Zájezd ve stopách básníka dřeva Dušana Jurkoviče po Čechách a Moravě

(max. počet osob 25)

Středa 22. září: Pardubickem a Náchodskem ve stopách Dušana Jurkoviče

7:30 odjezd z parkoviště na magistrále naproti staré budově Hlavního nádraží (ve směru Brno).

image1

Naší první zastávkou bude Kunětická hora u Pardubic, kde nás čeká prohlídka čerstvě zrekonstruované 40 let nepřístupné části hradu, jejíž podobu určil ve 20. letech 20. století architekt Dušan Jurkovič. Součástí prohlídkového okruhu je moderní expozice věnovaná životu a dílu Dušana Jurkoviče a rekonstrukci hradního areálu na Kunětické hoře, kterou zde architekt provedl před sto lety a Jurkovičovy historické interiéry včetně tzv. Zeleného a Červeného salonku.

Odtud budeme pokračovat na Náchodsko, kde Dušan Jurkovič zanechal nesmazatelné stopy.

Soukromou vilu v Jičíně, kterou Jurkovič postavil pro dceru spisovatelky Boženy Němcové, vynecháme, protože z ní přes stromy stejně není skoro nic vidět.

V Jiráskově chatě na Dobrošově u Náchoda s nejkrásnější rozhlednouKrálovéhradeckého kraje si dáme oběd. Chata s rozhlednou postavená Klubem českých turistů r. 1895 byla první turistickou útulnou v Čechách. V r. 1912 byla rozšířena Dušanem Jurkovičem, který je i autorem zajímavé šestihranné rozhledny pokryté šindelem.

image2 image3

Naším hlavním dnešním cílem bude Nové Město nad Metují, kde  navštívíme soukromý zámek šlechtického rodu Bartoňů z Dobenína,  který se nyní potomci chystají prodat. Zámek je unikátní především svými interiéry, jejichž přestavbu realizoval arch. Dušan Jurkovič. Kromě dekorací navrhl i nové vybavení : ústřední topení, telefon, vodovod a rozvody elektřiny.  Jeho dílem je také krásný dřevěný most v zámecké zahradě a architektonické úpravy zahrady s terasami a bílým zábradlím,

vytápěný skleník a vodní systém napájený z řeky Metuje, který sloužil zejména k zavlažování a zásobování kašny vodou.

image5 image4

Nedaleko Nového Města v hlubokém romantickém údolí řeky Metuje se nachází osada Peklo se stejnojmennou výletní restaurací – přestavba původního mlýna pana Bartoně ve stylu lidové secese na „Bartoňovu útulnu“ je rovněž dílem Dušana Jurkoviče.

image6 image7

Pokocháme se Jurkovičovu pohádkovou architekturu a okusíme i nějakou pekelnou pochoutku….

V Pekle sea ale neubytujeme, ačkoliv útulna bude jistě útulná dáme přednost Rajské zahradě v Novém Městě nad Metují (komfortní wellness hotel postavený na skále nad řekou Metují).

Čtvrtek 23. září:  Z Náchodska na Valašsko ve stopách Dušana Jurkoviče

Po snídani v hotelu se nejdříve zastavíme ještě u jedné zajímavé Jurkovičovy realizace v okolí Nového Města nad Metují. Tou je Bartelmusova vila na Rezku, inspirovaná dřevěnou lidovou architekturou Karpat. V duchu dobového romantismu a historismu zde architekt usiloval o vytvoření národního Gesamtkunstwerku (škoda, že nemůžeme nahlédnout do interiéru, na ten si počkáme až do Brna).

image8

Odtud budeme již směřovat na Valašsko.

Další zastávka na cestě do Rožnova pod Radhoštěm nás čeká na slavném poutním místě Svatý Hostýn s originální křížovou cestou navrženou Dušanem Jurkovičem. Obrazy pro jednotlivá zastavení navrhl Joža Úprka, ale dochoval se z nich jenom jeden. Další Jurkovičovy projekty na Hostýně nebyly bohužel kvůli 1. světové válce realizovány. Oběd v restauraci některého z poutních domů.

Nocleh se snídaní ve stylovém nově zrekonstruovaném pensionu Villa Rosenaw v centru Rožnova (secesní vila z přelomu 19. a 20. století).

Záleží na vás, zda povečeříte v pensionu nebo v nedalekém Rožnovském pivovaru.

Pátek 24. září: Valašskem ve stopách Dušana Jurkoviče – okolí Rožnova p. Radhoštěm

Autobusem vyjedeme na Pustevny, abychom obdivovali Jurkovičovy ikonické stavby – útulny, které se staly symbolem Beskyd a Valašska: malovanou Maměnku a Libušín, čerstvě zrekonstruované po požáru Libušína v r. 2014.

image9

Budeme mít příležitost obdivovat Libušín zářící původními barvami jako v r. 1925, kdy byl dokončen. Stavby na Pustevnách byly Jurkovičovou první velkou zakázkou. Na výzdobě interiéru se podílel také Mikoláš Aleš,  ale interiér jídelny byl požárem bohužel zcela zničen. Rekonstrukcí prošel současně i objekt druhé útulny Maměnky. Další dřevěnou stavbou projektovanou Dušanem Jurkovičem na Pustevnách je stoletá valašská zvonička. Celý areál Pusteven byl prohlášen Národní kulturní památkou.

Projdeme se po hřebenu Beskyd k soše Radegasta; zdatnější turisté mohou dojít až na Radhošť k dřevěnému kostelíku sv. Cyrila a Metoděje (4 km jedním směrem, celkem 8 km). Alternativně je možné využít vyhlídkovou stezku v korunách stromů na Pustevnách.

Oběd v restauraci na novém Libušíně nebo některé z jiných stylových restaurací na Pustevnách.

image10 image11 image12

Po návratu do Rožnova Rožnova nabízíme návštěvu  Komplexu Stage Garden s nově postaveným pavilónem GALLERY CREARS a GALLERY KUK - prodejna uměleckého kovu a díla rožnovského sochaře Igora Kitzbergera. Měla by zde být také výstava Davida Johna Lloyda. Galerie CreArs v objektu prvorepublikové vily na nábřeží Rožnovské Bečvy je soukromou prodejní galerií současného umění.

image13 image14 image15

Valašský večer s cimbálovou muzikou ve Slivovině a nocleh se snídaní ve Ville Rosenaw.

Sobota 25. září: Valašskem ve stopách Dušana Jurkoviče – Rožnov p. Radhoštěm

Dnes se podíváme, co inspirovalo Jurkoviče v jeho tvorbě. Narodil se na vesnici (sice na Slovensku) a miloval venkovské dřevěné chalupy, jimž podobné najdeme také v rožnovském skanzenu – Valašském muzeu v přírodě. Tvoří ho tři expozice: Dřevěné městečko, Valašská dědina a Mlýnská dolina. Tento největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen r. 1925 bratry Jaroňkovými. Projdeme se mezi stovkou lidových staveb přenesených sem z různých dědin a měst moravského Valašska a v městečku nahlédneme i do jejich interiérů. Valašský oběd ve skanzenu. Odpoledne se vypravíme na Jurkovičovu rozhlednu, která se stala novou dominantou Rožnova pod Radhoštěm. Rozhledna měla původně stát na vrchu Brňov u Valašského Meziříčí, ale k realizaci nikdy nedošlo. Byla vybudována až v r. 2012, tj. 112 let po vzniku Jurkovičova projektu, na Karlově kopci nad Valašskou dědinou.

image16 image17 image18

V případě času a zájmu možnost návštěvy výstav v bývalém sušáku: výstava „Libušín znovuzrozený“ je věnovaná obnově této Národní kulturní památky. Kromě toho zde můžete shlédnout historickou expozici „Městečko pod Radhoštěm“ a/nebo  expozici o vývoji podob oděvu na Valašsku, zejména na Rožnovsku „Jak jde kroj, tak se stroj“. Konají se zde také výstavy věnované převážně umělcům z Valašska.

Volná večeře v Rožnově – co třeba vyzkoušet valašskou nebo tvarůžkovou pizzu na Harcovně? Nebo zajít do koliby?

Nocleh  se snídaní ve Ville Rosenaw.

Neděle 26. Září:  Zlínským krajem do Brna ve stopách Dušana  Jurkoviče

Z Rožnova zamíříme rovnou do Luhačovic, největších moravských lázní, kde vytvořil Dušan Jurkovič na počátku 20. století zcela unikátní soubor staveb ve stylu lidové secese ovlivněné karpatskou architekturou a dokonale zapadající do zdejšího přírodního prostředí.  Jurkovič navrhl i  celkové urbanistické řešení lázní, které se však bohužel nezrealizovalo.

image19

Tématická procházka po stopách Dušana Jurkoviče: Vila Chaloupka, Jurkovičův dům, Vodoléčebný ústav, Sluneční lázně,torzo Slovácké búdy, Lázeňský dům Jestřabí, Hudební pavilon, Vila Vlastimila, Vila Valaška (ze 14 jím navržených objektů se nedochovaly všechny a některé jsou v rekonstrukci). Případná návštěva některých interiérů závisí na pandemické situaci. Prohlídku zakončíme obědem v Divadelní restauraci v bývalé Jurkovičově Mlékárně.

image20 image21

Zlatým hřebem naší cesty bude návštěva vlastní Jurkovičovy vily v Brně – Žabovřeskách, kterou si architekt postavil na způsob anglického venkovského domu, a která zároveň patří k vrcholům folklorně orientované secese ve střední Evropě. Syntézou architektury, umění a řemesla se Jurkovičovi podařilo vytvořit skutečný secesní Gesamtkunstwerk. Kvůli barevnosti se vile přezdívá „perníková chaloupka“. Po rekonstrukci je vila od r. 2011 otevřena pro veřejnost.

image22

Návrat do Prahy do 22 hodin.

Jednotlivá místa mohou být navštívena v jiném pořadí.

Cena zahrnuje
 • autobusovou dopravu
 • 1 x nocleh se snídaní ve 4-hvězdičkovém wellness hotelu v Novém Městě n. Metují
 • 3 x nocleh se snídaní v luxusním pensionu v Rožnově p. Radhoštěm
 • 5 x oběd v restauraci
 • 1 x večeře/občerstvení v restauraci
 • 1 x valašský večer s cimbálovkou
 • průvodce
 • pojištění storna A10 poj. UNION
 • zákonné pojištění CK pro případ úpadku
 • osobní audio systém
Cena nezahrnuje
 • vstupy
 • příplatek za jednolůžkový pokoj: 2.200 Kč
Termín zájezdu: 22. - 26. září 2021
Cena zájezdu: 10.900 Kč

Tento zájezd již proběhl. Zkuste si vybrat z naší aktuální nabídky zájezdů.