Putování za malíři Vysočiny

Mimořádný zájezd pro milovníky umění s historičkou umění  Mgr. Barborou Vláškovou

(max. pro 20 osob)

Vydejme se malebným krajem přírodních i kulturních památek po stopách malířů, kteří jsou neodmyslitelně spjati s Vysočinou: 

Jan Exnar, František Kaván, Adolf Kosárek, Jaroslav Panuška, Bohuslav Reynek, Antonín Slavíček, Otakar Štáfl, Jan Zrzavý aj. –

 

Čtvrtek, 9.9.. Praha – Světlá nad Sázavou – Kochánov – Lipnice nad Sázavou – Herálec

7:00 odjezd z parkoviště před starou budovou hl. nádraží ve směru Václavské náměstí.

Na první zastávce ve Sklárně Caesar Crystal Bohemiae v Josefodole u Světlé nad Sázavou poznáme jedinečnou atmosféru huti založené v roce 1861, kde se vyrábí ručně foukaný a broušený křišťál dle návrhů renomovaných výtvarníků.

Po krátkém zastavení u hrobu akademického malíře Jaroslava Panušky navštívíme nově zrekonstruovaný světelský zámek a jeho expozici historického evropského skla prezentující unikátní sbírku zapůjčenou z Uměleckoprůmyslového muzea v Praze.

Následně se podíváme na nezaměnitelnou krajinnou dominantu k tzv. Panuškovu dubu u Kochánova, který se stal častým autorovým námětem.

Na dílo a život Jaroslava Panušky navážeme i při další zastávce v Lipnici nad Sázavou, kde nás čeká návštěva hradu z počátku 14. století a okolí spjaté s malířovým přítelem Jaroslavem Haškem. Také Jan Zrzavý, který se na Lipnici díval z okna svého okrouhlického podkrovního bytu, ji několikrát namaloval a dokonce si přál, aby v Lipnici mohl bydlet…

image1 image2

Na závěr se projdeme ke třem zatopeným lipnickým lomům k Národnímu památníku odposlechu s kamenosochařskými monumenty s názvem „Ústa pravdy“, „Bretschneiderovo ucho“ a „Zlaté oči“.

image3 image4

Nocleh se snídaní je zajištěn v luxusním 5-hvězdičkovém historickém sídle Chateau Herálec Boutique Hotel & Spa by L´OCCITANE v Herálci.

Čeká vás prohlídka hotelu – zámku, který je zároveň  galerií, podvečerní procházka  v zámecké zahradě nebo  relax  ve wellness centru Spa by L´Occitane s bazénem a saunami. Co nestihneme dnes, necháme na ráno – odjezd bude pozdní, abychom si dostatečně užili krásné prostředí hotelu…

Individuální večeře v některé ze zámeckých restaurací – co třeba v zámecké jídelně „Před bouří“ se stejnojmenným obrazem heráleckého rodáka Adolfa Kosárka?

Nocleh v kterémkoliv z hotelových pokojů bude opravdovým zážitkem pro každého milovníka umění. Pokoje jsou nazvány podle obrazů starých mistrů zapůjčených ze sbírek Oblastní galerie Vysočina. Podle originálu obrazu, který najdete u dveří vašeho pokoje, jsou zhotoveny také velkoplošné tapety uvnitř pokoje.

image5 image6

Pátek, 10. 9. Herálec – Humpolec – Orlík – Kvasetice – Krásná Hora – Okrouhlice – Havlíčkův Brod

Zážitková snídaně v hotelu Chateu Herálec.

Naše další cesta bude směřovat do Humpolce, kde poznáme zajímavou památkovou i průmyslovou povahu města.  Nejprve nahlédneme do staré zástavby Humpolce, jejíž součástí byla původní chudinská čtvrť „Zichpil“ a Židovské město. Následně se projdeme přes Horní a Dolní náměstí kolem kostela sv. Mikuláše, který byl upraven dle návrhu Jana Blažeje Santiniho Aichla a návštěvu města

završíme v nedaleké kulturní industriální zóně v Galerii Osmička, kde nás čeká nevšední výstavní zážitek v podobě sbírkové expozice s grafickým kabinetem s názvem „7 + 1  Byt sběratele“.

image7 image8 image9

Nedaleko od Humpolce se nachází romantická zřícenina hradu Orlík ze 14. století s nově vybudovanou vyhlídkovou věží, kde se nám otevřou nádherné pohledy do kraje, který inspiroval nejednoho umělce.

Následně si uděláme malou zastávku u zámku Kvasetice, kde působila akademická malířka Berta Bártová Schmidtová a seznámíme se s pohnutou historii tohoto místa.

Neméně významné bude i zastavení v malebné vesničce s příznačným jménem Krásná Hora, kde započneme  vyprávění o významné postavě českého avantgardního umění o Janu Zrzavém.

image10 image11

Do Krásné Hory chodívala rodina Zrzavých na nedělní mše do kostela, ve kterém byl Jan Zrzavý pokřtěn a později ho také maloval.

Odtud se přesuneme se do umělcova rodiště v Okrouhlici u Havlíčkova Brodu a navštívíme jeho rodný dům a ateliér.

image12 image13

Nocleh se snídaní v hotelu v Havlíčkově Brodě.

Sobota, 11.9. Havlíčkův Brod – Petrkov – Svatý Kříž – Havlíčkův Brod

Třetí den našeho putování zahájíme výjimečnou možností spatřit interiéry a zažít neopakovatelnou atmosféru statku (zámečku) v Petrkově, jež je neodmyslitelně spojen s osobou významného českého básníka a grafika Bohuslava Reynka, který se zde narodil a celý život tvořil spolu s manželkou Suzanne Renaud a syny Danielem a Jiřím. Ve Svatém Kříži nedaleko od Petrkova navštívíme místo posledního odpočinku rodiny Reynků.

Při zpáteční cestě do Havlíčkova Brodu budeme moci obdivovat dílo Jana Exnara v kostele sv. Vojtěcha, jehož malířská tvorba je mimo expresivních vitráží spojena i s plastikami z taveného skla. Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě specializující se na moderní českou knižní ilustraci, kresbu a grafiku nabízí kromě prezentace vlastních sbírek též výstavy regionálních umělců. Při toulkách městem se seznámíme s malířem, grafikem, ilustrátorem a zakladatelem výtvarného oboru na Lidové škole umění v Havlíčkově Brodě Janem Jůzlem, jehož obraz Krista si prohlédneme v prostorech kolumbária ve farní budově Husova sboru. Dílo malíře a grafika Otakara Štáfla si přiblížíme u pozdně středověké památky tzv. Štáflovy chalupy či v ateliéru malíře - Štaflově baště, která je součástí městského opevnění.

image15 image14

Nocleh se snídaní v hotelu v Havlíčkově Brodě.

Neděle, 12.9. Havlíčkův Brod – Krucemburk – Kameničky – Hlinsko – Veselý kopec – Bojanov – Praha

Při návštěvě Krucemburku se navrátíme k význačné osobnosti Jana Zrzavého, který byl k tomuto místu vázán hlubokým vztahem. Podle jeho přání byl pochován na místním hřbitově u kostela sv. Mikuláše. Připomeneme si malířův život i tvorbu v expozici pamětní síně s bohatou obrazovou a fotografickou dokumentací, zahrnující mimo jiné i reprodukce nejznámějších děl.

image17 image16

Dále se vypravíme do obce Kameničky, která svým malebným architektonickým a krajinným charakterem učarovala malíři Antonínu Slavíčkovi natolik, že se v obci po delší dobu usadil a vytvořil zde na 70 obrazů. Zastavíme se v místě malířova pobytu u Volákova gruntu a v Galerii Antonína Slavíčka, kde jsou též vystaveny kulisy pro místní divadelní spolek.

image18 image19

Dalším cílem naší cesty bude památková rezervace lidové architektury Betlém v Hlinsku, která je tvořena souborem roubených a zděných staveb z první poloviny 18. století. Oběd v restauraci.

Před návštěvou skanzenu Veselý kopec učiníme malou odbočku do obce Vítánov k domu malíře a básníka Františka Kavána.

image20

Muzeum v přírodě Veselý Kopec tvoří téměř 30 objektů, které dohromady představují osadu s volně rozptýlenou zástavbou. Zdejší expozice přinášejí svědectví o životě a práci drobných rolníků od první poloviny 19. století do poloviny 20. století. Zemědělské usedlosti doplňují nejen drobné vesnické stavby, ale i lidové technické památky.

Na závěr našeho putování se v Bojanově navrátíme k osobnosti Františka Kavána. Projdeme se obcí a okolím řeky Chrudimky, kde můžeme obdivovat přírodní scenérie, které malíř opakovaně ztvárnil.

Návrat do Prahy ve večerních hodinách.

Pořadí jednotlivých návštěv může být změněno.

Cena zahrnuje
  • Autobusovou přepravu
  • 1 x nocleh se snídaní v 5-hvězdičkovém  boutique hotelu s lázněmi v Herálci
  • 2 x nocleh se snídaní v 3-hvězdičkovém historickém hotelu v Havlíčkově Brodě
  • 1 x oběd v restauraci
  • Odborného průvodce
  • Asistenci  zástupce Salve tour
  • Osobní audio systém
  • Pojištění storna A10 poj. UNION
  • Zákonné pojištění CK pro případ úpadku
Cena nezahrnuje
  • vstupy
Termín zájezdu: 9. - 12. září 2021
Cena zájezdu: 8.900 Kč

Tento zájezd již proběhl. Zkuste si vybrat z naší aktuální nabídky zájezdů.