Jarní zájezd na výstavy do Vídně aneb Vídeňský výstavní maraton

s doprovodem historika umění Mgr. Jana Boučka

image1

David Hockney In the Studio, December 2017 Tintenstrahldrucke auf Papier, montiert auf Aluminium (Assistenz: Jonathan Wilkinson) 278,1 x 760,1 cm Tate: Presented by the artist 2018 © David Hockney Foto: Tate

 • Albertina: Edvard Munch  
 • Albertina Modern: Ai Weiwei
 • Dolní Belveder: Dalí – Freud a Viva Venezia!
 • Kunstforum Wien: David Hockney
 • Leopold Museum: Alfred Kubín  
 • MAK: Josef Hoffmann
 • Weltmuseum: Hedvábné stezka
 • KHM: Železný muž

Sobota, 26. března:

6:30 odjezd z parkoviště na magistrále naproti hlavnímu nádraží ve směru Brno.

Albertina: Edvard Munch „Im Dialog“ – hlavní jarní výstava Albertinypředstaví šedesát mistrovských děl Edvarda Muncha společně s díly velikánů 20. století jako např. Andy Warhola nebo Georga Baselitze a významných současných umělců jako jsou Marlene Dumas, Peter Doig, Miriam Cahn nebo Tracey Emin.

Edvard Munch je považován za průkopníka expresionismu a nových snah v moderním umění. Síla Munchových obrazů měla trvalý vliv na několik generací umělců. Měl rozhodující význam i pro rozvoj české moderny: v r. 1905 se v Praze konala rozsáhlá retrospektivní výstava Munchova díla, připravená Spolkem výtvarných  umělců Mánes, která rozdělila a zároveň spojila mladou generaci. Bezprostřední vliv Munchovy tvorby se výrazně projevil  v dílech mladé generace progresivních českých umělců, např.      B. Kubišty, E. Filly, A. Procházky, O. Gutfreunda a dalších.  Na této pražské výstavě byla  dokonce Národní galerií zakoupena dvě díla, z nichž jedno patří k zásadním – Tanec na břehu (viz foto na 1. straně).

image3

E. Munch: Polibek © Sarah Campbell Blaffer Foundation, Houston

image4

E. Munch Zimní krajina, Sammlung Batliner, © Albertina

Albertina Modern: Ai Weiwei „Hledání humanity“ – první obsáhlá výstava významného čínského umělce ve Vídni.

Ai Weiwei (nar. 1957) je jedním z nejznámějších umělců současné Číny. Jeho život je sledem vzestupů a pádů. Je synem význačného básníka, který byl za tažení proti tzv. pravičákům poslán i s rodinou do exilu v Ujgursku. Tam prožil Ai Weiwei dětství a mládí. Po otcově rehabilitaci měl to štěstí, že se dostal na studia do New Yorku a po návratu do Pekingu se začlenil mezi v zahraničí obdivovanou, avšak doma trpěnou výtvarnou avantgardu. Pro svůj občanský aktivismus a kritiku režimu byl uvězněn a od roku 2015 žije v zahraničí. Jeho výtvarné dílo je politicky angažované, přesahuje od konceptuální tvorby k architektonické – je například autorem projektu olympijského stadionu Hnízdo v Pekingu. Vystavoval v prestižních galeriích světa, včetně Národní galerie v Praze (2017/2018).

image5

image6

image7

Circle of Animals/Zodiac Heads: Gold (Dragon)
Han Dynasty Urn with Coca Cola Logo (silver), Neolithische Keramikvase
Ai Weiwei: Dropping a Han Dynasty Urn, (část triptychu)
(fotografie zapůjčeny laskavostí autora, soukromá sbírka)

Dolní Belveder nabízí po rekonstrukci dvě zajímavé výstavy:

Dalí – Freud „Obsese“.

Setkání psychoanalýzy a surrealismu, umění jednoho a teorie druhého. K osudovému setkání Salvadora Dalího se zakladatelem psychoanalýzy došlo v Londýně  v r. 1938. Tato obsáhlá výstava prezentuje, jakým způsobem toto setkání ovlivnilo Dalího surrealistické vnímání a zobrazování světa.

image9

image8

Ausstellungsansicht Dalí-Freud. Eine Obsession
Ausstellungsarchitektur: Margula Architects
Foto: Johannes Stoll / Belvedere, Wien

„Viva Venezia!

Rakušané vždy toužebně vzhlíželi na jih k Benátkám, městu na laguně. Výstava představí historické malby rakouských a italských umělců 19. století, jako např. více než 10 m dlouhý obraz Hanse Makarta „Hold Caterině Cornaro“ a také rakouských umělců a umělkyň, kteří delší čas pobývali v Benátkách. Poslední část představí malíře a literáty z Evropy a Spojených států, kteří se od počátku 19. století až dodnes oddávali magii a melancholii Benátek.

18:00/18:30 Ubytování v hotelu nedaleko  Belvederu.

Neděle, 27. března:

9:00 naložení zavazadel a odjezd na náměstí Marie Terezie. Procházka Hofburgem nebo parkem Volksgarten do Bank Austria Kunstforum Wien na výstavu Davida Hockneyho „Insights“, která jeprvní rozsáhlou retrospektivou slavného současného britského umělce v Rakousku. Tvorba Davida Hockneyho je velmi různorodá a pestrá,  již více než 60 let experimentuje s malířstvím, kresbou a grafikou.

image10

David Hockney Felled Trees on Woldgate, 2008 Öl auf zwei Leinwänden 158,5 x 250 cm (gesamt), Sammlung Würth © David Hockney Foto: Richard Schmidt

image11

David Hockney Mr. and Mrs. Clark and Percy, 1970–1971 Acryl auf Leinwand 213,4 x 304,8 cm Tate: Presented by the Friends of the Tate Gallery 1971 © David Hockney Foto: Tate

Pokračování procházky historickým centrem Vídně s přestávkou na oběd a zakončením v Muzejní čtvrti:

Leopold Museum:  Alfred Kubín „Vyznání trýzněné duše“

Výstava představí dílo známého expresionistického a symbolistického  kreslíře, ilustrátora, grafika a spisovatele, který se narodil v Čechách. Jeho dílo je na výstavě doplněno pracemi

umělců klasické moderny, kteří byli Kubínovými inspiračními zdroji. Alfred Kubín  ve svých vizualizacích symbolismus a fantaskní umění 19. st. dále rozvíjel a připravoval tak cestu francouzskému surrealismu.

Kdo nebude mít ještě dost  umění, má možnost individuálně navštívit některou z dalších vídeňských výstav:

Weltmuseum: „Prach a hedvábí – stepní a hedvábné stezky“

Jako Hedvábná cesta se  označuje síť karavanních tras, vedoucích přes pouště a velehory střední Asie a spojujících Čínu s Evropou. V prvním tisíciletí po Kristu po nich cestovali nejen kupci, ale i vojska a buddhističtí poutníci. Protože neznali trasu, museli se spoléhat na místní průvodce, kteří je provedli dílčími úseky mezi městskými státy a oázami. Jak cestování, tak zastávky se mohly protáhnout na velmi dlouho. Karavany také neprošly celou vzdálenost, většinou se po zdolání určitého úseku zboží prodalo a nakoupilo jiné, pak se karavany vracely zpět. Rozhodně tedy nešlo o jednu vyšlapanou či zpevněnou cestu, jak by se mohlo z moderního vžitého názvu zdát. Hedvábí rovněž nebyla jediná luxusní komodita, která se po ní dopravovala. Zájem byl o výrobky ze skla, porcelánu či kovu, o koření a v neposlední řadě o živé hudebníky. V novověku, kdy se stupňovalo nepohodlí této cesty, ji vystřídaly námořní spoje. V současnosti opět ožívá v plánech na propojení Eurasie po souši, známých jako iniciativa „One Belt One Road“. Na výstavě se můžete vydat ve stopách těchto historických cest až do současnosti.

MUMOK – Muzeum moderního umění: výstava „Enjoy“
Při příležitosti trojitého výročí (40 let nadace Ludwig, 20 let v MuseumsQuartieru a 10 let pod vedením ředitelky Karoly Kraus) nabízí  MUMOK pořádnou dávku současného umění, zejména akvizice z posledních 10 let.

KHM: tentokrát poprvé vynecháme společnou prohlídku, protože stálé sbírky muzea většina z vás už dobře zná a výstava brnění s názvem „Železný muž“ bude asi zajímat spíše muže, kteří bývají na našich zájezdech v menšině J.

Brnění bylo důležitou součástí evropské renesance. Výstava představí nejzajímavější platnéřské práce od konce 15. do začátku 17. století. Mistrovská díla dvorní lovecké komory a zbrojnice budou doplněny zápůjčkami z Metropolitního muzea v New Yorku, z drážďanských státních uměleckých sbírek a z londýnské Wallace Collection.

MAK (Uměleckoprůmyslové muzeum): Josef Hoffmann „Pokrok a krása“ – doposud nejobsáhlejší retrospektivní výstava věnovaná celé tvorbě tohoto architekta, designéra a učitele, který byl ústřední postavou vídeňské moderny kolem roku 1900. Této výstavě bude věnován samostatný zájezd „Ve stopách Josefa Hoffmanna“ v polovině června!

V 18 hodin odjezd do Prahy z náměstí Marie Terezie. Příjezd do Prahy do 23:00.

Cena zahrnuje
 • autobusovou dopravu1 x nocleh se snídaní ve dvoulůžkovém pokoji v hotelu**** v centru Vídně
 • odborný výklad historika umění
 • asistenci zástupce Salve tour
 • osobní audio-systém (přijímač a sluchátka)
 • cestovní pojištění pro účastníky zájezdu vč. pojištění storna
 • zákonné pojištění pro případ úpadku CK
Cena nezahrnuje
 • Příplatek za jednoůžkový pokoj: 800 Kč
Termín zájezdu: 26. - 27. března 2022
Cena zájezdu: 3.900 Kč

Tento zájezd již proběhl. Zkuste si vybrat z naší aktuální nabídky zájezdů.