Tradiční podzimní zájezd Salve tour za uměním do Vídně

s doprovodem historiků umění Mgr. Jana Boučka a PhDr. Duni Panenkové

image1

  • REMBRANDT – HOOGSTRATEN v Umělecko-historickém muzeu (KHM)
  • Marc CHAGALL, Alfred KUBIN a sbírka Othmara Hubera v Albertině
  • Erwin WURM v Albertině Modern
  • KALLELA (Akseli Gallen-Kallela) v Dolním Belvederu
  • GAUGUIN v Bank Austria Kunstforum
  • Rudolf WACKER a Poezie ornamentu v Muzeu Leopoldových

Pátek, 15. listopad

8:00 odjezd z parkoviště na magistrále naproti hlavnímu nádraží ve směru Brno.

Umělecko-historické muzeum (KHM):  výstava „REMBRANDT – HOOGSTRATEN. Barva a iluze

Umělecko-historické muzeum na této unikátní výstavě poprvé představí dílo významného barokního malíře a grafika Rembrandta Harmensz van Rijn. Zažijete Rembrandta tak jako nikdy předtím -

poprvé bude představen z perspektivy jeho nadaného žáka Samuela van Hoogstraten, který dále rozvíjel Rembrandtova témata, sofistikované kompozice, barvy, malířské a iluzivní techniky a dosáhl značného úspěchu na habsburském dvoře. Nikdy předtím nebylo v Rakousku možné spatřit takové množství Rembrandtových děl z mezinárodních zápůjček (celkem 60 maleb a kreseb). Výstava je považována za hlavní kulturní počin tohoto roku v Rakousku.

Možnost prohlídky Kunstkomory a/nebo obrazárny starých mistrů.  V obrazárně se nacházejí významná díla Tiziana, Belliniho, Giorgiona, Raffaela, Breughela, Rembrandta, Vermeera, Dürera a dalších mistrů, kteří jsou zde zastoupeni jako v žádné jiné světové obrazárně.

Kunstkomora – díky sběratelské vášni Habsburků zde můžete obdivovat umělecké poklady, které zůstávaly po mnoho let ukryty zrakům návštěvníků – jedinečné zlatnické práce, řezby v kameni, mistrovské bronzové sošky, filigránské práce, bizarní sošky ze slonoviny a dřeva, vzácné hodiny, křišťál, sklo, porcelán, exotické předměty a četné kuriozity. K největším klenotům patří slavná slánka Benvenuta Celliniho a Krumlovská madona.

Volný večer: individuální večeře, možnost návštěvy některého z předvánočních trhů: nejstarší a největší vídeňský vánoční trh Christkindlmarkt (Ježíškův trh) na Radničním náměstí, náš nejoblíbenější adventní trh v křivolakých uličkách  Spittelbergu, kde se nachází i řada příjemných hospůdek, uměleckých galerií a ateliérů, Svatoštěpánský vánoční trh, vánoční vesnička na náměstí Marie Terezie, tradiční trh na náměstí Am Hof nebo moderní pavilony s horkým punčem ahudbou v Muzejní čtvrti (Museumsquartier).

Nocleh se snídaní v hotelu v centru Vídně.

Sobota, 16. listopad

Albertina:  výstava „CHAGALL“

I když Chagallových výstav jsme na našich cestách viděli již mnoho, pokaždé nás jeho obrazy plné poezie a fantazie znovu okouzlí.  Na výstavě v Albertině uvidíme asi stovku Chagallových děl z různých období jeho tvorby od r. 1905 do 80. let 20. století. Z malého běloruského ghetta ve Vitebsku se dostal do Paříže, kde se seznámil s vývojem umění 20. století od primitivismu přes kubismus, fauvismus a surrealismus a vytvořil si z nich svůj vlastní malířský styl. Jak uvádí E. H. Gombrich ve své kníze Příběh umění: „Chagall nedopustil, aby obeznámenost s moderními experimenty vymazala jeho vzpomínky z dětství. Dovedl si zachovat radost opravdového lidového umění, dětsky prostého zázraku“.  K hlavním tématům Chagallových obrazů patří univerzální životní témata – mateřství a zrození, smrt i láska ve všech možných variantách a perspektivách, jak potvrzuje i tato výstava.

Albertina: výstava „ALFRED KUBIN – Estetika zla“

Albertina prezentuje výběr z vlastní obsáhlé sbírky 1800 kreseb tohoto expresionistického grafika, ilustrátora a spisovatele, rodáka z  Litoměřic. Hlavním tématem jeho života a díla je svět zla. V Kubínově díle se odrážejí jeho děsivé sny a vidiny plné démonů, příšer, andělů smrti, pekelných scén i záblesků z onoho světa. Řada témat jako je válka, zajatci, mučení, vyhnaní, pronásledovaní, pandemie jsou vysoce aktuální i v dnešní době.

Albertina: Umělecká sbírka Othmara Hubera

Švýcarský oční lékař Othmar Huberzačal sbírat umění ve 30. letech minulého století. Dokázal včas rozpoznat kvalitu umělců, jejichž díla v té době ještě nebyla na trhu s uměním doceněna: Klee, Kandinskij, Jawlensky či Werefkin. V r. 1939 nakoupil v aukci nazvané  „Moderní  mistři z německých muzeí“ v Lucernu  tzv. zvrhlé umění, aby ho zachránil před zničením; v rámci této akvizice získal obrazy např. Marca, Mackeho či Picassa. Díla vystavená na této výstavě jsou zápůjčkou Nadace Othmara Hubera z Kunstmusea v Bernu a Kunsthausu v Glarusu.

Albertina Modern: „ ERWIN WURM – Retrospektiva k 70. narozeninám“

Erwin Wurm patří dnes k nejúspěšnějším a nejznámějším současným umělcům. Obsáhlá retrospektiva představí jeho mnohostranné dílo: sochy, kresby, videa, objekty, fotografie a malby, které ukazují „paradoxy a absurdity“ našeho světa, života a všedního dne.

Bank Austria Kunstforum:  výstava „GAUGUIN UNEXPECTED“

První velká retrospektiva díla Paula Gauguina v Rakousku od r. 1960 sleduje jeho vývoj od postimpresionistických začátků až po jeho průkopnickou roli jako jednoho z otců modernismu a zahrnuje všechny aspekty jeho díla: malby, grafiku i sochy.

Nocleh se snídaní v hotelu v centru Vídně.


Neděle 17. listopad

Dolní Belveder:  výstava „AKSELI GALLEN-KALLELA“

Akseli Gallen –Kallela  je finský malíř a designér,  vedoucí představitel tzv. zlatého věku finského umění spadajícího do období 1880 – 1910. Ti, kdo s námi cestovali do Finska a Dánska, si na jeho krásné obrazy jistě vzpomínají, a ostatní mají nyní mimořádnou příležitost se s nimi seznámit. Žil v době, kdy Finsko bylo součástí Ruska – svými obrazy lidí, mýtů a severské přírody Gallen-Kallela významně přispíval k posílení národní identity. Na výstavě je také zdokumentována jeho účast na výstavách Wiener Secession v letech 1901 a 1904.

Leopold Museum (Muzeum Leopoldových) v Muzejní čtvrti:  výstava „RUDOLF WACKER – Magie a hlubiny reality“

Rudolf Wacker je nejvýznamnějším představitelem „nové věcnosti“ v Rakousku. Jeho malířské dílo vznikalo v období mezi dvěma světovými válkami převážně v Bregenz. Po 50 letech se konečně ve Vídni koná velká výstava tohoto malíře mezinárodního významu.

Výstava „Poezie ornamentu“ (z archivů firmy Backhausen)

Firma Joh. Backhausen & Söhne založená v r. 1849 patřila k nejtradičnějším výrobcům potahových a dekorativních látek v historii Vídně. Od r. 1903 s touto firmou spolupracovali i umělci vídeňské moderny včetně Josefa Hoffmanna, Kolomana Mosera, Josepha Marii Olbricha, Otto Prutschera a dalších. V dílnách fy Backhausen, která se tak stala hlavním dodavatelem Wiener Werkstätte, se návrhy těchto umělců přetvářely do komerčních výrobků.

Pokud by se vám zdálo, že výstav je už příliš, můžete si odpočinout v některé z mnoha vídeňských kaváren či se zahřát vánočním punčem nebo svařeným vínem a nasát předvánoční atmosféru na Starovídeňském vánočním trhu na náměstí Freyung, na vedlejším náměstí Am Hof či na Ježíškově trhu na Radničním náměstí …

Nejpozději v 18 hodin odjezd do Prahy z náměstí Marie Terezie. Příjezd do Prahy do 23:00.

Pořadí jednotlivých návštěv bude upraveno tak, aby obě skupiny nebyly najednou na jedné výstavě.

Cena zahrnuje
  • autobusovou dopravu
  • 2 x nocleh se snídaní ve 2-lůžkovém pokoji v 3hvězdičkovém hotelu v centru Vídně včetně pobyt.taxy
  • odborný výklad historika umění
  • asistenci zástupce Salve tour
  • osobní audio-systém (přijímač a sluchátka)
  • zákonné pojištění pro případ úpadku CK
Cena nezahrnuje
  • Příplatek za 1-lůžkový pokoj: 2.000 Kč/pobyt
Termín zájezdu: 15. - 17. listopadu 2024
Cena zájezdu: 6.800 Kč /osoba ve 2 lůžkovém pokoji