Tradiční podzimní – předvánoční zájezdy za uměním do Vídně

s doprovodem historika umění Mgr. Jana Boučka 

 • TIZIAN a ženy v Umělecko-historickém muzeu (KHM)
 • DÜREROVA doba v Horním Belvederu
 • MODIGLIANI v Albertině
 • SCHIELE v Albertina Modern
 • Sbírka SCHEDELMAYER v Leopoldově muzeu

Sobota, 13. listopadu  – Umění 1. poloviny 20. století

6:30 odjezd z parkoviště na magistrále naproti hlavnímu nádraží ve směru Brno.

Po příjezdu do Vídně návštěva Albertiny: rezervovaný vstup na výstavu „Modigliani – Revoluce primitivismu“. Kvůli pandemii o rok posunutá výstava připravená při příležitosti 100. výročí úmrtí Amedea Modiglianiho poprvé představí jeho dílo v Rakousku (cca 130 děl) -  slavné akty, portréty i vzácné sochy,  zapůjčené z nejvýznamnějších muzeí i soukromých sbírek od Ameriky po Asii. Modigliani bude představen zejména jako jeden z vůdčích průkopníků, který se inspiroval primitivismem a rozvíjel ho ve 20. století. V této souvislosti budou na výstavě i díla Pabla Picassa, Constantina Brancussiho a André Deraina a také artefakty „primitivních“ -  prehistorických, archaických a mimoevropských kultur.

Ve zbývajícím čase si prohlédněte reprezentační místnosti Albertiny a/nebo sbírku Batlinerových „Od Moneta po Picassa“ (Monet, Degas, Cézanne, Toulouse-Lautrec, Gauguin, skupina Brücke a  Der Blaue Reiter, Kokoschka, Goncharova, Malevich, Chagall, Picasso), případně další výstavy v Albertině.

Přejdeme do nedaleké Albertiny Modern na výstavu „Egon Schiele a jeho odkaz“, která představí 21 Schieleho autoportrétů a také 12 současných umělců jako např. Georga Baselitze, Marii Lassnig, Erwina Wurma.

Výstavní maraton zakončíme „Sbírkou Schedlmayer“ v Leopoldově muzeu. Sbírka rakouských sběratelů Hermi a Fritze Schedelmayer zde bude poprvé představena veřejnosti.

Sbírka zahrnuje předměty a návrhy architekta Otto Prutschera, který v r. 1912 přestavěl a zařídil Vilu Rothberger v Badenu u Vídně, do níž se manželé r. 1989 nastěhovali a která je inspirovala ke sběratelské činnosti. Jejich sbírka zahrnuje díla Kolomana Mosera, Adolfa Loose a také díla zástupců rakouské moderny (Broncia Koller-Pinell, Jean Egger, Franz Wiegele, Anton Faistauer) stejně jako významných zástupců německého expresionismu Karla Hofera, Maxe Pechsteina, Christiana Rohlfse nebo Ernsta Ludwiga Kirchnera.

Ubytování  se snídaní v hotelu v centru Vídně.

Volný večer: individuální večeře, možnost návštěvy některého z předvánočních trhů v pěší vzdálenosti od hotelu: nejstarší a největší vídeňský vánoční trh Christkindlmarkt na Radničním náměstí, náš nejoblíbenější adventní trh v křivolakých uličkách  Spittelbergu, kde se nachází i řada příjemných hospůdek, uměleckých galerií a ateliérů, Svatoštěpánský vánoční trh na Stephansplatzu, tradiční trh na náměstí Am Hof nebo moderní pavilony s horkým punčem amuzikou v Muzejní čtvrti (Museumsquartier).

 

Neděle, 14. listopadu –  Renesance v Rakousku a v Itálii

Po snídani naložíme zavazadla do autobusu a popojedeme k zámku Belveder.

V současné době je Dolní Belveder uzavřen a Horní Belveder nabízí kromě stálých sbírek

(největší sbírka obrazů Gustava Klimta na světě, středověké umění) také mimořádnou  výstavu „Dürerova doba – Rakousko na prahu renesance“.

Budou zde vystavena díla současníků Albrechta Dürera – Lucas Cranach st., Albrecht Altdorfer, Jörg Breu a další méně známí mistři, kteří byli kolem r. 1500 činní v Rakousku a jejich malby, sochy, kresby a grafiky ukazují vysokou úroveň produkce v rakouských uměleckých dílnách té doby.

Neméně zajímavá je i současná expozice věnovaná vídeňskému Biedermeieru.

Umělecko-historické muzeum (KHM): rezervovaný vstup na výstavu „Tizian a ženy“. Stěžejní výstava KHM v r. 2021 představí 20 mistrovských děl Tiziana, jednoho z nejvýznamnějších malířů vrcholné benátské renesance, tzv. Cinquecenta, které patří k  nejvýznamnějším kapitolám evropského umění. Více než 50 děl dalších slavných benátských  malířů – od jeho učitele Giovanni Belliniho přes Giorgiona, který byl rovněž žákem v Belliniho dílně, až po jeho největší rivaly Paola Veronese a Jacopa Tintoretta. Tématicky se výstava zaměří na zobrazení žen a módy vrcholné renesance s vzácnými látkami, šperky a účesy benátských žen. Obrazy z vlastních sbírek KHM budou doplněny zápůjčkami z nejvýznamnějších světových  muzeí (London National Gallery , New York Metropolitan Museum of Art, Louvre a další).

Zájemce o moderní umění možná zaujme německá sochařka Rebecca Horn, jejíž díla vystavuje BA-CA Kunstforum.

V 18 hodin odjezd do Prahy z náměstí Marie Terezie. Příjezd do Prahy do 23:00.

Cena zahrnuje
 • autobusovou dopravu
 • 1 x nocleh se snídaní ve 2-lůžkovém pokoji v 3-hvězdičkovém hotelu v centru Vídně
 • odborný výklad historika umění
 • asistenci zástupce Salve tour
 • osobní audio-systém (přijímač a sluchátka)
 • komplex. zájezdové pojištění vč. pojištění storna
 • zákonné pojištění pro případ úpadku CK
Cena nezahrnuje
 • vstupné
 • Příplatek za 1-lůžkový pokoj: 700 Kč
Termín zájezdu: 13. - 14. listopadu 2021
Cena zájezdu: 3.900 Kč

Tento zájezd již proběhl. Zkuste si vybrat z naší aktuální nabídky zájezdů.