Zájezd ve stopách básníka dřeva Dušana Jurkoviče po Čechách a Moravě

Čtvrtek 22. října: Náchodskem po stopách Dušana Jurkoviče

6:00 odjezd z parkoviště na magistrále naproti staré budově Hlavního nádraží (ve směru Václavské nám.). Naše cesta bude nejdříve směřovat na Náchodsko, kde Dušan Jurkovič zanechal nesmazatelné stopy. Soukromou vilu v Jičíně, kterou postavil pro dceru spisovatelky Boženy Němcové, vynecháme, protože z ní přes stromy stejně není skoro nic vidět. Zato se ale zastavíme u jiné úžasné Jurkovičovy realizace – Bartelmusovy vily na Rezku, inspirované dřevěnou lidovou architekturou Karpat. V duchu dobového romantismu a historismu zde architekt usiloval o vytvoření národního Gesamtkunstwerku (škoda, že se nemůžeme nahlédnout do interiéru, na ten si počkáme až do Brna).

image1

Naším hlavním dnešním cílem bude Nové Město nad Metují, kde  navštívíme soukromý zámek šlechtického rodu Bartoňů z Dobenína,  který se nyní potomci chystají prodat. Zámek je unikátní především svými interiéry, jejichž přestavbu realizoval arch. Dušan Jurkovič. Kromě dekorací navrhl i nové vybavení : ústřední topení, telefon, vodovod a rozvody elektřiny.  Jeho dílem je také krásný dřevěný most v zámecké zahradě a architektonické úpravy zahrady s terasami a bílým zábradlím, vytápěný skleník a vodní systém napájený z řeky Metuje, který sloužil zejména k zavlažování a zásobování kašny vodou.

image2 image3

Nedaleko odtud v hlubokém romantickém údolí řeky Metuje se nachází osada Peklo se stejnojmennou výletní restaurací – přestavba původního mlýna pana Bartoně ve stylu lidové secese na „Bartoňovu útulnu“ je rovněž dílem Dušana Jurkoviče.

image4 image5

Oběd si dáme v této útulné restauraci nebo v Jiráskově chatě na Dobrošově u Náchoda s nejkrásnější rozhlednou Královéhradeckého kraje. Chata s rozhlednou postavená Klubem českých turistů r. 1895 byla první turistickou útulnou v Čechách. V r. 1912 byla rozšířena Dušanem Jurkovičem, který je i autorem zajímavé šestihranné rozhledny pokryté šindelem.

image6 image7

Odtud budeme již směřovat na Valašsko, do Rožnova pod Radhoštěm, kde se ubytujeme.

Nocleh se snídaní ve stylovém nově zrekonstruovaném pensionu Villa Rosenaw v centru Rožnova

(secesní vila z přelomu 19. a 20. století).

Záleží na vás, zda povečeříte v pensionu nebo v nedalekém Rožnovském pivovaru.

Pátek 23. října: Valašskem po stopách Dušana Jurkoviče

Autobusem vyjedeme na Pustevny, abychom obdivovali Jurkovičovy ikonické stavby – útulny, které se staly symbolem Beskyd a Valašska: malovanou Maměnku a Libušín, čerstvě zrekonstruované po požáru Libušína v r. 2014.

image8

Budeme mít příležitost obdivovat Libušín zářící původními barvami jako v r. 1925, kdy byl dokončen. Stavby na Pustevnách byly Jurkovičovou první velkou zakázkou. Na výzdobě interiéru se podílel také Mikoláš Aleš,  ale interiér jídelny byl požárem bohužel zcela zničen. Rekonstrukcí prošel současně i objekt druhé útulny Maměnky. Další dřevěnou stavbou projektovanou Dušanem Jurkovičem na Pustevnách je stoletá valašská zvonička. Celý areál Pusteven byl prohlášen Národní kulturní památkou.

Podzim bývá pro turisty nejkrásnějším obdobím a tak se projdeme po podzimně zbarveném hřebenu Beskyd k soše Radegasta; zdatnější turisté mohou dojít až na Radhošť k dřevěnému kostelíku sv. Cyrila a Metoděje (4 km jedním směrem, celkem 8 km). Alternativně je možné využít vyhlídkovou stezku v korunách stromů na Pustevnách.

Oběd v restauraci na Libušíně (v současné době se hledá nájemce) nebo některé z jiných stylových restaurací na Pustevnách.

image11 image10 image9

Pokud nebude probíhat odstávka lanovky z důvodu údržby, můžeme sjet z Pusteven do Ráztoky, kde nás bude čekat náš autobus, abychom se podívali na sušárnu ovoce ve Frenštátě pod Radhoštěm, postavenou podle návrhu arch. Dušana Jurkoviče r. 1899 (bohužel ale není přístupná veřejnosti). V případě času a zájmu zajedeme do horského městečka Štramberk s malebnými roubenými domy, přezdívaného Valašský Betlém. Již po mnoho století se zde pečou tzv. Štramberské uši z medového perníkového kořeněného těsta na památku legendárního vítězství štramberských křesťanů nad tatarským vojskem.

Volná večeře v Rožnově – co třeba vyzkoušet valašskou nebo tvarůžkovou pizzu na Harcovně?

Nocleh se snídaní ve Ville Rosenaw.

Sobota 24. října: Valašskem po stopách Dušana Jurkoviče

Dnes se nejdříve podíváme, co inspirovalo Jurkoviče v jeho tvorbě. Narodil se na vesnici (sice na Slovensku) a miloval venkovské dřevěné chalupy, jimž podobné najdeme také v rožnovském skanzenu – Valašském muzeu v přírodě. Tvoří ho tři expozice: Dřevěné městečko, Valašská dědina a Mlýnská dolina. Tento největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen r. 1925 bratry Jaroňkovými. Projdeme se mezi stovkou lidových staveb přenesených sem z různých dědin a měst moravského Valašska a v městečku nahlédneme i do jejich interiérů. Odtud se vypravíme na Jurkovičovu rozhlednu, která se stala novou dominantou Rožnova pod Radhoštěm. Rozhledna měla původně stát na vrchu Brňov u Valašského Meziříčí, ale k realizaci nikdy nedošlo. Byla vybudována až v r. 2012, tj. 112 let po vzniku Jurkovičova projektu, na Karlově kopci nad Valašskou dědinou.

image14 image13 image12

Valašský oběd.

Odpoledne možnost návštěvy bývalého sušáku s historickou expozicí „Městečko pod Radhoštěm“ a expozicí o vývoji podob oděvu na Valašsku, zejména na Rožnovsku „Jak jde kroj, tak se stroj“. Konají se zde také výstavy věnované převážně umělcům z Valašska.

Rožnov nabízí i další umělecké zážitky. Komplex Stage Garden s novým pavilónem GALLERY CREARS a s GALLERY KUK (prodejna uměleckého kovu a díla rožnovského sochaře Igora Kitzbergera) představí v říjnu výstavu sochaře Petera Nižňanského a grafika Oldřicha Kulhánka. Průvodcem nám bude přímo architekt této galerie.

image15 image16

Galerie CreArs v objektu prvorepublikové vily na nábřeží Rožnovské Bečvy je soukromou prodejní galerií současného umění. V době našeho zájezdu zde bude výstava kreslíře, malíře a ilustrátora Petera Uchnára.

image17 image18

Valašský večer ve Slivovině ve Ville Rosenaw s cimbálovou muzikou.

Nocleh  se snídaní ve Ville Rosenaw.

Neděle 25. října: Zlínským krajem a do Brna po stopách Dušana  Jurkoviče

První zastávka bude na poutním místě Svatý Hostýn s originální křížovou cestou navrženou Dušanem Jurkovičem. Obrazy pro jednotlivá zastavení navrhl Joža Úprka, ale dochoval se z nich jenom jeden. Další Jurkovičovy projekty na Hostýně nebyly bohužel kvůli 1. světové válce realizovány.

Zato v Luhačovicích, největších moravských lázních, vytvořil Dušan Jurkovič na počátku 20. století zcela unikátní soubor staveb ve stylu lidové secese ovlivněné karpatskou architekturou a dokonale zapadající do zdejšího přírodního prostředí. Není jen autorem jednotlivých lázeňských domů a jiných staveb, ale i celkového urbanistického řešení lázní.

image19 image20

Procházka po stopách Dušana Jurkoviče: Vila Chaloupka, Jurkovičův dům, Vodoléčebný ústav, Sluneční lázně, Lázeňský dům Jestřabí, Hudební pavilon, Vila Vlastimila, Vila Valaška, bývalá Mlékárna (ze 14 jím navržených objektů se nedochovaly všechny a některé jsou v rekonstrukci).

image22 image21

Zlatým hřebem naší cesty bude návštěva vlastní Jurkovičovy vily v Brně – Žabovřeskách, kterou si architekt postavil na způsob anglického venkovského domu, a která zároveň patří k vrcholům folklorně orientované secese ve střední Evropě. Syntézou architektury, umění a řemesla se Jurkovičovi podařilo vytvořit skutečný secesní Gesamtkunstwerk. Kvůli barevnosti se vile přezdívá „perníková chaloupka“. Po rekonstrukci je vila od r. 2011 otevřena pro veřejnost.

Návrat do Prahy do 22 hodin.

Cena zahrnuje
  • autobusovou dopravu
  • 3 x nocleh se snídaní v luxusním pensionu
  • 4 x oběd v restauraci
  • 1 x valašský večer s cimbálovkou
  • průvodce
  • pojištění storna
  • zákonné pojištění CK pro případ úpadku
  • osobní audio systém
Cena nezahrnuje
  • vstupy
  • příplatek za jednolůžkový pokoj: 1.500 Kč
Termín zájezdu: 22. - 25. října 2020
Cena zájezdu: 7.500 Kč

Tento zájezd již proběhl. Zkuste si vybrat z naší aktuální nabídky zájezdů.