Zájezd za výtvarným uměním a autorským sklem na Slovensko
Třetí díl sklářských cest s PhDr. Pavlou Rossini
Čtvrtek, 5. července: Praha – Brno – Lednické Rovne - Bratislava
7:00 odjezd autobusu z magistrály naproti hl. nádraží. Cestou se zastavíme v Brně na Špilberku. V nejstarší části hradu se nachází Královská hradní kaple, kde můžeme obdivovat vitráže zhotovené podle výtvarného návrhu Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové. Tradiční sklářská výstava EX POST na Špilberku bude nepřímou připomínkou úspěchu českých sklářů na legendární světové výstavě EXPO 58 v Bruselu. Představeni budou sklářští výtvarníci nejmladší generace, kteří v kontextu současné tvorby navazují na tvůrčí myšlenky a postupy, které se objevily před 60 lety právě na této výstavě. Tři absolventi ateliérů v Praze, Zlíně a Ústí nad Labem se ve svých dílech vztáhnou k odkazu bruselské výstavy pro české moderní sklářství.
Odpoledne navštívíme sklárnu RONA Lednické Rovne s podnikovou vzorkovnou. Jedná se o jedinou dosud fungující sklárnu s ruční výrobou skla v této obci nedaleko Púchova. My ale uvidíme i plně automatizovanou linku chrlící kalíšky na velmi vysoké nožce, což je unikátní v celoevropském měřítku.
Šéfdesignér doc. Patrik Illo nás provede podnikovou vzorkovnou a seznámí s historií sklárny. Na závěr shlédneme expozici soudobého uměleckého skla umístěnou v původně renesančním zámku z konce 16. století.
Foto: Slovenské muzeum skla a Design váz Patrika Illa
V pozdních odpoledních hodinách odjezd do Bratislavy – ubytování v hotelu na nábřeží Dunaje. Večer se projdeme podél Dunaje, abychom zhlédli velmi zdařilou monumentální plastiku Jaroslava Róny.
Pátek, 6. července: Bratislava
Dopoledne procházka centrem města spojená s návštěvou zajímavých výstav: jubilejní retrospektivní výstava jedné z nejvýznamnějších osobností slovenského sklářského umění Zory Palové v galerii Nedbalka. Tvoří monumentálně působící výrazně modelované tavené skleněné plastiky, zatímco její manžel Štěpán Pala dává přednost geometrickému tvarosloví. Jeho výstavu zhlédneme v paláci Esterhazy. Zavítáme také do galerie skla Nova.
V případě času a zájmu se podíváme i do půvabného maličkého muzea hudebního skladatele J. N. Hummela nebo muzea světově uznávaného avantgardního umělce Milana Dobeše.
Odpoledne se přemístíme autobusem do brusičské dílny se stage of art vybavením a ateliéru Pavola Hlóšky, který reprezentuje exaktní optickou linii broušeného slovenského skla, odvíjející se od působení Václava Ciglera na bratislavské Akademii umění.
V sousedství je menší ateliér Ašota Haase, umělce mladé generace, který se v často monumentálních instalacích soustřeďuje na kinetické a světelné efekty skla.
Ateliér a dílna doc. Pala Macha se nachází nedaleko Zlatých písků. Umělec se jako jeden z mála věnuje malbě na ploché lehané sklo, a to jak v komorním tak monumentálním formátu. Techniku obohacuje o nové postupy; významná je i jeho pedagogická činnost. Dobrá příležitost k nákupu některého z Machových děl menšího formátu. Nakonec se po náročném dni můžeme osvěžit koupáním v přírodním koupališti Zlaté Písky.
Nocleh se snídaní v hotelu v Bratislavě.
Foto: umělecké sklo Štěpán Pala – Pavol Hlóška – Zora Palová
Sobota, 7. července: Bratislava – Děvín – Pezinok
Plavba lodí po Dunaji z Bratislavy do Děvína, kde navštívíme ateliér Zory a Štěpána Palových. Nahlédneme do jejich dílny na tavení a výrobu sklářských forem.
Oběd v zahradní restauraci v Děvíně. Výstup na zříceninu středověkého hradu Děvín (12. – 16. st.), vybudovaného na místě římské stavby a velkomoravského hradiště z 9. století na vápencové skále nad soutokem Dunaje a Moravy.
Budeme pokračovat autobusem po vinařské cestě na úpatí Malých Krapat přes královská města a stará vinařská centra Svätý Jur, Pezinok a Modra. Zastavíme v některém z nich, abychom okoštovali proslulá místní vína. Typické odrůdy jsou Müller Thurgau, Ryzlink rýnský, Pesecká Leánka, Frankovka a Svatovavřinecké. Modra je známá tzv. Modranskou keramikou.
Nocleh se snídaní v hotelu v Bratislavě.
Neděle, 8. července: Bratislava – Danubiana – Praha:
Návštěva DANUBIANA MEULENSTEEN ART MUSEUM - muzea současného evropského a slovenského umění na břehu Dunaje jižně od Bratislavy. Během let se zapsala akvizicemi uměleckých děl mezi významné instituce nejen v oblasti malířství, ale zejména parkem s moderními skulpturami. Kromě stálých sbírek uvidíme výstavu předního dánského umělce Carla Henninga Pedersena a současných slovenských autorů M. Lukáce a P. Koysové. Odpoledne odjezd do Prahy, příjezd ve večerních hodinách.
- autobusovou dopravu
- 3 x nocleh se snídaní ve 2-lůžkovém pokoji v 4-hvězdičkovém hotelu v Bratislavě
- 1 x oběd
- plavbu lodí
- návštěvy sklářských ateliérů
- odborný výklad historičky umění
- asistenci zástupce Salve tour
- osobní audio-systém (přijímač a sluchátka)
- komplex. zájezdové pojištění vč. pojištění storna
- zákonné pojištění pro případ úpadku CK
- vstupy na výstavy (bude upřesněno)
- Příplatek za 1-lůžkový pokoj: 3.000 Kč
Termín zájezdu: | 5. - 8. července 2018 |
Cena zájezdu: | 7.980 Kč |
Tento zájezd již proběhl. Zkuste si vybrat z naší aktuální nabídky zájezdů.