Zájezd za výtvarným uměním a autorským sklem na Slovensko

Třetí díl sklářských cest s PhDr. Pavlou Rossini    

Čtvrtek, 5. července: Praha – Brno – Lednické Rovne  - Bratislava

image17:00 odjezd autobusu z magistrály naproti hl. nádraží. Cestou se zastavíme v Brně na Špilberku. V nejstarší části hradu se nachází Královská hradní kaple, kde můžeme obdivovat vitráže zhotovené podle výtvarného návrhu Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové. Tradiční sklářská výstava EX POST na Špilberku bude nepřímou připomínkou úspěchu českých sklářů na legendární světové výstavě EXPO 58 v Bruselu. Představeni budou sklářští výtvarníci nejmladší generace, kteří v kontextu současné tvorby navazují na tvůrčí myšlenky a postupy, které se objevily před 60 lety právě na této výstavě. Tři absolventi ateliérů v Praze, Zlíně a Ústí nad Labem se ve svých dílech vztáhnou k odkazu bruselské výstavy pro české moderní sklářství.

Odpoledne navštívíme sklárnu RONA Lednické Rovne s podnikovou vzorkovnou. Jedná se o jedinou dosud fungující sklárnu s ruční výrobou skla v této obci nedaleko Púchova. My ale uvidíme i plně automatizovanou linku chrlící kalíšky na velmi vysoké nožce, což je unikátní v celoevropském měřítku.

Šéfdesignér doc. Patrik Illo nás provede podnikovou vzorkovnou a seznámí s historií sklárny. Na závěr shlédneme expozici soudobého uměleckého skla umístěnou v původně renesančním zámku z konce 16. století.

image3

Foto: Slovenské muzeum skla a Design váz Patrika Illa

V pozdních odpoledních hodinách odjezd do Bratislavy – ubytování v hotelu na nábřeží Dunaje. Večer se projdeme podél Dunaje, abychom zhlédli velmi zdařilou monumentální plastiku Jaroslava Róny.

Pátek, 6. července: Bratislava

Dopoledne procházka centrem města spojená s návštěvou zajímavých výstav: jubilejní retrospektivní výstava jedné z nejvýznamnějších osobností slovenského sklářského umění Zory Palové v galerii Nedbalka. Tvoří monumentálně působící výrazně modelované tavené skleněné plastiky, zatímco její manžel Štěpán Pala dává přednost geometrickému tvarosloví. Jeho výstavu zhlédneme v paláci Esterhazy. Zavítáme také do galerie skla Nova.

V případě času a zájmu se podíváme i do půvabného maličkého muzea hudebního skladatele J. N. Hummela nebo muzea světově uznávaného avantgardního umělce Milana Dobeše.

Odpoledne se přemístíme autobusem do brusičské dílny se stage of art vybavením a ateliéru Pavola Hlóšky, který reprezentuje exaktní optickou linii broušeného slovenského skla, odvíjející se od působení Václava Ciglera na bratislavské Akademii umění.

V sousedství je menší ateliér Ašota Haase, umělce mladé generace, který se v často monumentálních instalacích soustřeďuje na kinetické a světelné efekty skla.

Ateliér a dílna doc. Pala Macha se nachází nedaleko Zlatých písků.  Umělec se jako jeden z mála věnuje malbě na ploché lehané sklo, a to jak v komorním tak monumentálním formátu. Techniku obohacuje o nové postupy;  významná je i jeho pedagogická činnost. Dobrá příležitost k nákupu některého z Machových děl menšího formátu. Nakonec se po náročném dni můžeme osvěžit koupáním v přírodním koupališti Zlaté  Písky.

Nocleh se snídaní v hotelu v Bratislavě.

image4

image5

image6

Foto: umělecké sklo Štěpán Pala – Pavol Hlóška – Zora Palová

Sobota, 7. července: Bratislava – Děvín – Pezinok

Plavba lodí po Dunaji z Bratislavy do Děvína, kde navštívíme ateliér Zory a Štěpána Palových. Nahlédneme do jejich dílny na tavení a výrobu sklářských forem.

Oběd v zahradní restauraci v Děvíně. Výstup na zříceninu středověkého hradu Děvín (12. – 16. st.), vybudovaného na místě římské stavby a velkomoravského hradiště z 9. století na vápencové skále nad soutokem Dunaje a Moravy.

image7 image8

Budeme pokračovat autobusem po vinařské cestě na úpatí Malých Krapat přes královská města a stará vinařská centra Svätý Jur, Pezinok a Modra. Zastavíme v některém z nich, abychom okoštovali proslulá místní vína. Typické odrůdy jsou Müller Thurgau, Ryzlink rýnský, Pesecká Leánka, Frankovka  a Svatovavřinecké. Modra je známá tzv. Modranskou keramikou.

Nocleh se snídaní v hotelu v Bratislavě.

image9 image10

Neděle, 8. července: Bratislava – Danubiana – Praha:

Návštěva DANUBIANA MEULENSTEEN ART MUSEUM - muzea současného evropského a slovenského umění na břehu Dunaje jižně od Bratislavy.  Během let se zapsala akvizicemi uměleckých děl mezi významné instituce nejen v oblasti malířství, ale zejména parkem s moderními skulpturami. Kromě stálých sbírek uvidíme výstavu předního dánského umělce Carla Henninga Pedersena a současných slovenských autorů M. Lukáce a P. Koysové.   Odpoledne odjezd do Prahy, příjezd ve večerních hodinách.

image13 image12 image11

Cena zahrnuje
 • autobusovou dopravu
 • 3 x nocleh se snídaní ve 2-lůžkovém pokoji v  4-hvězdičkovém hotelu v Bratislavě
 • 1 x oběd
 • plavbu lodí
 • návštěvy sklářských ateliérů
 • odborný výklad historičky umění
 • asistenci zástupce Salve tour
 • osobní audio-systém (přijímač a sluchátka)
 • komplex. zájezdové pojištění vč. pojištění storna
 • zákonné pojištění pro případ úpadku CK
Cena nezahrnuje
 • vstupy na výstavy (bude upřesněno)
 • Příplatek za 1-lůžkový pokoj:  3.000 Kč
Termín zájezdu: 5. - 8. července 2018
Cena zájezdu: 7.980 Kč

Tento zájezd již proběhl. Zkuste si vybrat z naší aktuální nabídky zájezdů.