Zájezd do Lince: od města oceli ke kulturní metropoli na Dunaji

Linec jak ho neznáte s průvodkyní Ing. Jitkou Zikmundovou, MBA

image1

Foto (c) Linz Tourismus  LEckerstofer

Linec umí překvapit. Tato hornorakouská metropole je od Prahy vzdálená jen čtyři hodiny jízdy. Hlavní evropské město kultury roku 2009 označené organizací UNESCO za město mediálního umění – City of Media Arts – se vyznačuje skvělou kulturní nabídkou, výjimečnou polohou na Dunaji a kouzelnou atmosférou. Moderní architektura a kultura jsou zde součástí životního stylu, vždyť Linec je jedno z mála měst v Evropě, kde v poslední době postavili moderní budovu divadla. Linecký Musiktheater patří k nejmodernějším operním domům současnosti.

 • Tristan a Isolda v moderním Hudebním divadle Musiktheater
 • Mezinárodní Brucknerův Festival 2018
 • Höhenrausch 2018 – Linec z ptačí perspektivy
 • Exkurze do ocelárny Voestalpine
 • Plavba po Dunaji – největší evropská graffiti galerie v Mural Harbor
 • Exkurze do bývalé továrny na výrobu tabáku – funkcionalistický „Gesmtkunswerk“
 • Galerie moderního umění Lentos
 • Ars Electronica Center

 

Sobota, 22.9.

7:30 odjezd z Prahy do LINCE (z magistrály naproti Hlavnímu nádraží ve směru Brno).Po příjezdu do Lince začneme návštěvou ocelárny Voestalpine (původně Hermann Göring Reichswerke AG Berlin) – nejprve „cesta do minulosti“ v poutavé a poučnéexpozici Zeitgeschichte věnované nuceně nasazeným z celé Evropy včetně Čechů, kteří ocelárnu vybudovali, dále návštěva expozice Stahlwelt o zpracování a použití oceli jako materiálu, bez kterého by neexistoval dnešní moderní svět. Na závěr absolvujeme Werkstour = projížďku největším průmyslovým areálem Evropy speciálním autobusem s uniktání prohlídkou vysoké pece a válcovny. Možnost občerstvení v malém bistru.

image3

Foto (c) Linz Tourismus

image2_resize

Foto (c) Voestalpine AG

15:30 – 16:30/17:00 check-in v hotelu, odpočinek.

Podvečerní procházku Lincem, hlavním městem Horního Rakouska, začneme v nové čtvrti u hlavního nádraží, centrálního parku (Volksgarten) a budovy Hudebního divadla (Musiktheater). Prozkoumáme také historickou část města včetně areálu zámku s moderní přístavbou muzea (Schlossmuseum), přesHlavní náměstí (Hauptplatz – jedno z největších středověkých náměstí v Evropě), dojdeme na nábřeží Dunaje, kde se rozvíjí nová kulturní budoucnost Lince – „muzeum budoucnosti“ Ars Eletronica Center, galerie moderního umění Lentos, koncertní dům Brucknerhaus.

Volný večer: možnost zajištění večeře v některé z doporučených restaurací nebo návštěva koncertu – Klangwolke v rámci Mezinárodního Brucknerova Festivalu ve velkém sále Brucknerhausu (Anton Bruckner, Ludwig van Beethoven, Robert Schumann)

 https://www.brucknerhaus.at/veranstaltungen/detail/sparkasse-ooe-klassische-klangwolke-2018-1027.html

image5

(c) Linz Tourismus

image4

(c)  Linz Tourismus

Neděle, 23.9.

Cestou do přístavu budeme mít případně čas prohlédnout si v historickém centru Lince to, co nestihneme v sobotu.

11.00 – 12.50 „Schnitzelrundfahrt“ – okružní plavba (s obědem) po Dunaji  lodí Linzerin k soutoku Dunaje s řekou Traun, kolem areálu ocelárny Voestalpine do starého obchodního přístavu Mural Harbor  – dnes největší graffiti galerie pod širým nebem v Evropě!

Odpoledne individuální volno– návštěva některého ze zdejších muzeí, čas na ochutnání lineckého dortu v některé z místních kaváren nebo cukráren. Doporučujeme navštívit Galerii moderního umění Lentos (patřící k nejvýznamnějším galeriím  moderního a současného umění v Rakousku) nebo „muzeum budoucnosti“ Ars Electronica Center – fascinující spojení technologií a umění, virtuální realita pro malé i velké návštěvníky, cesta do hlubin vesmíru v DeepSpace.

Nebo se můžetete podívat na město z ptačí perspektivy ze střechy kulturního centra OÖ Kulturquartier vzniklého spojením bývalého kláštera Voršilek a OK Centra.  V letošním roce se zde bude opět konat  inovovaná akce s názvem  Höhenrausch 2018http://www.hoehenrausch.at/en/, kterou jsem navštívili také během zájezdu v r. 2012.

image6_resize

Foto (C) TVL mesic

image7_resize

Foto D. Halamickova

Fakultativní program:  19:30 představení opery Tristan a Isolda v Musiktheater.

Tristan a Isolda Richarda Wagnera je jistě největší operou o lásce. Libreto opery o třech jednání napsal na námět románu Gottfrieda von Strassburga, který je úpravou středověké legendy Tristan and Iseult, sám skladatel. Wagner své dílo zkomponoval v letech 1857-1859,  premiéry se dočkala v Mnichově 10. 6. 1865.

Provedení v němčině s anglickými titulky. Koprodukce s Opéra de Lyon.

image8_resize

Foto (c) Linztourismus Johann Steininger

Nenechte si ujít mimořádnou příležitost navštívit moderní operní dům otevřený v dubnu 2013. Britský architekt Terry Pawson usadil impozantní budovu do veřejného prostoru jako součást přilehlého parku. Velký sál pojme až 1.000 diváků, kteří ocení skvělou akustiku, hlediště bez jediného sloupu a komfortní sedadla se zabudovanou obrazovkou. Otáčivé jeviště s flexibilními pomocnými jevišti a nejmodernější audiovizuální technika umožňují kreativní a překvapivé multimediální pódiové inscenace oper, baletu, muzikálů a operet. https://www.landestheater-linz.at/musiktheater

 

Pondělí, 24.9.

10:00 prohlídka Tabakfabrik: továrna na zpracování tabáku, architektonický skvost 30. let minulého století (arch. Peter Behrens a Alexander Popp), patří ke kulturnímu dědictví města a zaujímá významné místo v dějinách architektury. Je považována za „Gesamtkunstwerk“ ve smyslu radikálního funkcionalismu. Areál na nábřeží Dunaje o rozloze 80.000 m2 je dnes líhní kreativity, start-upů, umění a technologií. Do roku 2023 zde vyroste moderní kulturní a společenské centrum.

Na závěr našeho pobytu v Linci si vyjedeme na vrch Pöstlingberg –  oblíbemé výletní místo obyvatel Lince (537 m. n. m.). Navštívíme poutní baziliku Sedmibolestné Panny Marie a vyhlídkovou plošinu, odkud vidíme Linec na Dunaji jak na dlani. Při dobré viditelnosti se na jižním horizontu skví vrcholky Dachsteinského ledovce. Lepší rozloučení s hornorakouskou kulturní metropolí ani není možné.

Po závěrečném obědě v některé z místních výletních restaurací cca v 15 hod odjezd do ČR. Kolem 19 hodiny návrat do Prahy.

image10

 Foto (c) Linz Tourismus

image9

Foto (c) Linz Tourismus Erich Goldmann

 

Takhle vypadá pravý linecký dort………………….a takhle linecká kolečka, která jsme upekla  na zájezd do Lince v r. 2009 – obojí chutná výborně! Pojeďte s námi a přesvědčte se sami!!

image12

(c) Foto: Linz Tourismus

image11_resize

Foto: účastník zájezdu  2009

Cena zahrnuje
 • 2 x ubytování se snídaní ve  4-hvězdičkovém hotelu v centru Lince
 • Autobusovou dopravu (klimatizace, WC, audio-DVD, pohodlná sedadla, možnost občerstvení)
 • Odborný výklad česky mluvícího průvodce v Linci
 • Doprovod zástupce Salve Tour
 • Exkurzi  do Voestalpine (expozice Zeitgeschichte, Stahlwelt, Werkstour)
 • Exkurzi do Tabakfabrik
 • Plavba po Dunaji včetně oběda
 • Oběd v restauraci na Pöstlingbergu
 • Osobní audio-guide-systém (sluchátka)
 • Komplexní cestovní pojištění včetně zdravotního pojištění a pojištění storna zájezdu
 • Zákonné pojištění cest. kanceláře pro případ úpadku
Cena nezahrnuje
 • Vstupenky  na Tristana a Isoldu v Musiktheater 23.9.: 1.600 Kč – objednávky do 15.3.
 • Vstup na Höhenrausch: 12 EUR / 9,50 EUR
 • Vstupy do dalších muzeí, galerií , výstavy a koncerty
Termín zájezdu: 22. - 24. září 2018
Cena zájezdu: 6.900 Kč

Tento zájezd již proběhl. Zkuste si vybrat z naší aktuální nabídky zájezdů.