Letecký zájezd do Kodaně – města umění, architektury a designu

Letecký zájezd do Kodaně – města umění, architektury a designu

S odborným doprovodem PhDr. Pavly Rossini, nezávislé kurátorky a kulturní publicistky se specializací na moderní design a užité umění, která žije střídavě v Kodani a v Praze.

image1

Kodaň – hlavní město Dánského království bylo vyhlášeno městem s nejvyšší životní kvalitou a po spojení mostem se Švédskem se stalo skutečnou bránou Severu. Několik dní se budeme seznamovat s touto nejekologičtější evropskou metropolí se zajímavou architekturou, jejíž měřítkem je člověk.

Přestože Velká Kodaň má přes milión obyvatel, vlastní centrum je poměrně nevelké. Většina lidí se tady pohybuje na kolech a není neobvyklé potkat po ránu členy parlamentu nebo ministry, jak si to šlapou do Folketingu a úřadů. My se budeme přemísťovat většinou  pěšky a pro první seznámení s městem využijeme plavbu na vyhlídkovém člunu.

Velikonoce v Kodani jsou hlavně svátky jara, kdy se všechno zelená a letos vzhledem k pozdnímu termínu velikonoc bude vše ještě zelenější, možná i pivo Påskebryg (= vařeno na Velikonoce). K tomu se nejlépe hodí marinovaní sledi a uzený losos. Lidé se obdarovávají narciskami nebo jinými jarními květy. Jedinou opravdu dánskou specialitou je “gække- brev”, tradice tak 300 let stará.  Anonymní psaníčko s hádankou a nějakou dekorací nebo vystřihovánkou. Kdo uhodne hádanku a odesílatele psaníčka, dostane čokoládové vajícko.

18. 4.: Let z Prahy do Kodaně + celý den v Kodani

7:10 odlet z Prahy do Kodaně. 8:30 přílet do Kodaně. Setkání  s průvodkyní a transfer vlakem do centra. Uložení zavazadel v hotelu v blízkosti hlavního nádraží. Možnost výměny peněz a občerstvení na hlavním nádraží.

image2Procházka městem začne na Radničním náměstí s radnicí a hotelem Palace, jež jsou ojedinělými ukázkami dánské secesní architektury. Při prohlídce interiéru radnice se krátce seznámíme s historií země a kolem zábavního parku Tivoli přejdeme do nedaleké Glyptotéky. Vznikla díky zakladateli světoznámého pivovaru Carlsberg, Carl Jacobsenovi, z jehož fondu se dodnes financují nákupy umění. Sám Jacobsen byl vášnivým sběratelem zejména antické plastiky, s níž se seznámíme a rovněž si prohlédnéme pozoruhodnou kolekci francouzských impresionistů a Paula Gaugina, jehož manželka byla

Dánka. Můžeme se občerstvit v zimní zahradě Glyptotéky s palmami. Nedaleko odtud se nachází nová architektonická perla – budova Blox, nedávno otevřené designcentrum zaměřené na produktový design a architektonickou tvorbu. Podél jednoho z kodaňských kanálu projdeme k muzeu světoznámého dánského neoklasicistního sochaře Bertela  Thorvaldsena.

Posledním bodem dnešního programu bude projížďka na vyhlídkovém člunu. Během plavby budeme obdivovat i moderní architekturu, jako např. supermoderní novou budovu Královské Opery  od známého architekta Henninga Larsena. V Christiashavnu podplujeme nový most pro pěší – Kulatý most, který tvoří pět různě velkých kruhových plošin, navržený dánsko-islandským umělcem Olafur Eliassonem. Proplujeme kolem Malé Mořské Víly a můžeme se rozhodnout, zda ji ještě jednou navštívíme z pobřežní strany (jindy).

Cestou do hotelu se můžeme v případě zájmu zastavit na večeři v restauraci  Riz Raz (vegetariánský buffet za na Kodaň příjemou cenu 100 DKK)

19.4. :  Renesanční architektura a umění v Kodani a Christiania

Přejezd  S – tog vlakem na Nørreport st., kde se seznámíme s přestavbou tohoto významného dopravního uzlu, odkud dojdeme k pohádkově působícímu  zámku Rosenborg – letního sídla Christiana IV., významného panovníka, který se zasadil o prosazování renesančního slohu. Podobně jako další stavby je rovněž Rosenborg ( 1634) esencí všech znaků renesanční architektury inspirované nizozemskými vzory – včetně režného zdiva a štítů. Jsou zde uloženy korunovační klenoty dánských panovníků – historické i ty, které královská rodina používá při výjimečných událostech i dnes.image3image4

Parkem Kongens Have (Královská zahrada), který  bývá v létě obležen lidmi s piknikovými košíky, projdeme do muzea Statens Museum for Kunst. Zdolat jeho sbírky za jeden den je nemožné a tak  se soustředímena špičky severského umění z období 1750 – 1950 a  výstavu jedné z nejvýznamnějších osobností moderního umění francouzsko-dánskou výtvarnicí Sonjou Ferlov Mancobou. Její malířská i sochařská tvorba je silně ovlivněna mimoevropskými kulturami, o které se celoživotně zajímala.  V architektonicky odvážné přístavbě muzea jsou umístěny plastiky a instalace, část slouží k přednáškovým účelům a koncertům.

Hlad nás požene přes Botanickou zahradu k nedávno otevřenému trhu Torvehallerne s delikatesami, včetně rybích specialit, ovocem, zeleninou i čerstvým pečivem a kávou. Je to největší a nejlepší tržiště v Dánsku. Jistě si tady každý najde občerstvení podle své chuti – třeba typický dánský oblozený chlebíček „smørrebrød“. Pak zamíříme ke kostelu Vor Frue Kirke, který má od r. 1923 statut katedrály. V neoklasicistním interiéru jsou plastiky významného sochaře B. Thorvaldsena.

Kolem staré části Kodaňské university a Synagogy v maurském stylu projdeme k další renesanční památce z doby Christiana IV. – kulaté věži Rundetårn, z jejíhož vrcholu si osvěžíme pohled na Kodaň a můžeme navštívit i zde umístěnou observatoř.

Metrem dojedeme do Christianshavnu s pitoreskními kanály, hausbóty a čluny, někdy nazývaný malý Amsterdam. Jsou zde k jiným účelům   přestavěné doky a především svobodné město Christiania, původně hippiekomunita, která se zde etablovala v r. 1971. Nedaleko od ní leží i kostel Vor Frelserkirke, se zajímavě řešenou točitou věží, na kterou lze vystoupit.

Podle časových možností a zájmu se v podvečer můžeme projít podél Christiansborgu, který byl téměř tisíc let panovnickým sídlem. Původní barokní stavby však vyhořely koncem 18. století a dnes v komplexu budov sídlí Parlament. V sousedství se nachází další perla renesanční architektury Børsen ijeden z nejstarších kostelů Holmenskirke. V této oblasti se nacházítaké Židovské muzeum arch. Daniela Liebeskinda.

20. 4.: Celodenní výlet za historií a moderním uměním do Helsingøru a Lousiany

9,15 – sraz na hl. n. před žlutým kioskem směnárny. 09:31 – 10:16 Re 2033 vlakem do Helsingøru.  Dnes se vydáme vlakem na celodenní výlet podél členitého pobřeží  ostrova Sjælland,  abychom navštívili Helsingør, asi 45 km severně od Kodaně. Cestou mineme několik zajímavostí – dům s designovým nábytkem Paustian, který postavil světoznámý architekt Jørn Utzon (autor opery v Sydney), projedeme kolem nejluxusnějších vil čtvrti Hellerup, přírodním parkem s venkovským palácem Ermitáž  (z r. 1736), Rungsted Kyst, kde žila

nejznámější dánská spisovatelka Karen Blixen a dál  i městečko Humlebæk, kam se později vrátíme na návštěvu muzea Lousiana.

V Helsingøru se nejprve projdeme historickým středem města s karmelitánským klášterem a kostelem Panny Marie z 15. st.  Nejvýznamnější stavbou Helsingøru je hrad Kronborg (památka UNESCO) ze 16. století, známý pod jménem Elsinor, kam Shakespeare umístil děj svého Hamleta.  Hrad je postaven ve strategicky významné pozici u průplavu Øresund a nedávno byl zrekonstruován celý fortifikační systém původní pevnosti. V jeho blízkosti bylo před pár lety otevřeno Muzeum námořní plavby, které se záhy vyšplhalo v žebříčku muzeí NY Times mezi stovku „Must See“ díky neobvyklé architektuře a koncepci. Vzniklo vysušením jednoho doku zrušené loděnice. V interaktivní expozici se seznámíme s historií plavby od Vikingů až po impozantní kontejnerovou plavbu dánské společnosti Mærsk. Na rychlý oběd se stavíme v přilehlém Domu kultury s knihovnou, opět ukázkou vynikající soudobé architektury symbolizující plachetnice a nahlédneme do knihovny, která je zajímavá i designem v oddělení pro děti.image5 image6

Vlakem se vrátíme do Humlebæku, kde nás čeká jedinečný zážitek nejnavštěvovanějšího dánského muzea Lousiana. Od r. 1958 se zde kolem původní vily zakladatele postupně rozrůstaly galerijní stavby ve fantastické syntéze s okolním přírodním prostředím.   V parku jsou umístěny plastiky Alexandra Caldera, Henri Moora, Maxe Ernsta a dalších velikánů, ve stálé sbírce nechybí A. Giacometti, P.Klee, A. Warhol, D. Hockney ani Ai Weiwei. Z dánských umělců nesmíme zapomenout na expozici modernistů ze skupiny Cobra.

Hitem jarní  výstavní sezony je výstava švýcarské multimediální umělkyně Pipilotti Rist. V řadě  instalací plných barev vytváří vizuálně silné magické universum zabývající se tematikou vztahu a přesahy  přírody a člověka. V Lousianě je restaurace s fantastickým výhledem na průliv Øresund, kde bývá velmi dobrý večerní buffet. Za to stojí i dva muzejní shopy   s výtvarnými publikacemi a designovými předměty. Štěstí, že je tento den otevřeno až do 22 hod.!image7

21. 4.: Moderní architektura a design

9, 00 – sraz na hl. n. před žlutým kioskem směnárny. S-tog vlakem pojedeme do Svanemøllen a autobusem 1A k Experimentáriu, v němž se v 16 interaktivních expozicích seznámíme s nejnovějšími poznatky vědy a techniky. Nově postavená budova je součástí architektonicky zajímavého komplexu obytných budov, kancelářských prostorů a nákupního centra , jez vznikaly v návaznosti na přístav a prostory bývalého pivovaru Tuborg (viz foto – autor PR, takze zádné obavy ohledne copy right)

image8Vrátíme se na Nørreport a klikatými uličkami dojdeme k Sankt Petri kostelu v gotickém stylu, jednomu z nejstarších zachovaných v centru města. Od něj    přejdeme náměstí Gammel a Nytorv s pozoruhodnými kašnami a mineme několik dalších významných, dnes už odsvěcených kostelů, nahlédneme do designových obchůdků a zastavíme se v Illum Bolighus s dánským a mezinárodním designem. Dojdeme na náměstí  Kongens Nytorv se Starou Scénou Královského divadla, luxusním hotelem D´Angleterre a nejstarším obchodním domem Magasin du Nord.  Odtud je to kousíček ke kostelu Marmorkirken, jemuž stál vzorem Svatopetrský chrám v Římě. Určitě nepřehlédneme ani zlaté cibule pravoslavného kostela, který působí v kodaňské zástavbě poněkud kuriózně. To už budeme blízko Design Muzea, kde shlédneme rozsáhlou expozici nejnovějšího dánského designuDanish Design Now a zaměříme se především na výstavu Dánská židle.

Na zpáteční cestě se projdeme po nádvořích královského paláce Amalienborg (1794), kde se střídají hradní stráže a kde v úterý byli lidé přát oblíbené královně k narozeninám a ta jim jako každý rok zamávala  z balkonu paláce v rokokovém stylu. Na nábřeží obhlédneme zakotvené lodi a dojdeme do Nyhavnu (nový přístav ze 17. století), kde už nejsou vykřičené krčmy, námořníci a prostitutky, ale spousta restaurací a kaváren, kde se můžeme nasytit. Z nostalgie můžeme nahlédnout i do shopů, kde si lze nechat vytetovat růži. V Nyhavnu krátce pobýval i H.C. Andersen, takže asijští turisté si ušetří cestu do jeho rodného města Odense.

Metrem Vest Amager se snadno přemístíme k dalšímu urbanisticky zdařilému a netradičnímu bytovému komplexu ve tvaru osmičky v Ørestadu. Navrhl jej Dán Bjarke Ingels/ BIG a jeho projekt byl mezi 700 jinými vyhlášen na světovém festivalu architektury WAF v Barceloně  jako nejlepší. Odsud popojedeme k nedávno otevřené multifunkční budově Royal Arena a u shoping centra Fields uvidíme komplex hotelů Copenhagen Towers, příklad tzv. udržitelného designu, jež byl nominován na cenu Danish Design Award.       

Zastavíme se v Bella Center, kde výstavnímu areálu dominuje hotel Bella Sky, v němž není ani jeden pravý úhel. Na protější straně jsou   originální domy ve tvaru písmen VM Houses architektonických kanceláří Big a JDS.

Neméně zajímavé řešení tvoří komplex Televizního města – DR byen s Koncert huset od J. Nouvella či dostavba humanitních fakult Kodaňské university, tzv. Søndre Campus, situovaný rovněž na ostrově Amager. Zde se zaměříme na netradičně řešenou studentskou kolej Tietgenskollegiet a vysoce funkční Fakultní knihovnu s 80 km úložných polic.image10OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Večer zakončíme procházkou po romanticky osvětleném zábavním  parku Tivoli.

22.4.: celodenní výlet do Roskilde

Po check-out z hotelu, kde si ponecháme zavazadla, odjedeme vlakem asi  30 km západně od Kodaně do Roskilde, jednoho z nejstarších měst, které ve středověku bylo sídlem dánských králů. Kolem zbytků kostelů sv. Vavřince, sv. Jana a sv. Jakuba dojdemek nejvýznamnější památce města cihlové katedrále, založené kolem r. 1170, která se stala tradičním pohřebním místem a odpočívá zde 22 panovníků. Loni zde byl osazen monumentální skleněný sarkofág, navržený B. Nøregaardem a utavený v železnobrodské dílně Z. Lhotského. Není zatím přístupen zrakům veřejnosti, ale my se s napínavým průběhem ojedinělého projektu seznámíme prostřednictvím vystaveného modelu a autentického svědectví. Pěšky (ca, 1,5 km) dojdeme do roskildského  fjordu a navštívíme Muzeum Vikingů. Nahlédneme do historie těchto udatných skandinávských mořeplavců, kteří se v 8. – 11. století vydávali na odvážné výpravy. Seznámíme se s nalezenými i rekonstruovanými loděmi, které tvořily hlavní zbraň při loupežných výpravách, ale některé typy byly určeny k přepravě zboží a lidí. Můžeme se najíst v některé z restaurací ve fjordu, ochutnáme pivo påskebryg a vrátíme se do Kodaně pro zavazadla.image11 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Návrat vlakem do Kodaně a cca v 17:30 odjezd vlakem na letiště. 20:10 odlet z Kodaně do Prahy. 21:30  přílet do Prahy.

Příplatek za 1-lůžkový pokoj: 4.700 Kč/pobyt

Cena zahrnuje
  • Letenky Praha – Kodaň – Praha včetně letištních poplatků
  • 4 x nocleh se snídaní v 3-hvězdičkovém hotelu v centru Kodaně
  • Doprovod  a odborný výklad průvodkyně
  • Asistenci zástupce CK SALVE tour
  • Copenhagencard na 5 dnů (v hodnotě 120 EUR) zahrnující dopravu vlakem, autobusem a metrem a veškeré vstupy do muzeí včetně Parku Tivoli http://www.copenhagencard.com/
  • Projížďku lodí po Kodani
  • Osobní audio-guide systém (přijímač a sluchátka)
  • Zákonné pojištění cest. kanceláře pro případ úpadku
  • Komplexní cestovní pojištění včetně zdravotního pojištění a pojištění storna zájezdu
Termín zájezdu: 18. - 22. dubna 2019
Cena zájezdu: 23.500 Kč

Tento zájezd již proběhl. Zkuste si vybrat z naší aktuální nabídky zájezdů.