Jednodenní pěší putování ve stopách Caspara Davida Friedricha v Saském Švýcarsku 28. října 2024
C. D. Friedrich : „ Musím splynout se svými mraky a skalami, abych byl tím, čím jsem“
Vypravte se s námi do jedinečné krajiny Labských pískovců, která okouzlila C. D. Friedricha natolik, že sem podnikal dlouhé výzkumné výpravy v době, kdy žil v Drážďanech (kde strávil více než 40 let svého života). Na těchto pěších výletech studoval přírodu a krajinu a kreslil si skicy, které později využíval při malování svých komponovaných obrazů – kameny, skály, hory, stromy….
Staňte se i vy součástí této krajiny, která vás jistě okouzlí stejně jako slavného romantického malíře!
7:00 odjezd minibusem z parkoviště před starou budovou hlavního nádraží (na střeše nové nádražní haly-stanice metra, z které je parkoviště nejlépe dostupné prosklenými výtahy).
9:30 setkání s místní průvodkyní a autorkou informačních panelů na stezce Caspar-David-Friedrich-Weg v obci Krippen, ve které C. D. Friedrich několikrát pobýval, zejména v době napoleonských válek. Tato 15 km dlouhá stezka v národním parku Saské Švýcarsko byla nově otevřena v letošním roce při příležitosti 250.výročí narození největšího malíře německého romantismu C. D. Friedricha a částečně se prolíná i s dálkovou trasou Labskými pískovci, tzv.Malířskou stezkou (Malersweg).
Z Krippenu budeme pokračovat pěšky - nejdříve budeme sledovat levý břeh Labe, ale brzy vystoupáme na výše položenou stezku, která vede po úpatí svahu nad Labem, odkud se otevírají krásné výhledy na pískovcové lomy na protějším břehu a nad nimi skalnatý hřeben Schrammsteine. Jeden opuštěný lom, ve kterém Friedrich maloval, uvidíme i na naší straně.
Dalším motivem Friederichových skic byly stromy a skalní útvary, z nichž některé můžeme identifikovat, jako např. Teufelsturm nebo Elbtalturm, zatímco jiné v průběhu času zmizely v souvislosti s těžbou pískovce.
Poté budeme stoupat lesem po kamenných schodech do obce Schöna a na Kaiserkrone (Císařská koruna) se svými třemi vrcholy a dechberoucí 360° vyhlídkou do kraje. Tady čerpal Caspar David Friedrich náměty pro svůj ikonický obraz „Poutník nad mořem mlhy“.
Budeme procházet pěkně upravenou vesnicí Schöna s hrázděnými domy a pensiony. Možnost oběda v jednom z pensionů. Přes Reinhardtsdorf budeme pokračovat už víceméně rovinatým terénem a nakonec sestoupíme opět do údolí Labe do Krippenu, kde nás bude čekat náš autobus – přejedeme most přes Labe do nejstaršího německého lázeňského letoviska Bad Schandau.
Budete-li mít ještě sílu a chuť, můžete se projít po promenádě a historickém tržním náměstí Marktplatz s příjemnými kavárnami a s kostelem sv. Jana, ve kterém se nachází pozoruhodný oltář z pískovce a mramoru z 16.století s reliéfem Poslední večeře v hlavním poli. A nebo si dáte raději opravdovou večeři v některé z mnoha restaurací a hotelů v Bad Schandau?
Po 15-kilometrovém výšlapu doporučujeme však raději relax v proslulých Toskánských Lázních v Bad Schandau! Nejsou to jen tak ledajaké lázně – „Liquid Sound® – jedná se o tekoucí zvuk, koupání při barvách, vůních, tónech a světle. V bazénu i nad bazénem s teplou slanou vodou jsou umístěny reproduktory. Hudbu budete poslouchat ve speciálním chrámu tekoucího zvuku s kupolí s 360stupňovou projekcí snových krajin z barevného světla.“
https://toskanaworld.net/toskana-therme-bad-schandau-de/
Vstup do Toskana Therme: 20 EUR/2 hodiny
cca 20:00 odjezd do Prahy, příjezd cca 22:00.
- zahrnuje cestu pronajatým 20-místným autobusem
- místního průvodce a asistenci zástupce SALVE tour
- (sluchátka v případě potřeby - nejsem si úplně jistá, zda se technika hodí do přírody...).
Termín zájezdu: | 28. - 28. října 2024 |
Cena zájezdu: | Cena: 1.700 Kč |
Tento zájezd již proběhl. Zkuste si vybrat z naší aktuální nabídky zájezdů.