Zájezd za uměním do Berlína

 • Premiéra baletu IGORA STRAVINSKÉHO
 • HUGO VAN DER GOES – Mezi bolestí a blažeností
 • GERHARD RICHTER. 100 děl pro Berlín

unnamed

Pátek, 9. června:

7:30 odjezd autobusu z magistrály naproti budově hlavního nádraží ve směru Václavské nám.

Kolem poledne příjezd na Potsdamer Platz / Postupimské náměstí, které se stalo symbolem sjednoceného Berlína po pádu Berlínské zdi a kde nejlépe pochopíme proměny, které Berlín zažil v posledních sto letech. V tzv. zlatých 20. letech minulého století („Golden Twenties“) byla tato křižovatka s tehdy nejvyšší hustotou provozu v Evropě zároveň významným společenským centrem s řadou slavných kaváren, restaurací, hotelů a tančíren. Za 2. světové války bylo Postupimské náměstí téměř srovnáno se zemí. Na konci války zde vznikl tzv. „hraniční trojúhelník“ mezi sovětským, britským a americkým sektorem. V r. 1961 bylo náměstí rozděleno Berlínskou zdí mezi západní a východní Berlín a všechny zbylé budovy v okolí musely být zbourány. Po tři desetiletí bylo bývalé Postupimské náměstí zemí nikoho. Zanedlouho po pádu Berlínské zdi bývalý člen Pink Floyd Roger Waters zinscenoval slavnou „The Wall“ v prostoru mezi Postupimským náměstím a Braniborskou branou – největší koncert v historii rockové hudby. Brzy poté se náměstí stalo největším staveništěm v Evropě. Dnes je novým centrem sjednoceného Berlína a můžeme zde obdivovat stavby slavných architektů Richarda Rogerse, Renza Piana, Helmuta Jahna, Hanse Kollhoffa, Jeana Nouvella, Arata Isozaki a dalších.

Volno na oběd a setkání s našim berlínským průvodcem, historikem umění.

Návštěva berlínské obrazárny (Gemäldegalerie): výstava HUGO VAN DER GOES „Mezi bolestí a blažeností“.

Tato  mimořádná výstava představí nejvýznamnějšího holandského umělce druhé poloviny 15. století, jemuž doposud nebyla věnována žádná souborná monografická výstava. Nyní 540 let po jeho smrti zde budou  k vidění skoro všechna jeho dochovaná díla a kresby: 12 ze 14 maleb, které mu byly připsány, z toho dvě monumentální díla „Monfortský oltář“ a „Narození Krista“ ze sbírek berlínské obrazárny. Další exponáty (celkem 60) jsou zapůjčeny z 38 mezinárodních sbírek a zahrnují mistrovy ztracené kompozice v provedení jeho současníků a také díla jeho následníků, ovlivněných stylem Huga van der Goes.

Nocleh se snídaní v  hotelu v centru Berlína.

Sobota, 10.června:

Dopolední okružní jízda Berlínem vás seznámí s mnoha tvářemi a metamorfózami východního i západního Berlína včetně  Kreuzbergu, multikulturní bohémské a hipsterské čtvrti mnoha kontrastů s charakteristickým geniem loci,  plnou kaváren, bister, street artu, muralů a graffiti a také  novou a velmi honosnou mešitou.

Projížďku zakončíme v loňském roce dokončeném Humboldtově fóru, které vzniklo jako částečná replika hohenzollernského zámku v kombinaci s moderní architekturou. Zámek byl zničen při bombardování za 2. světové války a v 70. letech minulého století na jeho místě byl postaven Palác republiky, ve kterém zasedal také parlament NDR. Po sjednocení Berlína bylo rozhodnuto o stržení budovy plné azbestu.  Během našeho zájezdu v r. 2008 jsme ještě viděli stát poslední betonové pilíře stavby… Doporučujeme návštěvu některých expozic a výstav, např. sbírky mimoevropského umění, která je přístupná zdarma. Ze střešní terasy s restaurací se otevírá pěkný výhled na Berlín.

18:00: Premiéra baletního představení Staatsballett Berlin ve Státní opeře (Staatsoper Unter den Linden)  – Igor STRAVINSKY:

PETRUŠKA (choreografie Marko Goecke)

SVĚCENÍ JARA : (choreografie Pina Bausch)

Nocleh se snídaní v  hotelu v centru Berlína.

Neděle, 11. června:

Poprvé po rozsáhlé rekonstrukci, která probíhá od 90. let 20.stol., se podíváme na Muzejní ostrov a zaměříme se zejména na Egyptské muzeum (součást Nového muzea), zrekonstruované architektem Davidem Chipperfieldem. Muzeum je zajímavé nejen cennými exponáty, ale i propojením staré a nové architektury. Zajímavá je i Chipperfieldova vstupní hala „James-Simon-Galerie“, která je vstupní budovou celého Muzejního ostrova.

Odpoledne navštívíme Neue Nationalgalerie, která je pro nás zajímavá jak z hlediska architektury, tak obsahu. V r. 2021 dokončil David Chipperfield pětiletou rekonstrukci architektonické ikony, jediné evropské realizace Miese van der Rohe od jeho emigrace do USA.

Výstava : „GERHARD RICHTER. 100 děl pro Berlín“

Dlouhodobá zápůjčka Umělecké nadace Gerharda Richtera zahrnuje cyklus „Birkenau“, ve kterém se autor vyrovnává s holokaustem. A dalších asi 90 prací z různých období jeho tvorby.

Další skvělá výstava „Umění ve společnosti 1900 – 1945“ představuje cca 250 děl klasické moderny ze sbírek Národní Galerie.

Nejpozději v 17 hodin odjezd z Berlína, příjezd do Prahy cca ve 22 hodin.

Pořadí jednotlivých prohlídek může být  změněno.

Cena zahrnuje
 • 2 x nocleh se snídaní v hotelu**** v centru Berlína
 • autobusovou dopravu 30místným autobusem
 • výklad česky mluvícího místního průvodce – historika umění s licencí pro Berlín
 • asistenci zástupce SALVE tour
 • osobní audio-systém (sluchátka)
 • zákonné pojištění cest. kanceláře pro případ úpadku
Cena nezahrnuje
 • vstupy (bude upřesněno)
 • vstupenky na premiéru baletního představení: 1.900 Kč
 • cestovní pojištění včetně pojištění storna
 • příplatek za 1lůžkový pokoj: 2.600 Kč
Termín zájezdu: 9. - 11. června 2023
Cena zájezdu: 7.900 Kč

Tento zájezd již proběhl. Zkuste si vybrat z naší aktuální nabídky zájezdů.