Letecký zájezd za uměním do Říma

Poznejte krásy města, umělecké skvosty, slavná muzea a galerie, tisíciletou historii, antické, renesanční a barokní  památky, papežské baziliky a kostely, paláce, kašny a fontány i skrytá zákoutí a zajímavosti, které byste sami nenašli,  typické trattorie a  bary, to vše se zkušenou česky mluvící průvodkyní žijící v Římě!

Výstavu k 500. výročí Raffaela v r. 2020 jsme bohužel kvůli covidu nemohli navštívit, ale my se tak trochu v jeho stopách vydáme i teď a  ve Vile Farnesině s lodžií vymalovanou Raffaelem bude dokonce otevřena nová Raffaelova výstava!

Další aktuální výstavy umění: „Arte liberata“ ve Scuderiích del Quirinale, Van Gogh v Palazzo Bonaparte, Michelangelo Pistoletto v Chiostro del Bramante.

image1

Sobota 25. března

10:15 odlet z Prahy. 11:55 přílet do Říma / letiště Fiumicino. Transfer do hotelu.

Ubytování se snídaní v hotelu v centru Říma v blízkosti nádraží Stazione Termini.

Odpoledne máme poslední příležitost navštívit výstavu Van Gogha „Mistrovská díla z Muzea Kröller-Müller v holandském Otterlo“ v Palazzo Bonaparte, která se koná při příležitosti 170. výročí jeho narození (to bude sice až 30. března, ale výstava bohužel končí už 26.3.) a představuje 50 významných děl Vincenta van Gogha.

Palác Bonaparte se nachází na Piazza Venezia a tak se nabízí  vyjet si po prohlídce výstavy výtahem do vyhlídkové kavárny Vittoriana (Památníku Viktora Emanuela II.).

Neděle 26. března

Prohlídku Říma je třeba začít od antiky. Vyhneme se davům turistů v Koloseu a projdeme si speciální trasu Císařskými Fóry přes Palatin a Forum Romanum na Capitol. Začneme u mistrovského díla antického sochařství – Trajánova sloupu a budeme pokračovat přes vzájemně propojená Císařská fóra, která představují největší projekt architektonické obnovy starověkého Říma a zahrnují Caesarovo, Augustovo, Nervovo a nejmladší Trajánovo fórum, Trajánovy tržnice, pozůstatky obrovské baziliky Ulpia, ap.

image2 image3

Vystoupáme naCísařský vrch Palatin,  který si císař Augustus zvolil za své sídlo. Později se stal  rezidenční čtvrtí bohatých a významných osobností, jež si zde stavěly své paláce (od slova Palatin). Jsou odtud krásné výhledy na Forum Romanum.

Posvátnou cestou, Via Sacra, tvořící osu Římského fóra (Forum Romanum) projdeme až na Kapitol (Campidoglio). Na náměstí Piazza del Campidoglio, navrženém Michelangelem, uvidíte také kopii kapitolské vlčice s Romulem a Remem a bronzovou jezdeckou sochu císaře Marka  Aurelia. Stával zde Jupiterův chrám, který představoval centrum římského světa. Dnes se zde nacházejí Kapitolská muzea.

A budete-li mít už dost antiky, doporučujeme navštívit výstavu Michelangela Pistoletta s názvem „INFINITY : Současné umění bez hranic“ v Chiostro del Bramante.

Pondělí 27. března

Dopoledne budeme s naší římskou průvodkyní objevovat známá i méně známá zákoutí  historického centra a přitom budeme pátrat i po Raffaelových dílech – začneme kostelem Santa Maria del Popolo s kaplí Chigi, která je Raffaelovým architektonickým a uměleckým skvostem a kromě toho uvídíme i dvě Caravaggiova díla. V kostele Santa Maria della Pace se nacházejí Raffaelovy čtyři  Sibyly, v kostele San Agostino (Raffaelův Prorok Izaiáš) a Pantheon, nejzachovalejší antická stavba v Římě, je místem Raffaelova posledního odpočinku.

Kardinál Bembo, jeden z nejvýznamnějších učenců té doby, napsal epitaf pro Raffaelův náhrobek :

Toto je Raffaelův náhrobek: dokud žil, obávala se Matka příroda, že ji překoná, a když zemřel, obávala se, že zemře i ona.“

Během vycházky narazíme také na české stopy v kostele San Lorenzo in Lucina, kde je v kryptě pohřben český hudební skladatel Josef Mysliveček zvaný zde „Il Boemo“. Krypta sice není přístupná, ale najdeme zde pamětní desku a bronzovou bustu v kapli zasvěcené sv. Janu Nepomuckému a vyzdobené obrazy lounského malíře Emila Holárka.

Nemineme samozřejmě ani  náměstí  Campo dei Fiori, Piazzu Navona s Berniniho fontánami a Fontanu di Trevi (připravte si minci).

image4 image5

Po přestávce na oběd navštívíme odpoledne galerii Scuderie del Quirinale, kde sice už bohužel neuvidíme výstavu Raffaela, jejíž návštěvu nám znemožnil covid, nicméně jinou zajímavou výstavu s názvem „Arte liberata“. Výstava představí více než stovku vzácných uměleckých děl, které se Italům podařilo zachránit za 2. světové války jako např. Madonna di Senigallia od Piera della Francesca nbeo Tizianova Danae.

Úterý 28. března

Dopoledne volno. 14:30 možnost prohlídky Vatikánských muzeí se zvláštním zaměřením na Raffaela. V době, kdy Michelangelo začal pracovat na stropě Sixtinské kaple, požádal papež Julius II. Raffaela, aby vyzdobil několik místností Vatikánského paláce – zvané stanze di Raffaello. Obrazy a tapiserie podle Raffaelových námětů se nachází také ve vatikánské obrazárně. Prohlédneme si ale samozřejmě i největší umělecké skvosty vatikánských sbírek:   Apollona Belvederského, slavné sousoší Laokoonta, obrovského bronzového Herkula, obrazy Giotta, Raffaela, Pinturicchia, Belliniho, Leonarda da Vinci, Tiziana, Caravaggia a mnoha dalších slavných umělců. Zlatým hřebem bude Sixtinská kaple s Michelangelovými scénami ze Starého zákona od stvoření světa a člověka až k potopě a Poslednímu soudu. Jeho výzdoba kaple  je považována ze vrcholný počin v dějinách umění.

image7 image8

Nejznámější římská bazilika sv. Petra je výsledkem práce mnoha architektů a stavitelů (Bramante, Raffael, Sangallo, Michelangelo, Maderna, Bernini, aj.). Prohlédneme si Michelangelovu Pietu, Berniniho baldachýn nad hrobem sv. Petra, papežský trůn – katedru i hroby papežů. Máme zde dokonce i českou kapli sv. Václava, Cyrila a Metoděje! Nádherná vyhlídka z Michelangelovy kopule stojí určitě za namáhavý výstup po schodech. Na náměstí sv. Petra před bazilikou nás obklopí velkolepá barokní architektura s Berniniho kolonádou se 140 sochami světců.

image10 image9

Středa 29. března

Na předchozí zájezdy Salve tour ve stopách římské aristokracie navážeme návštěvou jednoho z prvních barokních paláců v Římě -  Paláce Barberini. Bude pro nás zajímavý jak architekturou, tak i svým obsahem – je dnes  sídlem Národní galerie starého umění. Slavná římská rodina Barberini podporovala v 17. století významné italské umělce jako byl Gian Lorenzo Bernini (hlavní tvůrce dnešní podoby paláce), Caravaggio, Cortona, Poussin a další.

V Galerii uvidíme zejména umění vrcholné renesance a baroka. I tady se setkáme s Raffaelem – známým portrétem zvaným  Fornarina (Pekařka), dále je zde zastoupen Filippo Lippi, Tintoretto, Tizián a dokonce i El Greco, Andrea del Sarto, Hans Holbein a mnoho dalších. Zájemci mohou poslední den se stejnou vstupenkou navštívit i Galerii Corsini v Trastevere.

Po prohlídce Paláce Barberini bude čas na oběd – co třeba ve stylové restauraci-muzeu  „Canova Tadolini“ v bývalém ateliéru Canovy a jeho žáka Tadoliniho, v nezapomenutelném prostředí autentického sochařského ateliéru,  obklopeni mramorovými sochami (několik je i bronzových) bez chronologického či jiného uspořádání? Nezapomeňte v Římě ochutnat artyčoky (carciofi) „alla romana“ nebo „alla guidea“, jejichž sezona právě začala. Doporučujeme také alespoň krátkou siestu v nejstarší a nejslavnější římské kavárně-muzeu „Caffe Greco“, kam chodívala řada slavných lidí a která je zároveň největší soukromou volně přístupnou sbírkou umění na světě ! Pravidelně sem v poledne chodil ze svého nedalekého ateliéru na Španělském náměstí také Giorgio de Chirico na sklenku Punt e Mes.  Kolem se nachází spleť úzkých uliček a elegantních obchodů špičkových italských návrhářů na Via Condotti.

image11 image12

Nedaleko se nachází Španělské náměstí (Piazza di Spagna), odkud si můžeme vystoupat po Španělských schodech na krásnou vyhlídku na město od kostela Trinitá dei Monti.

Čtvrtek 30. března

Po snídani naložíme kufry do autobusu a přejedeme do Trastevere neboli Zátibeří, kde navštívíme Vilu Farnesinu, kterou si nechal  na břehu řeky Tibery počátkem 16. století postavit  bohatý sienský bankéř Agostino Chigi  s cílem vytvořit zde „ráj na zemi“. Jeho vybudováním byl pověřen Raffaelův přítel, sienský architekt Baldassare Peruzzi. Provedl i výzdobu některých interiérů -  zejména iluzivní fresky v Síni perspektiv, zatímco lodžii vymaloval  Raffael se svými žáky Giuliem Romanem  a Gianfrancescem Pennim.  Na fresce zobrazující Nymfu Galateu s jejími veselými společníky se Raffaelovi  podařilo vytvořit dokonalou a harmonickou kompozici volně se pohybujících postav.

A překvapení nakonec:  mimořádná výstava Raffaela v 1. patře Vily Farnesini!

Po prohlídce čas na oběd v některé z blízkých hospůdek v Trastevere.  V případě času je možné navštívit i Galerii Corsini hned naproti Vily Farnesiny (vstupenka z Paláce Barberini).

13:45 transfer na letiště Fiumicino. 16:45 odlet do Prahy. 18:35 přílet do Prahy.

image13 image14

slot 88 indonesia

Cena zahrnuje
  • Letenky Praha – Řím – Praha včetně tax a odbaveného zavazadla
  • 5 x nocleh se snídaní ve 4-hvězdičkovém hotelu v centru Říma
  • Česky mluvícího římského průvodce s licencí
  • Asistenci zástupce Salve tour
  • Autobusový transfer z letiště do hotelu
  • Autobusový transfer do Vily Farnesiny a na letiště
  • Vstupenku na výstavu „Arte liberata“ v galerii Scuderie del Quirinale
  • Vstupenku do Vily Farnesiny
  • Zapůjčení osobního audio-guide systému (přijímač a sluchátka)
  • Zákonné pojištění cest. kanceláře pro případ úpadku
Cena nezahrnuje
  • Příplatek za 1-lůžkový pokoj: 4.500 Kč
  • Cestovní pojištění včetně storna
  • Vstupy neuvedené v „Cena zahrnuje“
    • 1. vstupy, které je třeba zaplatit předem, abychom mohli udělat rezervace: Vatikánská Muzea: 750 Kč Palác Barberini: 300 Kč (zahrnuje i Galerii Corsini) Van Gogh: 400 Kč (min. 7 os.)
    • 2. ostatní vstupy (budou se platit na místě) Michelangelo Pistoletto: 15 EUR Císařská Fóra/Forum Romanum: 18 EUR
Termín zájezdu: 25. - 30. března 2023
Cena zájezdu: 25.900 Kč

Tento zájezd již proběhl. Zkuste si vybrat z naší aktuální nabídky zájezdů.