na právě začínajících vánočních trzích (Stephansplatz, Am Hof,  Freyung, Rathausplatz, Spittelberg)? Nejstarší a největší vídeňský vánoční trh Christkindlmarkt najdete na Radničním náměstí a ten nejoblíbenější v křivolakých uličkách  Spittelbergu, kde se nachází i řada příjemných hospůdek, uměleckých galerií a ateliérů.

18:00 odjezd do Prahy z náměstí Marie Terezie. Příjezd do Prahy do 23:00.

Poznámka: výstavy mohou být navštíveny v jiném pořadí než je uvedeno v programu.

Cena zahrnuje
  • autobusovou dopravu
  • 1 x nocleh se snídaní ve 2-lůžkovém pokoji v  4-hvězdičkovém hotelu v centru Vídně
  • odborný výklad historiků umění
  • asistenci zástupce Salve tour
  • osobní audio-systém (přijímač a sluchátka)
  • komplex. zájezdové pojištění vč. pojištění storna
  • zákonné pojištění pro případ úpadku CK
Cena nezahrnuje
  • vstupy (bude upřesněno)
  • stravování kromě snídaní
  • Příplatek za 1-lůžkový pokoj: 800 Kč
Termín zájezdu: 17. - 18. listopadu 2018
Cena zájezdu: 3.200 Kč

Tento zájezd již proběhl. Zkuste si vybrat z naší aktuální nabídky zájezdů.