Tradiční podzimní – předvánoční zájezdy za uměním do Vídně
s doprovodem historika umění Mgr. Jana Boučka
- TIZIAN a ženy v Umělecko-historickém muzeu (KHM)
- DÜREROVA doba v Horním Belvederu
- MODIGLIANI v Albertině
- SCHIELE v Albertina Modern
- Sbírka SCHEDELMAYER v Leopoldově muzeu
Sobota, 13. listopadu – Umění 1. poloviny 20. století
6:30 odjezd z parkoviště na magistrále naproti hlavnímu nádraží ve směru Brno.
Po příjezdu do Vídně návštěva Albertiny: rezervovaný vstup na výstavu „Modigliani – Revoluce primitivismu“. Kvůli pandemii o rok posunutá výstava připravená při příležitosti 100. výročí úmrtí Amedea Modiglianiho poprvé představí jeho dílo v Rakousku (cca 130 děl) - slavné akty, portréty i vzácné sochy, zapůjčené z nejvýznamnějších muzeí i soukromých sbírek od Ameriky po Asii. Modigliani bude představen zejména jako jeden z vůdčích průkopníků, který se inspiroval primitivismem a rozvíjel ho ve 20. století. V této souvislosti budou na výstavě i díla Pabla Picassa, Constantina Brancussiho a André Deraina a také artefakty „primitivních“ - prehistorických, archaických a mimoevropských kultur.
Ve zbývajícím čase si prohlédněte reprezentační místnosti Albertiny a/nebo sbírku Batlinerových „Od Moneta po Picassa“ (Monet, Degas, Cézanne, Toulouse-Lautrec, Gauguin, skupina Brücke a Der Blaue Reiter, Kokoschka, Goncharova, Malevich, Chagall, Picasso), případně další výstavy v Albertině.
Přejdeme do nedaleké Albertiny Modern na výstavu „Egon Schiele a jeho odkaz“, která představí 21 Schieleho autoportrétů a také 12 současných umělců jako např. Georga Baselitze, Marii Lassnig, Erwina Wurma.
Výstavní maraton zakončíme „Sbírkou Schedlmayer“ v Leopoldově muzeu. Sbírka rakouských sběratelů Hermi a Fritze Schedelmayer zde bude poprvé představena veřejnosti.
Sbírka zahrnuje předměty a návrhy architekta Otto Prutschera, který v r. 1912 přestavěl a zařídil Vilu Rothberger v Badenu u Vídně, do níž se manželé r. 1989 nastěhovali a která je inspirovala ke sběratelské činnosti. Jejich sbírka zahrnuje díla Kolomana Mosera, Adolfa Loose a také díla zástupců rakouské moderny (Broncia Koller-Pinell, Jean Egger, Franz Wiegele, Anton Faistauer) stejně jako významných zástupců německého expresionismu Karla Hofera, Maxe Pechsteina, Christiana Rohlfse nebo Ernsta Ludwiga Kirchnera.
Ubytování se snídaní v hotelu v centru Vídně.
Volný večer: individuální večeře, možnost návštěvy některého z předvánočních trhů v pěší vzdálenosti od hotelu: nejstarší a největší vídeňský vánoční trh Christkindlmarkt na Radničním náměstí, náš nejoblíbenější adventní trh v křivolakých uličkách Spittelbergu, kde se nachází i řada příjemných hospůdek, uměleckých galerií a ateliérů, Svatoštěpánský vánoční trh na Stephansplatzu, tradiční trh na náměstí Am Hof nebo moderní pavilony s horkým punčem amuzikou v Muzejní čtvrti (Museumsquartier).
Neděle, 14. listopadu – Renesance v Rakousku a v Itálii
Po snídani naložíme zavazadla do autobusu a popojedeme k zámku Belveder.
V současné době je Dolní Belveder uzavřen a Horní Belveder nabízí kromě stálých sbírek
(největší sbírka obrazů Gustava Klimta na světě, středověké umění) také mimořádnou výstavu „Dürerova doba – Rakousko na prahu renesance“.
Budou zde vystavena díla současníků Albrechta Dürera – Lucas Cranach st., Albrecht Altdorfer, Jörg Breu a další méně známí mistři, kteří byli kolem r. 1500 činní v Rakousku a jejich malby, sochy, kresby a grafiky ukazují vysokou úroveň produkce v rakouských uměleckých dílnách té doby.
Neméně zajímavá je i současná expozice věnovaná vídeňskému Biedermeieru.
Umělecko-historické muzeum (KHM): rezervovaný vstup na výstavu „Tizian a ženy“. Stěžejní výstava KHM v r. 2021 představí 20 mistrovských děl Tiziana, jednoho z nejvýznamnějších malířů vrcholné benátské renesance, tzv. Cinquecenta, které patří k nejvýznamnějším kapitolám evropského umění. Více než 50 děl dalších slavných benátských malířů – od jeho učitele Giovanni Belliniho přes Giorgiona, který byl rovněž žákem v Belliniho dílně, až po jeho největší rivaly Paola Veronese a Jacopa Tintoretta. Tématicky se výstava zaměří na zobrazení žen a módy vrcholné renesance s vzácnými látkami, šperky a účesy benátských žen. Obrazy z vlastních sbírek KHM budou doplněny zápůjčkami z nejvýznamnějších světových muzeí (London National Gallery , New York Metropolitan Museum of Art, Louvre a další).
Zájemce o moderní umění možná zaujme německá sochařka Rebecca Horn, jejíž díla vystavuje BA-CA Kunstforum.
V 18 hodin odjezd do Prahy z náměstí Marie Terezie. Příjezd do Prahy do 23:00.
- autobusovou dopravu
- 1 x nocleh se snídaní ve 2-lůžkovém pokoji v 3-hvězdičkovém hotelu v centru Vídně
- odborný výklad historika umění
- asistenci zástupce Salve tour
- osobní audio-systém (přijímač a sluchátka)
- komplex. zájezdové pojištění vč. pojištění storna
- zákonné pojištění pro případ úpadku CK
- vstupné
- Příplatek za 1-lůžkový pokoj: 700 Kč
Termín zájezdu: | 13. - 14. listopadu 2021 |
Cena zájezdu: | 3.900 Kč |
Tento zájezd již proběhl. Zkuste si vybrat z naší aktuální nabídky zájezdů.