Tříkrálový zájezd do Budapešti

  • Velká reprezentativní výstava Augusta RENOIRA v Budapešti
  • Tivadar Kosztka CSONTVÁRY v Muzeu hudby a v Maďarské národní galerii

image1

Čtvrtek, 4. ledna: Praha – Budapešť

7:15sraz nahlavním nádraží. 7:44 odjezd vlaku EC 275 Metropolitan do Budapešti.

14:28 příjezd do Budapešti na Západní nádraží Nyugati pu.

Check-in hned naproti nádraží v jednom z nejnovějších designových hotelů v centru Budapešti. V hotelovém lobby vás jistě upoutají dekorace ve stylu  „urban art“ inspirované Fridou Kahlo!
V hotelu nás bude čekat náš budapešťský průvodce, s kterým vyrazíme na procházku po pamětihodnostech, zajímavostech i méně známých zákoutích Pešti v pěší vzdálenosti od hotelu (parlament, památník holokaustu, secesní stavby, vyhlídka z ochozu baziliky sv. Štěpána, ap. dle časových možností). Kdo najde nejvíc Kolodkových mini-soch?

Místní průvodce nám zajisté doporučí i nějaké dobré restaurace či hospůdky na večeři.

Pátek, 5. ledna: Renoir, Csontváry a supermoderní architektura Městského parku

Na náměstí Hrdinů se můžeme dostat buď pěšky po budapešťském Grand Boulevardu -  Andrássyho třidě lemované přepychovými paláci a vilami se zahradami, v nichž sídlí většina zahraničních ambasád, ale zvolíme raději přepravu nejstarším metrem na evropském kontinentu – tzv. Miléniovou  linkou otevřenou v r.1896, která patří k největším turistickým atrakcím Budapešti (byla dokonce přidána společně s Andrássyho třídou na listinu UNESCO). V té době vzniklo i náměstí rdinůHrdinůHr Hrdinů na oslavu 1000 let od příchodu maďarských kmenů do Karpatské kotliny. Stojí zde Památník milénia, Dům umění a nás bude zajímat zejména Muzeum krásných umění (Muzeum výtvarného umění), kde se koná  výstava „RENOIR – malíř a jeho modelky“. První obsáhlá výstava díla Augusta Renoira v Maďarsku byla připravena ve spolupráci s Musée d´Orsay a Musée de l´Orangerie v Paříži. Představuje téměř 80 děl velkého francouzského figurativního malíře, ve středu jehož zájmu stál vždy člověk. Obrazy jsou uspořádány chronologicky a zároveň tématicky. Poprvé budou společně vystaveny také tři velké ležící ženské akty, které patří třem pořádajícím institucím. Jeden z nich – Renoirovo pozdní mistrovské dílo, ležící ženský akt „Gabrielle“ – zakoupilo Muzeum krásných umění do svých sbírek v r. 2019.

Stálá expozice Muzea krásných umění zahrnuje světové umění od antiky až po 20.století. Spatříme zde i jedinečné a jediné dochované sochařské dílo Leonarda da Vinci – malou bronzovou jezdeckou sošku francouzského krále Františka I., německé umění (Dürer, Holbein, Cranach), nizozemské a vlámské umění (Rembrandt, Ruisdael, Bruegel, Rubens, van Dyck), italské umění ze sbírky Esterházy (Raffael – Madona Esterházyů, Leonardo da Vinci, Tizian, Veronese, Tintoretto, Giorgione), španělskou malbu (El Greco, Ribera, Velásquez, Murillo, Zurbarán, Goya), francouzské a anglické umění (Poussin, Lorrain, Reynolds, Hogarth, Gainsborough), umění 19.-20. století (Picasso, Toulouse-Lautrec, Manet, Pissaro, Gauguin, Monet, Renoir).

Odpoledne se projdeme v Městském sadu (Városliget) v těsném sousedství náměstí Hrdinů, který prochází rozsáhlou revitalizací. V rámci projektu Liget Budapest zde vznikla v posledních dvou  letech unikátní moderní architektura: futuristický Maďarský dům hudby slavného japonského architekta Sou Fujimoto a Etnografické muzeum maďarského studia NAPUR Architects. Společně si prohlédneme exteriéry a volně přístupné vnitřní prostory, v případě zájmu a času můžete později individuálně navštívit i muzejní expozice.

Etnografické muzeum  vytváří pomyslnou bránu do Budapešti. Na 33.000 m2 zastavené plochy je uloženo a vystaveno přes 200.000 exponátů sbírkového fondu. 60% stavby je skryto pod úrovní terénu. Podíváme se do podzemí, vnitřních prostor i na vyhlídku ze střešního parku. Zdarma si můžeme prohlédnout i velmi zajímavý model Budapešti před sto lety a pozoruhodný „Prostor Keramiky – Keramika Světa“, který není ani depozitářem, ani klasickou  expozicí….

image3 image2_resize

Kruhová střecha Maďarského domu hudby připomíná létající talíř a otvory ve střeše trochu i nerealizovanou Kaplického Chobotnici (můj osobní dojem). Strop proskleného atria je zdoben 30.000 zlatých lístků. Dále do interiéru se dá dostat po zajímavém točitém schodišti.

V podzemní kupoli Domu hudby  se vydáme na audio-vizuální pouť z Castellamare v Neapolském zálivu, přes Atény do Jeruzaléma a nakonec do Baalbeku prostřednictvím slavných i méně známých obrazů Tivadara Csontváryho Kosztky, jednoho z nejpozoruhodnějších malířů v historiii maďarských dějin umění.

image5_resize image4_resize

Se supermoderní architekturou Domu hudby kontrastuje pohádkový umělý Vajdahunyadský hrad na břehu jezera v Městském parku, postavený při příležitosti oslav milénia v r. 1896, který ilustruje různé architektonické slohy a vývoj stavitelství v Maďarsku.

Městský park nabízí i možnosti sportovního vyžití – jezero, po kterém v létě plují lodičky, se v zimě proměňuje na oblíbené kluziště, které je otevřené až do 21 hod.

Po návštěvě muzeí doporučujeme relax v největším lázeňském komplexu v Budapešti – Széchenyiho lázních (celkem 21 bazénů), nabízejících nejteplejší termální prameny, takže se i v zimních měsících můžete koupat ve venkovních bazénech! Otevřeno do 20:00.

image8_resize image6_resize OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sobota 6. ledna: PEST + BUDA – historicko-umělecko-kulinářské procházky

Dopoledne budeme pokračovat v prohlídce Pešti tam, kde jsme skončili v den příjezdu.

Od Baziliky sv. Štěpána přes Deákovo a Alžbětino náměstí (víte, že se zde nachází původní autobusová stanice ve stylu Bauhausu?) na Vörösmartyho náměstí – tentokrát si uděláme čas, abychom si v nejslavnější cukrárenské kavárně Gerbeaud vychutnali nejen tradiční dortové řezy Gerbeaud, Doboš a  Esterházy s šálkem kávy, ale i atmosféru rakousko-uherské monarchie. Pěší zóna Vácká ulice (Váci utca) s elegantními obchody, obchodními pasážemi,  butiky, kavárnami, krásnými secesními domy a paláci zdobenými mozaikami a zsolnayskými kachlemi nás dovede až k dalšímu architektonickému klenotu – Velké tržnici z konce 19. století. Tady si uděláme polední přestávku, abychom ochutnali speciality maďarské kuchyně v některém z mnoha stánků a zapili je tokajským nebo jiným místním sudovým vínem.

Po obědě se budeme vracet po nábřeží Dunaje s krásnými výhledy a náměstími  k Řetězovému mostu odkud vyjedeme autobusem na Hradní vrch (další část města zapsaná na seznam světového dědictví UNESCO). Navštívíme korunovační Matyášův chrám a užijem si vyhlídku na Dunaj a na Pešť z tzv. Rybářské bašty. Seznámíme se i s probíhající  rekonstrukcí hradní čtvrti a Budínského hradu.

Ve zbývajícím čase budete mít možnost navštívit Maďarskou národní galerii na Budínském hradě a seznámit se s maďarským výtvarným uměním od roku 1800 po současnost. Budete mile překvapeni maďarskými impresionisty jako je např. Pál Szinyei Merse a budete mít možnost objevit i významného maďarského malíře Tivadara Kosztku Csontváryho, který měl letos velkou výstavu v Muzeu krásných umění v Budapešti a následně v Pécsi. Nyní se jeho velká plátna vrátila do Maďarské národní galerie. Dále je zde k vidění  výstava historických fotek města z archivu Fortepan: https://en.mng.hu/exhibitions/budapest-the-first-golden-age/

Neděle, 7. ledna : Židovská Budapešť

Víte, že Budapešť má dodnes největší židovskou populaci ve střední Evropě? První Žídé přišli do Uher po mongolských nájezdech ve 13. století na pozvání krále Bély IV. Stará židovská čtvrť ve čtvrti Erszébetváros patří k nejzachovalejším a nejcennějším architektonickým celkům Budapešti   a proto jí budeme věnovat dnešní dopoledne. Během procházky židovskou čtvrtí v Pešti  navštívíme i její tři synagogy – nejznámější a nejkrásnější je Velká synagoga v maursko-byzantském slohu, která patří k největším na světě.

Synagoga v ulici Rumbach byla postavena podle návrhu vídeňského architekta Otto Wagnera.

image11_resize image10_resize image9_resize

Synagoga ortodoxní komunity v ulici Kazinczy je postavena v maďarském secesním slohu s folklorními motivy. A co takhle ochutnat některý z tradičních židovských košer zákusků flódni ?

Vycházku zakončíme v nejstarším a nejznámějším budapešťském ruin pubu neboli ruinové hospodě Szimpla, kde se v neděli koná také farmářský trh.

Pro ty, co s námi už židovskou čtvrť navštívili, doporučujeme:

  • mrakodrap MOL Campus s vyhlídkou
  • Maďarské národní muzeum
  • Skalní kostel v jeskyni Gellértova vrchu

14:45 sraz  v hotelu se zavazadly a odchod na nádraží (hotel je přímo naproti nádraží).

15:30 odjezd vlaku ze Západního nádraží Nyugati pu do Prahy. 22:35 příjezd do Prahy hl.n.

Tipy na fakultativní večerní kulturní porgram:

https://opera.jegy.hu/program/bohemelet-133404/978080?lang=en

https://www.mupa.hu/program/csaladi-es-ifjusagi-programok/recirquel-kristaly-a-millenarison-a-mupa-kihelyezett-eloadasa-2024-01-04_11-00-millenaris-uvegcsarnok-d-epuletslot 88 indonesia

Cena zahrnuje
  • 3 x nocleh se snídaní ve dvoulůžkových pokojích v hotelu*** v centru Budapešti
  • Jízdenky s místenkou Praha – Budapešť - Praha
  • Odborný výklad průvodce (hungarologa)
  • Osobní audio-guide-systém (mikrofon pro průvodce a sluchátka pro účastníky)
  • Asistenci zástupce CK SALVE tour
  • Zákonné pojištění cestovní kanceláře pro případ úpadku
Cena nezahrnuje
  • Příplatek za jednolůžkový pokoj:   2.700 Kč
  • Vstupy (bude upřesněno)
  • Stravování kromě snídaně
  • Vstupenky do divadel a na koncerty
  • Cestovní pojištění účastníka zájezdu včetně pojištění storna
Termín zájezdu: 4. - 7. ledna 2024
Cena zájezdu: 7.700 Kč/osoba ve dvoulůžkovém pokoji

Tento zájezd již proběhl. Zkuste si vybrat z naší aktuální nabídky zájezdů.