Adventní zájezd za uměním do BERLÍNA

Donatello v Berlíně

Surrealismus a magie v Postupimi

Advent v Českém Rixdorfu

 

6:00 odjezd autobusu z magistrály naproti budově hlavního nádraží ve směru Václavské nám.

První zastávkou bude Muzeum Barberini v Postupimi: Výstava „Surrealismus a magie. Okouzlená moderna“ v Muzeu Barberini  představí cca 90 uměleckých děl z předních světových galerií od metafyzických děl Giorgia de Chirico přes Maxe Ernsta až po Leonoru Carrington a Remedios Varo.  Je první obsáhlou přehlídkou, která ukazuje zájem surrealistů o magii a mýty.

https://www.museum-barberini.de/de/ausstellungen/1921/surrealismus-und-magie-verzauberte-moderne

Ve stálé expozici uvidíme Plattnerovu sbírku impresionistů, postimpresionistů a fauvistů, která zahrnuje i největší evropskou sbírku děl Clauda Moneta mimo Paříž.

https://www.museum-barberini.de/de/ausstellungen/520/impressionismus

V berlínské Gemäldegalerie navštívíme výstavu „DONATELLO – vynálezce renesance“.

image1

14:30 a 15:30 komentovaná prohlídka výstavy Donatella (2. polovina skupiny si mezitím prohlédne stálou sbírku evropského malířství 13 – 18. století).

Mimořádný mezinárodní výstavní projekt Státních berlínských muzeí  ve spolupráci s Museo Nazionale del Bargello a Fondazione Palazzo Strozzi ve Florencii a Victoria & Albert Museum v Londýně, který umožnil poprvé shromáždit na jednom místě Donatellovy skulptury a reliéfy z mramoru, terakoty a bronzu (celkem asi 90 prací), je příslibem životního zážitku. Donatello byl žákem Filippa Bruneleschiho a od svých 17 let pracoval u Lorenza Ghibertiho. Jeho přístup k sochařskému umění se vyznačuje  zcela novými koncepcemi. Rád experimentoval s různými materiály i způsoby vyjadřování,  ve svých reliéfech uplatňoval perspektivu a pohyb;  tím se jím ztvárňované výjevy stávaly neskutečně živými. Považujeme ho za jednoho ze zakladatelů italské renesance a jeho díla patří k jejím vrcholům.

Cituji  z „Životů nejvýznačnějších malířů, sochařů a architektů“ Giorgia Vasariho:

„….byl nejen jedinečný a podivuhodný sochař, ale také zkušený štukatér, vynikal v perspektivě a získal si velké uznání i v architektuře;  jeho práce se vyznačují takovým půvabem, kresbou a dokonalostí, že se podobají dílům starých Řeků a Římanů víc než práce kohokoliv jiného. Proto se plným právem označuje za prvního, kdo zavedl správný způsob, jak dělat různé reliéfní výjevy, jež prováděl s takovým postřehem, tak snadně a mistrovsky, že je znát, jak tomu doopravdy rozuměl. Vyznačují se vesměs mimořádnou krásou, takže ho nepřekonal žádný umělec, a ani v naší době se nenajde nikdo, kdo by se mu vyrovnal.“  (Vasari psal životopisy  umělců v letech 1550 – 1568).

https://www.smb.museum/museen-einrichtungen/gemaeldegalerie/ausstellungen/detail/donatello/

Cestou do Prahy se zastavíme na okraji Berlína v Českém Rixdorfu (Böhmisch-Rixdorf), malebné vesničce založené českými protestanty v první polovině 18. století. Je nejstarší částí berlínské čtvrti  Neukölln. Seznámíme se s téměř neznámou historií několika tisíců českých emigrantů, podíváme se na jejich hřbitov, do staré kovárny, Betlémského kostela nebo i do Zahrady Komenského, založené v 90. letech 20. stol. při příležitosti podepsání smlouvy o partnerských vztazích Prahy a Berlína. Ale hlavně si vychutnáme romantickou nostalgickou atmosféru zdejšího adventního trhu, který se zde koná vždy 2. adventní víkend. Historické domy jsou osvětlené petrolejovými lampami jako za starých časů. 150 charitativních organizací a spolků nabízí rukodělné výrobky i tradiční pokrmy.

Cca 18:30 odjezd do Prahy. Návrat do Prahy do 23:30.

Cena zahrnuje
  • autobusovou dopravu (komfortní 30-místný autobus s WC, 2 řidiči)
  • česky mluvícího berlínského průvodce – historika umění s licencí
  • asistenci zástupce SALVE tour
  • osobní audio-systém (sluchátka)
  • cestovní pojištění A30 Pandemic
  • zákonné pojištění pro případ úpadku CK
Termín zájezdu: 3. - 3. prosince 2022
Cena zájezdu: 2.250 Kč

Tento zájezd již proběhl. Zkuste si vybrat z naší aktuální nabídky zájezdů.