Zájezd pro milovníky umění do Německa a Holandska

image2

  • Světový veletrh umění TEFAF v Maastrichtu
  • Výstava TIZIAN a benátská renesance ve Frankfurtu nad Mohanem
  • Muzeum Maxe Ernsta a zámek Augustusburg (UNESCO) v Brühlu
  • Muzeum Hanse Arpa na nádraží v Rolandsecku – výstava florentského baroka ze sbírky Haukohl

 

Sobota, 16.3. Praha – Frankfurt nad Mohanem

6:00 odjezd autobusu z parkoviště na magistrále naproti hlavnímu nádraží. Po příjezdu do Frankfurtu bude následovat procházka historickým centrem. Připomeneme si novodobou Říši římskou a významnou roli císaře  a krále  Karla IV. v  historii města i to, že volba  se dlouho odehrávala právě zde. Než se vydáme za uměním, uděláme si  (po)polední přestávku na historickém hlavním náměstí Römerplatz, abychom se posilnili frankfurtskou klobáskou a jablečným vínem Ebbelwoi.

Našim hlavním cílem bude výstava ”TIZIAN a benátská renesance” v Städel Museu. Výstava představí díla slavných malířů benátské renesance, tzv. Cinquecenta, které patří k nejvýznamnějším kapitolám evropského umění. Na počátku 16. století to byli žáci Giovanni Belliniho – Giorgione a Tizián, kteří vnesli do malby světlo a barvu. Ale také Sebastiano del Piombo, Lorenzo Lotto a po r. 1540 především Jacopo Tintoretto a Paolo Veronese, kteří šířili slávu Serenissimi.

Ubytování v hotelu v centru Frankfurtu a volný večer.

image3 image4 image5

Fotografie poskytnuty Museem Städel – popis viz závěr

Neděle, 17.3. Frankfurt nad Mohanem – Maastricht

Po snídaní odjezd do Remagenu. Návštěva Musea Hanse Arpa na nádraží Rolandseck – architektonicky zajímavé spojení klasicistního nádraží a moderní budovy arch. Richarda Meiera. Máme štěstí, že kromě moderního umění uvidíme i zajímavou výstavu: navážeme na včerejší výstavu benátské renesance florentským barokním uměním z americké sbírky Haukohl, patřící k nejvýznamnějším světovým soukromým sbírkám. Umělecký zážitek završíme umělecko-kulinářským zážitkem v Muzejním bistru v historickém slavnostním sále s designovým barem Interieur No.253, který představuje novodobý ”Gesamtkunstwerk”. Z terasy se naskýtá nádherný výhled na údolí Rýnu, který Alexander Humboldt zařadil mezi sedm nejkrásnějších výhledů světa! Stejný výhled ze slavnostního sálu si kdysi užíval i císař Vilém II, bratři Grimmové, Friedrich Nietzsche nebo Clara Schumann.image6 image7

Po obědě budeme pokračovat do jednoho z nejstarších nizozemských měst Maastrichtu. Procházka historickým centrem města vás zavede do románské baziliky sv. Serváce (zakladatel a patron města) s vzácným relikviářem sv. Serváce z 12. století. V jejím sousedství se nachází gotický kostel sv. Jana s charakteristickou červenou věží. K dalším významným kostelům patří románská bazilika Panny Marie.

Maastricht se pyšní i zbytky středověkého opevnění s nejstarší dochovanou městskou bránou v Nizozemsku. Na náměstí Markt je zajímavá budova radnice a socha zdejšího rodáka Jeana Pierra Minckelerse, objevitele svítiplynu, s věčným plamenem v ruce. A co takhle zastavit se na kávu v ”Coffelovers Dominicaen”, kavárně v nejkrásnějším knihkupectví na světě umístěném ve starém kostele? Přejdeme přes kamenný most sv. Serváce z konce 13.st.(nejstarší most v Nizozemí) do trendy čtvrti Wyck s množstvím restaurací a barů, kde se nachází i náš hotel.

Ubytování v hotelu v Maastrichtu a volný večer.image10 image8

Pondělí, 18.3. Maastricht

Dopoledne možnost návštěvy architektonicky zajímavé budovy vládního sídla Provincie Limburg (pokud nebude probíhat zasedání), kde byla v roce 1992 podepsána tzv. Maastrichtská dohoda = smlouva o Evropské unii. V budově je umístěna i řada uměleckých děl.  Sídlo se nachází  na ostrově na řece Máse.

V 11 hodin otevře brány největší a nejvýznamnější světový veletrh umění, starožitností  a designu TEFAF. Letošní 32. ročník představí umění sedmi tisíciletí až po současnost. Jeho úroveň, co se kvality nabízených děl týká, je skutečně vysoká. Instalace jednotlivých aukčních domů a tzv. kamenných obchodů jsou noblesní. De facto jde o návštěvu velkého živého „muzea“, ve kterém vedle obrazů a grafik je vystavené i užité umění, šperky  a design (celkem 9 sekcí). Nikde jinde neuvidíte takovou šíři uměleckých oborů. Bude zde vystavovat 275 prestižních galerií 20 zemí, vybraných podle nejpřísnějších kritérií. I květinová výzdoba je nádherná. Otevřeno do 19 hodin. Určitě se nebudete nudit – je to opravdová lahůdka pro každého milovníka umění! Podívejte se na https://www.tefaf.com/dealers/overview/tefaf-maastrichtimage11 image12

Tip pro ty, kdo nechtějí strávit na TEFAFU celý den ( i když je to škoda): na stejném břehu Másy se nachází také Limburské provinční muzeum (Bonnefantenmuseum) – další architektonicky zajímavá stavba italského architekta Alda Rossiho se sbírkami od raného umění až po významná díla světového moderního umění.  Architektonicky pozoruhodná je i nedaleká budova Centre Ceramique s knihovnou, maketou Maastrichtu z doby francouzské okupace  r. 1750 a jednou  z nejlepších vyhlídek na město z horních pater.

Nocleh se snídaní v hotelu v Maastrichtu.

image13 image14

Úterý, 19.3. Maastricht – Brühl – Praha

Na zpáteční cestě se zastavíme opět v Porýní – v Brühlu mezi Kolínem nad Rýnem a Bonnem, kde nás čekají dva mimořádné  umělecké zážitky:

Zámek Augustusburg (zapsán na listině UNESCO)letní rezidence kolínských kurfiřtů budovaná mimo jiné Balthasarem Neumannem, asi nejdůležitějším německým barokním architektem a vyzdobená Carlem Carlonem (vyzdobil mimo jiné vídeňský Horní Belveder nebo pražský Clam-Gallasův palác). Architektura, sochařská a malířská výzdoba společně se zahradami vytvářejí dokonalý rokokový ”Gesamtkunstwerk”.

 kde navštíme první a jediné muzeum na světě věnované jednomu z nejslavnějších umělců 20. století – zdejšímu rodákovi Maxu Ernstovi. Expozice zahrnuje díla vytvořená v průběhu 70 let – od dadaistických aktivit v Porýní, přes účast na surrealistickém hnutí ve Francii, exil v USA, až po návrat do Evropy v r. 1953. Kromě obrazů z raného období tvorby disponuje muzeum také sbírkou Petera Schamoni a bývalou sbírkou Schneppenheim, která obsahuje téměř kompletní grafické dílo Maxe Ernsta. Třešničku na dortu představuje 36 tzv. ”D-paintings”. Jsou to narozeninové dárky, které Max Ernst každý rok maloval pro svou ženu, americkou malířku Dorotheu Tanning. Součástí muzejních sbírek je také soubor 700 fotografií ze života Maxe Ernsta.

Do 23:00 příjezd do Prahy.image16 image15

Fotodokumentace ze začátku:

Tizian (Tiziano Vecellio) (um 1488/90-1576)

Bildnis eines jungen Mannes, ca. 1510

Pappelholz, 20 x 17 cm

Städel Museum Frankfurt a.M.

© Städel Museum – ARTOTHEK

Ausstellung: Tizian und die Renaissance in Venedig

Tizian (Tiziano Vecellio) (um 1488/90–1576)

Noli me tangere (Christus erscheint Maria Magdalena), um 1514

Öl auf Leinwand, 110,5 x 91,9 cm

The National Gallery, London

© The National Gallery, London. Vermacht von Samuel Rogers, 1856

Ausstellung: Tizian und die Renaissance in Venedig

Sebastiano del Piombo (1485–1547)

Dame in Blau mit Parfümbrenner, um 1510/11

Öl auf Holz, übertragen auf Hartfaserplatte, 54,7 x 47,5 cm

Washington, National Gallery of Art,

© Samuel H. Kress Collection

Ausstellung: Tizian und die Renaissance in Venedig Tizian

Cena zahrnuje
  • autobusovou dopravu
  • 1 x nocleh se snídaní ve 2-lůžkovém pokoji v hotelu  Ibis ve Frankfurtu
  • 2 x nocleh se snídaní ve 2-lůžkovém pokoji v 3-hvězdičkovém hotelu v Maastrichtu včetně městského poplatku
  • odborný výklad historika umění
  • asistenci zástupce Salve tour
  • osobní audio-systém (přijímač a sluchátka)
  • komplex. zájezdové pojištění vč. pojištění storna
  • zákonné pojištění pro případ úpadku CK
Cena nezahrnuje
  • vstupenku na TEFAF: 40 EUR
  • další vstupy do muzeí a galerií (Städel Museum, Max Ernst Museum, Augustusburg, Hans Arp Museum, kostel sv. Serváce ): cca 50 EUR
  • příplatek 3.100,- Kč za 1-lůžkový pokoj
Termín zájezdu: 16. - 18. března 2019
Cena zájezdu: 11.900 Kč

Tento zájezd již proběhl. Zkuste si vybrat z naší aktuální nabídky zájezdů.