Pěší kulturní putování podél katalánského pobřeží Costa Brava

image38

2. díl ze Sant Pere Pescador do Sant Feliu de Guíxols

Caminante, no hay camino

Antonio Machado

Caminante, son tus huellas        Poutníku,  jsou to tvé kroky, co tvoří cestu,
el camino y nada más;               nic víc.
Caminante, no hay camino,        Poutníku, neexistuje cesta,
se hace camino al andar.           Cesta se tvoří chůzí.
Al andar se hace el camino,       Chůzí si tvoříš cestu,
y al volver la vista atrás              a když se ohlédneš,
se ve la senda que nunca          uvidíš stezku,
se ha de volver a pisar.              na kterou se nikdy nevrátíš.
Caminante no hay camino          Poutníku, neexistuje cesta,
sino estelas en la mar.                jen brázdy za lodí na moři.

image1 image2

Předložené putování navazuje na 1. díl putování po pobřeží Costa Brava z Vilamaniscle do Sant Pere Perscador. Turistická stezka Cami de Ronda (v kombinaci s dálkovou trasou  GR-92 a dalšími stezkami) nás povede ze Sant Pere Pescador do Sant Feliu de Guíxols krajinou mimořádné krásy. Každý den budeme objevovat překrásné scenérie oblasti Empordá a divokého katalánského pobřeží, užívat si španělskou atmosféru městeček a vesnic na naší cestě, ochutnávat vynikající kuchyni plnou ryb, mořských plodů a skvělého vína. Tyto pobřežní stezky byly v minulosti využívány k různým účelům, např. pašeráky nebo strážci, kteří hlídali pobřeží před piráty.  Dnes spojují pobřežní městečka a umožňují přístup ke skrytým malebným zátokám, kde se můžeme během putování osvěžit.

image3

1. den, sobota 29. září: Praha -  Barcelona – Sant Pere Pescador

image04

9:10 odlet z Prahy linkou OK688. V 11:40 přílet do Barcelony. Transfer na startovní bod naší trasy – do St. Pere Pescador na pobřeží Costa Brava. Cestou se zastavíme ve starobylé  vesničce Púbol, kde Salvador Dalí koupil v r. 1968 rozpadající se středověké sídlo pro svou ženu Galu. Navážeme tak na prohídku jejich rezidence v Portligatu během 1. dílu putování po Costa Brava. Exteriér i interiér je plný Dalího bizarních dekorací a uměleckých děl.

Večeře a nocleh  v rustikální usedlosti v Sant Pére Pescador (viz foto) kousek od vynikající přírodní pláže.

2. den, neděle 30. září: Sant Pere Pescador – L´Escala (15 km)

První úsek dnešní trasy  vede podél pláže než zabočíme na GR92 do zemědělské krajiny Aiguamolls  s poli a jabloňovými sady protkanými  malými kanály. U malého kamenného kostelíku sv. Reparaty je vhodné místo na piknik a v přilehlé restauraci je také  malé muzeum katalánské spisovatelky Victor Catalan, která na přelomu 19. a 20. století musela psát knihy pod mužským pseudonymem. Je zde vystaven dokonce i český překlad její “Solitud” (Samota) z nakladatelství Odeon.

image5 image6

V kamenné vesničce Sant Martí d´Empuries nás hned vedle pozoruhodného  gotického  kostela sv. Martina čeká další   příjemná venkovní restaurace nabízející úžasné rybí mísy. Nádherná vyhlídka na moře od modernistické vily s vitrajemi. Odtud pokračujeme opět podél divokého skalnatého pobřeží s písečnými plážemi, které později přecházejí v písečné duny až k velkému archeologickému areálu Empúries – největší řecká a římská osada na Iberském poloostrově.

image7 image8

Večer se projdeme po nábřežní promenádě v Escalá do historického centra s kostelem sv. Petra. Nocleh v hotelu v Escalá.  

image9

3. den, pondělí 1.října: L´Escala – Torroella de Montgrí (14 km)

Než opustíme l´Escala čeká nás nevyhnutelná exkurze do továrny na zpracování sardinek a ančoviček.

Transfer do Cala Montgó. GR-92 pokračuje přes Massis del Montgrí podél pobřeží s vysokými útesy a malými zátokami až k mysu Punta Ventosa. 

image10 image11                                                                        

Z hradu Montgrí se otevírají nádherné výhledy na Pyreneje, Středozemní moře a rovinu Empordá. Sestup do Torroelly na ubytování. Torroella de Mongrí je příjemné městečko s řadou pamětihodností, např. soukromá galerie v Paláci Fundació Mascort, hlavní náměstí s radnicí a historickými paláci a velký gotický kostel.

Nocleh v hotelu v Torroelle de Montgrí.

image13 image14

image12

4. den, úterý 2. října: Toroella de Montgrí – Begur (18 m)

Dnes budeme procházet přírodním parkem Montgrí podél řeky Ter  lemované jabloňovými sady a rákosím až k pláži. Potom po dlouhé pláži do Palsu, odkud   začneme stoupat do Beguru. Alternativní trasa vede vnitrozemím zemědělskou oblastí, kde se pěstuje rýže.

image15 image16

Begur je malebné starobylé městečko plné dobrých hospůdek a obchůdků, s hradem na kopci. Nocleh v hotelu v Beguru.

image17

5. den, středa 3. října : Begur – Calella de Palafrugell (14 km)

Tento den budeme procházet krajinou s největší biodiverzitou. Stezka proniká středozemním lesem a původní dubovou džunglí, obchází malé panenské zátoky a otevírají se z ní dech beroucí výhledy na Středozemní moře. Některé úseky připomínají měsíční krajinu. Po upravených stezkách se zábradlím stoupáme vzhůru do borového lesa s dalšími výhledy na kouzelné zátoky a útesy s borovicemi ošlehanými větrem.

image20 image19

Projdeme  také  typickými rybářskými  vesnicemi jako Tamariu, Llafranc a nakonec Calella de Palafrugell. Ještě předtím se ale zastavíme v San Sebastian de la Guardia s řeckými i iberskými vykopávkami, kostelem, věží a majákem.

image18 image21 image22 image23

Nocleh v hotelu v Calella de Palafrugell.

image24

6. den, čtvrtek 4. října : Calella de Palafrugell – Palamós (12 km)

Z GR-92 se brzy odpojíme na pobřežní Cami de Ronda. Jeden z nejkrásnějších úseků celé trasy prochází přes malé zátoky, nádherné panenské pláže, středozemní piniové a dubové lesy i olivové háje.

image25 image26

Našim cílem je Palamós s rybářským přístavem, rybím trhem pro profesionály, kde se konají každodenní rybí aukce. Možnost návštěvy rybářského muzea a/nebo kuchařského kurzu zaměřeného na rybí pokrmy (cena závisí na počtu osob)

Nocleh v hotelu v Palamós.

image27 image28 image29

7. den, pátek 5. října: Palamós – Sant Feliu de Guixols (14 km)

Poslední den budeme pokračovat po pobřežní turistické stezce Cami de Ronda na pláž San Pol v San Feliu. Budeme míjet mnoho písečných i kamenných pláží, procházet tunely vytesanými ve skalách, stoupat a klesat po schodištích a navštívíme  několik turistických středisek na Costa Brava

Nocleh v hotelu v Sant Feliu de Guixols.

image30 image31 image32

image29

8. den, sobota 6.října: Sant Feliu de Guixols – Barcelona – Praha

Transfer do hotelu v Barceloně. Procházka historickým centrem Barcelony s  ochutnávkou tapas v okolí Plaza Catalunya, Ramblas a Barrio gotico. Nocleh v hotelu v centru Barcelony.

image33 image34 image35

9. den,neděle 7. října / 14 října: Barcelona – Praha

image37

Volno v Barceloně nebo společný program dle zájmu účastníků, např. společná procházka do čtvrti Eixample za paláci Antonia Gaudího, do parku Guell, k Sagradě Familii nebo do čtvrti Santa Maria del Mar (La Ribera) s kostelem Panny Marie mořské a Picassovým muzeem. Nedaleko hotelu se nachází Placa d´Espanya, obnovený pavilon Miese van der Rohe, odkud je možné vystoupat k  Fundación Miró a Muzeu katalánského umění se světově nejbohatší sbírkou románského umění (fresky), gotiky, renesance a baroka, ale také 19.-20. století. Nebo dáte přednost Barcelonskému přístavu a čtvrti Barcelonetta s příjemými hospůdkami a přímořskou promenádou zakončenou velrybou arch. F. O. Gheryho?.

image36

18:45 transfer letištním autobusem na letiště. 21:25 odlet do Prahy linkou OK 691. Přílet do Prahy ve 23:55.

Cena zahrnuje
 • Letenky ČSA Praha – Barcelona – Praha včetně letištních poplatků
 • 7 x nocleh se snídaní v hotelech po trase
 • 1 x nocleh v hotel v centru Barcelony
 • Autobus. transfer Barcelona – Sant Pere Pescador
 • 1 x GPS pro průvodce a mapu trasy na každý den
 • 1 x uvítací večeři v  Sant Pere Pescador
 • 1 x exkurzi do továrny na zpracování ryb
 • Autobus. transfer  z letiště do Sant Pere Pescador
 • Autobus. transfer 3. den
 • Přepravu zavazadel minivanem z hotelu do hotelu
 • Transfer shuttle busem z Placa d´Espanya na letiště v Barceloně
 • Česky mluvícího průvodce SALVE tour
 • Komplexní cestovní pojištění typ A30 (vč. pojištění storna zájezdu)
 • Zákonné pojištění proti úpadku
Termín zájezdu: 29. září - 7. října 2018
Cena zájezdu: 29.900 Kč

Tento zájezd již proběhl. Zkuste si vybrat z naší aktuální nabídky zájezdů.