Neznámé Novohradsko ve stopách Buquoyů
relaxačně-poznávací zájezd
Pátek 28.8.
7:00 odjezd z parkoviště na magistrále naproti hlavnímu nádraží ve směru Brno.
První zastávkou bude středověká tvrz Žumberk – tento typ opevněné vesnice je v našich krajích ojedinělý. Uvnitř hradební zdi se šesti baštami se nachází historické jádro vsi, čtyřlodní gotický kostel s hřbitovem a tvrz, přestavěná do podoby renesanční italské vily, zdobené psaníčkovými sgrafity. Uvnitř se dnes nachází zajímavá expozice malovaného lidového nábytku.
Než se vydáme na výlet malebným Terčiným (Tereziným) údolím podél říčky Stropnice, občerstvíme se v bývalém hamru nebo v někdejších Václavových lázních (dnes Lázničky) na začátku údolí.
Údolí je pojmenováno po Terezii Paarové, manželce hraběte Johanna Nepomuka Josefa Buquoy. Na její přání zrušil bažantnici a založil anglický park podle tehdejší módy. Najdeme zde pozoruhodné vzácné stromy, jako např. dvousetleté douglasky tisolisté, které patří k nejstarším v Čechách. Ale také pozoruhodné technické dílo – umělý vodopád napájený kilometr dlouhým náhonem. Na konci údolí nás čeká třešnička na dortu – stará zemanská tvrz Cukenštejn z 15. století, postavená jako strážní hrad na Vitorazské stezce. Dnes tvrz opravuje nadšený soukromý majitel, ale snad se podíváme i dovnitř tvrze.
Ubytujeme se v bývalé šlechtické rezidenci rodiny Buquoyů na hlavním náměstí v Nových Hradech, která byla rodovým sídlem od r. 1636 až do r. 1810.
Vstup do wellness oázy je pro hotelové hosty zahrnut v ceně ubytování. V bazénu, finských saunách, vířivkách, parní sauně a dalších zákoutích můžete načerpat klid a zdraví, kolik si jen budete přát. https://www.rezidencenh.cz/wellness (otevřeno 7:00 – 22:00)
Večeře a nocleh se snídaní ve Wellness hotelu Rezidence v Nových Hradech.
Sobota 29.8.
Dnešní den budeme věnovat Novým Hradům : víte, že Nové Hrady jsou městem s největším počtem památek na počet obyvatel v celé České republice?
Začneme hradem postaveným na skalnatém ostrohu nad říčkou Stropnicí. Původní Nový Hrad se stal hradem starým potom, co si Buquoyové postavili novou rezidenci (náš hotel) a později ještě nový zámek. Seznámíme se s historií rodu Buquoyů a také s výrobou skla na Novohradsku, zejména proslulého černého hyalitu.
Cestou z hradu můžeme nahlédnout do činné kovářské dílny s malou expozicí „Lidé a krajina“ v přilehlé chalupě. V bývalé budově tzv. koželužny je dnes Galerie Koželužna, kde se pořádají různé výstavy. Na náměstí se kromě radnice a bývalé buquoyské rezidence nachází také unikátní barokní lékárna.
Gotický farní kostel sv. Petra a Pavla je pozoruhodný švábskou síťovou klenbou v presbytáři, která je považována za nejdokonalejší v jižních Čechách. Uprostřed presbytáře se pod deskou z červeného mramoru ukrývá původní hrobka Buquoyů. Vedle kostela byl v 17. století založen klášter servitů.
Na konci 19. století postavil pražský architekt Josef Schulz novou hrobku Buquoyů v pseudogotickém slohu. Nad vchodem do kaple zaujme pozornost mozaika podle návrhu Maxe Švabinského.
Nový empírový buquoyský zámek není sice veřejnosti přístupný, ale můžeme se projít v přilehlém zámeckém parku. Zámecký divadelní sál patřil k nejlepším a největším v českých zemích a patří mezi tři dosud existující empírová zámecká divadla v České republice (další jsou v Kačině a v Mnichově Hradišti).
V těsné blízkosti bývalé celnice na hraničním přechodu Nové Hrady – Pyhrabruck byl vybudován skanzen ochrany státní hranice.
Neděle 30.8.
Dnes prozkoumáme méně známou část Novohradska, zapomenutý a dosud neobjevený malebný kraj v podhůří Novohradských hor, vyhledávaný pro svůj klid a nádherné přirodní scenérie. Rozsáhlé lesy a louky, pláně, skály, rašeliniště, rybníky, staleté aleje… Z hlediska zachovalosti přírodních krás patří Novohradské hory k nejméně dotčeným místům V České republice. Na druhou stranu tady najdeme zaniklé vesnice s ruinami domů a kostelů jako důsledek vysídlení německého obyvatelstva po 2. světové válce a vzniku uzavřeného hraničního pásma obehnaného ostnatým drátem. Z hospodářské činnosti, provozované od 17. století rodem Buquoyů – sklářské hutě, těžba dřeva, vorařství a řemesla najdeme dnes už jen pozůstatky ve formě tzv. klauzur budovaných k zadržování vody pro plavení dřeva.
Některá místa se ale začínají probouzet k novému životu – o tom se přesvědčíme hned v Horní Stropnici, kde můžeme obdivovat krásně opravený pozdně románský kostel sv. Mikuláše a sýpku. Nedaleko odtud nás čeká návštěva barokního poutního kostela Panny Marie v Dobré Vodě, který byl postaven za vlády hraběte Karla Alberta Buquoye podle plánů neznámého architekta (možná K.I. Dientzenhofera). Interiér zdobí vzácné nástropní malby a na hlavním oltáři je umístěna kopie obrazu P. Marie Těšitelky ze Štýrského Hradce. Nezapoměňte si lahev na vodu s léčivými účinky! V Hojné Vodě se zastavíme u meditačního „Zvonu Setkávání“ a zavzpomínáme také na Zikmunda Wintera, který zde psal Mistra Kampana. Od památek se vypravíme do přírody.
Národní přírodní rezervace Žofínský prales je díky hraběti Jiřímu Františkovi Buqoyovi již od r. 1838 nejstarším chráněným územím ve Střední Evropě. Přiblížíme se na okraj tohoto pralesa (rezervace je veřejnosti uzavřena) a projdeme se k jedné z nejkrásnějších klauzur Zlatá Ktíš. Lesovna Žofín vznikla rozsáhlou rekonstrukcí hospodářských stavení v areálu bývalého loveckého zámečku Žofín, pojmenovaného po manželce hraběte J.F. Buquoye.
Oběd (místo bude upřesněno). Zaniklé městečko Pohoří původně mělo 1.300 obyvatel, ale dnes zde najdeme jen pozůstatky poutního kostela a několik nových staveb. V případě dostatku času možno rovněž přejít pěšky do Rakouska k pramenu Lužnice.
Další malá zastavení: zaniklá obec Cetviny u rakouské hranice s obnoveným gotickým kostelem a nedaleká Tichá s rekonstruovanou věží bývalé tvrze, samota U Svatého Kamene se zachovalou boční kaplí raně barokního poutního kostela P. Marie Sněžné se dvěma obrovskými žulovými balvany, na nichž se podle legendy zjevila Panna Maria.
V pozdním odpoledni odjezd do Prahy.
- autobusovou dopravu
- 2 x nocleh s polopenzí v luxusním 4-hvězdičkovém wellness hotelu
- neomezené využití hotelového wellness centra
- 1 x oběd v restauraci
- průvodce
- pojištění storna
- zákonné pojištění CK pro případ úpadku
- osobní audio systém
- vstupy
- příplatek za 1-lůžkový pokoj: 200 Kč (počet pokojů je omezen)
Termín zájezdu: | 28. - 30. srpna 2020 |
Cena zájezdu: | 6.300 Kč |
Tento zájezd již proběhl. Zkuste si vybrat z naší aktuální nabídky zájezdů.